Boska Trucizna

Tłumaczenie: Agnieszka Pukowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rodion Gieorgijewicz Wanzarow". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Otwarte
Божественный яд
Ag2S

Sankt Petersburg, rok 1905. W śnieżnej zaspie zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Okoliczności śmierci bada radca kolegialny Wanzarow. Pozornie banalna sprawa niespodziewanie się komplikuje. W śledztwo zostają wmieszani ekscentryczni naukowcy, piękności w woalkach oraz tajne carskie służby. Czy rozwiązanie zagadki kryje się w świętych tekstach kultu aryjskiego boga Somy? Boska trucizna...

Boska trucizna to mistrzowsko skonstruowany kryminał. Rosja w przededniu rewolucji jest tłem dla trzymającej w napięciu intrygi. Kapitalny język i poczucie humoru autora dodają smaku opowieści o zbrodni i tajemniczym napoju.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2010

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/boska-trucizna/

W końcu wymęczyłam. Dawno nie trafiła mi się książka, którą bym tak długo czytała i z takim oporem. Może i dobry kryminał...ale niestety mi nie przypadł do gustu.
Akcja „Boskiej trucizny” osadzona jest w mrocznych realiach przedrewolucyjnego Sankt Petersburga, kiedy to oficer śledczy – detektyw Wanzarow znajduje ciało zagadkowo zmarłej dziewczyny. Na ciele kobiety nie ma żadnych śladów mogących świadczyć o tym, w jaki sposób zginęła. Idąc tropem mordercy, detektyw trafia w wir kryminalnych zagadek i alchemicznych powiązań. Dzięki sprytowi i wrodzonej inteligencji, Wanzarow odsłania w końcu kulisy zagadki.
W "Boskiej truciźnie" Cziż przede wszystkim pokazuje nam Petersburg początku XX wieku, a klasyczny kryminał łączy z odrobiną fantastyki i historycznej zabawy z czytelnikiem. Plusy Cziżowi należą się za piękne przedstawienie stosunków panujących między policjantami a Ochraną i wykorzystanie w tle autentycznych wydarzeń i postaci. Styl pisania jest trochę retro. Ogólnie napisana...

Dobrze napisany kryminał.Ciekawie skonstruowana fabuła , która wciąga czytelnika.Do tego tło przedrewolucyjnego Petersburga. Książka warta przeczytania.

Edrisan | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Historia bardzo klimatyczna. Rosja, Sankt Petersburg, początek XX wieku. Rewolucjoniści, agenci, szpiedzy, przeróżne służby policyjno-państwowe. Oczywiście jak Rosja to też mamy mroźną śnieżną zimę, biały krajobraz, trupy w śniegu lub ciała w przeręblach zamarzniętej rzeki. Postacie ciekawe, dobrze zarysowane, zapadają w pamięć (choć nadmiar pań w czarnych woalkach gmatwa akcję, ale chyba taki był zamiar). Nie brak też komizmu postaci w różny sposób uzyskiwanego. Sama zagadka kryminalna niezbyt wyszukana, ale czyta się dobrze, gdyż akcja jest wartka, liczne zwroty wydarzeń, zawieszenia. Polecam

Tomek | 2011-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Mroczny klimat Sankt Petersburga z początku XX wieku, został przedstawiony doskonale. Czytając książę, wręcz poczuć można siarczysty mróz gnębiący mieszkańców tej rosyjskiej metropolii. Intryga kryminalna została zbudowana w bardzo dobry sposób i przyznam, że nie domyśliłem się, kto jest odpowiedzialny za całe zamieszanie, którym raczy nas Antoni Cziż. W związku z tym, że przy ocenie nie ma "połówek", dałem tylko cztery. Jednak uważam, że książka zasługuje na ciut więcej.
4,5/6

BPK | 2010-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Och ta boska trucizna – a może raczej eliksir życia, kamień filozoficzny zapewniający stan tapas gdy szaman potrafi latać, kontrolować ogień; tajna substancja, która zabija bez śladu gdy jest użyta w nadmiarze. Poszukuje jej oficer policji śledczej w carskiej Rosji - Rodion Gieorgijewicz Wenzarow badający kolejne przypadki „cichych” śmierci. We wszystko zamieszani są ludzie wyjątkowi – hermafrodyty, agenci, kobiety o pseudonimach Cannabis czy Diana. Sprawa okazuje się nader trudna, a stolica imperium Sankt Petersburg nie jest przyjazna. Całość dzieje się zaledwie od 5 grudnia 1904 do 8 stycznia 1905 roku – a wynik śledztwa jest nader zaskakujący. Ciekawym rozwiązaniem literackim jest zamieszczenie odrębnych zeznań, protokołów przesłuchań poszczególnych świadków. Pomoc stanowi również słowniczek i opis służb policyjnych Rosji w tamtych czasach. Trochę metafizyki, spotkań z lekarzem medycyny tybetańskiej czy mistykami; trochę świata realnego. Lektura wciąga, więc nie ma się co...

wiejskifilozof | 2013-09-29

Kocham takie wycieczki literackie w przeszłość.Rosja w roku 1905,zabójstwo.Tajemna substancja.Poszlaki ,pojawia się też pewna ważna postać z kart historii.Uważny czytelnik znajdzie.Coś cudownego.

farfallam | 2010-08-24
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Świetna książka, klimaty Rosji przedrewolucyjnej oddane wspaniale również dzięki dobremu tłumaczeniu. Ciekawa intryga, wyraziście nakreślone postaci kobiet i głównego bohatera, polecam.

nikaahonen | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, Retro crime

Jest to bez wątpienia przyzwoity kryminał retro, ale mnie się nie spodobał. Wielka szkoda, że Anton Cziż tak marnuje swój talent. Powinien raczej umiejscowić akcję w czasach np. Piotra Wielkiego, bowiem tutaj źródło jego inspiracji widać na kilometr...
Kto wie, może gdybym nie poznała wcześniej dziejów Erasta Fandorina, byłabym zauroczona. Ale w porównaniu z Akuninem Cziż wypada nędznie. Brak mu przede wszystkim tej akuninowej iskry geniuszu, objawiającej się zwłaszcza w lekkości stylu i wyrafinowanym poczuciu humoru.
Oczywiście nie trzeba być geniuszem pióra, żeby być dobrym pisarzem. Ale po co pisać utwór tak podobny do niedoścignionego wzorca? Może to dała o sobie znać chęć zysku; nadzieja, że skoro czytelnicy pokochali Fandorina, to rzucą się na każdego bohatera, który będzie do niego podobny.
Podsumowując - nie polecam miłośnikom Akunina. Tylko się rozczarujecie.

Rosalia_de_Castro | 2012-11-08
Na półkach: 2012, Przeczytane, Pozyczone
Przeczytana: 07 listopada 2012

Kryminal w starym stylu :). Akcja toczy sie w Petersburgu na poczatku 1905 r. Trup sie sciele, tajemnicze kobiety wodza za nos przedstawicieli policji, intryga zawiazana jak marynarski slupelek. I keidy juz wydaje sie, ze zagadka rozwiazana... okazuje sie, ze jeszcze nie :))).
LUBIE bardzo! A jesli jest to pierwsza z serii powiesc, nie moge doczekac sie nastepnej!

tajemnica | 2010-08-05

Fantastyczny kryminał. Jak mało który trzyma w napięciu i wprowadza czytelnika w niezwykły klimat kryminalnych intryg i metafizycznych tajemnic. Dla wszystkich fanów mroźnego rosyjskiego klimatu. książkę czyta się jednym tchem i zapewniam że dostarcza niesamowitych emocji. Gorąco polecam!