Splątane ścieżki

Okładka książki Splątane ścieżki
Agnieszka Krawczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Literackie
2021-06-02
2021-06-02
literatura polska

Mam wrażenie, ze pani Agnieszka pisze coraz słabsze książki. Splątane ścieżki bardzo mnie zmęczyły, naiwni bohaterowie, wałkowanie cały czas tego samego tematu. Pod koniec to już czytałam co piąte zdanie żeby tylko ją skończyć. I to jest kolejna książka tej autorki, która mnie rozczarowała a serie Siostry i Kamienica pod szczęśliwą gwiazdą były naprawdę dobre.

Ciepła, miła , spokojna literatura. Wszyscy pięknie się wysławiają . Złych bohaterów nawet emeryci przywołują do porządku. Już od początku czytelnik wie, że nic złego się nie stanie, a dobro zawsze zwycięży. Idealna towarzyszka na leżak pod gruszą .Dla osób , którzy podczas urlopu nie chcą myśleć o mrokach tego świata.

Ciekawa historia i miejsce akcji, potrafią stworzyć ciepły klimat, w którym czytelnik ma ochotę być.
Każdy z bohaterów, czy tych głównych czy pobocznych jest inny, ma swoje zdanie, światopogląd, ale to sprawia, że książka nabiera rumieńców, nie jest monotonna.

Jak to u Agnieszki Krawczyk- miło, ciepło, tak "życiowo". Akcja toczy się w krakowskiej dzielnicy, gdzie wśród blokowisk, przy ustronnej ulicy funkcjonuje sklep pasmanteryjny "Splątana nitka". Ale sklep ma duszę, pełni również rolę lokalnego klubiku dla pasjonatów rękodzieła. Początkowo klientelą są seniorzy, ale kiedy u Klaudyny- właścicielki sklepiku zamieszkuje jej siostrzenica Monika, wszystko nabiera nowego wymiaru. Poznajemy losy głównych bohaterów, które plączą się, jak w nazwie sklepiku. Integracja pokoleniowa pozwala zauważyć wiele ważkich problemów i podjąć próby ich rozwiązania. Są też wątki uczuciowe, które mają wiele barw... Zawsze, kiedy czytam takie pozycje, zazdroszczę bohaterom takich bezinteresownych lokalnych przyjaźni, umiejętności jednoczenia się, tworzenia "rodziny" znajomych, dążenia do wyznaczonych celów. Wśród życia w ciągłej gonitwie takie "układy" są bezcenne.

W Krakowie znajduje się prowadzona przez Klaudynę pasmanteria "Splątana nitka", która oprócz bycia tylko sklepem, jest miejscem gdzie można się spotkać z sąsiadami, porozmawiać oraz spędzić przyjemnie czas przy robieniu np na drutach czy wyplataniu makatek, a później przy herbacie i czymś słodkim.
Na jakiś czas wprowadza się do niej siostrzenica Monika, która musi nabrać dystansu do pracy i swojego związku z Jeremim. Okazuje się że pobyt u ciotki nie tylko pozwali jej odzyskać równowagę, nawiązać nowe znajomości ale także zrealizować nowy projekt w pracy.
Bardzo ciekawą postacią jest właścicielka pasmanterii Klaudyna, która mimo otwartości w stosunku do innych, swój prywatny świat trzyma w tajemnicy, niechętnie wraca do przeszłości, dopiero pojawienie się Marcelego wywołuje szereg zdarzeń.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie- polecam.

Na jakiś czas wprowadza się do niej siostrzenica Monika, która musi nabrać...

Na półkach: , , , ,

Monika spotyka się z Jerenim,dodatkowo jest zonaty mężczyzna,gdy dowiaduje się,że ma żonę postanawia wyjechać do ekscentrycznej ciotki Klaudyny,gdzie prowadzi uroczą pasmanterię "Splątaną Nitkę" o też skrywa sekrety,o nich nie wie nikt.
Historia wspaniałą,mądra,wciągnęła mnie i ujęła za moje serce,chłonęłam każdą kartkę książki i delektowałam się tą książką.
W piękny sposób napisała autorka Agnieszka Krawczyk powieść,pióro ładne i styl pisarski znakomity,niezwykła fabuła przedstawiona przez autorkę,zwarte zwroty akcji rosły coraz to szybciej,trzymała w napięciu świetnym książką.
Bohaterowie wspaniali,sympatyczni pokochałam ich wszystkich.
Opowieść cudowna,zachwyciła mnie i wzruszyła.
Wypełniona emocjami życiowymi,wzruszeniami,skłaniają do refleksji,dające nadzieję.
Z przyjemnością przeczytałam ciepłą,wspaniałą i piękną książkę.

W piękny sposób...

Krakowska Krowodrza i Tatry; sklepikarka i dziennikarka; teraźniejszość i przeszłość. Telewizja, grupy lokalne, grupy społecznościowe; sklep, szkoła, telewizja; ustawki uczniów i deweloperów; walka o przetrwanie w szkole i walka o przetrwanie kawałka zieleni. Robótki ręczne i taternictwo.
Dla mnie bardzo osobista.

Dla mnie bardzo osobista.

Historia ludzi z mniejszej społeczności a wśród nich Klaudyna kobieta prowadząca pasmanterię i jej siostrzenica Monika. Ktora z tych kobiet ma bardziej pokręconą sytuację w życiu, jak bardzo można się pomylić co do ludzi, jak wiele niewypowiedzianych myśli może zmienić tor życia.. ścieżkę każdy z nas wybiera sam, czasem pomaga los, czasem oślepi nas słońce a czasem śnieżyca.. tylko w ścieżce życia nie da się zawrócić..

Mam skrajną opinię o tej książce. Z jednej strony pozwoliła zapomnień o własnych problemach, z drugiej strony zabrała kilka godzin przeznaczonych na sen, ale musiałam skończyć, aby dowiedzieć się jak kończy się przedstawiona historia. Powieść mną zawładnęła, takie lubię. Odpowiada mi styl autorki, nie ma zbędnych opisów, jak bywa u niektórych innych autorów. Nie ważne przecież jest jak był ubrany przełożony Moniki, jakiej marki mial garnitur. Autorka opisuje zdarzenia bardzo realistycznie. Czytając o działalności klubu "Splątane Nitki" miałam wrażenie, że w nim uczestniczę. Czytając o zejściu lawiny, miałam wrażenie, żę stoję obok i to widzę. Autorka porusza w swojej książce wiele kwestii i ważnych problemów. Mamy ciekawe propozycje zagospodaroiwania czsu wolnego na emeryturze, tejemnice z przeszłości, radzenie sobie ze śmiercią ukochanego, toksyczną miłość, rywalizacje i i intrygi w pracy, przemoc w szkole. Bohaterów powieści poznajemy po ich zachowaniu, są oni wyraziści.

Na półkach: , , , ,

Ostatnio mam szczęście do sięgania po powieści znanych mi już autorek, które znacznie odbiegają od ich dotychczasowej twórczości.
Tak jest również z książką "Splątane ścieżki" Agnieszki Krawczyk. Dlaczego uważam, że jest inna? O tym za chwilkę.

Monika ma dwadzieścia siedem lat i od życiowych problemów uciekła do pokoiku nad pasmanterią ciotki Klaudyny. To najbliższa młodej kobiecie osoba, ma bowiem bardziej elastyczne podejście do życia niż własna matka.
A nad głową Moniki gromadzi się wiele ciemnych chmur. Na dodatek praca przenika życie prywatne, przez co jeszcze więcej stresu wkrada się w jej codzienność.

Jako riserczerka w telewizji wyszukuje uczestników do programów społecznych, jednak aktualnie przygotowywane odcinki nie są ani trochę fascynujące. Kobieta marzy o własnym programie,w którym będzie mogła pokazać nowe i ciekawe tematy a nie "ogrzewane kotlety" jak chcą tego przełożeni. W tym Jeremi...

No właśnie - Jeremi to szef Moniki, który teoretycznie się rozwodzi a jednocześnie prowadzi drugie życie z riserczerką - mają romans, co męczy Monikę, bo w pracy jest dwulicowy, prywatnie również - jak długo można wytrzymać takie zachowanie... Zwłaszcza, że nie wszystko co mężczyzna mówi jest prawdą.

Jednocześnie obserwujemy wydarzenia w pasmanterii a nie jest to tylko kupowanie muliny czy wełny. To spotkania klubu "Splątana Nitka", gdzie głównie emeryci wymieniają ploteczki zajmując się swoimi robótkami ręcznymi. Z czasem dołącza do nich Wojtek, zajmujący się dość nietypową koordynacją na portalu społecznościowym a nauczycielka z pobliskiej szkoły - Eliza - staje się łączniczką z młodzieżą - starsi i młodsi zaczynają mieć wspólne pasje.

To jednak nie wszystko. Agnieszka Krawczyk porusza w powieści wiele tematów społecznych, jakże ważnych dla uczniów czy lokalnych społeczności - jest akcja robienia czapek i rękawiczek dla bezdomnych; walka o skwer oraz schron z II wojny światowej, nękanie uczniów w szkole. Pojawia się też tajemnica z przeszłości, wątek Zakopanego i wspinaczek, śmierć oraz zakopana głęboko w sercach miłość.

Wprawdzie autorka często poruszała problemy społeczne w swoich powieściach, jednak "Splątane ścieżki" wydają mi się zupełnie inaczej napisane i podejmujące ważne, ale jakoś tak zupełnie inne niż dotychczas tematy. Czy ludzie będą potrafili dogadać się i razem stanąć przeciwko deweloperowi? Czy Monice uda się podjąć właściwe decyzje dotyczące Jeremiego oraz programu? Jak wpłyną na nią intrygi w pracy? Czy Klaudyna odważy się na pożegnanie po dwudziestu pięciu latach? Co i kogo spotka na swojej drodze?

Ta książka to jak wspinaczka na Rysy (choć nigdy nie byłam), początkowo poznajemy bohaterów, ich problemy a później wraz z nimi pokonujemy kolejne wysokości, odkrywamy myśli, uczucia, rozwiązujemy supełki codzienności, planujemy przyszłość czy pomoc innym, sięgamy też w przeszłość, by spróbować rozwikłać to, co kiedyś splątało się dość mocno.

Muszę przyznać, że ta historia przemawiała do mnie z każdą stroną coraz bardziej i im dalej, tym byłam bardziej nakręcona :)
Najwięcej emocji dostarczył mi wątek zakopiański. I zachowanie narcystycznego męskiego bohatera z Krakowa.

Podsumowując - "Splątane ścieżki" powieść z powiewem świeżości w twórczości Agnieszki Krawczyk, choć dość odmienna od dotychczas napisanych. Co wcale nie znaczy, że gorsza.
To historia o rozczarowaniach, marzeniach, samotności, złości, kłamstwach i błędach oraz znęcaniu się nad innymi. Podczas lektury można usłyszeć głos, który mówi bohaterom co dobre a co złe; krzyczy że mają prawo do szczęścia, ale powinni unikać intryg i braku szacunku od partnera. I udowadnia, że często mamy rozwiązania dla innych, kiedy swoich problemów rozwikłać nie potrafimy. Gorąco polecam!