almos 
mężczyzna, Wrocław, status: bibliotekarz, dodał: 46 książek i 21 cytatów, ostatnio widziany 27 minut temu
Teraz czytam
 • Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców
  Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców
  Autor:
  Poznaj sposób na pokonanie traumy i trudnych doświadczeń z dzieciństwa Osoby wychowywane przez niedojrzałych emocjonalnie, niedostępnych i egoistycznych rodziców często doświadczają utrzymujących się...
  czytelników: 86 | opinie: 1 | ocena: 7,55 (11 głosów)
 • Między nami. Wiersze zebrane
  Między nami. Wiersze zebrane
  Autor:
  Wyjątkowe wydanie wierszy Jacka Kaczmarskiego z okazji 60. rocznicy urodzin poety. Jacek Kaczmarski to jeden z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej. Jego mocny głos, genia...
  czytelników: 102 | opinie: 7 | ocena: 7,77 (13 głosów)
 • Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia
  Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia
  Autor:
  „Myślicielem, który wywarł na mnie największy wpływ, jest psycholog Richard Nisbett. To jemu zawdzięczam swój sposób widzenia świata” — Malcolm Gladwell, New York Times Book Review Wiele idei naukowy...
  czytelników: 316 | opinie: 9 | ocena: 6,96 (51 głosów)
 • Niedoskonali, wolni, szczęśliwi. O sztuce dobrego życia
  Niedoskonali, wolni, szczęśliwi. O sztuce dobrego życia
  Autor:
  Samoocena odgrywa ważną rolę w uzyskaniu harmonii i dobrej jakości życia. Związek z wewnętrznym Ja wywiera wpływ zarówno na nasze zachowanie i emocje, jak również na to, jak odczuwamy siebie i otaczaj...
  czytelników: 265 | opinie: 6 | ocena: 7,58 (36 głosów)
 • Porozumienie bez przemocy. O języku serca
  Porozumienie bez przemocy. O języku serca
  Autor:
  Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości - mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor R...
  czytelników: 946 | opinie: 35 | ocena: 8,08 (199 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-14 21:27:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Biografie/Autobiografie, E-book
Autor:

Fabularyzowana opowieść o losach osławionego zbrodniarza hitlerowskiego po II wojnie światowej. Książka pokazuje olbrzymią skalę pomocy nazistom po wojnie i ich bezkarność w Ameryce Południowej: Mengele spokojnie żył w Argentynie pod swoim nazwiskiem do 1960r. Nie jest to dzieło historyczne: autor czasami fantazjuje, ale główne fakty się zgadzają, a książkę czyta się jak powieść sensacyjną.

...
Fabularyzowana opowieść o losach osławionego zbrodniarza hitlerowskiego po II wojnie światowej. Książka pokazuje olbrzymią skalę pomocy nazistom po wojnie i ich bezkarność w Ameryce Południowej: Mengele spokojnie żył w Argentynie pod swoim nazwiskiem do 1960r. Nie jest to dzieło historyczne: autor czasami fantazjuje, ale główne fakty się zgadzają, a książkę czyta się jak powieść sensacyjną.

Fabularyzowana biografia osławionego zbrodniarza wojennego, lekarza z Auschwitz, który skazał na śmierć setki tysięcy osób, a na wielu przeprowadzał okrutne eksperymenty medyczne. Autor koncentruje się głównie na okresie po upadku III Rzeszy. Wtedy Mengele ukrywał się najpierw w Europie, by w 1949 odpłynąć do Argentyny, gdzie urządził sobie wygodne życie pod własnym nazwiskiem. Bardzo pomogli mu wpływowi naziści, którzy też uciekli z Europy a także bogata rodzina w Niemczech, utrzymywał z nią niemal otwarte kontakty.

Co ciekawe, nikt nie go nie ścigał, czuł się na tyle bezpiecznie, że odważył się na przyjazd do RFN w latach 50. i odwiedzenie rodzinnego miasta. Dobre życie skończyło się wraz z porwaniem Eichmanna w 1960r. Od tego czasu Mengelemu zaczął mu się palić nurt pod nogami, stał się zwierzyną łowną, nie znał dnia ani godziny. Wtedy chociaż częściowo mógł poczuć, to co jego ofiary przed śmiercią.

Guez pisze, że na początku lat 60. Mossad był o krok od porwania Mengele, ale w pewnym momencie izraelscy politycy uznali, że wywiad winien walczyć z Arabami, ściganie zbrodniarzy hitlerowskich zeszło na dalszy plan. Poza tym władze Niemiec Zachodnich też się nie kwapiły do ścigania zbrodniarza, zresztą miał wciąż wpływowych przyjaciół w wysokich kręgach niemieckich, którzy chronili go jak mogli.

Umarł w samotności w Brazylii pod koniec lat 70., wciąż wietrząc pogoń i bojąc się porwania czy zamordowania. Co przeraża, to niezachwiane poglądy nazistowskie tego potwora, do końca bezgranicznie wierzył w ideologię rasy wyższej i nigdy nie okazał cienia skruchy za swoje zbrodnie.

Mam z książką Gueza pewien problem, nie wiadomo na ile jest zgodna z prawdą historyczną, słusznie pisze Włodzimierz Kalicki w 'Dużym Formacie', że „nie jest ani rzetelną biografią czy historycznym reportażem.” Czasami autor mocno fantazjuje, np. pisząc o życiu erotycznym Mengele czy jego snach, wytyka też Kalicki Guezowi drobne błędy historyczne. Niemniej wydaje się, że podstawowe fakty są OK, poza tym rzecz cała jest świetnie napisana, trudno się niej oderwac. Zatem to lektura atrakcyjna dla czytelnika nie interesującego się na codzień historią, a przecież chyba też o to chodzi.

pokaż więcej

 
2018-11-13 17:17:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, E-book, Filozofia

Dziennikarz naukowy towarzyszący Dalajlamie w czasie wielu podróży opisał system wartości i nauki moralne tego niezwykłego człowieka. Chodzi o skuteczne panowanie nad naszymi destrukcyjnymi myślami i emocjami, o życzliwość i współczucie dla innych, o porzucenie przemocy na rzecz dialogu między ludźmi. Czasami to zbytnio idealistyczna, ale bardzo inspirująca i dająca do myślenia lektura.

...
Dziennikarz naukowy towarzyszący Dalajlamie w czasie wielu podróży opisał system wartości i nauki moralne tego niezwykłego człowieka. Chodzi o skuteczne panowanie nad naszymi destrukcyjnymi myślami i emocjami, o życzliwość i współczucie dla innych, o porzucenie przemocy na rzecz dialogu między ludźmi. Czasami to zbytnio idealistyczna, ale bardzo inspirująca i dająca do myślenia lektura.

Znany amerykański dziennikarz naukowy i autor książek psychologicznych, (Inteligencja emocjonalna) zapisał swoje refleksje ze spotkań z Dalajlamą na przestrzeni wielu lat. Przedstawia w nich system moralny przywódcy tybetańskiego, jego filozofię i praktykę życia. Bardzo to ciekawe i głębokie spostrzeżenia, bo i Dalajlama nie jest tuzinkowym człowiekiem. To przewodnik duchowy pokazujący na własnym przykładzie jak dobrze i z sensem żyć. Ważne, że rzecz cała przedstawiona jest przez człowieka z Zachodu, który jest w stanie zasypać do pewnego stopnia przepaść kulturową między nami a ludźmi z Dalekiego Wschodu.

Zalecenia nt. dobrego życia wg Dalajlamy przedstawia Goleman w kilku punktach. Po pierwsze, winniśmy skuteczniej panować nad naszymi myślami i emocjami, zwłaszcza destrukcyjnymi, bo: „Nieopanowany, rozzłoszczony ludzki umysł, targany atakami wściekłości, złośliwością, obsesyjnym pragnieniem, zazdrością i arogancją, może zniszczyć życie”. Nie chodzi jednak o tłumienie w sobie negatywnych emocji, ale bardziej ich świadomość: winniśmy zauważyć nadciągające destrukcyjne emocje i zapamiętać negatywne konsekwencje naszych zachowań. Łatwo się pisze, ale zrobić to trudno...

Po drugie trzeba być autentycznie współczującym i życzliwym dla innych, bo „Pomoc potrzebującym wzmacnia poczucie sensu w życiu, co z kolei psychologowie uważają za klucz do osobistego szczęścia”. Jak mówi Dalajlama: „Ważniejsze jest, by kochać, niż być kochanym”. Stosując tą zasadę w praktyce, Dalajlama traktuje wszystkich ludzi jednakowo, jak mówi: „nie ma żadnej różnicy między wysokim urzędnikiem a żebrakiem”. To bardzo trudna praktyka, chyba wszyscy (ja też!), odnosimy się różnie do ludzi, zależnie od ich pozycji społecznej i ekonomicznej.

Po trzecie, propaguje Dalajlama gospodarkę opartą na współczucia, która „łączy w sobie ducha przedsiębiorczości i solidny system wsparcia społecznego oraz opodatkowania bogactwa.” Przywołuje tu przykład Szwecji z powodzeniem stosującej te zasady w praktyce. Poza tym akcentuje, że poczucie szczęścia mało się ma do poziomu dochodów człowieka (powyżej pewnego poziomu): „największą rolę w zapewnianiu szczęścia odgrywają takie czynniki, jak zdrowie i jakość relacji międzyludzkich.”

Po czwarte, „Dalajlamę inspiruje zasada ahimsa – braku przemocy – którą wyznawał Mahatma Gandhi”. Dla niego przemoc, czy wojna nie jest żadnym rozwiązaniem problemów ludzkości. Sam stosuje to podejście w pertraktacjach z Chińczykami w celu przywrócenia Tybetańczykom praw człowieka. Ta ostatnia zasada budzi moje wątpliwości, oczywiście Gandhi był wielkim człowiekiem, ale walczył z Anglikami, którzy przestrzegali pewnych praw. Iluż takich potencjalnych Gandhich w Rosji Sowieckiej zostało zagłodzonych na śmierć albo zabitych strzałem w tył głowy? A stosowanie zasady braku przemocy w praktyce oznaczałoby, że wszystkie kraje będące obiektem agresji Hitlera w czasie II wojny, winny mu się poddać bez walki, jak Czechosłowacja w 1938r., a potem liczyć na jego dobrą wolę w negocjacjach...

Mimo tych zastrzeżeń, to książka ważna i potrzebna bo obcowanie z myślą i ideami Dalajlamy jest zawsze wzbogacające i inspirujące.

pokaż więcej

 
2018-11-11 20:37:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Ateizm / Religie, E-book

Zbiór smutnych opowieści o samotnych matkach, o dzieciach rosnących bez ojców, o księdzach wyrzekających się potomków. A nad wszystkim unosi się zmowa milczenia: wszyscy wiedzą o dzieciach księży, ale nikt o tym nie mówi publicznie. Najciekawsze są wywiady ze specjalistami: antropolożka, historyk i były ksiądz wyjaśniają źródła zmowy milczenia. Ciekawy obraz polskiego katolicyzmu w praktyce.

...
Zbiór smutnych opowieści o samotnych matkach, o dzieciach rosnących bez ojców, o księdzach wyrzekających się potomków. A nad wszystkim unosi się zmowa milczenia: wszyscy wiedzą o dzieciach księży, ale nikt o tym nie mówi publicznie. Najciekawsze są wywiady ze specjalistami: antropolożka, historyk i były ksiądz wyjaśniają źródła zmowy milczenia. Ciekawy obraz polskiego katolicyzmu w praktyce.

Autorka głośnej książki 'Zakonnice odchodzą po cichu' napisała tym razem rzecz o dzieciach księży. Temat jest ciekawy, ale nawet cięższy niż w poprzedniej książce, bo panuje zmowa milczenia: wszyscy wiedzą o dzieciach księży, ale nikt nie chce mówić publicznie. Po dwóch latach poszukiwań Abramowicz dotarła zaledwie do kilku dzieci księży oraz ich matek, które zgodziły się przedstawić swoje opowieści. Co charakterystyczne, żaden ksiądz będący ojcem nie przedstawił sprawy ze swojego punktu widzenia. Dostajemy smutne historie: samotne matki borykające się z trudami codziennego życia, dzieci rosnące bez ojców, księża wypierający się swoich potomków, albo rozdarci między miłością rodzicielską a służbą dla kościoła, to drugie zawsze zwycięża.

Porażająca jest wszechobecna w książce zmowa milczenia, wszyscy wiedzą o romansach księży, o ich dzieciach ale nikt, czy to ateista, czy katolik, nie puszcza pary z gęby, w każdym razie publicznie bo plotki gęsto latają. Także kościół, co dla niego typowe, stosuje hipokryzję, w której jest mistrzem: jeśli się o temacie nie mówi, wypiera się go, to problem nie istnieje.

Może najciekawsza w książce są rozmowy ze specjalistami, antropolożką prof. Janiną Tokarską Bakir, historykiem prof. Tomaszem Stryjkiem, filozofem (i byłym księdzem) prof. Tomaszem Polakiem którzy usiłują wyjaśnić fenomen zbiorowego milczenia na temat dzieci księży, na temat pedofilii (chociaż się to ostatnio zmienia). W fascynującej rozmowie prof. Stryjek mówi, że w czasach zaborów i komuny kościół był jedyną instytucją niezależną od władzy i prawdziwie narodową. I to się tak sprzęgło w potocznej świadomości: kościół to naród. Zatem każdy atak na księdza jest atakiem na kościół, więc na naszą polskość bo „Ksiądz jest nie tylko święty, on jest także strażnikiem narodu.” Lepiej więc nie oskarżać księdza publicznie o cudzołóstwo lub pedofilię, bo skutki dla oskarżającego mogą być całkiem niemiłe.

Prof. Polak mówi, że księża nie interesują się swoimi dziećmi bo „Ksiądz za wszelką cenę ma zostać księdzem. On należy do instytucji.” Zaś dla instytucji kościoła najważniejsze jest aby księdza zawrócić z fałszywej drogi, zmusić do wycofania się, ale utrzymać w zasobach, „Dlatego się go przenosi – im dalej tym lepiej”. Zaś losami kobiet z dzieckiem nikt się nie interesuje.

Książka jest nadmiernie przegadana, jakby autorka chciała na siłę wepchnąć pewne wątki. Z pewnością biogram Uty Ranke-Heinemann, wybitnej niemieckiej teolożki, która rzuciła wyzwanie Watykanowi, jest bardzo ciekawy, ale słabo się ma do głównego tematu książki. Także wyniki badań autorki wśród studentów są mało interesujące. Niemniej książka jest ważnym elementem opisu polskiego katolicyzmu w praktyce.

pokaż więcej

 
2018-11-07 16:34:18
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-book - chcę kupić
Autor:
 
2018-11-06 08:35:59
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, E-book - chcę kupić
Autor:
 
2018-11-04 19:55:37
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Poza serią
 
2018-11-04 19:55:30
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-01 17:56:27
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-01 17:56:24
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 1)
 
2018-11-01 17:56:21
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 3)
 
2018-11-01 17:56:10
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-11-01 17:56:05
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-01 17:55:53
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-01 17:55:06
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-11-01 17:54:59
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
Moja biblioteczka
1403 913 26771
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (58)

Ulubieni autorzy (17)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (34)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd