Aleja Niepodległości

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
złudzenia, życie, rozczarowanie

"Myślisz, że życie ma jaja?, zapytał Krystian, życie jest rodzaju nijakiego. Były to dla Krystiana słowa prorocze, choć nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo nijakiego rodzaju stanie się jego własne życie". Bohater "Alei Niepodległości" to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna...

Bohater "Alei Niepodległości" to życiowy nieudacznik, frustrat i niespełniony artysta, który samotne wieczory spędza przed komputerem z butelką w ręku. Przybliżająca się „magiczna czterdziestka” nie jest dla niego cezurą, podrygiem samczego szaleństwa ani rewolucyjnym zrywem drugiej młodości. To gorzki lament nad zmarnowanym talentem i przegapionym życiem. Upływające dni nie przerażają, gdy tak łatwo skutecznie i tanio zabić nadmiar czasu. Plany nie powstają, gdy nie wiadomo, kto i po co miałby trwonić na nie więdnące siły.

Varga przyzwyczaił swoich czytelników do uderzająco trafnych, wyrazistych i nieprzyjemnych diagnoz. Wyszydzona rzeczywistość śmieszy, ale to tylko nerwowy chichot, bo pod pozorami parodii rozpoznajemy niewygodną swojskość. Tym razem zwierciadło, które Varga podstawia bohaterowi, pokazuje oblicze, jakiego nikt nie chciałby ujrzeć...

"Straszna to i zarazem bardzo śmieszna książka. Melancholijna i bezlitosna. Zostaje chichot i spalona ziemia. Ogień trawi Warszawę, warszawkę, młodość, złudzenia, trzydzieści, czterdzieści lat, wszystko, i zostaje to, co naprawdę nas czeka: osamotnienie już na zawsze i do końca.
Varga dojrzewa jak węgierskie wino. Jest coraz lepszy".
Andrzej Stasiuk

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

ania | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Zgrabnie przeprowadził nas autor przez nieszczęsne lata warszawskie Krystiana Apostaty, przez jego refleksje nad nieudanym życiem i udanym życiem przyjaciela z dzieciństwa, Jakuba Fidelisa. Morał jest prosty - wszyscy skończymy tak samo.
Jednak nie trafił pan Varga swoją prozą w mój gust, zamiast mnie porwać, jedynie wymęczyłam się niemiłosiernie.

'' Miasto zniknęło pod plastikowym oceanem , stało się jednym wielkim Bilboardowym rzygiem ''

Jest to powieść nostalgia , powieść rozliczenie , powieść melancholia . Bohaterami tejże , są dwaj koledzy ze szkolnej ławy Krystian Apostata i Jakub Fidelis . Postacie te posłużyły autorowi do pokazania różnic w podejściu do życia w pięknych latach 80 - tych i później , w czasach szybkich przemian , kiedy trzeba było się otrząsnąć i łapać okazje wybicia się , zarobienia , wypłynięcia . Już sam początek jest intrygujący , ponieważ poznajemy Krystiana Apostatę w chwili jego śmierci , ginie on w katastrofie lotniczej , a ostatnie co widzi przed wybuchem bomby w samolocie którym leci do Ameryki , to zdjęcie w kolorowym czasopiśmie swojego przyjaciela Jakuba Fidelisa z bardzo przerażoną miną . Potem jesteśmy świadkami swoistych retrospekcji pokazujących nam w powolnie snującej się opowieści życie obu panów , jakże różniące się od siebie . Krystian Apostata można by rzec od urodzenia ma pod...

orzech | 2018-11-11

"Aleja Niepodległości" ukazała się po francusku w 2015 roku a więc kilka lat po polskiej premierze. Jakiś rok później książka znalazła sie w mojej bibliotece gdy przypadkiem trafiłam na nią w księgarni. Polską wersję zakupiłam w zeszłym roku i znów upłynęło kilka miesięcy zanim w końcu zabrałam się za jej lekturę i muszę przyznać, że tę napisaną 8 lat temu satyrę na polską post komunistyczną rzeczywistość czytało mi się wyśmienicie.

Nie spoileruję treści gdy zdradzę, że główny bohater książki Krystian Apostata ginie w katastrofie lotniczej bo autor uśmiercił go już na pierwszej stronie. Ciąg dalszy to historia jego czterdziestoparoletniego życia przed feralnym lotem. To także opowieść o zawartej w dzieciństwie przyjaźni między tym niedoszłym artystą, alkoholikiem samotnie spędzającym noce przy filmach porno i wykreowanym przez media królem parkietu Jakubem Fidelisem. Te dwa skrajnie różne życiorysy, osadzone w Polsce sprzed i po upadku komunizmu, są potraktowane z dużą dozą...

electric_cat | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 października 2013

Całość mojej opinii znajduje się tutaj:

Krystiana Apostatę, życiowego nieudacznika, poznajemy w sytuacji nietypowej. Bohater w stanie możliwego do do określenia wszelakimi polskimi wulgaryzmami upojenia alkoholowego zmierza bowiem do Ameryki na spotkanie promujące go jako polskiego artystę. Jego trawiony alkoholem umysł nie spodziewa się nawet, że "za ocean" nigdy nie dotrze - w trakcie lotu dochodzi bowiem do eksplozji, w wyniku której giną wszyscy pasażerowie tej feralnej maszyny.

Bohater przez całe życie nie osiągnął praktycznie nic. Urodzony w roku 1968, ukończył Szkołę Podstawową numer 69, później do liceum św. Augustyna. Odziedziczył mieszkanie po ciotce (na które oczekiwał biernie do jej śmierci), w jednej z galerii wystawił swoją kontrowersyjną pracę będącą zestawieniem zbieranych przez niego ulotek pornograficznych ("Warszawska miłość" - tytuł gorzki i dający wiele do myślenia,...

lobo_tommy | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook, 2014
Przeczytana: 20 maja 2014

Kolejna pozycja Vargi zaliczona i kolejny raz się nie zawiodłem. Gorzki i smutny obraz współczesności symbolizowany przez pozbawionego złudzeń i nadzieji Krystiana Apostatę i super-celebrytę Jakuba Fidelisa (nazwiska same mówią za siebie). I znowu śmiejąc się z tej książki śmiejemy się z samych siebie, stereotypowych konsumentów z mniejszymi lub większymi sukcesami i problemami. Jedni tańczą dla Polski, inni dla tej Polski co wieczór zapijają beznadzieję alkoholem. Staramy się bardziej lub mniej, a i tak wszystko dąży do śmiertelnego końca. A może gdzieś pięć milionów lat świetlnych jest bliźniacza ziemia i jakiś inny lobo_tommy pisze tam recenzję książki napisanej przez innego Vargę...
p.s. pozaznaczałem sobie co bardziej soczyste cytaty i nie omieszkam ich sobie pododawać jako ulubione.

mirabelka | 2012-04-05
Przeczytana: 2011 rok

W świecie współczesnym, kiedy wszystko właściwie jest dla wszystkich, trudno jest czymś się wyróżnić, jakoś odbić. W doskonały sposób dolę Everymana ujął polsko-węgierski autor “Gulaszu z turula”. Książka niełatwa w odbiorze, ale cenna w dorobku Vargi.*

W ostatnich dniach marca 2010 na księgarnianych półkach pojawiła się kolejna powieść Krzysztofa Vargi. Wydana przez Czarne Aleja niepodległości, w której czytelnik spotyka się z pozornie zwykłym życiem równie pozornego Everymana, to książka z ulokowaną w niej niecodzienną przyjaźnią przeplataną codziennym życiem, nakrapianą nostalgią i okraszoną zmiksowanymi z wódką wulgaryzmami.

Varga po raz kolejny pokusił się o osadzenie akcji na warszawskim Mokotowie, którego odwzorowanie na kartkach książki jest wręcz idealne. Bohaterami są dwaj czterdziestoletni dziś panowie: Krystian Apostata i Jakub Fidelis – postaci tragiczne, choć ze swego tragizmu zdaje sobie sprawę tylko ten pierwszy. Autor pozbawił powieść dialogów, a głównym...

Jak ktokolwiek z was kazał by mi wskazać jedna książkę którą uważam za swoja ulubiona, to wybrał bym właśnie tą! Czemu zapytacie?? Sam nie wiem! W tej książce jest coś takiego, że chociaż czytam ja X raz to i tak dalej mnie fascynuje i ciągle coś nowego w niej znajduje.

Autorem książki jest warszawiak Krzysztof Varga. Urodzony w Warszawie polski pisarz, krytyk literacki i dziennikarz. Ukończył wydział polonistyki na UW. Jest redaktorem dziale Kultura "Gazety Wyborczej". Mieszka na Mokotowie.

Krzysztof Varga jeśli nie pisze o Węgrzech to pisze o Warszawie, a dokładnie o jednej z dzielnic czyli Mokotowie na którym sam mieszka. Mokotów odnajdujemy w jego "Nagrobku z Lastryko" ale i w tej książce.

Książka jest opowieścią o męskiej przyjaźni, jej odmianach, rozwoju i przebiegu. Nasi główni bohaterowie to Krystian Apostata i Jakub Fidelis. Urodzili się tego samego roku 1968. Potem razem uczęszczali do szkoły nr. 69, a dalej do liceum im. Św. Augustyna. Całym łącznikiem akcji są...

efemeride | 2014-08-30

Niektóre fragmenty tej książki uderzają swoją celnością. Niestety, wpisuje się ona w całości w nurt: pisarze a sprawa polska. Mamy więc to co zawsze: o polskiej beznadziei, o polskich złudzeniach, o polskich kompleksach, o polskich problemach. Tematyka powiewa stęchlizną, a i sposób przedstawienia nie zachwyca świeżością. Książka, w której czytelnik niezainteresowany kolejnymi literackimi portretami Polaków nie znajdzie wiele dla siebie. Mało tu uniwersalnych treści, ciekawych wątków, interesujących bohaterów. Rzadkie przebłyski czegoś dobrego to właśnie te związane z portretowaniem polskości. Powieść stanowi właściwie zbiór luźno powiązanych scenek z przegranego życia głównego bohatera. Niestety nie wypada to zbyt interesująco, raczej nudzi. To, co może się spodobać w pierwszej ćwierci lektury wciąż powtarzane zaczyna nużyć w drugiej, irytuje w trzeciej, przymyka powieki w czwartej.

analogman | 2018-08-14
Na półkach: 2018, Przeczytane

Ciekawa ksiazka z ktorej wniosek wynika jeden - robic swoje, do nikogo nie porownywac sie, miec pasje i zdrowo zyc. Nic co materialne ani tymczasowe nie ma znaczenia bo ostatecznie i tak wszyscy umrzemy w samotnosci. O wiele bardziej wciagnely mnie "Trociny" i "Masakra" ktora troche podobna jest do "Alei Niepodleglosci". Podoba mi sie sposob w jaki autor wysmiewa ludzka glupote i plytkosc po kolei analizujac doglebnie kazdy aspekt. Zgazam sie w 100% z trescia.

Magdalena | 2013-08-21
Przeczytana: październik 2012

Na podróże warszawskimi środkami komunikacji wybrałam tę właśnie lekturę. Krzysztof Varga jest równolatkiem moich rodziców urodził się i wychował na warszawskim mokotowie. I ta książka de facto jest o tym , o dojrzewaniu w realiach socjalistycznej Polski. Parafrazując Andrzeja Stasiuka jest to książka straszna lecz zarazem śmieszna tak jak ta nasza Polska rzeczywistość.