Z okładki:

Najszybciej wydana antologia
Dwanaście opowiadań napisanych na zamówienie
najlepsi polscy autorzy
Nowa tematyka
Aborcja, religia, ekologia, zanieczyszczanie środowiska, seks i polityka

"Wizje alternatywne"

Antologia
jakiej jeszcze nie było!!!

Pod red. Wojtka Sedeńko.

Darth_Morrigan | 2011-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2011

Do zbiorku tego - niezwykle nierównego - mam spory sentyment: nabyłam go ponad 10 lat temu i obecnie postanowiłam sobie odświeżyć, zrewidować swoje zdanie na temat poszczególnych opowiadań.
A przedstawia się ono tak:

-Jacek Inglot "Quietus i chrześcijanie" - zgrabnie napisane, zgrabnie i pieczołowicie zbudowany świat prowincji rzymskiej z jednej strony, z drugiej absolutnie nieprzekonująca i zbyt patetyczna apologia chrześcijaństwa. Bezsensowny wątek z ninja. Słowem: opowiadanie nudnawe, do mnie nietrafiające.
-Eugeniusz Dębski "Manipulacja Poncjusza Piłata" - wyśmienite opowiadanie-żart. Żart z historii, z niezachwianej wiary w słowo pisane i z tego o czym nie wiedział Michaił Bułhakow ;)
-Eugeniusz Dębski "Prywatny statek z planety Ziemia" - trochę zbyt patetyczna anty-utopia potępiająca w sposób zbyt dosłowny kapitalizm. Na plus dobrze skonstruowane i mimo krótkiej formy dobrze przedstawione postaci, ale i tak nie zapada w pamięć.
-Ryszard Głowacki, Lilianna Witkowska-Wawer...

Adam | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Zgadzam się z opinią Darth_Morrigan... i nie zgadzam. Bardzo zróżnicowany zbiór jeśli chodzi o jakość opowiadań. Tylko, że irytują mnie inne opowiadania. Najciekawsze dla mnie to "Szosa na Zaleszczyki" i "Śmierć Szczurołapa". Najbardziej zaś irytują "Duch Czasu" i "Wyrzutek".
Wróciłem do książki po latach i nie żałuję.
Kurczę - to już historia polskiej fantastyki. Starzeje się człowiek...

Krzysiek | 2015-05-29

Wyjątkowe opowiadania. Kilka świetnych, a żadne nie schodzi poniżej średniej.
Powiem szczerze - czuję że posiadam rarytasik.

sowidyl | 2016-10-22
Marek Rygiel | 2016-08-20