Samotność długodystansowca

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Loneliness of the Long Distance Runner
literatura piękna
Ripley

Opowiadanie tytułowe uważane jest za szczytowe osiągnięcie pisarskie Sillitoe. Jego bohater i równocześnie narrator, wychowanek domu poprawczego, barwnym językiem i z niezwykłą celnością przedstawia swój pogląd na panujący porządek rzeczy, atakując fałsz kultury, moralności i całego świata, w którym żyje. Drugie opowiadanie zawarte w książce to "Córka szmaciarza"- historia młodych kochanków z...

Drugie opowiadanie zawarte w książce to "Córka szmaciarza"- historia młodych kochanków z robotniczego przedmieścia, namiętnie poszukujących wolności i szczęścia.

nulla | 2018-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Świetna, wciągająca narracja i bardzo wiele warstw. Dwa krótkie opowiadania, których narratorami są młodzi ludzie, obaj ze nic mający obowiązujące definicje dobra i zła, uosobienie buntu przeciwko systemowi. Chciałoby się napisać młodzieńczego buntu przeciwko systemowi, ale nie jest on wcale młodzieńczy, nie wynika bowiem z wieku bohaterów-narratorów, lecz z ich pozycji społecznych wyrzutków.
W ich świecie żyje się z dnia na dzień i cieszy się życiem póki jest zabawne, a złe czasy należy jakoś przetrwać, nie poświęcając im wiele myśli. Szczególnie ciekawe wydaje mi się po czytanej niedawno książce "The Fatal Shore", która uświadomiła mnie, jak ważnym wyznacznikiem "człowieczeństwa" było w społeczeństwie angielskim (pewnie nie tylko angielskim, ale tak mi się złożyło czytane niedawno opracowanie i te opowiadania, obydwa dotyczące Wielkiej Brytanii) posiadanie i jak wielka przepaść dzieliła społeczne niziny ze środkiem właśnie w podejściu do własności i zamachów na nią.
Bardzo...

Habla | 2014-03-20
Przeczytana: 2014 rok

Króciutka książka, ale ile treści!
Jak już ktoś wcześniej napisał- ta książka ma drugie dno. Nie wszystko jest czarne albo białe. Wszystko ma swoje plusy i minusy, ale wybierając coś, zawsze trzeba z czegoś innego zrezygnować.
Myślę, że powinien ją przeczytać każdy młody człowiek.

Ida_wrześniowa | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Wpadła mi w łapki mała książeczka zawierająca dwa opowiadania: Córkę szmaciarza i Samotność długodystansowca. Ona wpadła mi w łapki, a ja wpadłam całkowicie w nią.
Pierwsze opowiadanie to historia dwojga młodych ludzi Tonygo i Doris. On kradnie, ją utrzymuje ojciec-handlarz starzyzną. On kradnie dla pieniędzy, ona-dla zabawy. Ich życie do tej pory oddzielne, staje się wspólne i spójne. Oboje są z niego zadowoleni, do momentu gdy....
Samotność długodystansowca to historia Smitha, który za kradzież trafia do poprawczaka. Tam dyrektor odkrywa jego talent i pozwala mu go rozwijać, aby móc chłopaka "wystawić " w czasie zawodów. A on to kocha, biega dla samego biegania, nie dla splendoru, czy chwały. Biega, bo to daje mu poczucie wolności, radości, przekraczania swoich granic, a biegnąc rozmyśla i dzieli się swoimi przemyśleniami. Dla niego nie są ważne puchary, ważne jest staniecie w prawdzie z samym sobą i konfrontacja z rzeczywistością. Konsekwentnie więc realizuje swój plan...
Co...

isabelle142 | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Książka zawiera dwa opowiadania, które pochłonęłam w niespełna dzień. Bardziej podobało mi się pierwsze, 'Córka szmaciarza'. Dla kogo? Dla wielbicieli krótkiej formy, literatury angielskiej i 'Buszującego w zbożu' ;) Co tu więcej dodać? To opowieści o buncie, walce z utartymi schematami i zakłamaniem, potrzebie wolności i niezależności... Jak najbardziej godne zapoznania się z nimi.

Bogdan | 2014-01-05
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Te dwa opowiadania przeczytałem wiele lat temu. Zrobiły na mnie wielkie wrażenie: bezpośrednim, dosadnym stylem, dużą dawką buntu, postawy antysystemowej, antymieszczańskiej, przy jednoczesnej sporej dozie ciepła, wręcz intymności. Po latach wrażenia są równie dobre, choć od napisania książki upłynęło ponad 50 lat.

Przymrozkowa | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012

Dwa zadziorne opowiadania z bardzo specyficzną narracją, świetnymi opisami. Silltoe wiedzie prym w charakterystyce buntu przeciw systemowi, więc jak mu nie wierzyć? Tekst nie traci na ważności...

meggykotka | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Książka składa się z dwóch opowiadań:

"Córka szmaciarza"
Moim zdaniem zdecydowanie lepsza i ciekawsza. W krótkiej historii udało się pisarzowi zawrzeć spore fragmenty życia głównego bohatera i to na dodatek te, które miały na niego największy wpływ. Całość zachęca do refleksji i pozwala choć po części zrozumieć co kieruje złodziejem. I to w przystępny i logiczny sposób. Jestem w stanie to uwierzyć i zaakceptować. Zresztą sam bohater też zrozumiał co nim powoduje i dostosował się do życia w społeczeństwie ze swoim "nałogiem".

"Samotność długodystansowca"
to tak naprawdę monolog głównego bohatera - bełkot złodzieja, który dorabia ideologię aby usprawiedliwić swoje durne wybory życiowe. Rzucić szkołę, kraść, leżeć na kanapie, nie wykorzystać szansy, a to wszystko, aby nadal pozostać złodziejem i śmierdzącym leniem. Całość napisana pseudo-filozoficzym stylem z gotowymi odpowiedziami - nie trzeba myśleć, główny bohater wszystko przemyślał za Ciebie w czasie swojego...

Piotr1967 | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Krótka lektura ale zajmująca. Bardzo wiarygodna buntownicza narracja. Dobrze napisane, chociaż w dzisiejszych czasach chyba już nie bardzo odkrywcze – wyśpiewało to już nam wiele kapel rocka. Przyjemnie się to czytało lecz nie pozostawiło we mnie jakichś nowych refleksji. Warto jednak.

Cytaty:

Gdybyś tylko mogła zobaczyć siebie taką , jaka ja cię widzę, a ja mógłbym popatrzyć na siebie twoimi oczyma, wszystko stałoby się dla nas bardziej zrozumiałe.

Gdybyśmy - oni i my – mieli takie same poglądy, wszystko by szło jak po maśle, ale oni inaczej zapatrują się na życie niż my, a my inaczej niż oni, więc jest między nami tak, jak jest i jak zawsze będzie.

- W tym domu będziemy ci ufali – oznajmił gładząc gazetę białą rączką nieroba (...) – Jeżeli ty z nami będziesz grał uczciwie, my odpłacimy ci tym samym. (Jak Boga kocham, można by myśleć, że mnie czeka ni mniej, ni więcej tylko mecz tenisowy).

Kiedy policjanci na ekranie gonili złodziei, bawiliśmy się wspaniale rozmaitymi...

budgie | 2018-08-28
Przeczytana: październik 2017

"(...) poznałem samotność długodystansowca, gdy biegnie na przełaj w terenie, i wiedziałem, że dla mnie poza tym uczuciem nie ma na świecie innej uczciwości ani rzeczywistości i że skoro to raz rozumiałem, już się to nigdy nie zmieni, choćbym od czasu do czasu przelotnie czuł inaczej, choćby mi ktoś próbował wmówić co innego".

Książka zawiera dwa opowiadania: "Córka szmaciarza" oraz "Samotność długodystansowca".

"Córka szmaciarza" jest w pewnym sensie historią miłosną, w której parę głównych bohaterów łączy zamiłowanie do "przygody", jaką jest kradzież, natomiast opowiadanie tytułowe, to rozmyślania wychowanka poprawczaka w trakcie biegu.

Oba utwory to historie o bohaterach z klasy robotniczej, którzy czują się wyobcowani i niezadowoleni z otaczającego ich świata. Chcą być wolni i niezależni. Ich wewnętrzny bunt polega na tym, że wolą kraść i nie pracować, niż podporządkować się zasadom życia w społeczeństwie. Mają dużo do powiedzenia, pretensji do wszystkich, ale sami nie...

Darek Jaroń | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Był taki reportaż Anny Fostakowskiej "wal się szkoło" (do znalezienia m.in. w 20 lat nowej Polski w reportażach wg Mariusza Szczygła) patrzący na problem trudnej młodzieży oczami jej przedstawicieli, a nie tylko nauczycieli, często posiadającymi monopol na prawdę i moralność. Tytułowe opowiadanie silnie kojarzy mi się z tym reportażem. Główny bohater nie jest aniołem, ale pokazuje, że zero-jedynkowe dzielenie ludzi na dobrych i złych jest banałem, uproszczeniem, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie wiem ile sensu jest w tym co napisałem, w każdym razie opowiadanie polecam ;-)