I ślepy by dostrzegł

Tłumaczenie: Bartłomiej Zborski
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-03075-2
Aga

Zbiór felietonów i reportaży napisanych przez George’a Orwella, który z wielką wrażliwością opowiada o ekonomii, ludzkiej krzywdzie i biedzie. Orwell konsekwentnie staje po stronie słabszych, ciemiężonych i wyśmiewanych. Jest przeciwnikiem wojen, militaryzmu i wszelkiej przemocy. Autor stosował nowatorskie jak na owe czasy metody zbierania dokumentacji do swych tekstów, wcielał się w role biednych i bezdomnych, podążając z nimi tam, gdzie zwykli dziennikarze nie trafiali.

Olaf | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Orwell w sensie dosłownym zmienił moje życie i postrzeganie świata. Po przeczytaniu książki "Rok 1984" już zawsze chciałem czytać, wiedzieć, pochłaniać. Dlatego nie popatrze na tego autora nigdy inaczej niż przez pryzmat sympatii. Nawet jak znajduje jakąś wadę autora, coś co mi wyraźnie zawadza - uwielbiam jego pisarstwo dalej. Podobno za życia napisał 2 miliony słów. Co ważne jego kariera trwała tylko 20 lat. Sam żyjąc jedynie 50 lat, pełnił niezliczoną ilość zawodów (policjant, dziennikarz, pomywacz, nauczyciel i t d.).
Wszystkie te doświadczenia, razem z ciekawym sposobem widzenia świata sprawiają, że mamy doczynienia z autorem niespotykanie oryginalnym. W opisywanym zbiorze czuje się ją na każdym kroku. Polityka, kultura, społeczeństwo, literatura, a nawet kulinaria wzięte przez pryzmat autora ukazują jakby spojrzenie nie z tego świata. Opisywane pierdoły nawet są robione w ten sposób, że zdumiewają.
No i to tyle mojego zachywtu. Kto nie czytała ważniejszych rzeczy autora,...

nellanna | 2010-08-14
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Interesująca książka.
Estetyzujące eseje dotyczące postawy życiowej Salvadore Dali lub analiza porównawcza dzieł Galsworthy'ego, Joyce'a czy Wellesa do wyboru. Opowiadania pisane w pierwszej osobie, z pobytu w więzieniu i przytułku. Sugestywny obraz opieki zdrowotnej dla biedaków; wydał mi się lekkim horrorem, bo nasza rodzima służba medyczna i ministerstwo z tejże branży nie przestaje eksperymentować na ciałach pacjentów...mam nadzieje, że nie czytują Orwella!Sporo ciekawostek kulinarnych. Nie miałam pojęcia, że kuchnia angielska ma tyle potraw. Szczególnie zainteresowała mnie...zupa z gniazd jaskółczych (sic!)i sos rzodkiewkowy.Można przeczytać jak rodowity Anglik celebruje parzenie herbaty.
Zapraszam do lektury!

I ślepy by dostrzegł, że książka ta jest rewelacyjna – a może nawet rewolucyjna. Orwell często dotykał w niej delikatnych spraw w dosyć niedelikatny sposób. Z drugiej strony, tam gdzie trzeba było, wykazywał się mistrzowskim obiektywizmem (jeśli coś takiego w ogóle istnieje) i potrafił spojrzeć na dany problem chłodnym, analitycznym okiem, trafiając puentą w samą dziesiątkę. I jeszcze ten język! Orwell jak zawsze w formie! Gorąco polecam!

Bardzo zaskakująca książka, jej treść jest jak przysłowiowe pudełko z czekoladkami -nigdy nie wiadomo, o czym będzie kolejny tekst. Autor porusza wszystkie tematy, jakie mu przychodzą na myśl -od kwestii stricte politycznych po sposoby parzenia herbaty i jej celebracji.

Największa zaletą książki jest fakt, że jest bardzo wciągająca. Pierwszą połowę przeczytałam w jedno popołudnie. Następnie pojawiały się teksty dotyczące ustrojów politycznych co mnie osobiście już tak nie porywało, jednak funkcję oderwania od rzeczywistości na pewno "I ślepy by dostrzegł" spełnia.

Chciałabym na koniec zwrócić uwagę na fakt, że niejednokrotnie Orwell wyraża dosyć radykalnie swoją opinię, która nie koniecznie musi pokrywać się z oceną wystawioną przez czytelnika. Jednocześnie styl autora powoduje, że czytając nie wiązałam z tym emocji, po prostu zarówno on jak i ja szanowaliśmy swoje odmienne poglądy. To bardzo duży, i rzadko spotykany w literaturze plus!

Kazik | 2011-12-03

O areszcie, o szpitalu dla biedaków, o autobiografii Daliego, o parzeniu herbaty, o faszyzmie, o pisarstwie, o "Ulissesie", o przytułku, o masie innych ciekawych rzeczy, o których byście nie pomyśleli, że mogą was zainteresować.
Od podróży do brudnego półświatka marginesu społecznego, na wnikliwych przemyśleniach dotyczących kultury i polityki skończywszy - oto nasz niepowtarzalny Orwell w pełnej krasie. Momentami zbyt ciężki język i niezorientowanie w ówczesnych wydarzeniach mogą sprawiać problem, ale w gruncie rzeczy - ej tam. Jest ciekawe i już.

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Pisząc te książkę Orwell nie był jeszcze tym wielkim Orwellem, a mimo to już tutaj widać jego talent. Autentycznie wierzył w to, co robił i nie wahał się sięgać po nieznane wcześniej metody pracy.

Pafnucy | 2010-08-15
Przeczytana: 1999 rok

Zbiór szkiców, wspomnień i felietonów Orwella, który budzi mój podziw. Niezłomność postawy i niezależność przekonań zawsze mają swoją cenę. Esej o Salwadorze Dalim, obnażający jego wtórność i nikczemność jest niezrównany. W dodatku jakże bezpretensjonalny styl pisarski Orwella, zupełnie nie obliczony na przypodobanie się czytelnikom.

Bulbi | 2012-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Zbiór felietonów, reportaży oraz wspomnień pisarza ze swojego życia.

Przebywający wśród żebraków i nędzarzy pisarz, gdzie wcześniej został złapany przez parę policjantów za pijaństwo i włóczęgostwo. Trafia do więzienia a następnie do schroniska dla włóczęgów. Tamtejsze doświadczenia pozwalają mu na napisanie autobiograficznej powieści "Na dnie w Paryżu i w Londynie"
Książka zawiera recenzje oraz odpowiedzi na postawione przez ów autora pytania. Kim naprawdę był Salvador Dali, z czego brał inspirację do swoich obrazów. Ówczesne spojrzenia na Adolfa Hitlera. Czy Szekspir był rzeczywiście znakomitym poetą - w krytyce Tołstoja. Opinia na temat powstania warszawskiego.
Obyczaje oraz obrona angielskiej kuchni przez Georga Orwella. Sposób parzenia herbaty. Ciekawe może wydać się również to jakie sposoby były na zrecenzowanie książki. Co w nich Orwell potępiał?
George Orwell - recenzent, współpracował z wieloma czasopismami, kierownik działu literackiego "Tribune", wcześniej...

Pawoss | 2014-04-25

Jak wszędzie geniusz Orwella ;)

| 2016-10-13