Światło życia i inne opowiadania

Ernest Hemingway Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza literatura piękna
Krajowa Agencja Wydawnicza
literatura piękna
1991-01-01

Nikt tak nie operuje słowem jak Hemingway. Czyste, klarowne z dozą fantazji, ale i druzgocącej rzeczywistości. Wyrwane siłą z naszej egzystencji, konfrontują nas ze stwierdzeniem, że właśnie to nieprzerwane życie pisze najlepsze historie, momentami banalne, ale nie zawsze łatwe. Chodź w gruncie rzeczy najważniejsze, że prawdziwe.

*Jasne, dobrze oświetlone miejsce
*Historia naturalna umarłych
*Krótkie szczęśliwe życie Franciszka Macombera

"Powrót żołnierza". 1919 rok. Zwykła amerykańska rodzina w zwykłym amerykańskim miasteczku i niepasujący do nikogo i niczego chłopak - syn, brat, który wrócił do domu z wojny. Niby wszystko ok, ale to ok to jest i będzie jedno wielkie udawanie.

"Mój stary". Cały czas coś czaiło się w powietrzu. Miałem wrażenie, że im bliżej końca opowiadania, tym nieuchronnie zbliża się...

niesamowite, po prostu niesamowite...

Hemingway to zwykły korespondent wojenny. Na początku kompletnie nie rozumiałam za co dostał nagrodę Nobla, za co jest tak wysławiany.
Jego opowiadania są raczej, proste, pisane zwykłym językiem, nie ma w nich jakiejś szczególnej wartkiej akcji czy rozwiniętej fabuły.
Ale bądź co bądź wszystko co proste jest zarazem genialne. Po...

• W domowej bibliotece
  • Meszna
  • Klasyka literatury- dawno temu
  • Opowiadania
  • Szczenięce lata (ocena z dystansem)
  • 2013