Prez 
mężczyzna, status: Czytelnik, dodał: 1 cytat, ostatnio widziany 3 godziny temu
Teraz czytam
 • Ernest Hemingway. Historia życia
  Ernest Hemingway. Historia życia
  Autor:
  Biografia jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku
  czytelników: 96 | opinie: 3 | ocena: 7,69 (13 głosów)
 • Leibniz. Biografia intelektualna
  Leibniz. Biografia intelektualna
  Autor:
  Leibniz. Biografia intelektualna to niezwykłe wydarzenie na rynku wydawniczym. Jest to książka o najwyższych standardach akademickich, oparta na dogłębnej lekturze najróżniejszego typu opublik...
  czytelników: 32 | opinie: 1 | ocena: 6,5 (2 głosy)
 • Listy 1956-1978
  Listy 1956-1978
  Autorzy:
  Dwaj wielcy pisarze. Dwie odmienne osobowości, dwa różne temperamenty. Wydawać by się mogło, że Stanisława Lema ze Sławomirem Mrożkiem niewiele łączyło. Okazuje się jednak, że pisarze przez wiele lat...
  czytelników: 987 | opinie: 27 | ocena: 7,8 (181 głosów)
 • Pamiętniki
  Pamiętniki
  Autor:
  Książka jest zwierciadłem dramatu życiowego zarówno jednego z największych geniuszów świata, jak jego wiernej towarzyszki przez 48 lat życia, a zarazem kobiety nie pozbawionej talentu literackiego, kt...
  czytelników: 28 | opinie: 0 | ocena: 6,33 (3 głosy)
 • Portret wisielca
  Portret wisielca
  Autor:
  W 2 poł. lat 30. lubelską jesziwą wstrząsa bunt młodzieży. Wysłany na miejsce komisarz Maciejewski znajduje w mykwie ciało studenta. Mimo dramatycznych okoliczności wszystko wskazuje na samobójstwo, z...
  czytelników: 537 | opinie: 38 | ocena: 6,52 (244 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-10 22:04:57
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Świat Rzeki (tom 1)

Pomysł niezły, ale psuty wstawianiem Goeringów i innych obsesji pana autora.

 
2018-10-10 22:02:07
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-10-10 21:54:50
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

To był chyba pierwszy raz, kiedy spotkałem się z wielokrotnie później wałkowanym motywem współczesnego komandosa w świecie fantasy. W dzieciństwie mi się podobało. Bałbym sie do tego wrócić, bo podejrzewam, że to niezły kicz.

 
2018-10-02 16:24:18
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-09-16 23:26:08
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-09-15 13:21:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Mój drugi Flanagan i równie dobry. Losy bohaterów pochlastanych wojną i miłością. Kawał porządnej męskiej prozy. Jeśli już się czepiać, to może miejscami ciut za dużo liryki, ale zabawne nawiązanie do Tristana i Izoldy bardzo fajne. Zresztą szybko dla równowagi dostajemy najwyższej próby literacki zwierzęcy behawioryzm bohaterów. Przygnębiające, ale piękne.

 
2018-09-14 18:06:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Saga Azjatycka (tom 4)

Mroczne relacje między więźniami japońskiego obozu jenieckiego. Na tym tle przyjaźń pozornie nie pasujących do siebie w żaden sposób Anglika i Amerykanina. Chęć przetrwania, żądza życia i specyficzna etyka warunków ekstremalnych. Działa tu mechanizm "człowieka zlagrowanego", który opisywał Borowski w swojej prozie obozowej.
Mimo makabrycznych okoliczności, życie jeńców opisywane z humorem i...
Mroczne relacje między więźniami japońskiego obozu jenieckiego. Na tym tle przyjaźń pozornie nie pasujących do siebie w żaden sposób Anglika i Amerykanina. Chęć przetrwania, żądza życia i specyficzna etyka warunków ekstremalnych. Działa tu mechanizm "człowieka zlagrowanego", który opisywał Borowski w swojej prozie obozowej.
Mimo makabrycznych okoliczności, życie jeńców opisywane z humorem i wrażliwością. Pewnie wrócę sobie niedługo do Clavella, bo przypomniał mi się przy okazji znakomitych "Scieżek północy" Flanagana.

pokaż więcej

 
2018-09-12 21:58:47
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Groteskowa powieść o konwencjach, jakimi się kierujemy, próbując uporządkować jakoś rzeczywistość. Porządkowanie chaosu jest tu absurdalne, ale jednocześnie konsekwentne i "logiczne". Bohater tak mocno próbuje dopasować do siebie wszystkie elementy układanki, z jakich składa się rzeczywistość, że w efekcie zaczynają się składać w spójną całość. Zaczynamy wtedy podejrzewać, że porządek naszego... Groteskowa powieść o konwencjach, jakimi się kierujemy, próbując uporządkować jakoś rzeczywistość. Porządkowanie chaosu jest tu absurdalne, ale jednocześnie konsekwentne i "logiczne". Bohater tak mocno próbuje dopasować do siebie wszystkie elementy układanki, z jakich składa się rzeczywistość, że w efekcie zaczynają się składać w spójną całość. Zaczynamy wtedy podejrzewać, że porządek naszego świata narzucony przez cywilizację też jest umowny i absurdalny. Mocna rzecz.

pokaż więcej

 
2018-09-12 21:39:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nałkowska w "Granicy" przekonuje, że jedyną prawdą o człowieku jest jego rola społeczna i to, jak widzą nas inni. Gombrowicz w "Ferdydurke" idzie krok dalej - w ogóle w człowieku nie ma nic poza maskami, jakie sam przybiera lub jakie nkładają mu inni. Pod jedną maską są tylko kolejne, a coś takiego jak "prawdziwa twarz" prawdopodobnie w ogóle nie istnieje, a jeśli nawet, to jest przerażająca,... Nałkowska w "Granicy" przekonuje, że jedyną prawdą o człowieku jest jego rola społeczna i to, jak widzą nas inni. Gombrowicz w "Ferdydurke" idzie krok dalej - w ogóle w człowieku nie ma nic poza maskami, jakie sam przybiera lub jakie nkładają mu inni. Pod jedną maską są tylko kolejne, a coś takiego jak "prawdziwa twarz" prawdopodobnie w ogóle nie istnieje, a jeśli nawet, to jest przerażająca, groteskowa i bezkształtna. Ta powieść to potężny głos w dyskusji na temat relacji cywilizacja/natura. Jak każda rasowa groteska budzi grozę i rozśmiesza, ale na koniec dominuje jednak groza. Cytaty z powieści (o Słowackim, który nie zachwyca, o parobku, o Młodziakach, chłopiętach, pupie, gębie) na stałe weszły do języka.
Prowokator, błazen, mędrzec. Genialny pisarz.

pokaż więcej

 
2018-09-06 19:57:47
Ma nowego znajomego: Monika
 
2018-09-02 18:38:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Ma wspaniałe fragmenty. Dla nich warto się przebijać. Ale momentami jest to tak nudna piła, że czytanie zajęło mi ponad miesiąc.

 
2018-07-23 14:12:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Z powodu wieku autora spodziewałem się realizmu magicznego (bo to pokolenie fascynuje się Marquezami, Cortazarami itd). Na szczęście echa realizmu magicznego, którego nie lubię, są tu minimalne. Z powodu zawodu autora spodziewałem się literatury dziennikarskiej, której w większości nie cenię. Nie jest to z pewnością literatura dziennikarska ze stylem jak z licealnych wypracowań szkolnych. Jest... Z powodu wieku autora spodziewałem się realizmu magicznego (bo to pokolenie fascynuje się Marquezami, Cortazarami itd). Na szczęście echa realizmu magicznego, którego nie lubię, są tu minimalne. Z powodu zawodu autora spodziewałem się literatury dziennikarskiej, której w większości nie cenię. Nie jest to z pewnością literatura dziennikarska ze stylem jak z licealnych wypracowań szkolnych. Jest to z pewnością literatura piękna, brawa dla autora.
Tłem jest wojna (a także czasy przed i po). Osią akcji jest pogrzeb miejscowego partyzanta. Narracja zmienia się, występuje tu mowa pozornie niezależna; niby trzecioosobowy narrator wszystkowiedzący, a czasem wpada w gwarę, czasem w żargon środowiskowy. Wszystko razem składa się w całosć smaczną. Powieść ciekawa, niebanalna, komentarze narratorskie celne, mój ulubiony na temat obiecywania w relacjach damsko-męskich po prostu wspaniały. Gdyby nie kilka fragmentów, które mi się nie podobały (na przykład mało śmieszna rozprawa naukowa o puszczaniu wiatrów), oceniałbym wyżej. Autora umieszczałbym gdzies pomiędzy Myśliwskim, Redlińskim a Hrabalem i Kunderą. Zacne towarzystwo.
To zdaje się debiut prozatorski Pawła Potoroczyna. Czekam z zainteresowaniem na wiecej.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
474 249 797
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (7)

Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd