rozwińzwiń

Gombrowicz. Od „Ferdydurke” do „Kronosu”

Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dialogi Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Ocena 6,9
Dialogi Adam Michnik, Aleks...
Okładka książki Między panem a plebanem Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski
Ocena 7,5
Między panem a... Adam Michnik, Józef...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2446
2372

Na półkach:

UWAGA!! NIE ROZUMIEM DLACZEGO "KRONOSU" ZAMIAST "KRONOSA"
Bardzo interesujący i potrzebny minibook o Gombrowiczu i jego dziele. Przemyślany wybór tekstów tworzy kompendium wiedzy o niedoszłym laureacie Nobla, największym /wg wielu/ naszym pisarzu. Jest to vademecum, które każdy Polak winien znać.
Autorami pierwszej części pt "KRONOS - INTYMNY DZIENNIK UMIERANIA" jest Niemczyńska i Sobolewski. Niemczyńska pisze:

"Dwa dzienniki Gombrowicza należy czytać razem. Z jednej strony będziemy mieć życie wyreżyserowane w „Dzienniku”, a z drugiej – życie w uporządkowanych, nagich faktach w „Kronosie”. Z jednej strony walkę o sławę i uznanie, z drugiej walkę o przetrwanie. Przygody człowieka myślącego w „Dzienniku” i bunt starzejącego się, coraz bardziej schorowanego ciała w„Kronosie”. Bezwzględność wobec świata i bezwzględność wobec siebie".

Powyższa wypowiedż jest słuszna, lecz tylko w stosunku do wąskiej grupy profesjonalistów oraz erudytów. Natomiast rzeczywistość potwierdziła słuszność mojego sprzeciwu przed publikacją "Kronosa", dla szerokiej rzeszy czytelników. Bo co to przyniosło? Niesmak i popsucie wizerunku G., wskutek drażliwych opisów fizjologicznych oraz ogólnopolską dyskusję czy pisarz był homo czy biseksem. "KRONOS" WINIEN POZOSTAĆ W BIBLIOTEKACH UNIWERSYTECKICH!!!
Wywiad z Ritą Gombrowicz pozostawiam bez komentarza, bo nie chcę dzielić się z Państwem moimi wątpliwościami co do szczerości jego, a do błyskotliwego eseju Sobolewskiego /po raz któryś go chwalę!!/ mam jedną uwagę: brak mnie tu wytłumaczenia tytułu.

Z artykułu Jerzego Franczaka /TP 20/2013/, po wydaniu „Kronosa”: „..na koniec Gombrowicz zredukowany zostanie do impulsu libidalnego, co zresztą wieszczył już Pier Paolo Pasolini: „wszystko, co mówi Gombrowicz z taką ostrością i przesadą, to tylko ersatz; nigdy nie porusza tematu swego nieszczęścia, którym jest niewyżyta pederastia”. Z tą małą różnicą, że teraz mówić się będzie o „niewyżytym biseksualizmie”....Wygląda na to, że na losie tajnego dziennika zaważył tytuł, który wziął się z POMYŁKI: pisarz pomieszał Kronosa z Chronosem - uosobieniem czasu...”

Kronos to pożerał własne dzieci, chciał i Zeusa, ino, że Rea go oszukała i podłożyła mu kamień; a Chronos to Czas.

Zasygnalizowałem tematykę pierwszej części, trzech następnych nie będę omawiał, bo to każdy MUSI sam przeczytać. Mnie najbardziej przypadł rozdział 2, części IV, w którym:
„O Witoldzie Gombrowiczu rozmawiają Adam Michnik, abp Józef Życiński, dyskusję prowadził Zdzisław Łapiński, uczestniczył i rejestrował Mikołaj Lizut”.

MIŁEJ /OBOWIĄZKOWEJ/ LEKTURY!!

UWAGA!! NIE ROZUMIEM DLACZEGO "KRONOSU" ZAMIAST "KRONOSA"
Bardzo interesujący i potrzebny minibook o Gombrowiczu i jego dziele. Przemyślany wybór tekstów tworzy kompendium wiedzy o niedoszłym laureacie Nobla, największym /wg wielu/ naszym pisarzu. Jest to vademecum, które każdy Polak winien znać.
Autorami pierwszej części pt "KRONOS ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    41
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    5
  • Biografia
    1
  • 2015
    1
  • 2017
    1
  • E-booki
    1
  • E-book
    1
  • Humanistyka i nauka
    1
  • E-booki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gombrowicz. Od „Ferdydurke” do „Kronosu”


Podobne książki

Przeczytaj także