Fantastyczne opowieści wigilijne

Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne
Orson Scott CardDavid Gerrold Wydawnictwo: Zysk i S-ka fantasy, science fiction
Fantastyczne opowieści wigilijne
Zysk i S-ka
2020-11-24
2020-11-24
9788382020816
fantasy fantastyka science-ficion święta

Okładka książki Nowa Fantastyka 489 (06/2023) Krystyna Chodorowska, Dennis Danvers, Pawło Derewianko, Adrianna Filimonowicz, Ołeksij Gedeonow, Krzysztof Kochański, Gabriela Panika, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowa Fantastyk... Krystyna Chodorowsk...
Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...

Początkowe opowiadania zgrabne, miłe, z pomysłem - "Gazetka", "Dziecko z Marsa", pod koniec może "Wigilijne psy". Reszta to męczące, wydumane i naciągane opowiastki o "niewiadomo-czym" - aż człowiek zastanawia się o co tu wogóle chodzi

Książkę dostałem w prezencie od mojej dziewczyny, która była w Poznaniu (wydawnictwo Zysk wydające tą książkę jest z tego miasta, taki przypadek),co prawda we wrześniu, ale z góry wiedziałem, kiedy na pewno będę ją czytał. ;)

Zbiór trzynastu opowieści, które zostały wydane w hołdzie Świętom Bożegonarodzenia, więc oczywiście tylko w grudniu mogłem po nią sięgnąć. Jak nazwa wskazuje jest to zbiór opowiadań fantastycznych o charakterze Świąt wybranych specjalnie przez Piotra Gocieka. Trzynaście opowiadań trzynastu różnych (polskich i zagranicznych, bardziej i mniej znanych) autorów, między innymi: Orson Scott Card, Joe Haldeman, Connie Willis, Marek Oramus czy Łukasz Orbitowski.

Niestety zbiór nie zachwyca, wydaje mi się raczej nieco ponad przeciętny, ale czyta się całkiem dobrze i szybko. Po prostu zawarzyła u mnie rzecz gustu. Natomiast na pewno zapamiętam kilka z nich, jak chociażby "Dziecko z Marsa" Davida Gerrolla o samotnym mężczyźnie, który zaadoptował syna Marsjanina, "Pod choinką" Krzysztofa Kochańskiego o Mikołaju, którego prezentów nie można było przyjmować przed północą, bo sprowadziłoby to nieszczęście. I to trzeba było mieć koniecznie żywą choinkę, bo za jej brak sroga kara! czy "Wigilijne psy" Łukasza Orbitowskiego, które opowiada o małych psach, który odwiedzały pewna rodzinę co rok w Wigilię.

"Fantastyczne opowieści wigilijne" to zbiór, który z pewnością nada się jako prezent na święta nie tylko dla fana fantastyki. W końcu to magiczny okres, w którym dzieje się wiele fantastycznych rzeczy nie tylko w świecie fikcyjnym, ale także wokół nas. ;)

Chciałbym napisać, że zbiór ów można polecić każdemu czytelnikowi, ale byłoby to nieprawdą - to antologia zdecydowanie dla wielbicieli fantastyki, za to prezentuje twórczość o szerokiej rozpiętości podgatunkowej w tej dziedzinie.

Pośród opowiadań, które w sposób bezpośredni (z rzadka) i "okrężny" nawiązują do tematyki Świąt Bożego Narodzenia, znalazło się miejsce i dla science-fiction pióra klasyków gatunku (znakomity "Świetlisty anioł" Joe Haldemana, przewrotni "Trzej królowie" Orsona Scotta Carda),fantasy baśniowego (humorystyczna "Wigilia" Mirosławy Sędzikowskiej),czy horroru (anty-świątecznie przygnębiające "Wigilijne psy" Łukasza Orbitowskiego, "Pod choinką" Krzysztofa Kochańskiego)... Tak więc dla każdego - fana fantastyki, oczywiście - coś mniej lub bardziej (w tonacji) miłego.

Moimi ulubionymi jednakowoż okazały się, otwierające zbiór opowiadanie Connie Willis "Gazetka", które jest trochę satyrą na - głównie amerykańskie - świąteczne tradycje i ogólnie na współczesne społeczeństwo a po trosze swoistym trybutem dla opowieści o "cichych inwazjach", w stylu "Oni żyją", "Władcy marionetek" i innych "...porywaczy ciał", nowelka Roberta Reeda ("Najlepszy przyjaciel kobiety"),która parafrazuje "To wspaniałe życie" Franka Capry, oraz wzruszający i chyba najbardziej wprawiające w klimat Świąt, choć w sumie pozbawione "świątecznych ornamentów" - "Dziecko z Marsa" Davida Gerrolda.

Podsumowując, choć twórcy pozwalają sobie tu czasem odważnie, choć niektóre z opowiadań raczej przygnębiają i wywracają na nice ideę Świąt - mimo, iż są to dobre kawałki prozy, żeby nie było! - to dla równowagi każdy wielbiciel fantastyki znajdzie też coś, co w ten przedświąteczny i świąteczny czas rozbawi i rozgrzeje serce. Polecam!

Antologie nigdy nie mają równych poziomem opowiadań na swoich kartach. Zawsze znajdą się lepsze i gorsze. Nie inaczej jest i tym razem. Coś, co rzuca się w oczy już podczas czytania wstępu, to znawstwo, z jakim dokonano wyboru tychże. Na tom składa się trzynaście tekstów trzynastu autorów z polski i zagranicy. Mamy tu nagradzanych mistrzów fantastyki, takich jak Connie Willis, Joe Haldeman, Janette Kagan, Orson Scott Card czy Robert Reed. Znalazło się też sporo miejsca dla rodzimych autorów, jak Marek Oramus, Piotr Gociek, Mirosława Sędzikowska, Krzysztof Kochański czy Łukasz Orbitowski. Dzięki takiemu wyborowi możemy delektować się tekstami z gatunku science fiction, fantasy czy horroru. Stanowi to godną pozycję na półce świątecznych opracowań i antologii. Moimi ulubionymi opowiadaniami z tej książki są "Święta w Louisville" Rudy'ego Ruckera, "Opowieść wigilijna Marka Orasmusa i "Dziecko z Marsa" Davida Gerrolda.

Więcej na: https://konfabula.pl/fantastyczne-opowiesci-wigilijne-antologia-opowiadan/

Dla mnie - fantastyczny zbiór. Jasne - nie wszystkie opowiadania mnie zachwyciły, ale prawie wszystkie, a reszta - podobała mi się.
Jak nazwa zbiorku wskazuje - teksty toczą się wokół Bożego Narodzenia. Wyboru dokonał Piotr Gociek. Pisze on we wstępie: "(...) kierowałem się kilkoma czynnikami. Po pierwsze, i najbardziej oczywiste, chciałem, by były to opowiadania dobre, a nie tylko świąteczne (...) Pragnąłem też pokazać dokonania Polaków na tle zagranicznej konkurencji (...) Chciałem zaprezentować różnorodność świątecznej fantastyki, przemieszałem więc science fiction (....),fantasy (...) i horror (....) Zależało mi na pokazaniu zupełnie nieznanego zakątka świątecznego podgatunku fantastyki, jakim jest tekst cyberpunkowca Ryudy`ego Ruckera".
I właśnie tekst tego pisarza uznałam za świetny. Podobnie jak opowiadanie pt. Gazetka, Trzej królowie, Dziecko z Marsa, Pod choinką. Zbiór przeczytałam dwa razy i niektóre opowiadania po kilka razy więcej. Świetna lektura.

Świetny wybór opowiadań, których ciężko byłoby szukać samemu, jako że pojawiły się w Polsce gdzieś, kiedyś, jeden raz... A tu wszystko zebrane razem, w jednym tomie, z pewną różnorodnością gatunkową. Książkę tą czytałem z przyjemnością i to tym większą, że czekała na półce prawie rok, tak aby sięgnąć po nią w okresie Świąt. Gorące podziękowania dla wydawnictwa Zysk i S-ka, za wydanie tego tytułu.

Jak na zbiór opowiadań przystało, książka „Fantastyczne opowieści wigilijne” jest bardzo nierówna. Trzeba przyznać, że zamieszczono tu kilka naprawdę świetnych utworów. Bardzo wyróżniają się dla mnie zwłaszcza „Dziecko z Marsa” Davida Gerrolda, „Gazetka” Connie Willis oraz „Mistrzowskie posunięcie dziadka do orzechów” Janet Kagan. Inne opowiastki nie są być może zbyt kreatywne, ale za to czarujące i do głębi przesiąknięte świątecznym nastrojem („Wigilia” Mirosławy Sędzikowskiej czy „Opowieść wigilijna” Marka Oramusa). Niestety, większość opowiadań z tego tomu jest moim zdaniem przekombinowana, niezrozumiała, a próby stworzenia „fantastycznej” atmosfery sprawiają, że efekt końcowy całkowicie zatraca świątecznego ducha. Autorzy próbują na kilku stronach stworzyć świat przedstawiony godny kilkutomowej sagi, a rezultatem tych starań jest zwykle kompletny chaos.

Gwoździem do trumny tej książki są dla mnie wstęp i biografie autorów, które napisał odpowiedzialny także za dobór opowiadań Piotr Gociek. Jego przekonanie, że fani fantastyki to jakiś elitarny klub (i szczere ubolewanie nad faktem, że jedna z jego książek jest zbyt nietypowa i czytają ją głównie osoby „spoza grona miłośników fantastyki”) jest niesamowicie irytujące. Gociek oczywiście nie zmarnował także sposobności do popisania się swoją nietolerancją i bigoterią. Dziwne, że taki buc w ogóle zainteresował się tematyką tak ciepłą i serdeczną, jak święta Bożego Narodzenia.

Było warto sięgnąć po tę antologię dla kilku pomysłowych i przytulnych opowieści świątecznych, ale całokształt skutecznie zniechęcił mnie nie tylko do krótszych form pisarskich, ale także do całego środowiska fanów fantastyki. Zainteresowanym świąteczną fantastyką polecam sprawdzić wspomniane wyżej opowiadania (zwłaszcza "Mistrzowskie posunięcie dziadka do orzechów"). Resztę tomu spokojnie można sobie odpuścić.

U mnie Święta bez kosmitów co prawda.Ale może też będą fantastyczne.

U mnie Święta bez kosmitów co prawda.Ale może też będą fantastyczne.

Dzisiejszą recenzję sponsoruje słowo fantastyczny. Na początek szybki rzut oka do słownika, aby sprawdzić co ono oznacza:

"fantastyczny

1. «będący nierealnym wytworem wyobraźni»
2. «o powieści, opowiadaniu itp.: przedstawiający świat i wydarzenia nierealne»
3. pot. «nadzwyczajny, wspaniały»"[*]

Książka, o której będę opowiadać, reprezentuje wszystkie znaczenia tego słowa. Jest to antologia opowiadań przedstawiających różne odsłony fantastyki, a do tego jest wspaniała.

O czym?
Wyboru tekstów do tego zbioru dokonał Piotr Gociek, bo jak pisze we wstępie (…) "ja uwielbiam czytać. I kocham święta Bożego Narodzenia."[**] Prace, które zostały wydrukowane w „Fantastycznych opowieściach wigilijnych” łączy temat, a przy okazji pokazują jaka wspaniała i różnorodna jest literatura. Mogłoby się wydawać, że grudniowe święta to oklepane skojarzenia, a razem z tą antologią, dostajemy do ręki 13 różnych sposobów na ich interpretację.

Zacznijmy od tego , że fantastyka w literaturze to bardzo szerokie pojęcie. W jego ramach znajduje się fantasy (np. opowiadanie „Wigilia”),horror (np. „Pod choinką),sci-fi z różnymi odsłonami przyszłości, podróżami kosmiczny czy też w czasie lub po prostu o niezwykłych zjawiskach (np. „Święta w Louisville”, „Pętla”, „Gazetka”). Te różne odmiany fantastki są godnie reprezentowane zarówno przez polskich jak i zagranicznych pisarzy.

Jakie bożonarodzeniowe tematy znajdziemy w tej antologii? Jest coś co wiele osób bardzo lubi, czyli ubieranie choinki („Pod choinką),ale też to co sprawia nam wiele problemów, czyli wybieranie prezentów („Świetlisty anioł”). Będziemy mieli okazję poczuć przedświąteczną bieganinę („Gazetka”) i pokłócić się przy wigilijnym stole („Święta w Louisville”). Znajdziemy opowiadania nawiązujące do tradycji („Trzej królowie”, „Podróż trzech króli”) i tworzące nową („Wigilijne psy”, „Mistrzowskie posunięcie Dziadka do orzechów”). Święta to też czas marzeń („Dziecko z Marsa”, „Pętla”) i czynienia dobra („Opowieść wigilijna”). Mówiąc to tym wachlarzu zagadnień należy jeszcze zaznaczyć, że niektórzy autorzy podeszli do tematu w sposób cieplutki, rozczulający, taki z jakim kojarzą się świąteczne opowiadania, ale są też tacy, którzy nie bali się wywrócić konwencji do góry nogami.

Moi ulubieńcy
Czytając antologię zawsze mam jakiegoś faworyta. Tym razem chciałabym wyróżnić dwa teksty. „Opowieść wigilijna” (Marek Oramus) to historia umiejscowiona w Polsce, ale takiej Polsce, której w świątecznym okresie nie chcemy oglądać. Pokątni handlarze próbujący, w ostatnich godzinach przed kolacja wigilijną, sprzedać kradzione ozdoby choinkowe, podrobione perfumy czy inne dobra wątpliwego pochodzenia. W ten bury światek autor, w interesujący sposób wprowadził, biblijną symbolikę.

„Gazetka” (Connie Willis) ma w sobie coś z satyry. Ludzi infekuje wirus i, o zgrozo, stają się dla siebie mili. Ostatni normalni, w książkach i filmach science-fiction, szukają sposobów walki z intruzem. Jest to takie opowiadanie, które nie potrafię określić, czy mnie bawi czy smuci. Właśnie przed oczami przeleciał mi szereg drobnych sytuacji, gdzie będąc w sklepie, na poczcie, czy w przychodni z małym marudzącym dzieckiem, oczekiwałam dobrego słowa, zrozumienia i pomocy w sprawnym załatwieniu sprawy i było z tym różnie. Czy naprawdę musimy pędzić jak bydło do nowo otwartej kasy w markecie, albo znacząco wzdychać na panią w okienku? Czy nie jesteśmy w stanie w życzliwy sposób załatwiać codziennych sprawunków?

Podsumowanie
Mam słabość do fantastycznych antologii. Kiedy wydaje mi się, że w kolejnych książkach te same pomysły są odgrzewane, nagle dostaję w ręce coś co na niespełna 400 stronach zaskakuje mnie nie raz, a 13 razy. „Fantastyczne opowieści wigilijne” były dla mnie niebanalnym prologiem do tegorocznych świat Bożego Narodzenia.

[*] https://sjp.pwn.pl/szukaj/fantastyczny.html [dostęp: 11.12.2020]

[**] Piotr Gociek, „O swetrach, prezentach i orzechach – tytułem wstępu, [w:] „Fantastyczne opowieści wigilijne”, wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2020, s. 9.

"fantastyczny

1. «będący nierealnym wytworem wyobraźni»
2. «o powieści, opowiadaniu itp.: przedstawiający świat i wydarzenia nierealne»
3. pot. «nadzwyczajny, wspaniały»"[*]

Książka, o której będę opowiadać, reprezentuje wszystkie znaczenia tego...

Tytuł „Fantastyczne opowieści wigilijne” można interpretować dwojako i bez wątpienia oba znaczenia są prawidłowe. Gorąco zachęcam Was do tej emocjonującej, fascynującej i zaskakującej podróży literackiej, do innego spojrzenia na Gwiazdkę i ten magiczny czas. Koniecznie przeczytajcie, z pewnością nie będziecie się nudzić!...

Janet Kagan Fantastyczne opowieści wigilijne Zobacz więcej
David Gerrold Fantastyczne opowieści wigilijne Zobacz więcej