Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Manhattan Beach

Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Znak Literanova
Manhattan Beach
Anna Gralak
Ag2S

Najlepsza powieść roku zdaniem mieszkańców Nowego Jorku! Książka nominowana do National Book Award 2017. Jest rok 1943, dziewiętnastoletnia Anna Kerrigan nurkuje w okolicach Staten Island. Do tej pory, jako jedyna kobieta nurek, schodziła pod wodę, by naprawiać zniszczone statki, które walczyły na Pacyfiku. Teraz nurkuje w poszukiwaniu ciała swojego ojca. Kilka lat wcześniej Anna...

Najlepsza powieść roku zdaniem mieszkańców Nowego Jorku!
Książka nominowana do National Book Award 2017.

Kilka lat wcześniej Anna towarzyszyła ojcu podczas wizyty w posiadłości Dextera Stylesa, szemranego biznesmena, który dorobił się na czarnym rynku w czasach prohibicji. Spotkanie na Manhattan Beach trwało krótko, jednak losy tych trojga splotły się już na zawsze.

Manhattan Beach, jak każda wielka powieść, ma wiele warstw i tajemnic. To nie tylko wciągająca historia z suspensem, rozgrywająca się na tle panoramy Nowego Jorku lat 30. i 40., ale przede wszystkim porywająca opowieść o dziewczynie, która na nowo zdefiniowała granice tego, co jest dopuszczalne dla kobiet.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1641

Nowojorski koncert

Nie nauczę się, moi drodzy Państwo, nie ufać nagrodom. Po prostu się nie nauczę, choć próbuję od lat – a nic się nie zmienia: nieważne, czy to Nobel, czy Booker, Nike czy Gdynia, National Book Award czy może Goncourtowie, chwytam bez zastanowienia. Często się opłaca – jak choćby w przypadku „Manhattan Beach”, czyli pierwszej powieści Jennifer Egan od czasu nagrodzonej Pulitzerem „A Visit from the Goon Squad”.

Do opisu „Manhattan Beach” z pewnością można posłużyć się nieco zapomnianym określeniem powieści polifonicznej – o ile polifonicznym jest życie. A to dlatego, że w gruncie rzeczy książka Jennifer Egan stanowi biografię Anny Kerrigan; biografię wydumaną, naturalnie, bo kobieta stanowi kreację literacką, co pewną grupę czytelników zniechęci, jednak ze względu na ową literackość biografia ta cieszy niemal nieskończonym bogactwem. Doświadczenia protagonistki opisane w „Manhattan Beach” dotyczą całego mrowia elementów codzienności: od skomplikowanych stosunków łączących ją z ojcem i matką, a także niepełnosprawną siostrą, przez pierwsze nastoletnie romantyczne doświadczenia przechodzące z wolna w dojrzałą seksualność i refleksje nad założeniem własnej rodziny, aż do niezwykłych doświadczeń zawodowych – Anna jest nurkiem zajmującym się obsługą wojskowych statków. Literackiego ciężaru dodaje jej życiorysowi fakt, że jego lwia część – czy też część warta opisania – toczy się w czasie drugiej wojny światowej.

„Manhattan Beach” stanowi niezwykłą i rzadką – choć nie tak dokładną,...

„Manhattan Beach” stanowi niezwykłą i rzadką – choć nie tak dokładną, nie tak pełną, jakiej oczekiwałby prawdziwy miłośnik historii czy reportażu – okazję do spojrzenia na historyczny Nowy Jork z kobiecej perspektywy, a umieszczenie Anny w samym centrum wydarzeń to doskonały wybór, bo energiczna bohaterka zagląda nawet w najbardziej nieoczywiste zakamarki miasta-legendy. Nie zmienia to jednak faktu, że na kartach dramatis personae ma solidne towarzystwo, bo Egan sporo miejsca poświęca także jej ojcu oraz ich wspólnemu znajomemu, Dexterowi Stylesowi. Dwaj mężczyźni pozwalają autorce włączyć do powieści kolejne światy: trochę włosko-irlandzkiej gangsterki, trochę amerykańskiej socjety, trochę... marynistyki. Wniosek z tego nawału tematów i motywów jest jasny: ambicji pisarce nie brakowało, a celem była – czyż któryś epik z kraju Faulknera i Steinbecka kiedykolwiek stawiał sobie inny – Wielka Amerykańska Powieść.

Celu zrealizować się nie udało. Proszę mnie źle nie zrozumieć, „Manhattan Beach” z pewnością nie jest tekstem złym. Ba, ze swoim rozmachem, który dotyczy nie tylko całości, ale także poszczególnych elementów, oraz nieco rozmytym przez świetnie zaplanowane sceny realizmem (kolejne nurkowania Anny czy niemal wszystkie opisy doświadczeń jej ojca, Eddiego, naprawdę zasługują na podziw) stanowi przykład bardzo dobrej literatury. Co w takim razie nie wyszło? Brakuje w tej polifonii mocnego tematu, który połączyłby wszystkie pojedyncze wątki w jedno współbrzmiące dzieło. Teoretyczny łącznik stanowi główna bohaterka, ale to argument wątły, bo obnaża w pewien sposób literackie techniki Egan: jeżeli napędem powieści ma być pokazywanie codzienności, to skąd w niej tyle zbiegów okoliczności, jak to możliwe, że przemienia się w koronkową, misterną fabułę? A jeżeli nie, to co w zamian? Kobieta w Nowym Jorku w trakcie wojny? To byłoby coś, ale, paradoksalnie, bogaty życiorys Anny pcha ją z jednego świata w drugi, przez co trudno uznać którykolwiek za szczegółowo odtworzony i należycie opisany.

„Manhattan Beach” z czystym sercem mogę polecić wszystkim miłośnikom długich, treściwych, ciekawych i wciągających powieści. Jennifer Egan chciała napisać arcydzieło, to pewne, i temu zadaniu nie sprostała, ale trudno mieć o to do niej pretensje – wszak z samej definicji wynika, że taka perełka pojawia się raz na dziesięciolecie czy nawet rzadziej; stworzyła jednak rzecz nietuzinkową i oryginalną, a to sukces nielichy.

Bartosz Szczyżański

Jennifer Egan to ten typ pisarza, w którym powieść długo dojrzewa, a poprzedzające je prace przygotowawcze są żmudne i wnikliwe. Tak było także z „Manhattan Beach”, której genezy można doszukiwać się w zapoczątkowanych w 2004 roku badaniach. Autorka inspirację do opowiedzenia tej historii znalazła początkowo w starych fotografiach Nowego Jorku, a w 2009 roku, podczas zjazdu emerytowanych nurków wojskowych usłyszała opowieść, która pozwoliła dobrać najważniejszy pierwiastek projektu – bohatera.

Anna Kerrigan, główna aktorka książki Egan, jest pierwszą kobietą wykonującą zawód nurka w okolicach Staten Island. Dojście do tej pozycji nie było łatwe, a jej walka z dyskryminacją będzie stanowić zasadniczą część dzieła. Anna zazwyczaj schodzi pod wodę, aby naprawić zniszczone statki. Pewnego razu odkryje w sobie inny cel. Łącząc fakty z przeszłości i bieżące znajomości dochodzi do wniosku, że w zatoce może znajdować się ciało jej ojca. Tak właśnie rozpocznie się ostatni akt tego...

Anna | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Książka pt.'' Manhattan Beach'' autorstwa Jennifer Egan to powieść, która poruszy wiele osób lubiących bohaterów mających i chcąc rozwijać swoje pasje zawodowe.

Główną bohaterką jest Anna Kerrigan, którą poznajemy na początku rozdziału pierwszego jako 13-letnią dziewczynkę jako towarzyszkę podróży z tatą do posiadłości biznesmena Dextera Stylesa Manhattan Beach.

Książka składa się z 31 rozdziałów podzielonych na 8 części.

Część II skrywa wiele tajemnic, gdyż życie Anny ulega zmianom. Jak każdy w obecnej pracy ma chwile słabości. Jest typem bohaterki, która unika towarzystwa, a lubi przebywać we własnym samotnym towarzystwie.

Anna poznaje koleżankę z pracy, która okazała się, że nie należy do grupy mężatek. Nell różni się co prawda od Anny lepszą stroną życia towarzyskiego np. wyjścia do restauracji, kina. Za to nie przeszkadza im, aby przeprowadzały ze sobą miłe konwersacje, dzięki którym mogą poznać się wzajemnie.

Podoba mi się to w Annie, że...

Renax | 2018-10-05
Przeczytana: 04 października 2018

Książkę czyta się naprawdę szybko, pomimo, że powieść liczy sobie prawie 600 stron. Bardzo dobrze napisana, z ciekawymi postaciami, pokazanymi z kilku perspektyw. Akcja toczy się bardzo dynamicznie, a napięcie fabularne trwa aż do końca. Powieść jest bardzo amerykańska w swoim stylu, właśnie ze względu na ten dynamizm. Dłuższe opisy w książce dotyczą mężczyzn z jej otoczenia. Co jakiś czas narracja pokazuje jakieś wydarzenie z perspektywy tych mężczyzn. Powieść rozgrywa się w latach 30-tych i 40-tych w Nowym Jorku, gdy rola kobiet jest bardzo ściśle określona. Annę natomiast fascynuje świat męski.
Jest tutaj opowieść o świecie gangsterów z czasów prohibicji w USA, a Dexter Styles jest takim Ojcem Chrzestnym. Sporo jest w powieści z książki w stylu retro, a więc blichtr nowojorskich klubów, mężczyźni z bronią, hazard, piękne kobiety i półświatek nowojorski na bogato. A w tym wszystkim dojrzewająca wewnętrznie dziewczyna. To jest ciekawa, spójna wewnętrznie powieść o kobiecie, która...

Lodołamacz | 2018-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2018

Szukałem pozycji oryginalnej na prezent i przez przypadek dowiedziałem się o tej książce. Zaintrygowany opisem i recenzjami postanowiłem zaryzykować i przede wszystkim wypróbować na sobie. Zgadzam się z opinią Renax to książka pełna jakiejś psychologiczno-metaforycznej treści. Nie zgodzę się jednak, że to książka feministyczna, nie odniosłem takiego wrażenia. To książka o młodej kobiecie, która musiała przystosować się do życia w nowej rzeczywistości. Bohaterka jest zwyczajną dziewczyną jakich wiele, naiwna i niedoświadczona, brakuje jej ojca, pewnie to w dużym stopniu wpływa na jej postępowanie. Kobietom podobają się mężczyźni podobni do swoich ojców. W książce jak w życiu nie wszystko musi nam odpowiadać, osobiście mam zastrzeżenia do wątku romantycznego, nie pasuje do mojej osobowości, ale pomijając to książka pochłonęła mnie bez reszty. Akcja tego bestselera rozwija się w iście amerykańskim stylu co mi osobiście nie przeszkadza, lubię amerykańską literaturę. Nie przeszkadzają...

Snieznooka | 2018-08-09

Na recenzję tej powieści zdecydowałam się zaintrygowana przesłana opisem dostarczonym przez Wydawnictwo Znak Literanova, nie spodziewałam się, że książka będzie tak obszerna, jednak w niczym to nie przeszkadzało, powieść czytała się sama, im bliżej odkrycia klucza do rozwiązania zniknięcia ojca tytułowej bohaterki tym trudniej było mnie od niej oderwać. Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawictwu.
Na pierwszych stronach powieści Jennifer Egan „Manhattan Beach”, jedenastoletnia Anna Kerrigan w towarzystwie swego ojca Eddiego i tajemniczego Dextera Stylesa odwiedza linię brzegową Brooklynu w pewien zimowy dzień. Spotkanie w domu na Manhattan Beach ma miejsce w 1934 roku i mimo tego, że jest krótkie splata ze sobą w nierozerwalny sposób losy tej trójki bohaterów. Okoliczności rozdzielają je wysyłając w zupełne inne strony, podążają w innych kierunkach. Książka „Manhattan Beach” ofiarowuje czytelnikowi wiele przyjemności takich jak sposób operowania językiem, bogato opisane okolice...

Eliza Żywicka | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Premiera tej książki odbędzie się 19.09.2018, czyli dokładnie za miesiąc. Dziękuję Wydawnictwo Znak, żeó ta cudowna książka trafiła do mnie przed premierą <3

Przepiękna i wciągająca historia Anny, która w życiu dąży do osiągnięcia swoich celów.

Choć jej życie nie jest pozbawione tragedii i błędów, bohaterka bierze z życia tyle, ile to możliwe w wojennych realiach.

Niesamowita relacja jaka łączy Anne z ojcem powoduje, że córka szuka go nawet na dnie morza, gdy ten nie wraca przez długie lata do domu.

Książka ta jest jak dla mnie napisana idealnie w punkt - nie jest ani przelukrowana, a z drugiej strony, gdy pojawiają się tragiczne wydarzenia związane z wojną, czyta się o tym dobrze i nie pojawiają się w głowie makabryczne obrazy.

Obawiałam się tej książki, gdy ją otrzymałam i ze względu na fabułę rozgrywającą się w czasie wojny i na prawie 600 stron, jakie posiada ta książka. Jednak, gdy dotarłam do ostatniej strony bardzo żałowałam, że już się skończyła, bo niesamowicie...

ewelina zdaniewicz | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Jest rok 1943, druga wojna światowa trwa. Anna ma dziewiętnaście lat i pracuje jako nurek. Nie jest to lekki kawałek chleba. Codziennie musi ubierać sprzęt, który waży dziewięćdziesiąt kilogramów. Oprócz niej nie trudnią się tym żadne kobiety. Jest wyjątkowa. A mimo to jej przełożony nie jest z niej zadowolony. I nie chodzi tutaj o efektywność świadczonej pracy, a o płeć. Kiedy zwraca się do swoich pracowników, używa zwrotu „panowie”, dopiero później jego stosunek do głównej bohaterki ma się zmienić.
Jak wspominałam wyżej, sytuacja życiowa Anny nie jest zbyt kolorowa. Jej ojciec pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił. Matka jest przekonana, że porzucił rodzinę, ponieważ Lidia (siostra Anny) była nieuleczalnie chora, poza tym tuż po jego zniknięciu okazało się, że wszelkie sprawy zawodowe były dopięte na ostatni guzik – tak, jakby zadbał o to, zanim zniknął. Niestety, kobiety nie mają czasu na to, żeby rozpamiętywać stratę, muszą zająć się dziewczyną, która z dnia na dzień jest...

Agnieszka Rzońca | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Ideałem niestety nie jest, bo znów trochę za bardzo wygórowane oczekiwania miałam. Nie jest to lekka książka, wręcz przeciwnie, aby dobrze uchwycić zawarte w ukazanej historii przesłanie trzeba się skupić i wyciszyć. To głęboka opowieść o życiu, o kobiecej wytrwałości, pokonywaniu życiowych barier i przekraczaniu pewnych granic. Bohaterka, Anna, zmierza się z życiowymi trudnościami i za wszelką cenę pragnie udowodnić sobie i innym, że tkwi w niej wielka siła. Ta siła rozwija się w niej i urasta na mocy w miarę jak bohaterka dorasta i dojrzewa. Poznajemy ją przecież jako 13-letnią dziewczynkę i wraz z upływem treści (dla czytelnika) oraz lat (dla bohaterki) pokłady sił bardzo w niej urastają. Ponadto udaje jej się pokazać osobom tak z najbliższego otoczenia jak i myślę udowodnić światu, że w kobiecie tkwi ogromny potencjał i w cale nie jest tą "słabą płcią", trzeba zatem pozwolić jej go ukazać a światu wykorzystać i pielęgnować.
To bardzo dobre studium jednostki. Przez kolejne...

arcytwory | 2018-09-19
Przeczytana: wrzesień 2018

Ta książka jest głębsza niż sugeruje tytuł. Na brzegu plaży jesteśmy chwilę, później zanurzamy się coraz bardziej w morze, w ludzi, w tajemnice...
Książka ma trzech głównych bohaterów. Najwięcej jest Anny Kerrigan. To właśnie ona, jako pierwsza kobieta nurek, schodzi pod wodę w poszukiwaniu ciała swojego ojca Eddiego. Wiele lat przedtem w dwójkę odwiedzili szemranego biznesmena Dextera Stylesa w jego posiadłości obok Manhattan Beach. Ich spotkanie nie trwało długo, jednak połączyło losy tych osób na zawsze.
Wrócę do tej pierwszej postaci, Anny. Jest to bohaterka świetnie wykreowana, jak każdy człowiek pełna skrajności. Silna, ale też krucha. Niezależna, ale i samotna. Zdeterminowana, uparcie dąży do wyznaczonych sobie celów pomimo tego, że w tamtych czasach było o to ciężko kobietom.
„Manhattan Beach” Jennifer Egan nie jest łatwą książką. Akcja powieści dzieje się w czasach II wojny światowej, co dodatkowo sprawia, że lektura nie jest prosta. Podczas czytania trzeba się skupić i...

imarba | 2018-08-12

Tę książkę można odbierać na kilka sposobów, jako powieść, jako świadectwo czasu i zawieruchy wojennej, jako opowieść o zmianach społecznych, jakie kiedyś przecież musiały zajść, ale wszyscy i tak ich się tak strasznie boją, jakby to, że kobieta wzięła do reki młotek było świętokradztwem i zamachem na męską dominację w domu, w kraju, a nawet na kontynencie amerykańskim, tyle, że czasami życie nie jest czarno białe i nie da się go opisać w układach zero-jedynkowych typu, kobieta – gary, mężczyzna fabryka, bo życie, a czasami historia, (w tym wypadku głównie historia) ma inne pomysły.

Wielki kryzys w latach 1929-1933 zmienił społeczeństwa i warunki w jakich żyły.

Rodziny straciły podstawy bytu. Pracę.

Mieszkańcy Nowego Yorku byli trochę podzieleni, może nie na getta, ale na grupy narodowościowe. Każda z tych grup usiłowała w tym okresie kryzysu ugrać coś dla siebie. „Makaroniarze”, „polaczki” i „irlandusy”… Nie kochali się, ( czasami pałali do siebie nienawiścią, czasami byli...