Manhattan Beach

- Tytuł oryginału:
- Manhattan Beach
- Data wydania:
- 2018-09-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-09-19
- Data 1. wydania:
- 2017-10-03
- Liczba stron:
- 592
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048328
- Tłumacz:
- Anna Gralak
- Wydawnictwo:
- Znak Literanova
- Tagi:
- Anna Gralak
- Tytuł oryginału:
- Manhattan Beach
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2018-09-19
- Liczba stron:
- 592
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048328
- Tłumacz:
- Anna Gralak
- Tagi:
- Anna Gralak
- Inne
Najlepsza powieść roku zdaniem mieszkańców Nowego Jorku!
Książka nominowana do National Book Award 2017.
Jest rok 1943, dziewiętnastoletnia Anna Kerrigan nurkuje w okolicach Staten Island. Do tej pory, jako jedyna kobieta nurek, schodziła pod wodę, by naprawiać zniszczone statki, które walczyły na Pacyfiku. Teraz nurkuje w poszukiwaniu ciała swojego ojca.
Kilka lat wcześniej Anna towarzyszyła ojcu podczas wizyty w posiadłości Dextera Stylesa, szemranego biznesmena, który dorobił się na czarnym rynku w czasach prohibicji. Spotkanie na Manhattan Beach trwało krótko, jednak losy tych trojga splotły się już na zawsze.
Manhattan Beach, jak każda wielka powieść, ma wiele warstw i tajemnic. To nie tylko wciągająca historia z suspensem, rozgrywająca się na tle panoramy Nowego Jorku lat 30. i 40., ale przede wszystkim porywająca opowieść o dziewczynie, która na nowo zdefiniowała granice tego, co jest dopuszczalne dla kobiet.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Nowojorski koncert
Nie nauczę się, moi drodzy Państwo, nie ufać nagrodom. Po prostu się nie nauczę, choć próbuję od lat – a nic się nie zmienia: nieważne, czy to Nobel, czy Booker, Nike czy Gdynia, National Book Award czy może Goncourtowie, chwytam bez zastanowienia. Często się opłaca – jak choćby w przypadku „Manhattan Beach”, czyli pierwszej powieści Jennifer Egan od czasu nagrodzonej Pulitzerem „A Visit from the Goon Squad”.
Do opisu „Manhattan Beach” z pewnością można posłużyć się nieco zapomnianym określeniem powieści polifonicznej – o ile polifonicznym jest życie. A to dlatego, że w gruncie rzeczy książka Jennifer Egan stanowi biografię Anny Kerrigan; biografię wydumaną, naturalnie, bo kobieta stanowi kreację literacką, co pewną grupę czytelników zniechęci, jednak ze względu na ową literackość biografia ta cieszy niemal nieskończonym bogactwem. Doświadczenia protagonistki opisane w „Manhattan Beach” dotyczą całego mrowia elementów codzienności: od skomplikowanych stosunków łączących ją z ojcem i matką, a także niepełnosprawną siostrą, przez pierwsze nastoletnie romantyczne doświadczenia przechodzące z wolna w dojrzałą seksualność i refleksje nad założeniem własnej rodziny, aż do niezwykłych doświadczeń zawodowych – Anna jest nurkiem zajmującym się obsługą wojskowych statków. Literackiego ciężaru dodaje jej życiorysowi fakt, że jego lwia część – czy też część warta opisania – toczy się w czasie drugiej wojny światowej.
„Manhattan Beach” stanowi niezwykłą i rzadką – choć nie tak dokładną, nie tak pełną, jakiej oczekiwałby prawdziwy miłośnik historii czy reportażu – okazję do spojrzenia na historyczny Nowy Jork z kobiecej perspektywy, a umieszczenie Anny w samym centrum wydarzeń to doskonały wybór, bo energiczna bohaterka zagląda nawet w najbardziej nieoczywiste zakamarki miasta-legendy. Nie zmienia to jednak faktu, że na kartach dramatis personae ma solidne towarzystwo, bo Egan sporo miejsca poświęca także jej ojcu oraz ich wspólnemu znajomemu, Dexterowi Stylesowi. Dwaj mężczyźni pozwalają autorce włączyć do powieści kolejne światy: trochę włosko-irlandzkiej gangsterki, trochę amerykańskiej socjety, trochę... marynistyki. Wniosek z tego nawału tematów i motywów jest jasny: ambicji pisarce nie brakowało, a celem była – czyż któryś epik z kraju Faulknera i Steinbecka kiedykolwiek stawiał sobie inny – Wielka Amerykańska Powieść.
Celu zrealizować się nie udało. Proszę mnie źle nie zrozumieć, „Manhattan Beach” z pewnością nie jest tekstem złym. Ba, ze swoim rozmachem, który dotyczy nie tylko całości, ale także poszczególnych elementów, oraz nieco rozmytym przez świetnie zaplanowane sceny realizmem (kolejne nurkowania Anny czy niemal wszystkie opisy doświadczeń jej ojca, Eddiego, naprawdę zasługują na podziw) stanowi przykład bardzo dobrej literatury. Co w takim razie nie wyszło? Brakuje w tej polifonii mocnego tematu, który połączyłby wszystkie pojedyncze wątki w jedno współbrzmiące dzieło. Teoretyczny łącznik stanowi główna bohaterka, ale to argument wątły, bo obnaża w pewien sposób literackie techniki Egan: jeżeli napędem powieści ma być pokazywanie codzienności, to skąd w niej tyle zbiegów okoliczności, jak to możliwe, że przemienia się w koronkową, misterną fabułę? A jeżeli nie, to co w zamian? Kobieta w Nowym Jorku w trakcie wojny? To byłoby coś, ale, paradoksalnie, bogaty życiorys Anny pcha ją z jednego świata w drugi, przez co trudno uznać którykolwiek za szczegółowo odtworzony i należycie opisany.
„Manhattan Beach” z czystym sercem mogę polecić wszystkim miłośnikom długich, treściwych, ciekawych i wciągających powieści. Jennifer Egan chciała napisać arcydzieło, to pewne, i temu zadaniu nie sprostała, ale trudno mieć o to do niej pretensje – wszak z samej definicji wynika, że taka perełka pojawia się raz na dziesięciolecie czy nawet rzadziej; stworzyła jednak rzecz nietuzinkową i oryginalną, a to sukces nielichy.
Bartosz Szczyżański
Popieram [ 15 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 761
- 337
- 114
- 23
- 18
- 11
- 8
- 6
- 5
- 4
Cytaty
Mężczyzn zdradzają ich dzieci.
Nigdy nie oszukuj,
nawet raz - ostrzegł chłopca, patrząc na niego przygasłymi oczami w oprawie
srebrnych rzęs. - Oszustwo jest j...
Nigdy nie podawaj faktów, chyba że nie masz innego wyjścia.
Opinie [73]
Mnie się podobała i bardzo zaciekawił mnie wątek pierwszych nurków oraz jak zwykle emancypacji kobiet, ale mam wrażenie, że koncepcja kierunku fabularnego tej powieści zmieniła się w trakcie jej pisania i nie rozumiem w zasadzie wcale wątku romansowego.
Pokaż mimo toWyjątkowo nużąca i raczej niewiele wnosząca książka. Lubię historie, która mają coś w sobie, a tutaj nie mogłam znaleźć nic wyjątkowego. Jeśli ktoś ma bardzo dużo czasu i wyjątkowo trafi na ten tytuł, to niech czyta, chociaż długa drzemka byłaby chyba lepszym wyborem.
Pokaż mimo toPrzeczytałam "Manhattan Beach" ze względu na... nurkowanie. Książka spełniła moje oczekiwania, gdyż opisy przygotowań do zejścia pod wodę, sprzętu oraz nurkowania w dzień i w nocy na początku XX wieku zostały przedstawione bardzo wyczerpująco, z wieloma detalami. Fabuła książki okazała się dosyć barwna, a Nowy Jork, który nigdy nie śpi, u Jennifer Eagan nie zasypia nawet na...
więcejPomimo nieustannej obecności Mr Przypadkowego Zdarzenia oceniam książkę jako bardzo dobrą. Jedyny zgrzyt (i to duży!) leży po stronie tłumaczki: w podziękowaniach daty z XXI wieku są podawane jako "dwutysięczny pierwszy", "dwutysięczny ósmy" i tak dalej. Powinno być, oczywiście "dwa tysiące pierwszy", "dwa tysiące ósmy".
Pokaż mimo to"Mężczyźni mówią, że - kobiety są słabe. W rzeczywistości, kobiety osłabiają mężczyzn ”
więcejHistoria młodej kobiety podczas II wojny światowej i mężczyzn w jej życiu. Ojca, przyjaciół, gangsterów i współpracowników - nurków. Nowy Jork, Wielki Kryzys, dramat rodzinny, gangsterzy...
To po części akcja, po części tajemnica i po części romans. Pierwsze kilka rozdziałów...
Nie podobało mi się :( nie wiem po co prowadzona była ta historia, gdzie dzieje się tyle rzeczy!!!! Rany z wszystkich tych wątków wystarczyło wybrać jeden, a było by racjonalnie, a tak zrobiła się zupełnie nierealna opowieść...
Pokaż mimo toCzytając "Manhattan Beach" odniosłam wrażenie, że jest to świetny materiał do sfilmowania. Dziewczyna, która uparcie dąży do celu, chce być nurkiem w stoczni, dodatkowo barwnie opisany półświatek nowojorskich gangsterów, z którym związany jest jej ojciec, a to wszystko rozgrywa się w scenerii Nowego Jorku lat 30-tych i 40-tych. Barwna powieść, warta przeczytania.
Pokaż mimo toMarzenia o nurkowaniu, opieka nad chorą siostrą, fascynacja Annny gangstrem i jeszcze na dokładkę tajemnica zaginięcia ojca - całość przywodzi na myśl literaturę typowo kobiecą, za którą szczerze mówiąc nie przepadam. Tak jak i inne książki tego typu bardzo lekko się czyta, ale raczej nic z tego nie pozostaje na dłużej.
Pokaż mimo toNa plus - książka pięknie wydana.
książka wciąga, bardzo ciekawe opisy tamtych realiów. Jednak kilka wątków rozczarowuje ostatecznie. Tak czy siak polecam, u mnie na półce zostaje.
Pokaż mimo toPewne miejsca odgrywają w naszym życiu szczególną rolę. Wiążą się z nimi wspomnienia, intensywne odczucia, ludzie z którymi w danej chwili przebywaliśmy. W najnowszej powieści Jennifer Egan takim wyjątkowym miejscem jest Manhattan Beach.
więcejAutorka przenosi nas do Nowego Jorku lat 30-tych i 40-tych. Akcja rozpoczyna się na tytułowej Manhattan Beach. To tam Anna towarzyszy...