Mesjasze

Seria: Inne Historie
Wydawnictwo: W.A.B.
Messiasok
Mateusz

Paryż, czasy Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym. Polacy z trudem radzą sobie na obczyźnie – nie znają języka, nie cieszą się sympatią władz francuskich. Aż nagle pojawia się tajemniczy przybysz z Litwy, który uzdrawia chorą psychicznie żonę Mickiewicza i przekonuje wszystkich, że jest Mesjaszem. Polakom obiecuje odrodzenie ich ojczyzny, jeśli będą żyć na wzór Chrystusa. Zwolennicy Mesjasza zakładają Koło Sprawy Bożej, a Mickiewicz poświęca mu cykl wykładów w Collège de France. Specjalne zadanie otrzymuje Gerszon Ram: ma przekonać do Sprawy papieża w Rzymie i rabinów w Jerozolimie.
Mesjasze to oparta na autentycznych listach i wspomnieniach opowieść o emigracji polskiej lat 40. XIX wieku. György Spiró z pieczołowitością historyka odtwarza dzieje koła towiańczyków. Demitologizuje polskie legendy i odbrązawia część naszej historii. Jednocześnie z wizjonerską fantazją kreśli portrety duchowe Towiańskiego, Mickiewicza i Słowackiego. Ujęta w ceremonialnej stylistyce narracja miesza się z rozważaniami o roli religii w dziejach świata. Całość uzupełniają dociekania autora, jak to się stało, że wielcy poeci ulegli wpływowi wątpliwego proroka.

Każda z tych postaci kiedyś żyła, nie ma tu bohaterów fikcyjnych, ponieważ jednak większość z nich była dość znaczącymi postaciami z punktu widzenia polskiej historii lub choćby dlatego, że miała kontakt z Mickiewiczem, który jest największym mitycznym herosem w polskiej literaturze, znacznie więcej o nich wiadomo […]. Nieraz więcej o nich wiedziałem niż oni o sobie. Zastanawiałem się również, czy wolno mi owe głębie przed czytelnikiem odsłonić, bo przecież moi bohaterowie byli martwi, nie mogli zaprotestować. To wielki dylemat, koniec końców górę wziął we mnie, rzecz jasna, pisarz plotkarz, nie zaś stróż moralności.
György Spiró, w wywiadzie przeprowadzonym przez Erikę Csontos, „Literatura na Świecie”, nr 1–2/2006

Ferula | 2015-09-04

Temat kapitalny - losy polskich emigrantów po upadku powstania listopadowego, i nie da się ukryć, że to polskie piekiełko, skłócone, rozdarte wewnętrznie na wszystkie strony, oszukane i zdradzone. A najważniejsze to historia, jakiej nie uraczymy w szkole, może słówko-dwa przy okazji życiorysu Adama Mickiewicza - dzieje towiańczyków, którzy dali się ponieść obłędowi mesjanistycznej sekty, próbującej zawładnąć umysłami Polaków i po kolei wszystkimi nacjami i religiami na świecie. Wśród nich znalazły się takie osobistości jak sam wieszcz, "grafoman" Słowacki, Goszczyński, gen. Różycki i inni.

"Górę wziął we mnie pisarz plotkarz, nie zaś stróż moralności"

Drugi plus to ton, lekki, czasami swawolny, pozbawiony uwznioślonej bufonady, z jaką traktujemy własną historię. Nie mając litości dla naszej świętości, dał nam Spiro kułaka w bok ze słowami "wyluzujcie, wstańcie z kolan, przecież to tylko ludzie".

Skąd więc ta średnia ocena? Niestety, przeszkadza konstrukcja, dziwna i...

almos | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Książka Węgra o wielkiej emigracji po Powstaniu Listopadowym, jednej z wielu polskich emigracji w ostatnich wiekach. Ta była szczególnie trudna, bo emigranci nie mieli gdzie wracać, bez niepodległego państwa byli w gruncie rzeczy banitami. Zaczyna się fajnie: mamy takie polskie obrazki: swary pomiędzy obozami politycznymi, romantyczne rojenia o odzyskaniu niepodległości, itd.
Ale główny temat książki to opis mesjanizmu, tego szaleństwa z lat 40tych XIX wieku, które opanowało Mickiewicza, a o którym mnie uczono w szkole średniej, dosyć mętnie. A wyglądało to tak, że Andrzej Towiański, przybysz z Litwy, najpierw uzdrowił żonę Mickiewicza, a potem ogłosił że Polacy są narodem wybranym i za rok wszyscy wrócą do wolnej ojczyzny; przy okazji ogłosił się nowym mesjaszem, a Mickiewicz był jego prorokiem. I w tych szczególnych warunkach emigracji bez żadnych perspektyw, było to ziarno trafiające na żyzną glebę, bo Towiański zyskał sobie setki gorliwych wyznawców.
Mamy tu raczej reportaż...

Rewelacja!
To "Księgi Jakubowe", tyle że w przeciwieństwie do Tokarczuk napisane z talentem, dystansem do siebie (patrz wstęp) i tematu oraz z ironią i poczuciem humoru. Z konfrontacji tych dwóch książek, Tokarczuk wypada raczej kiepsko. Też jest tu sekta, tyle że towiańczyków i 100 lat później, też jest seks, a nawet jest Żyd w liczbie jedna sztuka. Zaczynam mieć do Węgrów stosunek nabożny, oprócz Spiro, darzę uczuciem Maraia, Esterhazego i Krzysztofa Vargę (trochę mniejszym bo to pół-Polak;)).

Marysia | 2011-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2011

Zawrót głowy w kształcie książki.
Piękna historia o dziwnych ludziach opowiedziana z sympatią dla wszystkich bohaterów, o naiwności, o szczerości wobec siebie i swiata, o świadomości co jeśli pozwoli się jej działać i rozwijać w człowieku prowadzi do takiej zagadki: czasem trzeba zaprzeczyć swoim najgłębszym przekonaniom i przewrócić swój świat do góry nogami żeby pozostać w zgodzie z samym sobą. o ludziach którzy boją się wyobcowania więc siedzą ciemni jak tabaka całymi latami i duszą się w znajomym sosie i o takim jednym co za szczerość wobec samego siebie zapłacił izolacją i mądrością.

Robert Kowalski | 2016-06-25
Na półkach: 2016, Przeczytane

Fascynująca tematyka i ogromna praca przy materiale źródłowym nie wystarczą do napisania dobrej książki. Trzeba jeszcze mieć ogólną wizję, o czym tak naprawdę chce się pisać, jakie sceny i opisy są istotne, a jakie tylko spowalniają akcję bądź ją całkowicie zatrzymują. Strasznie nierówna książka - niektóre fragmenty napisane rewelacyjnie (rozmowa Rama ze Słowackim czy zbliżenie Ksawery z Adamem), inne brzmią jak totalny bełkot, w innych zaś temat rozważań zmienia się tak często, że gubimy się w tym potoku słów. Zabrakło dobrego redaktora, który skróciłby całość o połowę i poprawił styl.

| 2011-12-22
Przeczytana: 2010 rok

Trochę wstyd się przyznać, ale dzięki tej węgierskiej powieści po raz pierwszy spotkałam się z postacią Andrzeja Tomasza Towiańskiego. Ten polski ziemianin, filozof, mesjanista, po upadku powstania listopadowego wyemigrował do Paryża. Tam, podając się za nowego Mesjasza i następcę Chrystusa skupił wokół siebie "kwiat" polskiej inteligencji i kultury (m. in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Seweryna Goszczyńskiego i wielu innych). Jednym z podstawowych założeń "towianizmu" była myśl, że Polacy są "narodem wybranym" - cierpiącym, pozbawionym ojczyzny, muszącym podporządkować się obcym mocarstwom, zmuszonym do walki o wolność i niepodległość. Państwem, któremu należne są szczególne prawa i traktowanie. Tej religijnej atmosferze, która wytworzyła się wokół organizacji poddali się ludzie z elit; wykształceni, zrozpaczeni utratą ojczyzny, osamotnieni. Ulegli złudzeniu na lepsze losy kraju. Wielcy nasi wieszczowie romantyzmu przedstawieni są tutaj jako zwykli ludzie ze wszystkimi...

Konkwistadorrr | 2012-12-21
Przeczytana: 2011 rok

Ja pierdzielę, mistrzostwo świata! Dawno się tak nie ubawiłem czytając tą książkę. Co najlepsze nie jest to jakiś wymysł tego węgierskiego autora, nie rozbawił mnie czymś co sobie sam wymyślił w swojej głowie. Tym bardziej to wszystko zabawne (a czasem wręcz przerażające), że to opowieść o Adamie Mickiewiczu o raz o guru Towiańskim, którego nasz wieszcz obdarzał co najmniej wielkim szacunkiem. Nie zdawałem sobie sprawy, że Mickiewicz może dojść do takiego pokręcenia w swoim umyśle! Nie będę nic tu więcej zdradzał, ale muszę jeszcze napisać, że czytając niektóre fragmenty to aż oczy przecierałem czy aby na pewno czytam to co czytam haha! Wada książki - jest bardzo nierówna. Jakoś może mniej niż 3/4 super, potem jakby pisarz nie miał pomysłu, dość chaotycznie się robi i nudnawo. Mimo wszystko - genialne.

mangi17 | 2013-08-06

„Ten, kto ma najmocniejsze przekonanie, jest Mesjaszem (…), ale jeszcze nigdy żywy syn człowieczy, nawet Jezus, nie miał odwagi powiedzieć, że to on. Lecz przyszedł Mistrz i powiedział: to ja. I został nim.” / Spiró
„Mesjasze” to wspaniała powieść o człowieku, który spotkał ludzi, którym, choć mieli religię, brakowało wiary. Wykorzystując powszechny głód Ojczyzny, ulepił dogmaty i zaszczepił je w obłąkanych, słabych poetach.
Historyczny portret Towiańskiego, Mickiewicza, Słowackiego i Wielkiej Emigracji. Kolejna, po „Iksach”, moja przygoda ze Spiró, która stawia go w poczet moich ulubionych pisarzy.

pani_Klaudia | 2016-06-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Historia histerii. Bardzo dobre uzupełnienie Ksiąg Jakubowych.

franciszek_jozef | 2012-03-27

Naprawdę wciąga...

Angelus 2014

51 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 18 października.

Ogłoszono finałową siódemkę Literackiej Nagrody Angelus

Do finału ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zakwalifikowało się siedem książek. Wśród walczących o wyróżnienie znaleźli się zarówno autorzy polscy, jak i przedstawiciele Austrii, Rosji i Ukrainy.