Zanim dopadnie nas czas

Tłumaczenie: Katarzyna Waller-Pach
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
A visit from the goon squad
literatura piękna
Irene

Laureatka nagrody Pulitzera 2011 w kategorii fikcja. Kiedy w środku dnia na chwilę się zatrzymasz, przestaniesz robić cokolwiek - czy słyszysz, jak płynie czas...? Oczywiście, że nie! Myślisz, że warto byłoby coś zmienić, ale nie masz czasu na małe sprawy, a co dopiero na rewolucje w swoim życiu. Dajesz się okradać. Powoli. Ze wszystkiego. Z marzeń, które snujesz coraz ciszej, po...

Laureatka nagrody Pulitzera 2011 w kategorii fikcja.

Kiedy w środku dnia na chwilę się zatrzymasz, przestaniesz robić cokolwiek - czy słyszysz, jak płynie czas...? Oczywiście, że nie! Myślisz, że warto byłoby coś zmienić, ale nie masz czasu na małe sprawy, a co dopiero na rewolucje w swoim życiu. Dajesz się okradać. Powoli. Ze wszystkiego. Z marzeń, które snujesz coraz ciszej, po kryjomu.

Bennie Salazar, podstarzały punk i właściciel wytwórni płytowej, i jego asystentka Sasha - żadne z nich nie zna przeszłości drugiego. Poznaje ją jednak czytelnik wraz z intymnymi szczegółami i historiami osób, które spotykali oni na swej drodze. Razem z bohaterami przechodzi od szumiących płyt analogowych i amatorskich kapeli punkowych wykrzykujących swoje emocje na żywiołowych koncertach jednoczących publiczność do "ściągania kawałków z neta", mp3 i doskonałych nośników dźwięku.

J. Egan po mistrzowsku i z ogromną psychologiczną wnikliwością przedstawia proces dojrzewania i starzenia się we współczesnych czasach nazywanych erą cyfrową.

Za powieść Zanim dopadnie nas czas Jennifer Egan otrzymała nagrodę Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. Telewizja HBO zakupiła prawa do nakręcenia na jej podstawie serialu. Jej opowiadania ukazują się na łamach takich czasopism, jak "The New Yorker", "Harper's Magazine" i "GQ", pisuje też felietony do "The New York Times Magazine". REBIS opublikował również tej autorki Niewidzialny cyrk i Spójrz na mnie.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/news/news.htm...»

Jennifer Egan nie jest w Polsce popularna – mało się o niej pisze, na Wikipedii znaleźć możemy jedynie podstawowe informacje o wykształceniu i nagrodach, o jej książkach zapomnieli mam wrażenie nawet zwolennicy prozy współczesnej. „Zanim dopadnie nas czas” to bez wątpienia jej najważniejsza książka, nagrodzona w 2011 Pulitzerem.
Bardzo trudno pisać o tej książce jako o powieści, choć tak sygnuje ją wydawnictwo. „Zanim dopadnie nas czas” jest przede wszystkim zbiorem opowiadań, które można przeczytać osobno, ale czytane w całości układają się w historię życia dwóch postaci: Benniego Salazara i Sashy.
On – producent muzyczny i ona – kleptomanka o bujnej przeszłości, która pracuje u Benniego. Poznajemy Benniego w momencie, gdy jego interes, wciąż jeszcze prężnie działający, chyli się niezwłocznie ku upadkowi. I to w sumie tylko o treści, bo też nie kształt tych postaci jest tu najważniejszy. Egan skupia się na ukazywaniu życia jako pewnego procesu dochodzenia do określonych punktów...

książek: 1902
Edi_Edi | 2018-09-27
Przeczytana: 26 września 2018

"Zanim dopadnie nas czas" książka, która dostała Pulitzera. Chyba mam kompletnie inny gust niż przyznający nagrody. Dla mnie ta książka była przeciętna, nic nadzwyczajnego. Forma ciekawa, ale nie prowadząca do niczego. Zbitek ludzkich historii luźno powiązanych ze sobą. Tak luźno, że można te niteczki połączeń przegapić. PO książce nagrodzonej Pulitzerem spodziewałam się efektu WOW! a go nie było.

Moniss | 2019-04-17
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

"Zanim dopadnie nas czas" zdobywca nagrody Pulitzera, to powieść puzzle. Zamiast ciągłej narracji dt jednej postaci dostałam wiele luźno splatających się za sobą historii, jest między nimi parę elementów wspólnych jednak jako całość książka nie powala. Jak już inni użytkownicy pisali zdecydowanie zabrakło "tego czegoś", choć dzieło Jennifer Egan miało zadatki by odnieść sukces na wysoką (czytelniczą) skalę.
Książkę czyta się dosyć przyjemnie, styl pisarski amerykańskiej autorki jest dopracowany i lekki w odbiorze, choć przyznam że przy ostatnich rozdziałach początkowy zapał mnie już opuścił. Mimo to "Zanim dopadnie..." jest warte bliższego poznania, zwłaszcza dla tych, którzy lubią zbiór krótkich form, sądzę że właśnie w takiej kategorii jest najlepiej ocenić tą książkę.

romeo | 2016-09-24

Książka ma wszystkie składniki niezbędne do stworzenia doskonałej powieści. Dlaczego zatem nie wzbudziła mego zachwytu?

kasandra_85 | 2011-11-16
Przeczytana: listopad 2011

Karolina | 2014-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 04 marca 2014

Czasem mnie zastanawia jakimi kryteriami kierują się wszelkiej maści jury przyznając nagrody. Dobrze, że ja nie muszę stawać przed dylematem, kogo nagrodzić.

Powyższa książka na nagrodę moim zdaniem nie zasługuje. Dobrze się ją czyta, ale w zasadzie to tyle. Nie wdając się zanadto w szczegóły można powiedzieć, że wynika z niej to, że: rodzimy się, coś tam nam się przydarza, a potem umieramy.

W książce poznajemy podstarzałego punka Benny'ego oraz jego asystentkę, Sashę. Przez szereg retrospekcji z udziałem ich niegdysiejszych przyjaciół poznajemy ich pokrętne życia. Co doprowadziło ich do miejsca, w którym znajdują się teraz. No tak, tylko po co? Z wywodów nie wynika nic szczególnego: ani nie prowadzą do błyskotliwych wniosków, ani nie zwracają na nic uwagi. Odniosłam wrażenie, że cała historia jest strasznie bezosobowa, pełna dystansu. W zamyśle miała pewnie być refleksyjna i nostalgiczna. Spodziewałam się, że w jakiś sposób każe mi się zatrzymać, wcisnąć pauzę, choć na małą...

Katarzyna | 2011-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2011

dawno nie zachwycałam się tak książką opisującą rzeczy i zjawiska, które przemijają w tak prosty, a zarazem piękny sposób, aż człowiek zatrzymuje się na chwilę, aby przypatrzeć się sobie i zadać pytanie: co z tego będzie ważne za pięć, dziesięć lat? co zostanie w naszej pamięci, a co zabierze czas?

Bosy_Antek | 2011-11-09

Jeżeli odważylibyście się otworzyć własnoręcznie napisaną książkę mottem pochodzącym z "W poszukiwaniu straconego czasu Prousta", mielibyście na karku całe stado głodnych wrażeń ambitnych czytelników.

Wybór poświaty, w jakiej czytać będziemy taką książkę, musi zobowiązywać – nie ma to tamto.

Podobnie okładka – rasowa rockowa gitara, gotowa, by sięgnął po nią taki na przykład Neal Young, żeby nie szukać zbyt daleko…

No i reklama, okładkowy wabik…

"Bennie Salazar, podstarzały punk i właściciel wytwórni płytowej, i jego asystentka Sasha – żadne z nich nie zna przeszłości drugiego. Poznaje ją jednak czytelnik wraz z intymnymi szczegółami i historiami innych postaci, które spotykali oni na swej drodze. Razem z bohaterami przechodzi od szumiących płyt analogowych i amatorskich kapeli punkowych wykrzykujących swoje emocje na żywiołowych koncertach jednoczących publiczność do „ściągania kawałków z neta”, mp3 i doskonałych nośników dźwięku."

Czy mógłbym nie przeczytać tej książki?...

Cassiel | 2011-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2011

,,Ale to nie było nic tak dramatycznego. To po prostu dwadzieścia lat, które minęły.''

Kiedy zobaczyłam okładkę książki ,,Zanim dopadnie nas czas'', wiedziałam, że przeczytam tę książkę prędzej czy później. Następną rzeczą, która mnie zachęciła do sięgnięcia po tę pozycję był opis i krótkie zdanie: ,,Akcja rozpoczyna się w latach 80. w Nowym Jorku w środowisku muzyków punk rocka.'' Zachęcona wzięłam książkę do ręki i zaczęłam czytać..

W książce spotykamy wiele postaci, więc czasami może być tak, że w końcu nie wiemy kto jest kim. Trudno jest streścić książkę, żeby czegoś nie zdradzić, ale spróbuję. Poznamy Benniego Salazara, podstarzałego punka i właściciela wytwórni płytowej, i jego asystentkę Sashe. Żadne z nich nie zna przeszłości drugiego, ale za to my, czytelnicy mamy taki zaszczyt, żeby dowiedzieć się co robili zanim się spotkali, jak wyglądała ich przeszłość. Dlatego właśnie przez całą książkę przewija się wiele postaci i ich historii, bo są oni w jakimś stopniu powiązani...

PannaMrau | 2014-02-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka o dorastaniu, starzeniu się, niewykorzystanych szansach i zawiłości losu. Skłania do refleksji nad własnym życiem i kierunku w jakim zmierza, jednocześnie uświadamiając, że pozornie najbardziej błaha decyzja może mieć wpływ na całe nasze życie.