Pan Lodowego Ogrodu - księga I

Okładka książki Pan Lodowego Ogrodu - księga I Jarosław Grzędowicz
Okładka książki Pan Lodowego Ogrodu - księga I
Jarosław Grzędowicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pan Lodowego Ogrodu (tom 1) fantasy, science fiction
Pan Lodowego Ogrodu (tom 1)
Fabryka Słów
2021-06-18
2005-01-01
2007-01-01

Być bogiem w obcym świecie

Hmm, zagmatwana książka. Możliwe że nie skupiałem się na audiobooku, ale rzeczywiście pogubiłem się w tej historii. Niemniej uważam świat przedstawiony za bardzo ciekawy i podobała mi się historia księcia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Audiobook, historia Vuko trzyma książkę, te fragmenty z cesarzem i zwierzątkami mnie nie zachwyciły, potem ratuje sprawę jego ucieczka i droga z perypetiami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo mnie ta książka wciągnęła, pierwsza część naprawdę mi się spodobała i czekałam na więcej, ale tak jak w opisie - dalej było tylko gorzej niestety.
Nie jestem wielką fanką fantasy, jednak oceniając tylko tą pierwszą część powiedziałabym, że to dobra pozycja.
Patrząc jednak na cały cykl - dla mnie to była droga przez mękę. Zwłaszcza druga i trzecia część... Po takim początku, po takich ocenach spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Nie planuję do tego wracać. Nigdy przenigdy.

Książka bardzo mnie wciągnęła i ląduje w topce moich ulubionych. Oceniam ją bardzo dobrze i mogę polecić każdemu. Dylematem jest dla mnie, czy odejmować jedną gwiazdkę. Kilka wątków poszło w inną stronę, niż oczekiwałem, a kilka rzeczy wydało mi się niekonsekwentnych, ale jest tego na tyle mało, że to nie obniża mojej oceny przy stronach dobrej lektury. Jedna rzecz jednak mnie rozczarowała, a mianowicie odbieganie od historii głównego bohatera.

W zasadzie książkę miałem na biurku. Będąc śpiący, postanowiłem, że przeczytam kilka kartek i sprawdzę, czy kolejnego dnia zabierać się najpierw za nią, czy za coś innego. Nie poprzestałem na kilku kartkach. Pierwsze trzy rozdziały pochłonąłem od razu, historia Drakkainena mnie wciągnęła... I w czwartym rozdziale nagle nastąpiła zmiana wątku, przeniesienie do innego miejsca na kontynencie, do innego bohatera. Jako tako uznaję to za akceptowalne; autor wybrał dobre miejsce, wiadomo było, co bohater ma robić dalej, a zmiana wątku była odsapnięciem. Historia drugiego bohatera była ciekawa, a kolejny rozdział wracający do Drakkainena jest moim ulubionym – najbardziej pobudził u mnie chęć poznania, co jest dalej...

I tutaj wątek znowu przenosi się do drugiego bohatera na kolejny rozdział i tego już pozytywnie nie odebrałem. Zmiana w tamtym momencie nie była tak dobra. O ile wcześniej było to przeprowadzone w dobrym miejscu – po trzech rozdziałach historii Vuko – w kolejnej zmianie już było na odwrót: szybka zmiana, w nie najlepszym miejscu, bo po jednym rozdziale, który był najciekawszy. Przebijałem się przez kartki, czekając, aż nastąpi powrót do historii głównego bohatera, mimo że druga historia była również ciekawa. Po prostu nie było to dobre miejsce na jej wstawienie i to przez takie rozbijanie ostatecznie zaniżam ocenę o jedną gwiazdkę, ponieważ od trzeciego rozdziału co rozdział była zmiana wątku i przeskakiwanie od jednej historii do drugiej. Nie spodobało mi się to; gdy już coś mnie zaciekawiło, wątek wracał do drugiego bohatera. Gdy druga historia mnie zaciekawiła, następował powrót do poprzedniego i tak do końca książki. Ostatnie rozdziały czytało mi się trudniej. Nie podpadło mi również przedstawienie walk. Jednak historia jest ciekawa, świat jest niesamowity, połączenie technologii i sci-fi z fantasy mnie uwiodło. Sięgnę po kolejny tomy.

Świetna! Blisko mistrza pióra - Sapkowskiego. Super!

Świetna! Blisko mistrza pióra - Sapkowskiego. Super!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Doskonałe połączenie SF z fantasy, powieścią psychologiczną, religijną, filozoficzną i nie wiem z czym jeszcze. Inteligentna, zabawna, wzruszająca - wszystkie części są takie. Mam głęboką nadzieję, że Jarosław Grzędowicz napisze jednak kontynuację (ponoć nachodzą go takie myśli). Powstająca właśnie gra nie zagłuszy mojej tęsknoty za bohaterami. Widzę, że ktoś w komentarzach porównał tę pozycję do "Kwestii Wyboru" Borowskiego. Ja też miałam kilka razy takie skojarzenie, ale dopiero teraz dotarło do mnie dlaczego. Ta powieść jest taka, jakby napisał ją Vuko Drakkainen z całym swoim bagażem międzynarodowych (i międzyświatowych) doświadczeń, złośliwym humorem, romantycznymi ideałami ukrytymi pod cynizmem. Jest cudowna, ale też nie wynagradza braku prawdziwego Vuko i Cyfral. Proszę - wróćcie.

- Genialna w audiobooku. Mnóstwo akcji i świetnie spędzone godziny. Nie ma dłużyzn.
- Zabawna, sympatyczna, pomysłowa.
- Przyjemne postaci.
- Wracam co kilka lat :).

- Zabawna, sympatyczna, pomysłowa.
- Przyjemne postaci.
- Wracam co kilka lat :).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Prosta fabuła i dwa wątki, ale to co tu się dzieje, powoduje, że chce się więcej i więcej. Po prostu świetna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najbardziej zaj****sta polska fantastyka. Cudo. Geniusz. Ideał. Tej powieści dorównuje tylko wiedźmin i może wydana ostatnio "Kwestia wyboru" Borowskiego. I to ledwo, ledwo.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajny pomysł, świetne opisy, wyjątkowy klimat, jednak sama historia przewidywalna, już w pierwszym rozdziale spodziewałem się do czego to wszystko dąży. Poza tym w wielu miejscach wieje nudą, co prawda opisy wciągające, jednak, jak dla mnie dynamika zbyt słaba. Książkę ratuje historia drugiego bahatera, która jest wg. mnie dużo ciakwsza.

Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Zobacz więcej
Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu - tom I Zobacz więcej