Nie myśl, że książki znikną

Tłumaczenie: Jan Kortas
Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
N'esperez pas vous debarrasser des livres
książki, Umberto Eco, wywiad
Ag2S

Czy świat bez książek to tylko futurystyczna wizja czy realne zagrożenie i efekt daleko idącej technizacji życia? Czy rzeczywiście grozi nam "bibliocaust", a jeśli nawet, czy byłoby to wydarzenie bez precedensu? Wiadomo przecież, że od dawien dawna książki dławił pożar, palono je na stosach i poddawano ingerencji cenzury. Słowo pisane było także wydane na pastwę ludzkiej ignorancji i głupoty. To zaś, co zastało jako spuścizna, jest ledwie strzępem twórczości minionych pokoleń. Dwaj bibliofile, Umberto Eco i Jean-Claude Carriere, diagnozują zjawiska współczesnej kultury, to znaczy internet i elektroniczne nośniki pamięci. Według autorów książki znikną, nowe formy, choć coraz bardziej powszechne, nie wyprą tradycyjnych woluminów. Czy taka dość optymistyczna wizja nie jest jednak tylko marzeniem intelektualistów?

anulla | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Ufffff.... To naprawdę pocieszające!

Teraz znów nadużyję tego słowa, ale książka jest fascynująca. To dialog dwóch bibliofilów i erudytów, z mnóstwem faktów, anegdot.

"Najbardziej ucieszyło mnie to, że Eco potwierdza bliską mi diagnozę: kultura internetu nie jest przedłużeniem telewizyjnej kultury obrazkowej, lecz powrotem do Gutenberga i kultury tekstu. Czytamy i piszemy dziś więcej niż kiedykolwiek w historii. Z tego też względu Eco nie obawia się o przyszłość książki, bo kultura tekstu wymaga wielu nośników. Książka ciągle jest nośnikiem najdoskonalszym, zarówno pod względem estetycznym , jak i ergonomicznym. Jest jak koło - raz wynaleziona nie zniknie". /Edwin Bendyk/

Świetna książka. Z niepokojem myślę o tym, że może już niedługo podobna dyskusja dwóch erudytów-bibliofilów nie będzie już możliwa.
Poruszyli wiele ciekawych wątków, uspokoili mnie w kwestii trwałości idei książki. Z uciechą stwierdziłam, że posiadanie większej ilości książek niż jest się w stanie przeczytać to norma u człowieka światłego (ha!), uzyskałam impuls do stworzenia własnej dowcipnej odpowiedzi na pytanie "Przeczytałaś te wszystkie książki?" i uzyskałam rozgrzeszenie na dyskusje o książkach, których nie czytałam (czego de facto nie uskuteczniam, ale może warto :-) )

Książka smakowita jak świetna powieść. A nawet o inkunabuł lepsza :-)

Monika | 2012-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: styczeń 2012

Niestety, mnie ta książka nie wciągnęła. Chciałam ją przeczytać, gdyż sądziłam, że jej temat genialnie pasuje do zakresu mojej pracy dyplomowej i po trosze tak było. Niemniej jednak nieziemsko się wynudziłam czytając ją. Autorzy wprawdzie są bibliofilami i mają ogromną wiedzę na temat książek, ale ich opowieści nie są interesujące. Liczne dygresje znacznie spowalniają lekturę. Szkoda, bo biorąc do ręki książkę, której współautorem jest Eco liczyłam na więcej.

mythirdhouse | 2011-05-28
Przeczytana: 27 maja 2011

Mimo tego, że sesja za pasem, nie miałam sumienia odłożyć tej książki na dłuższy czas. Zaczęłam czytać gdzieś w autobusie, a skończyłam wczoraj w nocy. Dwa dni z tą historią nie należą do straconych, wręcz przeciwnie. Dwóch wielkich intelektualistów: Umberto Eco i Jean Claude Carriere rozmawiają o książce. Ich wniosek właściwie zawarty został w tytule. Książki nie znikną, zawsze były i będą.
Rozmówcy czasem odchodzą od tematu i prowadzą różnego rodzaju refleksje pełne anegdot i niesamowicie interesujących historii, wiem że nigdy nawet w połowie nie będę wiedziała tyle co oni.
Fascynujące są momenty kiedy rozmawiają o swoich zbiorach, z jaką pasją potrafią mówić o tym co posiadają i rozżaleniem o czymś, czego poszukują i nie mogą znaleźć. Prawdziwi bibliofile.
Forma rozmowy, wywiadu rzeki bardzo mi odpowiadała, czułam się tak, jak gdybym siedziała razem z nimi przy stole, przy kawie, herbacie wśród tysięcy książek... Sama przyjemność. Tej książki się nie czyta, ją się połyka, nie...

GZal | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Ta rozmowa nie jest specjalnie rewolucyjna. Centrum stanowi książka i czytanie. W przeróżnych kontekstach. Obaj panowie pozwalają sobie na liczne dygresje i anegdoty. Ot spotkanie dobrych znajomych. Może nieco bardziej formalne, niż przy winie, bo ze świadomością, że jest spisywane. Daje dużo niewielkich przyjemności i inspiracji. Co jakiś czas znaleźć można zgrabny cytat i niespiesznie uczestniczyć w podsłuchiwaniu tego spotkania sprzed kilku lat.

całość:

oleksandra_f | 2015-03-09
Na półkach: Papierowe, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2015

Czy to nie ironia, że dziś, prawie pięć lat od pojawienia się pierwszego wydania " Nie myśl, że książki znikną" nakład prawie się wyczerpał, wznowienia nie widać, a w konsekwencji w największych księgarniach książka ta jest dostępna jedynie w postaci e-booka? Jak do tego faktu odnieśliby się jej autorzy?

Myślę, że nie mieliby nic przeciwko. Oczywiście zarówno Eco jak i Carierre nie ukrywają swojej preferencji do tradycyjnej książki - obaj mówią o niej jako o najdoskonalszej formie przekazu słowa pisanego. Jednak nie próbują też udowodnić wyższości papieru, co może sugerować tytuł. Panowie potraktowali problematykę książki dużo szerzej i dyskutują o kulturze pisania i czytania w ogóle. W każdej możliwej formie.

Bardzo przyjemnie jest odnaleźć w ich wypowiedziach dystans, na jaki stać tylko ludzi mądrych życiowo (co przypomina nieco dyskusję trzech rodzimych lingwistów we "Wszystko zależy od przyimka"):
- nie lamentują nad bezpowrotnymi stratami poniesionymi w średniowiecznych...

Eve | 2012-05-20
Przeczytana: 10 maja 2012

Umberto Eco to nie tylko autor "Imienia róży" czy "Wahadła Foucaulta" to przede wszystkim wielki erudyta, niezwykle mądry i oczytany człowiek, który w błyskotliwy sposób potrafi przekazać wiedzę innym za pośrednictwem takich właśnie pozycji jak "Nie myśl sobie, że książki znikną"

Książka jest zapisem rozmowy na tematy związane generalnie z książkami. Znalazły się więc w niej wzmianki o tym, czym książka była i jest teraz oraz jaka czeka ją przyszłość... a to dopiero preludium do świata opisanego przez Umberto Eco i Jean Clauda Carriere.

Wydawać by się mogło, że tego typu książka może być niezwykle nudna. Nic z tych rzeczy. Obaj, mimo, że od lat związani ze środowiskiem uniwersyteckim stronią od pompatycznego słownictwa. Prostym (ale nie prostackim) językiem kreślą historię książki jako wynalazku doskonałego, który najpierw przez wieki ewoluował do formy kodeksu, z którym teraz ciągle mamy do czynienia. Ale czymże byłaby książka bez treści? W swoich rozważaniach dwaj profesorowie...

Martyna | 2013-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2013

Tę pozycję chciałam przeczytać już od dłuższego czasu, a mianowicie od momentu, kiedy jej fragment przedstawiono nam na maturze. Po wyjściu z sali moim pierwszym komentarzem nie było: 'uff, nareszcie koniec' albo 'i co, jak poszło?', tylko 'muszę przeczytać tę książkę!'. Udało mi się to w prawie rok później i z całą pewnością się nie zawiodłam. Książka obfituje w anegdoty i ciekawostki, napisana jest lekko, czyta się ją bardzo swobodnie, a przy tym wszystkim zawiera mnóstwo ciekawych przemyśleń, polemik i spostrzeżeń, które znacznie zmieniły mój punkt widzenia w kwestii sytuacji literatury na świecie. Czytanie jej - choć zbiegło się z chorobą - było prawdziwą ucztą dla umysłu :)

Brudnopis Parzych | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Carrière i Eco. Obaj panowie w słusznym wieku i jak najlepszej formie niejednokrotnie zachwycili mnie ciętym jak brzytwa intelektem. Co oprócz bycia sławnymi i cwanymi łączy tych dwóch mężczyzn? Rzecz jasna również oprócz podobnego wieku? Otóż drodzy państwo, Carrière i Eco uwielbiają chyba ze sobą rozmawiać, a do tego obaj są bibliofilami. Zatwardziałymi w swojej pasji, nieco ekscentrycznymi, którzy wydali nie małą fortunę na pisane cuda przeszłości. Sam fakt tego nietypowego w dzisiejszych czasach zamiłowania powinien już skłaniać do tego wywiadu większość moli książkowych. A jeśli dodam, że panowie uwielbiają się prześcigać w opowiadaniu ciekawostek nie tylko na temat książek, ale również historii? Czy to nie powinno sprawić, że jutro rano zapukacie do drzwi swoich osiedlowych bibliotek?

* fragment recenzji z bloga: http://magazyn-opinii.blogspot.com/2014/09/nie-mysl-ze-ksiazki-znikna-jean-claude.html

| 2011-07-01

Bardzo dobra pozycja, dla zainteresowanych historia książki.Oczywiście tej książki nie czyta się od deski do deski i lepiej ją mieć (pod ręką) niż wypożyczać, można zaglądnąć w każdej chwili