Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim

Wydawnictwo: Agora SA
literatura piękna
MateuszM

Był starszy od Józefa o trzynaście miesięcy. Rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to dwudziestojednoletni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na piętnaście lat zesłania. Sachalin, odległa wyspa między wybrzeżem Rosji a Japonią, to piekło, jak pisał Czechow. Ale dla żyjących tam plemion jest domem. Staje się nim również dla Bronisława, który coraz bardziej oddala się od nieludzkiego świata zesłańców i zanurza w niezwykłym świecie Ajnów – najbardziej tajemniczego ludu na ziemi, otaczającego kultem niedźwiedzie i szamanów, a wystrzegającego się bliźniąt. Bronisław staje się dla Ajnów kimś więcej niż badaczem, który na zawsze ocali ich kulturę od zapomnienia. Tymczasem, w przededniu wojny rosyjsko-japońskiej, otwiera się przed nim szansa powrotu. Ale skorzystać z niej, oznacza porzucić ludzi, dla których stał się AKANEM.

"Paweł Goźliński połączył niezwykle ciekawe fakty historyczne i biograficzne z brawurową formą literacką. Oryginalne i podniecające!"

Małgorzata Szejnert

"Nazywał się Piłsudski. Bronisław Piłsudski. Uczynił tyle dla obcych, co jego brat Józef dla swoich. Paweł Goźliński napisał o nim poruszającą, gorącą powieść, w której archiwa rozpalają wyobraźnię, a wyobraźnia służy archiwom. Po tej książce Piłsudscy już zawsze będą razem, jak dwie strony tego samego, jak dwa oblicza Polski."

Marek Bieńczyk

źródło opisu: https://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: https://kulturalnysklep.pl

nuneja | 2019-10-15
Przeczytana: 15 października 2019

Bardzo dobra powieść. Uwielbiam poza czystą rozrywką mieć wartość dodaną po lekturze. W tym przypadku jest to solidna dawka wiedzy na temat Bronisława Piłsudskiego, kultury Ajnów, warunków życia zesłańców na Sachalinie. Warto także wspomnieć o świetnym warsztacie autora. Szczerze polecam.

Marcel | 2019-10-14

Spodziewałem się topornej lektury, a tu takie miłe zaskoczenie. Warto czasami sięgnąć po coś nieoczywistego. Trochę się człowiek dowiedział o historii, współodczuł ultra ciężkie przeżycia, a i wiedza antropologiczna nieco bogatsza po przeczytaniu.
Zaliczył bym tę powieść do literatury pięknej. W obu znaczeniach.

silentlyhere | 2019-10-11
Przeczytana: 11 października 2019

Jestem wdzięczna autorowi, że pokazał ludziom, że istniał ktoś taki jak Bronisław Piłsudski, który był także ważną postacią w historii. Myślę, że tylko garstka Polaków wie o istnieniu Bronisława, także moim zdaniem to swietna powieść historyczna, która wzbogaci Polaków o ważny element naszej historii.

Bartek | 2019-10-10

Chciałbym żeby ta książka zagościła w wielu domach, bo to naprawdę świetna literatura. Myślę, że znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy historii, antropologii, ale także fani biografii i ludzkich, często nieprostych, losów. A może przede wszystkim powinni po nią sięgnąć literaturoznawcy, bo pod względem formalnym mamy tu do czynienia z czymś eksperymentalnym i nieszablonowym. Literatura pełną gębą. Warto!

Monsterka | 2019-10-09

Jak zadomowić się w piekle. Niesamowita powieść, gdzie przywołuje do zbiorowej pamięci autor postać Bronisława, nie Józefa Piłsudskiego i w oparciu o biografię tworzy dzieło turbo literackie. Jest szczery i piękny w swoich literkach. Wyciąga brud spod paznokcia i jednocześnie dłubie również w bebechach ludzkich potrzeb przynależności, miejsca pobytu nie tylko jako schronienia, a mechanizmu kreowania tożsamości. Tragiczna historia opakowana w niecodzienną podróż kulturoznawczą, ale także w wymiarze bardzo intymnym.

PABLOPAN | 2019-10-08
Przeczytana: 08 października 2019

Wiele książek czyta się dla rozrywki. "Akan" trudno nazwać pozycją rozrywkową, ale niewątpliwie sprawia przyjemność, jest czymś jednocześnie dla koneserów, ale i dla średniozaawansowanych czytelników. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy biografii, historii, powieści psychologicznej, pamiętników i wielu innych gatunków. Losy bohatera są niezwykle frapujące, a Goźliński opisuje je w iście epicki sposób - z rozmachem, świetnym piórem, w ciekawy sposób, ale przede wszystkim z ogromną znajomością tematu. Chapeau bas przed Autorem, że zdecydował się opisać postać tak mało znaną w kulturze masowej. Większość z nas na nazwisko "Piłsudski" reaguje imieniem "Józef". A Bronisław? Jest równie interesującą postacią. Brat Marszałka to świetny materiał na powieść i cieszę się, że Goźliński nie zmarnował tego potencjału, mam wrażenie, że stworzył swego rodzaju majstersztyk. Polecam!

Tina | 2019-10-08
Na półkach: Przeczytane, MOBI/PDF

"Dziękuję Bronisławowi Piłsudskiemu, że mi się wymykał i wciąż mi się wymyka" -tak brzmi ostatnie zdanie książki, które stanowi jednocześnie podsumowanie nie tylko pracy badawczej Goźlińskiego, ale i "Akana". Czytając opowieść o Akanie miałam bowiem nieodparte wrażenie, że za każdym razem, kiedy tylko się do niego zbliżałam, już na następnej stronie, całkowicie mi się wymykał. Działo się tak na wielu płaszczyznach. Miał niewątpliwie skomplikowaną osobowość, którą autor bardzo dobrze oddaje w swoim dziele. Przypadła mi do gustu ta opowieść skacząca w czasie i przestrzeni, której głownym bohaterem jest brat Józefa, być może nieznany szerszym masom, Bronisław-wielki badasz Ajnów.

Lud Ajnów znam z monografii porównującej ich z innym małym narodem. Czytałam trochę o ich legendach i wierzeniach, jednak ta książka rzuciła na nich zupełnie inne światło. Nie wiedziałam dotychczas na przykład zupełnie nic o tym, jak traktowali (wciąż traktują?) swoje kobiety i dzieci. Jest to niewątpliwie...

Ola hopeandfaaith | 2019-10-07

Jego brat to nasz bohater narodowy i wiele jest publikacji na jego temat. Każdy z nas zna Józefa Piłsudskiego, dzieci uczą się o nim we wczesnych latach szkoły, a nikt tak naprawdę nie wie o jego bracie, Bronisławie. Dowiedziałam się o nim czytając tą książkę.
Autor dokonał czegoś dla mnie niemożliwego. Bo napisać tak grubą książkę - powieść i szukać tych wszystkich informacji to jest po prostu godne szacunku. Ponieważ jest naprawdę niewiele informacji na temat Bronisława Piłsudskiego, przeważnie jako tylko wspominki przy Józefie.
Książka opowiada przede wszystkim o życiu Bronisława, zwanego Bronisiem, ale widzimy wiele ukazanych tutaj metafor i porównań. Trochę taka powieść psychologiczna, a zarazem romantyczna. Wszystko jest dla mnie takie realne, czuje się jakby było się obok. Nie wiem czy to zasługa tego, że Goźliński sięgnął po listy Piłsudskiego, czy może talentu pisarskiego autora i to w jaki sposób to wszystko opisał. Wspomnę tutaj jeszcze przy okazji o samych opisach...

Zuzka | 2019-10-03

Trzeba mieć odwagę żeby pisać o tak nieznanej postaci. Trzeba mieć odwagę żeby napisać ją w artystycznym stylu. I trzeba mieć niesamowite wyczucie, aby nie popaść w tkliwość i pompatyczność. Goźliński spisał się na medal. Mam nadzieję, że ta pozycja nie przejdzie bez echa. Bo zasługuję na swoich odbiorców, czyli na tych, którzy oczekują od literatury więcej niż tylko rozrywki.

Amanda71 | 2019-10-02
Przeczytana: 02 października 2019