Strefa cyrkowa

Wydawnictwo: W.A.B.
Kloktat dehet
powieść czeska
Agnieszka

Dawna siedziba szlachecka na zachód od Pragi czeskiej, pierwowzór tytułowego zamku z powieści Franza Kafki, staje się sceną niezwykłych wydarzeń, których ramy czasowe zakreślają koniec drugiej wojny światowej i praska wiosna. Sierociniec prowadzony przez siostry zakonne zostaje przejęty przez milicję, a dzieci mają odebrać szczególną edukację: nowi gospodarze palą dawne książki, interpretują przeszłość na własny sposób. Nastoletni Rosjanin Ilja, którego najprawdopodobniej porzucili rodzice, staje się na skutek takiego wychowania sabotażystą. Do sierocińca docierają pogłoski o inwazji państw Układu Warszawskiego, wybucha panika i chaos. Kiedy wśród załogi jednego z wkraczających radzieckich czołgów Ilja dostrzega swojego ojca, postanawia zaciągnąć się jako tłumacz i przewodnik. Powieść Topola to wycieczka w głąb europejskiej przeszłości. Ironia autora i satyryczny ton powieści ani trochę nie umniejszają wnikliwości analizy. Perspektywę Ilji porównuje się do oglądu Oskara z Blaszanego bębenka Güntera Grassa.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Antuan_Duanel | 2015-06-26
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Wspaniała apokaliptyczna fantasmagoria, w której krzyżują się wątki dziejowe z indywidualnymi losami. Te pierwsze przybierają postać political fiction, te drugie dryfują od turpistycznego naturalizmu, poprzez realistyczną obserwację psychologiczną, aż do baśniowej niemal fantastyki. Nic tu nie jest konkretne, wyjaśnione, doprecyzowane. Wróg jest przyjacielem, rodak gnębicielem, ci którzy są celem ataku za chwilę stają się sprzymierzeńcami. Najeźdźca jest ojcowskim opiekunem, żołnierze szukają świętego jajka, dzieci organizują krucjaty w poszukiwaniu swojej ziemi obiecanej, zwierzęta cyrkowe są potworami atakującymi wespół z czołgami. Każdy ma jakąś misję dziejową i filozofię życiową. Wszyscy błąkają się między osobistymi dramatami, świdrującymi kulami i pociskami, przeświadczeni o dążeniu do jakiegoś celu z pogranicza baśni i realności.
Ziemia czechosłowacka spustoszona przez systemy polityczne i indywidualne demony. Lud opuszczony w swej tragedii. Takie wizjonerskie rozliczenie...

Iris | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza część książki napisana bardzo chaotycznie. Może to dlatego, że Ilja, z którego punktu widzenia napisana jest cała książka, był wtedy dzieckiem, którego świat ograniczał się do wielkiego Domu - sierocińca, i wsi obok niego. Nie wszystko można w tej pierwszej części od razu zrozumieć, trzeba być cierpliwym i czekać, aż Ilja to wyjaśni.
Druga część opowiada o wojnie i roli Ilji na niej. Chłopak, prawdopodobnie przez to, że nie znał swoich rodziców i tak naprawdę nie wiedział, kim właściwie jest, stale zmieniał strony. Raz był sprzymierzeńcem jednych, a raz drugich. Brał udział w masakrach wsi, i w tym samym czasie przekazywał meldunki powstańcom. Wbrew pozorom, druga część napisana jest przejrzyście, akcja naprawdę pędzi i do książki aż chce się wracać.

Stary dobry czeski film (mi się kłania). A swoją drogą dość dobra książka.

Kasia | 2011-01-28
Przeczytana: grudzień 2010

Książka na pewno zawiera wiele cennych wątków- głównie historycznych i psychologicznych, jednak w jakiś sposób gubią się one w natłoku niezrozumiałych czasem wydarzeń. Czyta się szybko, jednak mi mało pozostało po niej w pamięci.

magdallena | 2017-06-18
Przeczytana: 2014 rok
Trithemius | 2016-07-08
redworm | 2016-07-07
Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?