Diavolina
Irena Makarewicz
Ag2S

Tytułowa Diavolina, posługaczka, a potem lekarka przez lata służąca Gorkiemu, jego żonom, kochankom i otaczającemu go tłumowi literatów, donosicieli, naukowców, rewolucjonistów, wydawców, czekistów, artystów, którzy miesiącami i latami żyli na koszt pisarza, pod koniec życia stała się jego ostatnią miłością. Zapiski Olimpiady Czertkowej, bo tak naprawdę nazywała się Diavolina, to fascynująca opowieść o zmaganiach wielkiego twórcy z autorytarną władzą. Choć sam pamiętnik jest fikcyjny, wszystkie pojawiające się w nim postaci i wydarzenia są autentyczne.
Historia Gorkiego odsłania przerażającą rzeczywistość rewolucji – wszechobecność potwornego terroru, nienawiść, strach i ogromną liczbę ofiar bezlitosnych inżynierów dusz. Opowieść stawia też odwieczne pytanie o cenę, jaką artysta płaci za funkcjonowanie, a czasem wręcz przeżycie w zbrodniczym systemie.
Erudycja i precyzja Spiró w opisywaniu i analizowaniu procesów społeczno-politycznych prowadzi do dramatycznego wniosku: bolszewizm trwa i nadal zbiera krwawe żniwo. Zdaniemautora Diavoliny ideologia rewolucyjna nie była wyjątkiem, ale regułą dyktatury XX wieku, a jej wariacje można dostrzec we współczesnych totalitaryzmach.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/nowa/?ID=ksiazka&ID2=500

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/nowa/?ID=ksiazka&ID2=500

Andrzej | 2017-10-17
Przeczytana: 16 października 2017

Rozczarowanie. Książkę anonsowano (virtualo.pl) jako „fascynującą opowieść o zmaganiach wielkiego twórcy z autorytarną władzą.“. Podobno „historia Gorkiego odsłania przerażającą rzeczywistość rewolucji – wszechobecność potwornego terroru, nienawiść, strach i ogromną liczbę ofiar bezlitosnych inżynierów dusz.” Z tych dwóch powodów kupiłem „Diavolinę”. Zmyślony dziennik okazał się jednak monotonnym pamietnikiem by nie rzec mocniej - pamiętnikiem pensjonarki. Mimo tak diabolicznych postaci jak Beria, Jagoda, Jeżow, Kaganowicz, Mołotow nie mówiac o Stalinie czy legionie innych narracja jest nudna i tylko siła woli powstrzymywała mnie przed kartkowaniem dziennika. Czy rzeczywiście tytułowa Diavolina była tak nieciekawa? Swoistym wyczynem jest napisanie o tamtych ludziach i tamtych czasach tak nieciekawej książki.

Lukrecja | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017