Krew i kamień

Oto świat przed spisaniem magii. Kraina, której mieszkańcy nie wykorzystują metalu ani nie znaja koni. A jednak budują miasta, zbroją armię i staczają krwawe bitwy. Ich życiem włada pierwotna moc żywiołów.

Jabuilo | 2015-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Nie jestem zachwycony. Książeczka mikra, a zajęła mi mnóstwo czasu. Jednak cykl o geografie Kajetanie Kłobudzkim jest tym, na czym Autor powinien się stanowczo skupić. Hard Fantasy z gatunku magii i miecza nie jest Autorowi pisane...

r2r | 2015-05-13
Przeczytana: 03 maja 2015

Oj słabiutko... Kołodziejczaka czytałem do tej pory i cenie za Dominium Solarne. Zachęcony zaczałem czytać Krew i Kamień. Świat jest oryginalny, ciekawe są zasady magii, odmienne niż w innych pozycjach z gatunku, ale jezyk powieści, prowadzenie akcji sprawiają, że książkę czytałem powoli, nie wciągneła mnie i chyba dokończyłem zgodnie z zasadą, że każdej książce nawet słabej trzeba dać szansę :-) Autor jest bardzo dobry w kreacji odmiennych światów, ale przyznaje że lepiej byłoby aby pozostał przy S-F......

Jakoja | 2014-08-20
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2014

Zaraz po skończeniu cyklu "Dominium Solarne" sięgnąłem za kolejną książkę Tomasza Kołodziejczaka. Zafascynowany stylem przedstawienia gwiezdnego świata, oczekiwałem niesamowitej historii fantazy.
Krew i kamień zawiodła mnie całkowicie. Znikł cały dynamizm, opisy długie, kiepsko budują obraz całości. Zdarzenie, turniej, walka, poprzedzone rozbudowanym wstępem, zamknięte w "jednym zdaniu".
Czuję niedosyt i to wielki.

Peter_1987 | 2014-06-23

Jedna z niewielu książek, której nie dałem rady przeczytać. Książka niemiłosiernie nudna, wlekła się jak flaki z olejem. Niby ciekawy świat i bardzo ładne językowo, ale tak potwornie nudne, że nie dało się czytać. Nie polecam. Dałbym 1 gwiazdkę, ale plus 1 do oceny, za to, że dobrze usypia.

Paweł Gryniewicz | 2013-02-19

Można przeczytać, ale nie trzeba. Na początku książka ciekawi oryginalnym światem i akcją, która posuwa się dość szybko, w dalszej części zaczyna jakimś dziwnym sposobem zwalniać. Odrzucają także przydługie opisy i porównania oraz ich ilość. Zakończenie również mnie nie zachwyciło

Sylwia Witkowska | 2014-03-20

Miła i lekka, szybko się czyta.
Zwroty akcji i niespodzianki czające się na kązdym kroku bardzo mnie wciągnęły.

groszek | 2014-12-04
Przeczytana: listopad 2014

ogniem i kamieniem, niedosyt straszny

Sivarion Anatornel | 2012-03-23

Książka poziomem nie odbiega od tego, co w typowym fantasy znaleźć można. Nie jest pod żadnym względem wybitna, nie ma również specjalnych uchybień, które mogłyby razić. Ma jednak w sobie coś takiego, przez co mimo wszystko spodobała mi się bardziej niż inne tego typu produkcje.

Trzy rzeczy zaplusowały na tyle, że książka w ostatecznej wersji zyskuje ocenę "dobrą".

Po pierwsze, zakończenie. W szczegóły wdawać się nie będę, coby lektury nie psuć, ale muszę przyznać, autorowi naprawdę udało się wymyślić zakończenie, które naprawdę na długo w pamięć zapada.

Po drugie, pomysł. Podejrzewam, że to może być przyczyna wielu krytycznych opinii. Ostatecznie konsument nie lubi rzeczy nowych, on chce mielić to samo po raz n-ty w nieco tylko zmienionej konwencji. Świat w książce bazuje na kulturze prasłowiańskiej, o której wiemy naprawdę bardzo niewiele. Autorowi udaje się całkiem zgrabnie i bez rażących dziur sklecić to w całkiem spójną rzeczywistość. Miło czasem spotkać się z czymś innym.

...

xxxxxx | 2011-04-29
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Szczerze mówiąc, ja nawet tego nie skończyłam czytać. W ogóle mi się ta książka (a raczej początkowe fragmenty) nie spodobały. Niby świat dobrze wykreowany. Niby poprawne. Niby nie ma niesłychanych zgrzytów. Niby autor pisać potrafi. Jestem jednak na nie. Czytało mi się dość topornie, nudziłam się, gubiłam, a stylu nie uznałam za rewelacyjny. Temu panu podziękuję. Temu dziełu również. Wybrałam na chybił trafił jakąkolwiek książkę z bibliotecznej półki i był to chybiony wybór.

Sinner1187 | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Po kilku latach oczekiwania w końcu udało mi się przeczytać. Niestety musze stwierdzić że okładka lepsza od wnętrza. W środku wieje nuda, a wiele rzeczy potraktowano po macoszemu. Książka świetnie nadawała by się jako wstęp do bardziej obszernych pozycji bardzo ciekawie zapowiadające się uniwersum. Niestety sama w sobie jest słaba.