Kinoman

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Moviegoer

Inne wydania

Binx Bolling to dobiegający trzydziestki weteran wojny w Korei. Pochodzi z zamożnej, ekscentrycznej rodziny, w której niestrudzenie odgrywa rolę czarnej owcy. Pracuje jako makler w rodzinnej firmie, zarabia pieniądze, sypia z sekretarkami i namiętnie chodzi do kina. Wiedzie typowy żywot kawalera... na pozór wygodny i przynoszący samozadowolenie, aż do momentu, w którym musi zadać sobie pytanie „Czy właśnie o to chodzi w życiu?”. Znalezienie sensu istnienia stanie się dlań od tej pory celem priorytetowym. Czy podczas pamiętnego Mardi Gras odnajdzie to, czego tak długo szukał? Jaką rolę odegra w tych poszukiwaniach kobieta, która zdecyduje się mu towarzyszyć? Napisana z wdziękiem opowieść o młodym człowieku, który usilnie próbuje znaleźć odpowiedzi na odwieczne pytania o przyczynę, sens i cel wszechświata oraz naszą w nim rolę. Jedna z najlepszych powieści egzystencjalnych doby powojennej.

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Percy (1916 – 1990) zadebiutował "Kinomanem" w wieku 46 lat i dostał za niego. National Book Award (1962). Jako ciekawostkę podaję, że tą nagrodę dostał dwa lata wcześniej Philip Roth, dwa lata później John Updike, a i "nasz" Kosiński ją zgarnął w 1969 roku. Percy rzucił się na dyżurny temat egzystencjalizmu: poszukiwanie sensu życia.
Jego bohater, blisko trzydziestoletni Binx Boiling, nie żeby tak od razu poszukiwał sensu życia, on bardziej d u m a nad poszukiwaniem sensu życia. Tylko, że w moim odczuciu, o wiele za późno. Bo bohater jest już tak mocno osadzony w swojej egotycznej, społecznie pasożytniczej egzystencji, że go nie stać na zmiany. Atmosfera lekkiej powieści koliduje z pseudofilozoficznym d u m a n i e m co skutkuje nudą.
Może komuś się podoba to amerykańskie mędrkowanie, lecz dla mnie, wychowanego w kulturze europejskiej, te banalne ...

Nimmo | 2015-06-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 czerwca 2015

1961 to nie był dobry dla amerykańskiej literatury rok, skoro "Kinoman" dostał National Book Award. Pierwszy raz się zdarzyło by czytając książkę, nie byłem w stanie powiedzieć co się w niej działo dziesięć stron wcześniej. Wspomnienia, marzenia, myśli, teraźniejszość, wymieszane i podane "na jednym talerzu". Sześć rozdziałów i tylko jeden coś warty (wizyta u przyrodniego rodzeństwa), to zdecydowanie za mało by polecić komuś tą książkę. Krzywda nikomu się nie stanie jeśli "Kinoman" pokryje się kurzem i popadnie w zapomnienie.

Cosmo | 2015-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2015

Naprawdę ciężko mi cokolwiek powiedzieć o tej książce...
Podczas czytania miałam wrażenie, że nie mogę się porządnie skupić nad jej treścią i przekazem - o ile takowy w ogóle istnieje i nie byłam w stanie powiedzieć o czym czytałam kilka stron wcześniej. Strasznie trudno jest dobrnąć do końca, aczkolwiek nie sądzę, żeby ta pozycja była takim bestsellerem jak próbują to przedstawić media i prasa, nie uważam też, że to książka tylko dla dojrzałych odbiorców, którzy rozumieją sens życia i wiele już przeszli. Moim zdaniem książka ta z całym jej przesłaniem jest po prostu 'płaska', nużąca i nie skłania do żadnych refleksji.
Mimo wszystko, nigdy nie odkładam książek, które zaczęłam już czytać, dlatego przebrnęłam do samego końca ostatkiem sił, żeby wreszcie odłożyć ją na półkę z nieopisaną ulgą...

Sylwek | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Naprawdę dziwna.. Ciężko było mi przez nią przebrnąć i wiele kwestii pozostało dla mnie niezrozumiałych. Ale może 'Kinoman' jest jedną z tych książek, do których trzeba po prostu dojrzeć..?

szeoszonk | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, Amerykańska
Przeczytana: 18 listopada 2014

Dobrze wprowadza w klimat opisywanych czasów. Przygnębiająca, momentami niepokojąca, ładnie napisana.

GoodbyeBlueSky | 2012-08-22
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Godna polecenia, choć nie do końca trafiła w mój gust. Chwilami męcząca, a czasami wręcz nudna. Warto sięgnąć, ale nie spodziewając się rewelacji.

Mary | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Strasznie męczący sposób narracji, zbyt długie opisy, nuda... Tak w skrócie można opisać tę książkę. Nie polecam!

czwartaoslpoj | 2013-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

całkiem ciekawe, choć racja: mało odkrywcze. nie polubiłam jednak bohatera. nie podoba mi się to w jaki sposób myśli i to jak jak jest nadęty tak naprawdę. drażni mnie jego zagubienie i to w jaki sposób ocenia wszystkich dookoła. i zaledwie kilka krótkich zdań podkreślonych w całym tekście. styl jego pisania niezbyt oryginalny, ale da sie przeżyć. dotrwałam do końca. końcowe stronice najlepsze. jeszcze kilkanaście stron i może bym go odnielubiła.

punkeye | 2012-08-28
Przeczytana: sierpień 2012

Książka o młodym (z jego subiektywnego punktu widzenia, choć rzeczywiście bohater jest człowiekiem coraz dojrzalszym) poszukiwaczu swego 'bezpiecznego Ja'. Doświadczony amator.
Warto.

davidfly | 2012-03-03

Autor nie mówi nic świeżego ani odkrywczego historia jakich milion. dobrze że kosztowała tyle co paczka papierosów :)