Pan Lodowego Ogrodu - księga I

Okładka książki Pan Lodowego Ogrodu - księga I Jarosław Grzędowicz
Okładka książki Pan Lodowego Ogrodu - księga I
Jarosław Grzędowicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pan Lodowego Ogrodu (tom 1) fantasy, science fiction
Pan Lodowego Ogrodu (tom 1)
Fabryka Słów
2021-06-18
2005-01-01
2007-01-01

Być bogiem w obcym świecie

Sięgnąłem po tę serię, bo wielu moich znajomych zachwalało ją jako wybitną. Po pierwszym tomie nie mogę powiedzieć, bym ten zachwyt podzielał. Jakoś nie siadło.
Ot opowieść, całkiem składna, trochę jakby kolejna permutacja "Yankesa na dworze króla Artura".
No nic. Może w całości wypada to lepiej. Czytam dalej.

No nic. Może w całości wypada to lepiej. Czytam dalej.

Nieznany świat. Nowoczesne technologie. Istoty człekopodobne. Zderzenie cywilizacji. Poszukiwanie zaginionej ekipy badawczej.

Fantasy pięknie skleja się tu ze sf, ale w taki wielowarstwowy tort, że trudno kubkom smakowym nie zwariować. Nie znasz żadnego z tych światów. Vuko Drakkainen wylatuje z kosmicznie rozwiniętej Ziemi na Midgaard zamieszkany przez istoty podobne do ludzi, by odnaleźć badaczy, z którymi urwał się kontakt. Równolegle poznajemy nie takiego zwykłego syna cesarza Kirenenu i jego dorastanie. W tym tomie nie dochodzi do przecięcia tych linii...

Światy, w których obracają się bohaterowie, są gargantuiczne, ale kompletne, mimo że poznajemy je razem z nimi. Hmm, tylko Vuko ma swoje technologie, tochimon nauczycieli, a my- nic! Wróć, narratorów mamy! Sporo długaśnych opisów mnie nie zniechęcało, bo są naprawdę dobre, tworzą klimat, uwiarygodniają, osadzają. Postaciom nie brakuje wigoru i życiowości, więc wiele z nich mnie ujęło i dokonało spustoszeń w moich emocjach. Relacje są całkiem wiarygodne i soczyste.

Ciekawy zabieg przeskoków z narracją wymyka się nudzie. Język zgrabnie meandruje między wyżynami, ale gładkimi i bezpiecznymi, a prostymi, czasem nieokiełznanymi nizinami. To taka trochę powieść drogi. Czyta się doskonale, mnie nieco znużyło zakończenie i nie odkryłam na czym polega zapowiadana hucznie wojna bogów. Niemniej jednak kolejny tom czeka na odkurzenie.

Sienkiewicz polskiego fantasy XXI wieku... ;) Warto!

Dopiero zaczynam przygodę z cyklem, a już po pierwszym tomie muszę powiedzieć, że w pełni zasługuje na wszelkie pochwały i statut klasyki polskiego fantastki.

Dla mnie pierwsze skrzypcie w tym zachwycie ogrywa przedstawiony świat. Planeta Midgaard to miejsce mroczne i tajemnicze. Stanowiącym wszelako krzywe odbicie naszego świata, gdzie zwierzęta, a nawet zamieszkujący je ludzie są niby podobny, a jednak w ich wyglądzie jest coś nieprawidłowego i obcego.

Lubię gdy fantasy sprawa, że czuję się jakbym odkrywał nowy obcy świat. Gdy wręcz droczy się ze mną, kusząc opisami i miarowo uchylając rąbka wiedzy na temat mechanizmów rządzących tym światem. Tym bardziej to odczucie jest wzmocnione przez pisarki styl autora. Bardzo drobiazgowi i przyziemny, wsiadający cię wręcz w buty głównego bohatera, tak samo wyobcowanego na Midgaardrze jak czytelnik. Buty całkiem wygodnie, bo Vuko to swojski chłop.

Lekkim minusem jest drugi wątek z innym protagonistą. Nie żeby odstawiał jakościowo od główniej osi fabularnej, ale jak dla mnie robi mały chaos narracyjny. Wprowadzony jest niespodziewanie w połowie książki, a urywa się wręcz w losowym momencie. Nadal jednak ciekaw jestem jak się potoczy dalej. Mimo tej skazy, książka nadal ma u mnie najwyższą notę.

Niezbyt wciągająca, dużo nudnych opisów, nie rozumiem związku między dwoma wątkami.

No tragedia, no!

Przeczytałem kiedyś na forum, że jest nie tyle jeden z lepszych polskich cyklów fantastyki, co jeden z lepszych cyklów w ogóle. Na wznowienie czekałem pół roku i poważnie rozważałem dorwanie książki z drugiej ręki za 150 PLN. Stało się! Fabryka słów ogłosiła wznowienie, nie zastanawiając się długo od razu poleciałem do księgarni.

Początek naprawdę obiecujący, połączenie SF z fantasy, pozycja według moich kryteriów idealna. Pierwszy rozdział świetny, drugi trzyma poziom, nagle trzeci i coś tu nie pykło.

Przeczytałem 330 stron ok. 60% książki i przestałem starać się ją polubić. Mnóstwo losowych wątków pojawiających się w randomowych momentach, postacie które nic nie wnoszą i chłop który idzie, pyta się o to samo i dostaje pretekstowe informację, mające pchać fabułę do przodu.

Bardzo dawno nie zawiodłem się tak na książce, ale patrząc na ilość pozytywnych opinii chyba to ze mną coś nie tak?

Książkę porzucam, ale może kiedyś spróbuję.

No tragedia, no!

Początek naprawdę...

Bardzo wciągająca historia, wykreowany świat jak i bohaterowie są niesamowici :D

Długo się zabierałam za tę księgę klasyki polskiego high fantasy z elementami sci-fi~ w końcu się udało~
Q: kto z Was ma tę lekturę za sobą? Kto z Was planuje? 😏😏

Pan Lodowego Ogrodu to powieść w świecie, w który próg wejścia nie jest najniższy. Nie jest też jakiś dramatycznie wysoki~
Mamy tutaj Ziemię przyszłości, której mieszkańcem jest jeden z dwóch głównych bohaterów - Vuko Drakkainen. Poznajemy go w momenciez gdy zostaje wystrzelony w kosmos - dosłownie XD jego misja polega na odnalezieniu zaginionej ekipy badaczy i sprowadzenie ich na Ziemię - żywych lub martwych. Taka misja ratunkowa na planecie zamieszkanej przez człekopodobny lud.
Planeta nosi nazwę Midgaard~ brzmi znajomo. Mieszkańcy tego miejsca żyją w warunkach nazwijmy to średniowieczo-podobnych, a co za tym idzie Vuko musi trochę wtopić się w tłum jeśli chce odnaleźć tych, których zgubili. Akurat trwa też wojna bogów, pojawia się dziwna mgła, z której się już nie wychodzi, więc nie tylko Vuko, ale też autochtoni nie bardzo wiedzą co się dzieje.
Drugim bohaterem jest książę pewnego królestwa - Tochimon. Jego opowieść zaczyna się, gdy był dzieckiem, a my w trakcie jak toczy się opowieść obserwujemy jak dorasta, uczy się i mężnieje. Tu za dużo Wam powiedzieć nie mogę, bo spoiler poganiałby spoiler~

O dziwo, bardziej podobała mi się perspektywa Tochimona. Sądziłam, że będzie odwrotnie, a tu szok~
W obydwu przypadkach mamy klasyczny motyw drogi, ale jednak te fragmenty Vuko mniej do mnie przemawiały, nieco się ciągnęły i trochę mnie zawiodły.
Cały ten świat mnie zaskoczył, bo szczerze spodziewałam się czegoś innego niż dostałam~ ale to absolutnie nie jest minus 🔥

Kreacja świata, to jak jest przemyślany zdecydowanie zasługuje na uznanie. Zamysł, fabuła i poczucie humoru~ super!
Kilka motywów z życia prywatnego obydwu panów momentami była dla mnie niestrawna, ale idzie przymknąć na to oko~

Podsumowując ⭐4/5⭐ niedługo biorę się za kolejne tomy 🔥1 tom kończy się porządnym cliffhangerem, także jest nadzieja, że Vuko nabierze rozpędu~

Q: kto z Was ma tę lekturę za sobą? Kto z Was planuje? 😏😏

Zaczyna się ciekawie, ustawione jest wiele tajemnic i świata do odkrycia, jednak gdy zaczynają się one przed nami odsłaniać są tak mierne że aż lepiej by było ich nie pokazywać. Pisane jest bardzo chaotycznie, wątki pozostają zapomniane albo nie wnoszą nic do ogółu nie wspominając już o całym wątku księcia który jest nudny.
Ta sama opinia tyczy się tomu 2 po którym straciłem chęci na dalsze

Ta sama opinia tyczy się tomu 2 po którym...

Ciekawy świat i koncept, ale wszystko takie rozwleczone w setkach opisów, które niewiele wnoszą. Mam wrażenie jakby autor miał w głowie ogólną konkluzję, a ¾ książki zwyczajnie musiał zapełnić zakontraktowaną ilością stron. Tak oto się skutecznie zniechęca do cyklu. Spodziewałem się więcej po autorze, co ciekawe styl tej książki pozwolił mi w większym stopniu docenić dynamikę pióra Lema.

jeden z najlepszych cykli polskiej literatury gatunku.

jeden z najlepszych cykli polskiej literatury gatunku.

Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 Zobacz więcej
Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu - tom I Zobacz więcej