Baśniobór

2011-05-18
2011-05-18
978-83-7414-943-3
Rafał Lisowski
las trolle walka ze złem

Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka. Nie są tym zachwyceni. Okazuje się jednak, że dziadek jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru. Mieszkają tam niezwykłe istoty. Tej pięknej krainie grozi niebezpieczeństwo, siły ciemności chcą ją opanować. Czy dzieciom uda się ich powstrzymać? Musicie przekonać się sami...
Książkę czytało się lekko. Fajna lektura dla dzieci szkoły podstawowej. Przenosi nas w świat magii. Możemy przeczytać o magicznych zwierzętach, nie tylko tych dobrych ale i o złych. Bardzo podobała mi się postać Seth'a. Może dlatego że przypomina mi mojego synka. Co mu się powie żeby tego nie robił, on wręcz przeciwnie kombinuje by zrobić na złość, co oczywiście przysparza mi kolejne problemy. Z kolei Kendra to rozważna dziewczynka. Co ktoś powie trzeba się posłuchać by nie wpaść w tarapaty. Wykazuje się pomysłowością i rozwagą. Na półce mam kolejny tom. Myślę że nie długo sięgnę po niego by przekonać się co tym razem nabroiły te dzieciaki.

Książkę czytało się lekko. Fajna lektura dla...

Dorosły czytelnik będzie się bawił równie dobrze co dziecko! Długo ta książka czekała na swoją kolej, ale gdy już przyszła pora zatraciłam się w Baśnioborze na cały wieczór. To co się działo na kartach otaczało również mnie, baśniowe stwory wręcz wyciągają po nas ręce, aby zaciągnąć w wir magii.
Dynamiczna akcja, stopniowe poznawanie świata pozwalało się oswajać z otoczeniem, baśniowe stwory piękne i groźne, między nami a bohaterami nawiązuje się nić przyjaźni i jeszcze wiele, wiele dobroci na was czeka.
Jeśli wahacie się czy sięgnąć po tę pozycję, dajcie jej samej wskoczyć wam do rąk! Polecam dużym i małym miłośnikom fantastyki. Moje ręce są otwarte na przyjęcie kolejnego tomu.

Dynamiczna akcja, stopniowe poznawanie świata pozwalało się oswajać z...

Pięknie wykreowany świat. Mnóstwo nawiązań do postaci mitycznych, emocji i zagadnień etycznych. Po pierwszym tomie zamówiłam całą serię.

Tak, przeczytałem książkę dla najmłodszych i świetnie się przy niej bawiłem. Od razu polubiłem dwoje dzieciaków, wciągnąłem się w świat przedstawiony i czekałem na rozwój akcji. Pomysły autora na niektóre sceny były mocno żenujące, no i należy pamiętać, że przeważa tu duża prostota fabularna. Akcja idzie jak po sznurku, a jakiekolwiek wielowarstwowe zdarzenia lub takie, które będą wymagać dłuższej uwagi, są bardzo wyraźnie zaznaczone. Tak czy owak - kupił bym to chętnie jakiemuś gówniakowi do lat 13 do poczytania. Ma sporą wartość dydaktyczną. No może pomijając to, że wszyscy chodzą tam bez przerwy naćpani.

Serię czytałam już kilka ładnych lat temu. Postanowiłam sięgnąć po nią jeszcze raz, gdyż planuję przeczytać także "Smoczą straż", a już zdążyłam zapomnieć, co dokładnie działo się w "Baśnioborze".
Po latach serię oceniam zdecydowanie na plus, mimo upływu czasu i faktu, że przestałam już być nastolatką. Polecam z całego serca!

Jak bym była młodsza to byłabym zachwycona, jednak mam już trochę lat więc fajnie było wrócić do magicznego świata. Końcówka trochę mi się dłużyła, ale było warto. Nie spodziewałam się takiego zakończenia.

Brandon Mull na stałe zapisał się w świadomości miłośników literatury dziecięcej i młodzieżowej. Przyznaję, że sama uległam tej fascynacji, choć przedtem nie miałam okazji zapoznać się z powieściami tego autora. Wszystko jednak zmieniło się w momencie, gdy postanowiłam nareszcie sięgnąć po pierwszy tom Baśnioboru. Czy przepadłam w tej historii tak samo, jak fani serii? O tym w tej właśnie opinii.

Kendra i Seth muszą zmierzyć się z trudną prawdą - ich rodzice wyruszają w rejs, a oni sami będą musieli spędzić ten czas u dziadka. Ten okazuje się dość surowym starszym panem, który na dzień dobry zarzuca ich dużą ilością zakazów i przestróg. Rodzeństwo jednak niekoniecznie chce tych zasad przestrzegać i powoli zaczyna poznawać dom dziadka i tereny wokół. Wkrótce okazuje się, że ich dziadek jest strażnikiem Baśnioboru - miejsca, które jest schronieniem dla wielu niezwykłych istot. Co więcej, zakaz zbliżania się do lasu nie robi na nich większego wrażenia i dzieci szybko go łamią. Jak duże konsekwencje ich czekają? Co jeszcze skrywa w sobie ogród dziadka oraz sam dom? Dlaczego w domu trzymana jest kura? No i co zrobić, gdy z ukrycia wypełznie prawdziwe zło?

Powiem szczerze, że czytając pierwsze strony książki, nie potrafiłam zrozumieć całego fenomenu tej serii. No bo, umówmy się - początek nie jest zbyt porywający, ot dzieci dowiadują się o wycieczce rodziców, a tym samym o spędzeniu najbliższego czasu i dziadków, których właściwie nie znają. No cóż, nie był to najbardziej wciągający początek, ale to, co działo się później... Powiem tyle: poczułam się niezwykle zaskoczona.

Główni bohaterowie różnią się od siebie tak bardzo, jak tylko rodzeństwo może. Kendra jest tą spokojniejszą, uczynną i zdecydowanie twardo stąpającą po ziemi, natomiast Seth... On nie patrzy na konsekwencje swoich decyzji, dopiero później zdaje sobie sprawę z własnej głupoty i lekkomyślności. To właśnie irytowało mnie w tej postaci, przez co wiele razy miałam ochotę po prostu wejść do tej książki i porządnie nim potrząsnąć. Rozumiem, że to ciekawski chłopiec, który nie potrafi usiedzieć w miejscu – okej. Jednak jego potrzeba zbuntowania się była tak silna, że przysłaniała mu pole widzenia i cały rozsądek.

Brandon Mull pisze bardzo lekko, a jednocześnie ma na tyle obrazowe pióro, że czytając powieść, bez problemu mogłam sobie wyobrazić poszczególne sceny czy elementy scenerii. Oczywiście, pewnie jest to również zasługa tłumacza, który sprawnie przełożył tę historię na język polski, zachowując naturalną lekkość pióra autora. Do gustu przypadły mi również same zwroty akcji, które były naprawdę zaskakujące. Sama akcja okazała się dynamiczna (poza samym początkiem), więc zdecydowanie do końca książki się nie nudziłam.

Podsumowując, mogę napisać, że pierwszy tom Baśnioboru okazał się dla mnie dużym zaskoczeniem pod wieloma względami, lecz jednocześnie nastroił mnie pozytywnie na kolejne tomy. Jest to pozycja idealna zdecydowanie dla wszystkich miłośników fantastyki młodzieżowej. Już nie mogę doczekać się momentu, aż skończę kolejne części.

Odsłuchałam audiobook i muszę przyznać, że pomimo, że nie jestem w grupie docelowej tej książki - odsłuchałam całość. Książkę potraktowałam jako taką baśniową ciekawostkę. Niechciana wizyta u dziadków zmieniła się w ekscytującą przygodę zmieniającą całe życie. Fabuła jest dobrze przemyślana. Trzeba przyznać, że pan Zadura robi niezłą robotę jako narrator - niezawodny! Sięgnę po kolejną część.

Książka jest świetnie napisana, bardzo ciekawa, widać, że pisarz od początku wiedział co ma się kiedy stać. cały czas coś się w niej dzieje. Myśle że zainteresuje nawet osoby nie lubiące czytać. Książka opowiada o Kendrze i Sethcie, którzy mają spędzić dwa tygodnie u swoich dziadków do których nie chcą na początku jechać, ponieważ uważają ich za nudnych i dziwnych. Jak się później okazuje wyprawa ta zmienia ich życie.

Urocza. Ciekawe, co będzie dalej :).

Urocza. Ciekawe, co będzie dalej :).

Video

Video