Jul

Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
9788375361919

Trzeba zmartwychwstać, żeby stracić życie. Trzeba zawisnąć na krzyżu, żeby zrozumieć. Trzeba zabić, żeby prorokować. Lipiec 1845. Paryż. Wszechobecne błoto tężeje w pomarszczony dywan. Nieregularny rytm kroków przechodniów, końskich kopyt i kół powozów wzbija w powietrze chmury pyłu. Zmieszany z gęstymi wyziewami paryskich kominów wciska się w oczy i zmienia miasto w jego własne widmo. Nad...

Nad ranem 2 lipca w dół Rue Mouffetard zbiega poprzecinana pasami płomieni ludzka sylwetka. Żywa pochodnia. Emigrant Adam Podhorecki strzela jej w głowę, by skrócić męki. Staje się tym samym pierwszym podejrzanym, ale też wspólnikiem mordercy. Żeby uwolnić się od oskarżenia – i widm własnej przeszłości – będzie musiał rozwiązać zagadkę serii potwornych morderstw. Dochodzi do nich w środowisku polskich emigrantów. Jedną z kolejnych ofiar ma być Mickiewicz. Kto stoi za zamachem na jego życie? Prorok Towiański? Moskiewska ambasada? Bracia zmartwychwstańcy? Francuska policja? Fałszywe złoto? Syfilis? Co ma wspólnego z morderstwami tajemniczy klub haszyszystów? Jak głęboko sięga tajemnica morderstw?

"Jul" - polski kryminał romantyczny i wielka wojna z mesjanizmem.

Z ilustracjami Łukasza Mieszkowskiego.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

geokuba | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Bardzo dobry kryminał. Ale dla wymagających. To nie tylko retro zagadka, to próba wejścia w tamte realia historyczne, czas i miejsca. Rzecz dzieje się w Paryżu w 1845 r. w środowisku polskich emigrantów. I pierwszoplanową rolę gra tutaj Paryż XIX wieku. Autor odmalował go bardzo sugestywnie. Następne tło to polscy emigranci, a dopiero potem zagadka kryminalna. Udało mi się od samego początku obstawić właściwego typa na mordercę. :)
Paweł Goźliński odwalił kawał dobrej roboty. W wydarzenia wplótł prawdziwe postacie: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Towiańskiego. Nadał książce ducha ówczesnego romantyzmu, co w zestawieniu z odrażającymi zbrodniami ściganego zabójcy i wszędobylskim błotem Paryża daje dosyć intrygującą mieszankę.
Na początku książki nie było mi lekko w nią wejść. Ale im dalej tym było lepiej. Zaciekawiali mnie bohaterowie i sama historia. Moją ulubioną postacią był paryski komisarz Lang; potrafił mnie rozbawić.
Książka jest napisana ciekawym, niesztampowym...

K_Schmidt | 2013-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Pomysł na powieść oryginalny i nieprzeciętny – co jest warte tym większego uznania, im bardziej wzrasta podaż motywów-bumerangów w literaturze popularnej - a i styl autora czaruje zygzakiem z fikuśnych słownych supełeczków. W takim razie dlaczego, choć przecież wiele mi się tutaj podobało, czytanie „Jula” szło mi niezbyt zachłannie, by nie rzec – nieco na siłę? Być może (pokusić się tu mogę zaledwie o „być może”, pewności nie mam – czasem prawdziwym powodem jest zwykłe „bo tak”) dlatego, że to równocześnie i kryminał, i satyra. Czy to zarzut „per se”? Naturalnie, że nie. Cenię fantazyjne literackie mezalianse wyżej niż sklepione konwencje gatunków. W tym jednak przypadku stanęły obok siebie samodzielne konwencje o zbyt odmiennym - jak podejrzewam - wektorze, by częściowo nie neutralizować się wzajemnie: zbrodnia i suspens wybijają satyrze zęby jadowe, z kolei parodia zapala wesolutką lampkę z różowym abażurem w dusznej krypcie pełnej tajemnic, gdzie mogło być przecież tak mroczno,...

Grzegorz Jagosz | 2010-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2010

Debiut prozatorski Pawła Goźlińskiego, znawcy romantyzmu. Pod płaszczykiem kryminału w realiach XIX-wiecznego Paryża autor ukazuję całe bogactwo idei i myśli, które zaprzątały umysły naszych rodaków znajdujących się na emigracji po upadku powstania listopadowego. Opisuje walkę o "rząd dusz" jaka toczyła się między naszymi wieszczami Słowackim i Mickiewiczem, jednocześnie odbrązawiając ich oblicza jakie znamy ze szkoły. Pokazuje jak ciekawą i intrygującą epoką był romantyzm podejmując dyskusje z naszymi mitami narodowymi. Dodatkowo pasjonująca intryga kryminalna, wspaniale ukazane miasto, genialne portrety bohaterów, czegóż chcieć więcej.

Hatifnat | 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Nareszcie polski autor zdecydował się na napisanie doskonałej powieści, obrazującej realia życia polskich emigrantów polistopadowych w Paryżu. Książka trzyma w napięciu. Zieje z niej i brud i smród i polska koteria. Oj, nie ma w niej miejsca na stawianie pomników Większym i Największym. Wszyscy piją, palą (niedozwolone substancje), wrzeszczą i szukają mordercy - owładniętego pragnieniem poniżenia Wieszcza.

To na prawdę jest kawał dobrej literatury. Szczególnie dla tych czytelników, którzy zmęczeni ideą Polski - Chrystusa narodów, czekają na wytchnienie. No i się doczekają.

Calamitas | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Thesaurus

Rewelacyjna powieść! Chciałoby się nigdy nie skończyć czytać... Autor w niezwykły sposób maluje portret Paryża widzianego oczami polskiej emigracji powstańczej połowy XIX wieku. A trzeba powiedzieć, że oczy te są zmęczone, przekrwione, pozbawione błysku nadziei i iskry życia. Nie znajdziemy tu idyllicznego obrazka, który utrwalił się Polakom wskutek edukacji szkolnej: romantycznej walki o ojczyznę, wzniosłych idei ani przedstawicieli schludnej, wyniosłej szlachty oraz inteligencji. Mamy za to brud, intrygi, walki między zwolennikami wielkich polskich poetów, donosicielstwo, hazard i ogólny upadek obyczajów. To smutne, ale jakieś tragicznie wiarygodne - w całej Francji mają dość Polaków! Bo to przegrańcy żyjący delirycznym marzeniem o o niepodległej Polsce. Do tego jeszcze pełno wśród naszych rodaków wariatów, a jeden z nich wprowadza swoje piekielne i obłąkańcze wizje w życie... kto i dlaczego dopuszcza się w Paryżu bestialskich zbrodni? Warto sięgnąć i przebrnąć przez chwilami...

Letien | 2010-07-14

To się bardzo rzadko zdarza... Że książka mnie denerwuje, zastanawiam się, po co ją czytam, przeżywam tak mocno, że mam ochotę rzucic, nabrac dystansu, wyjśc i jednocześnie chcę wiedziec, co dalej... Jak dziecko, które w strasznym momencie filmu zasłania oczy ale zerka między palcami... Moje ukłony.

Mikołaj | 2010-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 07 listopada 2010

Świetnie uknuta intryga i oddany klimat epoki. Wielkie uznanie należy się autorowi za oddanie ducha romantyzmu i za odważne podejście do postaci wieszczów narodowych. Ta głęboka znajomość realiów połączona ze zbrodnią popełnioną w XIX wiecznym Paryżu daje bardzo ciekawy efekt. Plus także za tytuł książki, który w trakcie czytania nabiera coraz to innych sensów. Fabuła książki trzyma w napięciu, a postacie okazują się być kimś innym niż na początku. Niestety, czasami autor decyduje się na zbyt naiwne rozwiązania.

Blanka9Ewa | 2012-06-08

Zaskoczona ostatnią stroną, obrzydzona dokładnymi opisami społeczeństwa paryskiego nocą, wciągnięta przez intrygę, mówię tej książce..tak.

mythirdhouse | 2011-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Na początku nie byłam do tej książki przekonana. Nie potrafiłam się skupić, myliły mi się nazwiska, cała ta polska społeczność w Paryżu nie potrafiła mnie niczym do siebie przyciągnąć. Nie lubię przerywać zaczętej już książki, dlatego postanowiłam ją dalej 'domęczyć'. Nagły zwrot nastąpił dokładnie na dwusetnej stronie. Już nie przerywałam czytania, z wypiekami na twarzy dotarłam do końca. Zaczęło się dziać. Obskurne więzienia, brutalne morderstwa, zalani w trupa mężczyźni, brud paryskich ulic i śmierdzące, mroczne katakumby, romantyczne idee, samozwańczy prorocy - wszystko to znajdziemy na stronach tej książki.
Mocne strony tej powieści to przede wszystkim: ciekawy czas i miejsce akcji, kipiące emocjami dialogi, które pochłania się z zapartym tchem, szczególnie w drugiej połowie historii. Nawet straszne sceny, czy opisy są na swój sposób fascynujące.
Zakończenie trochę rozczarowuje, jakkolwiek dziwnie to brzmi, wolałam, żeby morderca okazał się kimś innym, kimś, kto wprawi mnie w...

niemampomysłunanick | 2015-10-13

Na początku wciągająca powieść, jednak z każdą stroną coraz gorzej, i gorzej. Znudziłem się tą książką. Nabyłem ją na szybko przed podróżą do Warszawy, nawet w pociągu się mi jej dobrze nie czytało. Fakt, jest nieprzewidywalna, aczkolwiek nie znudziła mnie. No cóż, nie wszystko jest idealne.