Wicekról Ouidah

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
The Viceroy of Ouidah
literatura piękna

Na początku XIX - wieku ubogi Brazylijczyk Francisco Manoel da Silva popłynął do Dahomeju z zamiarem zbicia majątku na handlu niewolnikami. Uzbrojony wyłącznie w niezłomną wolę, doszedł w Ouidah do bogactwa i zaprzyjaźnił się z szalonym, chimerycznym królem. Przyjaźń ta była najeżona niebezpieczeństwami, a da Sliva, choć o tym marzył, nigdy nie zdołał powrócić triumfalnie do Brazylii. Stał się założycielem niezwykłej dynastii. Rzesza Mulatów noszących nazwisko da Silva sprawiła, że ponad sto lat później głowa rodu jest nadal otaczana czcią na przyczółku Brazylii w Afryce...

źródło opisu: okładka

Wiem, że to kawałek historii i kawałek Afryki. Ale nie dam rady jej doczytać do końca. Pomimo najszczerszych chęci. Dobrnęłam niemal do połowy i już ta połowa może być niezłą pożywką dla złych snów.

Agnieszek | 2018-11-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 24 listopada 2018

Nastrój.
Dlatego tak się czyta. Scena za sceną, bezsilność i upór, namiętności, które można wchłaniać. Zapachy, z tych każących odwrócić głowę, widoki, z tych zmuszających do dreszczu obrzydzenia.
Ale ten nastrój!

Sarpedon | 2014-01-18
Przeczytana: 2008 rok

Na początku był film Herzoga z niezapomnianym Kinskim. Dobra, choć niskobudżetowa ekranizacja opierała swą siłę na ciekawej historii, do tego autentycznej. Tak odkryłem Bruce'a Chatwina i jego charakterystyczne opowieści, rozgrywające się gdzieś na drugim końcu końcu świata, w krainach które przeciętnemu Kowalskiemu kojarzą się tylko z Tonym Halikiem, Mandelą bądź rytualną kastracją krokodyli.

Książka o nieprawdopodobnej wręcz odysei szalenie ambitnego młodzieńca, który początkiem XIX wieku wyrywa się z biedy, w której tkwi od pokoleń jego rodzina gdzieś w Ameryce Łacińskiej. Z czasem młodzieniec stanie się krezusem handlującym niewolnikami gdzieś u wybrzeży Beninu. Tytułowym wicekrólem Quidah.

Wielkość tej niesamowicie krótkiej książki (może 150 str.) leży dla mnie w charakterystycznym dla Chatwina, nieco beznamiętnym i trącącym nostalgią uchwyceniu postaci, która podjęła walkę z losem, skazaną zresztą na porażkę. W ekranizacji Herzoga widzimy głównego bohatera, który mając...

Marysia | 2018-06-12
Na półkach: On the road, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2018

nic nowego

handlarz niewolników MUSI być skończonym burakiem; to warunek konieczny. wystarczy mi pomyśleć o sytuacji kiedy jeden nie płaci drugiemu za wykonaną pracę; nóż mi się w kieszeni otwiera a tutaj ta skala trochę inna jest.
jeśli nie używa się mózgu we właściwy sposób, konsekwencje wyborów są proste- dziedziczone nieszczęście. wystarczy mi pomyśleć o głupotach zazdrości o przedmioty i pretensjach których rodzice nieświadomie uczą swoje dzieci.
plus Brazylia plus Afryka dwie zagadki

Pafnucy | 2011-01-07

Nie tak dobre, jak "Co ja tu robię?" i "W Patagonii", ale czyta się nieźle. Co więcej - jest to niemal gotowy scenariusz "Cobra Verde" (dla Herzoga i Kinsky'ego). Analiza ludzkiej namiętności - bardzo gorzka i druzgocząca. Nikodem Dyzma w pełni sił w Beninie. Co więcej - III świat, jak w opigułce, pokazany w całej swej niemożności i nieusuwalnej skłonności do entropii. A na to wszystko nakłada się wyrafinowana konstrukcja fabularna.

niby | 2011-08-27

Lapidarność Chatwina jest jak precyzyjny strzał snajpera. Trafia w samo serce i zostawia krwawy ślad.

qbard | 2019-03-10

Opowieść o życiu tajemniczego Francisca Manoela da Silvy zawarta została w dosyć krótkiej jak na tak burzliwe dzieje książeczce. Autor zamiast pisać opasłą epopeję, w szybkim, wręcz reportażowym tempie opowiada historię brazylijskiego handlarza niewolników, który większość życia spędził w Afryce, zmagając się z przeciwnościami losu, powstając i upadając. Dorobił się bogactwa, spłodził mnóstwo dzieci, ale mimo wszystko pozostał więźniem Afryki. Jego losy w przybliżeniu przedstawia film Herzoga "Cobra Verde".

Sawalka | 2014-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Trochę jakbym czytała Kapuścińskiego ...

trier77 | 2012-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2012