Pan Lodowego Ogrodu - księga I

Okładka książki Pan Lodowego Ogrodu - księga I
Jarosław Grzędowicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pan Lodowego Ogrodu (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Pan Lodowego Ogrodu (tom 1)
Fabryka Słów
2021-06-18
2005-01-01
Data 1. wydania:
2007-01-01

Oficjalne recenzje i

Być bogiem w obcym świecie

1588 328 242

Fantastyczna powieść. Będąc pod jej wpływem zakupiłem również grę planszową, która jest inspirowana tą książką (zresztą pod tym samym tytułem).

Grzędowicz przez większość czasu pisze bardzo sprawnie i kurczę sprytnie, ale ma takie momenty, że się ziewa. Rozumiem, co miała przekazać ta seria i w pewnym stopniu się z tym zgadzam, w pewnym nie, ale na poziomie czysto ideologicznym bardzo nieprzyjemnie się to czyta, tak jakby poglądy autora były ciągle na wierzchu i tylko czeka się na moment gdy wyskoczą i zaczną się dobierać do czytelnika. Poza tym niektóre części są świetne na poziomie storytellingu i samej historii.

Z bólem serca daje aż 8. Ta książka oszukała mnie jak żadna inna w moim życiu - tak wciągnęła klimatem, tak zaintrygowała, złożyła obietnice przygody, akcji, intrygi, że aż zmęczyłam wszystkie, przydługie, przynudzające, kiepskie późniejsze tomiszcza. Rozczarowanie było bolesne. Tych godzin już nigdy nie odzyskam.

Ale książka pierwsza jeszcze nie zwiastuje późniejszej tragedii. Być może druga połowa książki niesie pewne mroczne omeny... Ale gwoli uczciwości, nie wiedząc co będzie dalej, ta książka mnie zachwyciła, bardzo solidna fantastyka. Żałuję, że swojej przygody nie zakończyłam na tym tomie.

Ale książka pierwsza jeszcze nie zwiastuje późniejszej...

kurcze, nie wciągnęłam się, pomimo elementów, które lubię w tego typu książkach. sięgnę po kolejną część, ale czuje niedosyt emocji.

Ciekawa historia, aczkolwiek rozczarowujące zakończenie. Męczyło ciągłe zmienianie narracji z pierwszej na trzecią osobę

Bardzo ciekawa koncepcja, ale wykonanie średnie - częste zmiany narracji i nie do konca jasne opisy wprowadzają sporą dawkę chaosu do opowieści.

Mam bardzo mieszane odczucia odnośnie tej książki. Sięgnęłam po nią w zasadzie za namową znajomych, którzy byli nią wręcz zachwyceni. Dlatego też podeszłam do niej z entuzjazmem, który niestety stopniowo się zmniejszał. Koncepcja wydała mi się ciekawa, ale jej realizacja już nie do końca. Strasznie dużo niedomówień, niewyjaśnionych wątków, samo zakończenie totalnie mnie nie urzekło. Mimo, iż polubiłam głównego bohatera, raczej nie sięgnę po kolejne tomy ...

Początek intrygujący, jednak
Świat sprowadza się do żyjących na innej planecie mutantów.
Do tego wioski, motyw podróży - no to co w fantasy powinno być. Tylko tyle.
Postacie miałkie.
Był świetny wątek o trzech braciach - duży plus

Początek intrygujący, jednak
Świat sprowadza się do żyjących na innej planecie mutantów.
Do tego wioski, motyw podróży - no to co w fantasy powinno być. Tylko tyle.
Postacie miałkie.
Był świetny wątek o trzech braciach - duży plus

Vuko Drakkainen wyrusza na inną planetę na pomoc ekspedycji naukowej, która dwa lata temu wyruszyła na planetę Midgaard zamieszkałej przez człekopodobną cywilizację. Głównym zadaniem Vuko jest odnaleźć zaginionych badaczy i sprowadzić ich na Ziemię, a w razie potrzeby posprzątać po nich bałagan. Pomocne mu mają być wszelkie technologie, w które został wyposażony. Pod żadnym pozorem ma nie ingerować w życie mieszkańców planety i w rozwój ich kultury. Niestety wszystko się komplikuje, gdy na miejscu spotyka go mgła i panująca groza śmierci. Na planecie trwa wojna bogów i giną śmiertelnicy. Ogólnie panujący ład na planecie został zaburzony.

Nie spodziewałam się tak fantastycznej powieści. Dosłownie i w przenośni. Jest to fantastyka z elementami science fiction. Wspaniale wykreowany świat, planeta zamieszkała przez istoty podobne do ludzi, oraz takie, z którymi ludzie mają niewiele wspólnego. Cudowni bohaterowie, z charakterem, dawno nie czytałam książki, w której nie irytował mnie żaden bohater. Z zapartym tchem przewracałam strony w oczekiwaniu na to, co się wydarzy. Mimo objętości, powieść przeczytałam szybko! Nawet nie wiem kiedy 🤩 Jestem tak pozytywnie zaskoczona całą historią, że nie mogę się doczekać co przyniosą kolejne tomy! Oczywiście od razu sięgam po drugi tom! Oby kolejna część utrzymała poziom ! Jestem zachwycona! 🤩

Jedynym godnym polecenia uwagi fragmentem jest próba z bystretkami.
Reszta książki stanowi natomiast dobry usypiacz na bezsenne wieczory. Autor próbuje przeplatać nijakość Vuko sztampowymi, sarkastycznymi one-linerami charakterystycznymi dla bohaterów filmów akcji z lat 80. Niestety, to za mało, aby czytelnik wzbudził jakąkolwiek sympatię do głównego bohatera. Tym samym, wraz z postępem lektury, historia obchodzi nas coraz mniej. Nie tak powinno to wyglądać.
Sprawa ma się podobnie w kwestii wykreowanego świata. Sci-fi (czy też fantastyka) daje autorowi szansę na stworzenie światów, w najgorszym przypadku będących jedynie krzywym odbiciem elementów świata rzeczywistego, a w najlepszym - powykręcaną wizją koncepcji, którą da się wyrazić jedynie poprzez medium opisowe. W przypadku PLO możemy liczyć co najwyżej na fałszywą obietnicę rozwikłania tajemnic jakie skrywa kraina, zdająca się być jedynie mierną podróbką świata średniowiecznych wikingów.

Jedynym godnym polecenia uwagi fragmentem jest próba z bystretkami.

Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu - tom I Zobacz więcej
Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Zobacz więcej