rozwińzwiń

Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim

Okładka książki Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim Paweł Goźliński Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim
Paweł Goźliński Wydawnictwo: Agora powieść historyczna
450 str. 7 godz. 30 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2019-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-02
Liczba stron:
450
Czas czytania
7 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326829161
Tagi:
literatura polska literatura piękna Ajnowie XX w. zesłanie Sachalin
Inne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Ocena 7,3
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1244
317

Na półkach: , , , , ,

Ciekawą koncepcję obrał Paweł Goźliński pisząc o Bronisławie Piłsudskim i jego dziejach. Zbudował fascynującą historię człowieka, jego czasów i ludzi, nie mając zbyt wielu źródeł i dokumentów na potwierdzenie niektórych swoich tez.

Podobnie, chociaż z wiadomych względów bardziej zagadkowo, opisał Wojciech Orliński Kopernika. Obu autorów łączy to, że spróbowali stworzyć obraz ludzi z krwi i kości, a nie biogramy do encyklopedii.

Niezwykłym przeżyciem poznawczym i emocjonalnym było odkrywanie krok po kroku tego mało znanego życiorysu skromnego Bronisia, o którym pamięć przepadła przysłonięta potężnym cieniem jego młodszego brata Ziuka.

Wprowadzenie dwóch narratorów to również sprytny zabieg kompozycyjny. Dynamizuje wydarzenia i każe czytelnikowi być czujnym. Chociaż może trochę przeszkadzać podczas słuchania, jak to było w moim wypadku. Czasami zastanawiałam się bowiem - kto teraz opowiada? Czyja to perspektywa? Mimo to, ta druga perspektywa, od której książka się zaczyna i to kim jest narrator były dla mnie na początku niespodzianką i pewnego rodzaju wyzwaniem, by odgadnąć tożsamość bohatera i narratora zarazem.

Uważam, że bardzo warto poznać życie Akana i nie dlatego tylko, że był bratem tego bardziej znanego Piłsudskiego, ale dlatego, że był Bronisławem Piłsudskim, diametralnie inną osobowością, ale jakże równie znakomitą i z jakimi imponującymi dokonaniami natury etnograficznej.

No i ten Czechow na Sachalinie oraz cała gama innych historycznych postaci, które przewijają się na kartach książki
Po przeczytaniu „Akana” nabrałam ochoty na zgłębienie dwóch książek: „Wyspy Sachalin” Czechowa i „Wacława Sieroszewskiego żywota niespokojnego” autorstwa jego wnuka Andrzeja.

Obejrzałam też krótki film dokumentalny pt. Orzeł i Chryzantema, w którym wnuk Bronisława Piłsudskiego mówi o swojej rodzinie i nieznanym mu dziadku. Wzruszający dokument.

WYZWANIE CZYTELNICZE X 2023
Przeczytam książkę autora, którego polecili mi inni czytelnicy
Polecił mi @Aguirre

Ciekawą koncepcję obrał Paweł Goźliński pisząc o Bronisławie Piłsudskim i jego dziejach. Zbudował fascynującą historię człowieka, jego czasów i ludzi, nie mając zbyt wielu źródeł i dokumentów na potwierdzenie niektórych swoich tez.

Podobnie, chociaż z wiadomych względów bardziej zagadkowo, opisał Wojciech Orliński Kopernika. Obu autorów łączy to, że spróbowali stworzyć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
91
21

Na półkach:

Literatura piękna najwyższej próby. Znakomita powieść.

Literatura piękna najwyższej próby. Znakomita powieść.

Pokaż mimo to

avatar
370
33

Na półkach: , , , ,

Jestem pod wielkim wrażeniem tej powieści. Świetnie się ją czytało ze względu na piękny polski język bez internacjonalizmów i wszędzie pojawiących się anglicyzmów, których jest teraz pełno. Czytając, miałam wrażenie, że czytam reportaż a nie powieść. Książka doskonale oddaje czasy opisywane przez autora. Poza tym bije w niej szacunek dla Ajnów i ich kultury, pokazuje ignorancję Zachodu. Bardzo polecam!

Jestem pod wielkim wrażeniem tej powieści. Świetnie się ją czytało ze względu na piękny polski język bez internacjonalizmów i wszędzie pojawiących się anglicyzmów, których jest teraz pełno. Czytając, miałam wrażenie, że czytam reportaż a nie powieść. Książka doskonale oddaje czasy opisywane przez autora. Poza tym bije w niej szacunek dla Ajnów i ich kultury, pokazuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
647
642

Na półkach:

Z tej historii trudno zrobić wciągającą historię. A jednak autorowi udało się zrobić z tego wspaniałą książkę. Pasjonującą, pełną zwrotów akcji, dopowiedzeń ale i niedomówień, męską ale i wzruszającą. Tak dobrą, że aż postanowiłem się powstrzymać przed drążeniem tego, jak wiele i co autor musiał zmyśleć - coś musiał ale wolę nie szukać dziury w całym.

A lektor z tej świetnej książki zrobił genialne słuchowisko.

[Audiobook, czyta Grzegorz Małecki, ponad 22 godziny]

Z tej historii trudno zrobić wciągającą historię. A jednak autorowi udało się zrobić z tego wspaniałą książkę. Pasjonującą, pełną zwrotów akcji, dopowiedzeń ale i niedomówień, męską ale i wzruszającą. Tak dobrą, że aż postanowiłem się powstrzymać przed drążeniem tego, jak wiele i co autor musiał zmyśleć - coś musiał ale wolę nie szukać dziury w całym.

A lektor z tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
680
520

Na półkach:

Bardzo interesujące podejście do historii Polski: Goźliński swobodnie, z użyciem jak najbardziej współczesnego języka, trochę flirtuje a trochę polemizuje z tradycją romantyczną i mesjanizmem, porzuca schematyczne myślenie o polskiej historii z perspektywy postawy walki lub podporządkowania. Starszy brat Józefa Piłsudskiego, który jest bohaterem powieści, wybiera bowiem trzecią drogę, odnajdując poczucie wspólnoty z mieszkańcami odległego Sachalina, miejsca uznawanego za wyklęte i przeklęte. Goźliński ze swobodą, finezją i sarkazmem wyszydza kompleksy narodowe i pychę Polaków, kolejno obnaża najróżniejsze mity (poświęcenia dla sprawy, heroizm zesłańców, wielkość żon podążających za skazanymi).

Wątek rdzennych mieszkańców Sachalina pozwala Autorowi zabrać głos w kwestii zdawałoby się pobocznej, a na pewno nieobecnej w polskiej literaturze romantycznej - relacji osadników i ludów zamieszkujących imperium rosyjskie. Może nieco naiwnie, a nawet irytująco wypada postawa Akana, w którym nie tylko nie ma ani krztyny poczucia wyższości białej rasy, a wręcz przeciwnie - dominuje fascynacja innością i szacunek dla spuścizny kulturowej nieuchronnie skazanej na zagładę w kontakcie z bezwzględną polityką imperium.

Bezwzględny świat zsyłki pozwala też ujawnić poglądy Goźlińskiego w kwestii męskiej supremacji: w świecie opartym na przemocy, gdzie kobiety zdają się odgrywać role drugoplanowe (podobnie jak w samej powieści),Autor zgrabnie rzuca światło na moralne pułapki wynikające ze stereotypów płciowych, a zarazem otwarcie, nieledwie brutalnie, pokazuje krańcowo różne doświadczenia zsyłki kobiet i mężczyzn. Ten aspekt pozwala ująć w powieści wątki, które składają się na historię codzienności, przez wieki pomijaną w przekazach skoncentrowanych na wielkich bitwach i wielkich postaciach, z pominięciem szarzyzny i ofiar pozostających w cieniu pomników.

Bardzo interesujące podejście do historii Polski: Goźliński swobodnie, z użyciem jak najbardziej współczesnego języka, trochę flirtuje a trochę polemizuje z tradycją romantyczną i mesjanizmem, porzuca schematyczne myślenie o polskiej historii z perspektywy postawy walki lub podporządkowania. Starszy brat Józefa Piłsudskiego, który jest bohaterem powieści, wybiera bowiem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1145
604

Na półkach: ,

Wszystko w tej książce jest jak należy. Dobrze i ciekawie budowana fabuła oraz interesująca narracja. Autor z wielkim wyczuciem opisał śmierć Bronisia. Mimo, że jest to biografia zbeletryzowana rzetelnie przedstawia atmosferę czasów i wysokie prawdopodobieństwo zdarzeń.
Szkoda, że z braci Piłsudskich jeden przeszedł do historii i pamięci w wielkim splendorze, a drugi został całkowicie zapomniany!
Następny dowód jak bardzo literatura jest potrzebna,..... czasami pięknie pokazuje osobowości, które przeszły do historii bardzo, bardzo cichutko.
Ukłon dla autora za wspaniałą biografię tak niedocenionego człowieka, który pasowałby do naszych czasów. Jak mało kto szanował obce kultury, i dokonał dosłownie katorżniczej pracy, aby pokazać ich piękno i oryginalność.

Wszystko w tej książce jest jak należy. Dobrze i ciekawie budowana fabuła oraz interesująca narracja. Autor z wielkim wyczuciem opisał śmierć Bronisia. Mimo, że jest to biografia zbeletryzowana rzetelnie przedstawia atmosferę czasów i wysokie prawdopodobieństwo zdarzeń.
Szkoda, że z braci Piłsudskich jeden przeszedł do historii i pamięci w wielkim splendorze, a drugi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
15

Na półkach:

Bardzo ciekawa dokumentalna opowieść o Syberii i historycznej postaci.

Bardzo ciekawa dokumentalna opowieść o Syberii i historycznej postaci.

Pokaż mimo to

avatar
387
317

Na półkach:

Po książkę sięgnąłem dzięki Zygmuntowi Miłoszewskiemu, który jednego z fikcyjnych bohateróww swojej "Kwestii Ceny" obdarzył cechami kilku polskichbadaczy wschodnich rubierzy Rosji, m in. Bronisława Piłsudskiego.
O ile o Józefie, naczelniku odrodzonej po 123 latach zaborów ojczyzny słyszał każdy Polak, to starszy brat Marszałka jest postacią bardziej znaną w Rosji niż we własnym kraju. Niesłusznie, bo był to człowiek z bardzo burzliwym życiorysie. Już w czasie studiów w Petersburgu niefortunie wplątał się w spisek mający na celu zabicie cara Aleksandra II, po jego dekonspiracji został zesłany na Sachalin, gdzie zetknął się z tubylczymi plemionami Ajnów i Giliaków. 10 lat katorgi w "miejscu gdzie ludzkie życie wydaje się być anomalią, zbędnym dodatkiem" odmieniło jego losy, po odbyciu kary postanowił pozostać na wyspie i na prośbę Cesarskiej Akademii Nauk zająć się badaniem kultury jej rdzenych mieszkańców. W poźniejszym okresie życia trafił też do Kraju Kwitnącej Wiśni i był współzłożycielem Towarzystwa Japońsko-Polskiego, po powrocie do kraju mieszkał m in. w Zakopanem, gdzie prowadził badania etnograficzne Podhala. Zmarł samobójczą śmiercią w Paryżu na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Paweł Goźlinski ubrał biografię Bronisława Piłsudskiego w ramy wielowątkowej, pełnej zaskakujących zwrotów akcji powieści o człowieku dla którego mroczna wyspa na Oceanie Spokojnym staje się nowym domem. Napisał książkę o wybitnym badaczu bez tytułów naukowych, który spotyka się z odrzuceniem środowiska naukowego, obawiającego się osoby, która posiadając żywą, praktyczną wiedzę stanowi zagrożenie dla ich akademickich posad. W " Akanie" nie zabrakło także wątków romantycznych, autor opisuje dwie największe miłości swojego bohatera, fikcyjna postać Maryni odzwierciedla najważniejsze młodzieńcze miłości Bronisława, a Ciuusamma wywodząca się z rodu wodza Ajnów Bafunke Kimury to osoba , która żyła naprawdę i urodziła Piłsudskiemu dwóch synów.
"Akan" to także opowieść o świecie który przemija bezpowrotnie i o tubylczych ludach dla których zetknięcie z cywilizacją nie kończy się zbyt dobrze, bo często giną od chorób przywiezionych przez przybyszów albo są poddawani przymusowej asymilacji.

Po książkę sięgnąłem dzięki Zygmuntowi Miłoszewskiemu, który jednego z fikcyjnych bohateróww swojej "Kwestii Ceny" obdarzył cechami kilku polskichbadaczy wschodnich rubierzy Rosji, m in. Bronisława Piłsudskiego.
O ile o Józefie, naczelniku odrodzonej po 123 latach zaborów ojczyzny słyszał każdy Polak, to starszy brat Marszałka jest postacią bardziej znaną w Rosji niż we...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1335
1309

Na półkach: ,

Bardzo dobrze napisana powieść. Pierwsze kilkadziesiąt stron to zaskoczenie, bo o Akanie na nich nie ma ani słowa - głównego bohatera poznajemy już, kiedy na dobre wsiąknęliśmy w przedstawiony przez Goźlińskiego magiczny świat.
Nie ma w nim zbyt wiele drastycznych szczegółów katorgi, to nie Inny świat czy Archipelag GUŁag. To historia kilku osób wpleciona w losy tajemniczego plemienia.
Barwny język, żywe postacie, wartka akcja, sporo emocji. Polecam.

Bardzo dobrze napisana powieść. Pierwsze kilkadziesiąt stron to zaskoczenie, bo o Akanie na nich nie ma ani słowa - głównego bohatera poznajemy już, kiedy na dobre wsiąknęliśmy w przedstawiony przez Goźlińskiego magiczny świat.
Nie ma w nim zbyt wiele drastycznych szczegółów katorgi, to nie Inny świat czy Archipelag GUŁag. To historia kilku osób wpleciona w losy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1031
983

Na półkach: , , , , , , , ,

Powieść o Bronisławie Piłsudskim. Zaskakująco dobra, m.in. dzięki … nie trzymaniu się ścisło biografii głównego bohatera oraz innych opisanych w powieści osób, w tym niestety także prawdziwego życiorysu Wacława Sieroszewskiego.
Autor zapoznał się nie tylko z życiorysem bohatera i pozostałych osób, ale także ze związanymi z nimi szczegółami historycznymi, geograficznymi i etnograficznymi. Oprócz już wspomnianych osób występują w niej znane autentyczne postacie, takie jak Józef Piłsudski (i reszta ich rodziny),Anton Czechow, Lew Sternberg, Józef Łukasiewicz, Aleksander Uljanow (brat Lenina) czy pierwszy dowódca Marynarki Wojennej Drugiej Rzeczpospolitej – Kazimierz Porębski.
Pawłowi Goźlińskiemu udało się przedstawić starszego z braci Piłsudskich w sposób atrakcyjny i budzący należny szacunek dla tej zapomnianej i niedocenianej u nas postaci. Odpowiednio ułożył w tym celu i przedstawił fakty, niektóre naciągnął a jeden ważny element wątku romansowego (łatwo się domyśleć jaki) dodał, niezgodnie z prawdą historyczną (chociaż nie było to konieczne),by uatrakcyjnić fabułę, która i tak jest niezmiernie ciekawa, aczkolwiek niestety nie dla masowego czytelnika.
Autor stosuje naprzemiennie kilka typów narracji. Rozpoczyna się od pierwszoosobowej w wykonaniu postaci, która się nie przedstawia, ale każdy zainteresowany historią tego okresu bez trudu ją rozpozna. Potem w kolejnej części przeważa neutralna narracja trzecioosobowa, z ustępstwami na rzecz kartek z pamiętnika Bronisława Piłsudskiego, lub jego listów. Chronologia nie jest zachowana, lecz bardzo czytelna. Oczywiście w końcówce wszystkie narrację zbiegają się w jedną, by domknąć wszystkie wątki, a w zasadzie prawie wszystkie.
Powieść jest pisana językiem współczesnym, bez archaizacji, z drobnymi wstawkami dziś mniej popularnych słów czy zwrotów. Pojawiają się krótkie zdania bądź słowa zarówno z rosyjskiego, jak i z języków ludów Sachalinu czy nawet japońskiego i angielskiego. Wszystko w konwencji realistycznej, bliskiej naturalizmowi, bez pomijania sfer nieistniejących w powieściach pisanych ku pokrzepieniu serc (np. kwestie bytowe, higieniczne i intymne). Bohater oraz jemu współcześni są ludźmi z krwi i kości o jasno zarysowanych motywacjach i osobowościach. Kultury Nawchów i Ajnów są pokazane z szacunkiem, tak jakby chciał nasz zapomniany rodak, zaś wizerunek Polaków, Ukraińców, Japończyków czy Anglosasów jest dokładnie taki sam – nie nacja i przynależność państwowa determinuje cechy ludzkie. Dobrzy i źli są w każdym społeczeństwie.
Ale co najważniejsze – przeczytanie powieści powoduje chęć jak najszybszego pogłębienia wiedzy na temat jej bohaterów – zarówno wymienionych z nazwiska, jak i rdzennych ludów Sachalinu.

Powieść o Bronisławie Piłsudskim. Zaskakująco dobra, m.in. dzięki … nie trzymaniu się ścisło biografii głównego bohatera oraz innych opisanych w powieści osób, w tym niestety także prawdziwego życiorysu Wacława Sieroszewskiego.
Autor zapoznał się nie tylko z życiorysem bohatera i pozostałych osób, ale także ze związanymi z nimi szczegółami historycznymi, geograficznymi i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    478
  • Przeczytane
    190
  • Posiadam
    53
  • Teraz czytam
    9
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2020
    7
  • Historia
    6
  • 2019
    6
  • Powieść historyczna
    5
  • Ulubione
    4

Cytaty

Więcej
Paweł Goźliński Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim Zobacz więcej
Paweł Goźliński Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także