Big Woods
klasyka

Zbiór opowiadań myśliwskich pełnych opisów dziewiczej, dzikiej puszczy, której niedostępny świat jest oswajany a przez to niszczony przez cywilizację człowieka. Poprzez postacie i umiejscowienie akcji opowiadania wpasowują się w faulknerowską "sagę Yoknapatawpha".

oliwa | 2018-03-27

Dość dziwna jak na Faulknera powieść, która od początku budziła mój odruchowy sprzeciw.

W większej części stanowi pochwałę polowania. Oczywiście, polowania nie byle jakiego. Grupa mężczyzn co roku wybiera się na wielkie polowanie do Wielkiego Lasu. Jest wśród nich ten, kto ową wyprawą kieruje, są jego kompani, jest niezawodny indiańsko-murzyński przewodnik, jest głupek i niedojda, jest i chłopiec, który terminuje – wszystko, żeby pokazać, jak to w idealnym męskim stadzie każdy znajdzie swoje miejsce, odegra swoją rolę i zdobędzie swoją chwałę. Chłopiec, który jest głównym bohaterem, długo będzie się musiał uczyć, nie tylko myśliwskiego fachu, ale także Lasu. I nie tylko jego ścieżek i tajemnic, ale także szacunku i pokory, a może nawet miłości. Podziw i szacunek dotyczy także zwierząt, oczywiście nie jakichś tam wiewiórek czy szopów, ale tych większych: jeleni i niedźwiedzi, zwłaszcza takich, które od lat krążą w zasięgu myśliwych, ale dzięki sprytowi potrafią się wymknąć ich...

VenusInFur | 2014-03-15
Przeczytana: 14 marca 2014

"Inicjacje i natura"

Lektura „Wielkiego Lasu” była dla mnie miłą odskocznią od o wiele cięższych i bardziej skomplikowanych tekstów Williama Faulknera – jednego z najbardziej przeze mnie cenionych pisarzy w ogóle. „Wielki las” to świetnie skrojony artystycznie pomysł; w dużym skrócie można go określić jako zbiór opowiadań-powieść (brzmi niemal jak nowy gatunek literacki). Na całość utworu składają się cztery opowiadania: „Niedźwiedź” (najważniejsze), „Dawni ludzie”, „Polowanie na niedźwiedzia” oraz „Poranny pościg”. Spajającą je klamrą są bohaterowie, zwłaszcza postać tego najważniejszego, Ike’a, który na naszych oczach z dziecka staje się mężczyzną oraz puszcza, przedstawiona przez Faulknera jako żywy organizm, symbol wieczności i majestatu. Ukazanie natury w opozycji do ludzkiej cywilizacji ma swoje zakorzenienie w doświadczeniu samego autora - przecież żył on w czasach, gdy początkowo plantacje, następnie miasteczka i miasta zaczęły wkraczać na teren niegdyś przyporządkowany...

Agata_Adelajda | 2013-03-07

To mój pierwszy Faulkner i powiem szczerze, że zachwycił mnie językiem. Na zbiorek składają się cztery opowiadania oscylujące wokół grupy zaprzyjaźnionych, związanych więzami krwi, lub po prostu jakoś losowo splecionych ze sobą myśliwych. Co prawda jestem przeciwniczką myślistwa, szczególnie takiego dzisiejszego, ale Faulkner podobnie jak Hemingway darzy naturę miłością i wielkim szacunkiem. Niedźwiedź, na którego polują myśliwi jest niczym szachowy przeciwnik - przebiegły, mądry, spersonifikowany, a nie sprowadzony do roli celu, do którego trzeba trafić i jechać do domu.
Nie umiem powiedzieć, czy Faulkner opisuje świat, którego już nie ma. Podejrzewam, że wiele się zmieniło, ale ja sobie tamten las nad Missisipi wyobrażam jak lasy, które dobrze znam.

marijestmoja | 2018-04-21
Przeczytana: 05 kwietnia 2006