Splątane ścieżki

Okładka książki Splątane ścieżki Agnieszka Krawczyk
Okładka książki Splątane ścieżki
Agnieszka Krawczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Literackie
2021-06-02
2021-06-02
literatura polska

"Splątane ścieżki" to, jak sam tytuł mówi, życiowa historia o krętych drogach, jakie każdy z bohaterów musiał przejść. Agnieszka Krawczyk w tej wielowątkowej opowieści pokazała, że jeśli coś (lub ktoś) jest nam przeznaczone, to chociażbyśmy wiele razy zbaczali z trasy, i tak nas dosięgnie. Bardzo miło czytało mi się o relacji Moniki z ciotką Klaudyną – kobiety wspierały się na każdym etapie. Ich osobne perypetie również były ciekawe. Wraz z Monią zagłębić możemy się w świat pracy dziennikarskiej i poznać minusy zakochania się w człowieku, który może mieć znaczny wpływ na karierę dziewczyny. Za to Klaudyna zaprasza nas do zapoznania się z jej, chwytającą za serce, historią, której nie sposób określić w jednym zdaniu. Wątek ten owiany był tajemnicą, przez co w głowie od razu tworzyły mi się różne scenariusze. Trzymałam kciuki za obie postacie w wielu aspektach – ponieważ jak już wspomniałam fabuła jest wielowątkowa – oprócz rozterek miłosnych, obie kobiety wraz z całą grupą, biorącą udział w spotkaniach w pasmanterii "Splątana Nitka", brały udział w kilku różnych inicjatywach.
Jeśli lubicie tego typu życiowe książki, ta pozycja jest dla Was ❤

Przez połowę powieści człowiek się strasznie męczy dopiero po połowie rozwija się akcja, która szybko nabiera tępa.

„Splątane ścieżki” to pełna ciepła, mądrości i realizmu historia, gdzie głównymi bohaterkami są Monika oraz jej ciotka – Klaudyna. Ta opowieść zabiera nas do Krakowa i Zakopanego, porusza dobrze nam znane problemy społeczne, ukazuje rzeczywistość taką, jaka jest. Postaci tu są ludzkie, popełniają błędy, wahają się, próbują jakoś przetrwać to, co zsyła im los. Nie każdy człowiek pojawiający się na ich drodze jest wart uwagi, nie każda decyzja przez nie podjęta jest trafna, ale przecież takie właśnie jest życie.

Monika pracuje w telewizji przy tworzeniu programów społecznych. Prywatnie związana jest z kolegą ze stacji, choć ten związek nieuchronnie prowadzi do katastrofy, jednak dziewczyna kompletnie tak tego nie postrzega. Jedni nazwą ją naiwną, ja bym powiedziała, że jest umiejętnie zmanipulowana i zagubiona. Oparcie znajduje nie w domu rodzinnym, a właśnie u cioci, która jest jej dużo bliższa niż matka. Klaudyna prowadzi sklep „Splątana nitka”, w tej pasmanterii organizuje także spotkania dla mieszkańców, którzy chcą nauczyć się robótek ręcznych. Choć samotna, nie traci pogody ducha i zawsze służy dobrą radą. Jednak w swoich prywatnych sprawa popełniła trochę błędów, o których wolałaby zapomnieć.

W tej pozycji oprócz przedstawienia intrygujących życiorysów bohaterek, poruszane są kwestie dotyczące nękania w szkołach, betonowych, miejskich dżungli, niesnasek w małych społecznościach, nietrafionych wyborów serca oraz miłości do gór. Fabuła niezmiernie angażuje, a przedstawiona jest w sposób tak przekonujący, że odnosimy wrażenie, że wydarzyła się naprawdę. Zresztą, tak może być, bowiem problemy, z którymi mierzą się postaci nie są wydumane, są zaczerpnięte z życia i z pewnością, istnieją gdzieś kobiety, takie jak Monika i Klaudyna, które właśnie popełniają błędy tychże fikcyjnych bohaterek. Zdecydowanie warto zanurzyć się w ten świat, doceniając niebywały kunszt pisarski Agnieszki i świetnie skonstruowaną historię. Ze swojej strony gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę powieść!

Mam wrażenie, ze pani Agnieszka pisze coraz słabsze książki. Splątane ścieżki bardzo mnie zmęczyły, naiwni bohaterowie, wałkowanie cały czas tego samego tematu. Pod koniec to już czytałam co piąte zdanie żeby tylko ją skończyć. I to jest kolejna książka tej autorki, która mnie rozczarowała a serie Siostry i Kamienica pod szczęśliwą gwiazdą były naprawdę dobre.

Ciepła, miła , spokojna literatura. Wszyscy pięknie się wysławiają . Złych bohaterów nawet emeryci przywołują do porządku. Już od początku czytelnik wie, że nic złego się nie stanie, a dobro zawsze zwycięży. Idealna towarzyszka na leżak pod gruszą .Dla osób , którzy podczas urlopu nie chcą myśleć o mrokach tego świata.

W Krakowie znajduje się prowadzona przez Klaudynę pasmanteria "Splątana nitka", która oprócz bycia tylko sklepem, jest miejscem gdzie można się spotkać z sąsiadami, porozmawiać oraz spędzić przyjemnie czas przy robieniu np na drutach czy wyplataniu makatek, a później przy herbacie i czymś słodkim.
Na jakiś czas wprowadza się do niej siostrzenica Monika, która musi nabrać dystansu do pracy i swojego związku z Jeremim. Okazuje się że pobyt u ciotki nie tylko pozwali jej odzyskać równowagę, nawiązać nowe znajomości ale także zrealizować nowy projekt w pracy.
Bardzo ciekawą postacią jest właścicielka pasmanterii Klaudyna, która mimo otwartości w stosunku do innych, swój prywatny świat trzyma w tajemnicy, niechętnie wraca do przeszłości, dopiero pojawienie się Marcelego wywołuje szereg zdarzeń.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie- polecam.

Na jakiś czas wprowadza się do niej siostrzenica Monika, która musi nabrać...

Monika spotyka się z Jerenim,dodatkowo jest zonaty mężczyzna,gdy dowiaduje się,że ma żonę postanawia wyjechać do ekscentrycznej ciotki Klaudyny,gdzie prowadzi uroczą pasmanterię "Splątaną Nitkę" o też skrywa sekrety,o nich nie wie nikt.
Historia wspaniałą,mądra,wciągnęła mnie i ujęła za moje serce,chłonęłam każdą kartkę książki i delektowałam się tą książką.
W piękny sposób napisała autorka Agnieszka Krawczyk powieść,pióro ładne i styl pisarski znakomity,niezwykła fabuła przedstawiona przez autorkę,zwarte zwroty akcji rosły coraz to szybciej,trzymała w napięciu świetnym książką.
Bohaterowie wspaniali,sympatyczni pokochałam ich wszystkich.
Opowieść cudowna,zachwyciła mnie i wzruszyła.
Wypełniona emocjami życiowymi,wzruszeniami,skłaniają do refleksji,dające nadzieję.
Z przyjemnością przeczytałam ciepłą,wspaniałą i piękną książkę.

W piękny sposób...

Krakowska Krowodrza i Tatry; sklepikarka i dziennikarka; teraźniejszość i przeszłość. Telewizja, grupy lokalne, grupy społecznościowe; sklep, szkoła, telewizja; ustawki uczniów i deweloperów; walka o przetrwanie w szkole i walka o przetrwanie kawałka zieleni. Robótki ręczne i taternictwo.
Dla mnie bardzo osobista.

Dla mnie bardzo osobista.

Jak to u Agnieszki Krawczyk- miło, ciepło, tak "życiowo". Akcja toczy się w krakowskiej dzielnicy, gdzie wśród blokowisk, przy ustronnej ulicy funkcjonuje sklep pasmanteryjny "Splątana nitka". Ale sklep ma duszę, pełni również rolę lokalnego klubiku dla pasjonatów rękodzieła. Początkowo klientelą są seniorzy, ale kiedy u Klaudyny- właścicielki sklepiku zamieszkuje jej siostrzenica Monika, wszystko nabiera nowego wymiaru. Poznajemy losy głównych bohaterów, które plączą się, jak w nazwie sklepiku. Integracja pokoleniowa pozwala zauważyć wiele ważkich problemów i podjąć próby ich rozwiązania. Są też wątki uczuciowe, które mają wiele barw... Zawsze, kiedy czytam takie pozycje, zazdroszczę bohaterom takich bezinteresownych lokalnych przyjaźni, umiejętności jednoczenia się, tworzenia "rodziny" znajomych, dążenia do wyznaczonych celów. Wśród życia w ciągłej gonitwie takie "układy" są bezcenne.

Ciekawa historia i miejsce akcji, potrafią stworzyć ciepły klimat, w którym czytelnik ma ochotę być.
Każdy z bohaterów, czy tych głównych czy pobocznych jest inny, ma swoje zdanie, światopogląd, ale to sprawia, że książka nabiera rumieńców, nie jest monotonna.