Wyzwanie czytelnicze LC
Robert

Antologia opowiadań autorów nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2002

Korobek | 2015-05-24

Opowiadania nominowane do nagrody A.Zajdla... więc same perełki :)
Polecam

cykuta | 2010-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2010

Antologia "Zajdel 2002" pochodzi - jak wskazuje tytuł - sprzed ładnych paru lat i prezentuje pięć nominowanych do tej prestiżowej nagrody w 2002 roku opowiadań. Nie zamierzam rozwodzić się specjalnie nad treścią [tu każdy czytelnik ma własne preferencje], mam jednak kilku uwag do każdej z poniższych form i o nich chciałabym wspomnieć.

"Żarna niebios" Maja Lidia Kossakowska: "Żarna niebios" - to opowiadanie zostało później przekształcone przez autorkę w pełnometrażową powieść, która osiągnęła spory sukces. Natura tego sukcesu jest dla mnie, delikatnie mówiąc, enigmatyczna. "Żarna" to kolejna opowiastka o romantycznych, fiołkowowłosych aniołach w wykonaniu Kossakowskiej, moim skromnym zdaniem nie warta uwagi. Szczytem absurdu jest nazywanie Lucyfera [pieszczotliwie]... Lampką. Nie było to moje pierwsze podejście do prozy pani Lidii, ale obawiam się, że pod wpływem tego właśnie opowiadania - ostatnie.

Wojciech Świdziniewski: "Murarze" - krótkie, acz ciekawe opowiadanko. W...

Stress | 2015-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powracam

Nominacja do Nagrody im. Janusza Zajdla jest wystarczającą (moim zdaniem) rekomendacją do sięgnięcia po zbiór rekomendowanych doń opowiadań i świetnym (jak się wielokroć okazało) autorowskazem.

Fillon | 2015-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Antologie
Przeczytana: 09 września 2015

Gdyby nie "Cała kupa wielkich braci" zachwytom nie było by końca, a tak...

Robert | 2010-03-03

Świetna pozycja do przetestowania kilku niekoniecznie znanych pisarzy w polskiej fantastyce. Nie za długie opowiadania, ale z konkretną fabułą. Polecam przeczytać, gdy poszukuje się nowej świeżości :)

Ewa | 2017-03-20

Książka warta zakupu i posiadania na półce. Pierwsze cztery opowiadania są naprawdę ciekawe, przemyślane i zajmujące, natomiast ostatnie... No przynajmniej było krótkie ;)

Hopsztos | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Żarna niebios - 3
Murarze - 5
Waniliowe plantacje Wrocławia - 6
Autobahn nach Poznań - 8
Cała kupa wielkich braci - 4

andrew88 | 2011-07-13

Jak dla mnie najlepsze okazały się oba opowiadania Andrzeja Ziemiańskiego, najbardziej rozczarował Ziemkiewicz. Dlatego nie dałem 5 gwiazdek.

lukchmielus | 2011-04-06

Mój ulubiony tomik nagrody Zajdla. Świetne opowiadanie Kossakowskiej i genialne Autobahn nach Poznań autorstwa Ziemiańskiego.

Anna Koniec | 2015-08-31

Dzięki tej książce poznałam Kossakowską. I za to ten zbiorek najbardziej cenię.
Inne opowiadania - też dobrze się czyta.