Zamienione głowy

Tłumaczenie: Walentyna Kwaśniakowa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Laureaci Nagrody Nobla". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Magart, Peon V
Die vertauschten Köpfe. Eine indische Legende
literatura niemiecka
Róża_Bzowa

"Metafizyczny żart" - jak powiedział sam autor o tej noweli - jest hinduską legendą o miłości, o roli w życiu człowieka pierwiastków duchowego i cielesnego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koff | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Tomasz Mann „Zamienione głowy”

Oto mamy Nadnę i Szridamana, dwóch przyjaciół z wioski świątynnej „Dobrobyt Krów”. Pierwszy z nich jest synem kowala, wesoły i silny, drugi pochodzi z rodu braminów, biegłych w Wedach – świętych księgach hinduizmu, poważny i zamyślony.
Każda istota ma podwójny byt – twierdzi Szrimadan - jeden dla siebie, a drugi dla oczu innych. I zawsze popełniamy grzech, jeśli ulegamy wrażeniu zmysłowemu, a nie troszczymy się o duszę. A po chwili sam dostaje się pod władaniem boskiej kuglarki Żądzy, która ukazuje przy kąpielisku „Dewi” ciało pięknobiodrej Sity. Dodatkowo iluzoryczna moc maji zaślepia go i pozostawia pod wpływem jej uroku…

Nie do tego kręgu zainteresowań przyzwyczaił nas autor „Czarodziejskiej góry”. Chociaż w „Zamienionych głowach” nie odzwyczaił nas od filozofii, która zawsze jest obecna w jego powieściach. Tym razem, w tej hinduistycznej noweli , autor zastanawia się, czy to co cielesne da się na trwałe oderwać od tego co duchowe i...

Marzena | 2017-09-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Krótkie, dobrze się czytające opowiadanie. Akurat, żeby umilić czas w trasie.
Świetnie przedstawia, że nawet mając to o czym marzyliśmy nie koniecznie będziemy szczęśliwi.

cesar58 | 2013-03-14
Przeczytana: 14 marca 2013

Całkiem poczytna powiastka filozoficzna. Pod płaszczykiem banalnej historyjki kryją się w niej głębokie przemyślenia dotyczące szczęścia, miłości i wiary. Książka pełna wyszukanej ironii i bardzo dobrze się ją czyta. Dobra pozycja dla koneserów.

Amarcord | 2013-05-01
Przeczytana: 1999 rok

Zaskakujące opowiadanie Manna. Wciąż je pamiętam, choć czytałem dawno. Klasyka wielkiej i PIĘKNEJ prozy.
(I trochę kojarzy się z Calvino)

PastaKiwi | 2018-09-14
Przeczytana: maj 2018