Wizje Gerarda

Vision of Gerard
8371202385
beat generation
Jakub Szwedo

"Wizje Gerarda" są w twórczości Kerouaca powieścią wyjątkową. Śledzi w niej krótkie, szczęśliwe, choć naznaczone chorobą, życie swojego brata, koncentrując się na mądrości, bólu, niewinności i złu, które niesie dzieciństwo. Osadzona w rodzinnym mieście Kerouaca, Lowell w stanie Massachusetts, powieść ta stanowi zarazem piękne i smutne świadectwo poszukiwania sensu istnienia.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 1996

źródło okładki: Wydawnictwo Rebis, 1996

Rewolwerowiec | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Czytałem "Wizje Gerarda" w małych porcjach, dość długo jak na tak niepozorną książkę. Przyznam, ze nie była to łatwa lektura. Świadomy literackiej nieprzewidywalności Kerouaca po raz kolejny zostałem przez niego zaskoczony. Pozytywnie? Jack Kerouac sporo opowiada w "Wizjach Gerarda" o śmierci. Ale tez o świętości, zbawieniu, nadziei. Myślę, że teraz wie o tym dużo więcej niż my wszyscy... Książka jest szalenie smutna. Jak śmierć. Jak życie. I chociaż cierpliwie przeżuwałem kolejne, słowa, zdania, nadal wierzę w to co wierzyłem. Jak każdy. Jednak czasem dobrze zobaczyć coś innego, niż to co chce się widzieć. Było warto.

qbard | 2013-10-28

Z książek Kerouaca ta podobała mi się najmniej. Oda do brata wypada dość słabo. Trochę jak wypracowanie.

frekur | 2015-09-13

Zdecydowanie nie moja bajka. Kerouac i jego książki zawsze dawały mi poczucie jakiegoś wydumanego mistycyzmu, nieszczerego natchnienia. "Wizje" męczyłam tydzień, chociaż książka ma ledwie 160 stron, bo po dwóch stronach powieki same mi opadały. Jak i zapał do skończenia tej książki.
Może gdybym była przesiąknięta miłością do wschodnich religii to oczy zaszłyby mi łzami, jednak Gerard i jego "świętość" przyprawiły mnie o mdłości swoją płaską istotą.
Kiedyś zrobię kolejne podejście do twórczości Kerouaca (nie wiem już sama które, bo być może, nadejdzie ten piękny dzień, kiedy dotrze do mnie przesłanie jego dzieł.

| 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Książka która została napisana najprawdopodobniej w celu rozliczenia się w jakiś sposób z dzieciństwem. Bardzo osobista i może dlatego tak trudna w odbiorze dla osoby trzeciej tj. czytelnika. Przedstawienie postaci Gerarda jako świętego za życia było dla mnie co najmniej denerwujące. Trochę buddyzmu, wieczny powrót, ale nic poza tym. Nie wywołała zbyt wielkich emocji, zaledwie krótkie zamyślenie. Nic specjalnego; jak nie Kerouac.

sentymentalna | 2014-12-27

Dziwna książka ale ciekawa- mnie osobiście zainteresowało to, jak Gerarda postrzegali ludzie w jego otoczeniu. Nie potrzeba tu skomplikowanej fabuły.

Nett | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Jestem zakochana w ruchu Beat Generation, więc to nie żadne zdziwienie, że ta książka przepięknie mi się spodobała.
Gerard to anioł, dziecko, które pewnie po tygodniu wychowywania zamknęłabym w sierocińcu, tak doskonałe i tak przepełnione Duchem.

Kaś | 2013-09-18
Przeczytana: 18 września 2013

Chyba dość nieudany start, jeżeli chodzi o znajomość z twórczością pana J.K.

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 03 listopada 2012