Fogság
Elżbieta Cygielska
historyczna
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna. Bestsellerowa powieść węgierskiego pisarza, autora głośnych Iksów, ukazuje świat Żydów w pierwszym wieku po Chrystusie. Młody Uri dorasta w rzymskiej społeczności żydowskiej. Ze względu na postępującą wadę wzroku nie może znaleźć odpowiedniej pracy, przez co pogarsza i tak nie najlepsze relacje...

Młody Uri dorasta w rzymskiej społeczności żydowskiej. Ze względu na postępującą wadę wzroku nie może znaleźć odpowiedniej pracy, przez co pogarsza i tak nie najlepsze relacje z ojcem. Ten ryzykuje cały majątek, by w zamian za pożyczkę, której udziela Agrypie, wysoko postawionemu urzędnikowi, jego syna włączono w skład delegacji wiozącej coroczną ofiarę do Jerozolimy. Wskutek nieporozumienia Uri zostaje wzięty za agenta Agrypy, co owocuje wieloma nieoczekiwanymi wydarzeniami.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

allison | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Gdy przeczytałam na okładce, że książka w wielu krajach została uznana za arcydzieło, podeszłam do tego sceptycznie. "Kolejny chwyt marketingowy" - pomyślałam. Ale w trakcie lektury musiałam zmienić zdanie i zrobiłam to z wielką przyjemnością.

Utonęłam w "Niewoli" na trzy dni i trudno było mi oderwać się od lektury, która okazała się porywająca, intrygująca i dająca wiele, wiele do myślenia.

Tematycznie powieść zbliżona jest do "Quo vadis", ale - moim zdaniem - jest znacznie bardziej dojrzała i napisana na wyższym poziomie. Już przyznałam jej swojego prywatnego Nobla i mam nadzieję, że kiedyś zostanie ona doceniona także przez prawdziwy komitet noblowski, bo na pewno zasługuje na tę nagrodę.

"Niewola" napisana została z wielkim rozmachem. Akcja obejmuje kilkadziesiąt lat - od początków I wieku n.e. do wybuchu wojny żydowskiej.
Burzliwe perypetie głównego bohatera poznajemy na tle ważnych wydarzeń historycznych - rządów kilku cesarzy rzymskich (m.in. Tyberiusza, Kaliguli,...

| 2016-02-29

Świetnie skonstruowana, chwilami przygnębiająca i frapująca historia, będąca oryginalnym przewodnikiem po świecie Imperium Rzymskiego. Spiro zbliżył się do dwóch mistrzów, którzy dawno temu stali się dla mnie osobiście wyznacznikiem idealnej fabuły ze starożytnego świata - R. Graves i "Ja, Klaudiusz" oraz M. Waltari i "Egipcjanin Sinue".
Podobnie jak u nich, bohater Spiro to człowiek odtrącony z powodu ułomności, na uboczu własnej społeczności i mimowolnie wciągnięty w tygiel aktualnej historii. Przygląda się uważnie otaczającemu go światu, z początku z młodzieńczą naiwnością, z biegiem lat i brzemieniem ciężkich doświadczeń nabiera w tych spostrzeżeniach jasności i krytycyzmu. Dostrzega i zakłamanie wśród współwyznawców traktujących religię z udawaną bogobojnością, i zmurszały świat wzgardzanej etyki, i pożerane zachłannością i zawiścią elity kolejnych odwiedzanych miast, wyścigi politycznych popleczników uwikłanych w sieci spisków. Najbardziej zaś bolesnym wnioskiem jest ten, że...

Iza | 2015-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2015

Przeczytałam ją z wybitnym zainteresowaniem. Historia Uriego, żydowskiego chłopca, obywatela Rzymu, wnuka wyzwoleńca, syna Józefa i Sary. Chłopiec, wydawałoby się, na złość ojcu, wyrasta na niedowidzącego mola książkowego (zwojowego?). Wybitnie inteligentny, ale też zahukany kalectwem i brzydotą 19letni Żyd, za przyczyną zabójczej pożyczki, udzielonej przez Józefa Agrypie, udaje się z delegacją do Jerozolimy. Droga z rzymskiej diaspory do Świątyni staje się dla Uriego jednocześnie drogą w dorosłość i ciekawe spojrzenie na sprawy tego świata. Odtrącony przez współpodróżnych, ma czas i nastrój do kontemplowania świata, nowych miejsc, które poznajemy wraz z nim, i pobudek ludzkich, pchających ich do dominacji i dobrobytu. Podróż, uwięzienie, spotkanie z Nazerejczykiem, zupełnie nie zauważone przez Uriego, życie w wiosce w Judei, jednocześnie w większości spokojne dostosowywanie się do dziwacznych wydarzeń w życiu, czyni z chłopca mężczyznę. Taki trochę antybohater, jak na dzisiejsze...

twzaczytany | 2016-03-29
Przeczytana: marzec 2016

Wczoraj zakończyłem przygodę z "Niewolą" Gyorgy Spiro. Książka opisuje losy Żydów w I w. n.e. ich życie, sposób myślenia, politykę, zasady jakimi się kierują, wiarę i wiele innych wątków życia codziennego tu i teraz oraz w wielkim świecie. Postacie historyczne jak Neron, Herod Antypas, Tyberiusz, Jezus (sic!), Filon mieszają się z fikcyjnymi. Poprzez kolejne strony podróżujemy z głównym bohaterem Urim przez Rzym, Aleksandrię, Cezarie, Jerozolimę. Opisy miast, świątyń przepiękne.
Poruszony jest temat chrześcijaństwa, dla mnie w zaskakujący sposób. W ogóle książka jest dla mnie jednym wielkim zaskoczeniem, gdyż jest to ogromna dawka historii podana w bardzo przystępny sposób. Choć początki z "Niewolą" są trudne, trzeba się przyzwyczaić do sposobu prowadzenia akcji.

Emina | 2016-12-25

Co prawda mam coraz mniej cierpliwości do opasłych tomów drukowanych drobnym maczkiem, ale bardzo trudno jest porzucić lekturę tej książki, a wręcz robić tego nie wolno!

kadath | 2016-04-11

Wybitna, wspaniała. Polecam wszystkim, którzy chcą zanurzyć się w pierwszorzędnie opisanym starożytnym świecie. Ja osobiście zachwyciłem się tym opisem, który zresztą nieco przykrył „jedynie” bardzo dobrą fabułę. Bardzo dobra, ale też bardzo smutna i refleksyjna książka.

Kurunir3 | 2018-07-22

Książka mnie zachwyciła, choć zdecydowanie nie ma happy endu.

jacek | 2018-08-17

Wspaniała historia, nie mogłem się oderwać.

KasandraX | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018