Czeczenia. Rok III

Tłumaczenie: Małgorzata Kozłowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia. Literatura faktu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tchétchénie, An III
978-83-08-04547-3
literatura faktu
Nana

Najnowsza książka Jonathana Littella, autora słynnych "Łaskawych". Reportaż, który jest owocem jego kilkunastodniowej podróży do Czeczenii w 2009 roku. Z rozmów z napotkanymi ludźmi wyłania się ironiczny obraz niepodległego i „wolnego” kraju, w którym poddane dyktatowi Kremla ekipy rządzące są przeżarte korupcją, i „życia na niby”. Czeczeńcy mówią, że udaje im się żyć normalnie, a jednak co chwila ktoś znika, ludzie zapadają się pod ziemię albo mają dziwne wypadki.

źródło opisu: http://www.esensja.pl/ksiazka/ksiazki/obiekt.html?...(?)

źródło okładki: http://www.esensja.pl/globals/zoom.php?plik=/obraz...»

zuszka | 2014-02-27
Na półkach: Kaukaz, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2014

Po raz kolejny stwierdzam, ze trudno jest zrozumiec Rosje tym, ktorym nie bylo dane na wlasnej skorze przekonac sie czym tak naprawde jest komunizm. Dlatego tez zdecydowanie wole reportaze pisane przez tych, ktorzy "czuja" problem.

Michał | 2011-05-19
Przeczytana: 19 maja 2011

Po tych wszystkich książkach, które mówiły o życiu codziennym podczas wojny i po wojnie w Czeczenii, wreszcie trafiłem na pozycję, gdzie rządzący nie są gdzieś w tle, a dominują na pierwszym planie. Z jednej strony niczego nowego się nie dowiedziałem, jednak z drugiej warto sięgnąć po tę pozycję, ponieważ nie jest pisana przez reportera ani nawet dziennikarza, tylko pisarza o niezwykle wnikliwym spojrzeniu i trzeźwym umyśle.

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: luty 2013

W tej króciutkiej książeczce niewiele znalazłam materiałów na temat samej Czeczenii, ludzi, którym przyszło żyć w kraju objętym tak okrutnym konfliktem. Lektura reportażu nie była dla mnie lekcją poglądową, autor nie przedstawił ani jednego urywku mówiącego o tym, co dzieje się w państwie. Za to dużo było przechwałek na temat swoich dokonań, znajomości i tego dlaczego i w jaki sposób dziennikarz dostał się do Czeczenii. Same ogólniki. Nie ma historii rodzin, które przeżyły piekło, nie ma opowieści o tym, co dzieje się w ich domach, wsiach i miasteczkach obecnie. Na bazie wcześniejszych sukcesów Littel napisał ot, taką sobie opowiastkę wzgardzając prawdziwymi historiami i prawdziwymi dramatami. Przyznaję książkę czyta się szybko, bo literki są olbrzymie, a stronice lektury przeraźliwie wąskie, stąd i treść w zastraszającym tempie maleje.

Ciężko mi dokładnie powiedzieć czego się spodziewałam, ale na pewno było to coś więcej. Może nie jest to mój typ reportażu - lubię, jak dotyka się problemu przez pryzmat historii pojedynczych, zwyczajnych jednostek, a tu trochę tego zabrakło. Jak na studium postaci pierwszego człowieka w Czeczenii to też trochę za mało.

Pasjonaci tematu, osoby, które są zainteresowane losem Czeczenii po wojnach mogą po tę pozycję sięgnąć. Ale nie mogę zagwarantować, że po lekturze nie będą czuli pewnego niedosytu.

Bartek | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Przeczytałem te książkę, ze względu na autora. Littel, napisał "Łaskawe" moim zdaniem najwybitniejszą powieść ostatnich lat (na pewno najlepszą jaką przeczytałem w życiu). "Czeczenia" to reportaż. Reportaż przyzwoity choć nie odkrywczy.

Pewnie gdyby to był inny autor byłyby 4 gwiazdki dla tak wybitnego jak Littel, tylko trzy, szlachectwo zobowiązuje...

Ryśka | 2014-08-11

To trzeba przeczytać. Polecam.

poppo | 2016-08-15

Rosja i jej polityka wobec byłych republik radzieckich jest czasem trudna do pojęcia. Obraz Czeczenii przedstawiony w książce wygląda trochę tak: zróbmy coś co nam przyniesie jak najwięcej kasy i uspokoi trochę społeczeństwo, a potem się zobaczy... Rzeczywiście trudno nie zgodzić się z opinią, że jest to "tylko" reportaż. Chciałbym jednak dodać, że reportaż świetnie napisany. Krótkie bardzo wyważone zdania, które bardzo dobrze się czyta.

kardanik | 2011-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2011

nic dziwnego, że taki ten reportaż krótki, ma się wręcz wrażenie, że nie trzeba widzieć, a już na pewno znać Groznego, by tego typu "obserwacje" zanotować

nie sposób, by mogła się spodobać, bo ani względy literackie, ani zawartość

Eliza | 2014-08-09
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Da się przeczytać. Ogólniki. Opowiada o władzy, jak sobie radzą z odbudową Państwa.

ouLIPOgram | 2011-08-15

Reportaż. Tylko.

Znamy już nominacje do nagrody im. Kapuścińskiego za roki 2011!

Znamy już tytuły dziesięciu książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011. W tym roku do nagrody zgłoszono 72 książki.