W samym środku zimy

Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
Wydawnictwo: Muza
Mas alla del invierno
aleqsia

Nowa powieść supergwiazdy literatury iberoamerykańskiej. Niezwykła historia miłości dwojga ludzi, którzy myśleli, że w ich życiu zapanowała już zima. W samym środku brooklyńskiej śnieżycy sześćdziesięcioletni Richard Bowmaster, profesor uniwersytecki, wjeżdża w bagażnik samochodu Evelyn Ortegi, młodej nielegalnej imigrantki z Gwatemali. To, co z początku wydawało się zaledwie drobnym...

Nowa powieść supergwiazdy literatury iberoamerykańskiej.

W samym środku brooklyńskiej śnieżycy sześćdziesięcioletni Richard Bowmaster, profesor uniwersytecki, wjeżdża w bagażnik samochodu Evelyn Ortegi, młodej nielegalnej imigrantki z Gwatemali. To, co z początku wydawało się zaledwie drobnym wypadkiem, staje się czymś o wiele poważniejszym i niespodziewanym, z chwilą gdy Evelyn staje w progu domu profesora w poszukiwaniu pomocy. Zakłopotany całą sytuacją, w ząb nie rozumiejąc, co po hiszpańsku mówi dziewczyna, prosi o pomoc swoją lokatorkę, Lucię Maraz, sześćdziesięciodwuletnią Chilijkę, która przyjechała na jakiś czas do Stanów Zjednoczonych z serią gościnnych wykładów na tym samym uniwersytecie, na którym uczy Richard. Te zupełnie różne osoby wyruszają ku dramatycznej i niezwykłej przygodzie, która ma miejsce na współczesnym Brooklynie, lecz jej korzenie sięgają niedawnej przeszłości w Gwatemali, lat siedemdziesiątych w Chile i oraz osiemdziesiątych w Brazylii. To właśnie w przeszłości bohaterowie znajdują swoją wewnętrzną siłę. Dla Lucii i Richarda będzie to przede wszystkim nowa szansa na miłość.

Jedna z najbardziej osobistych powieści autorki.

W przeciągu roku od premiery powieść ukazała się w 14 krajach.

źródło opisu: https://muza.com.pl/zapowiedzi/3075-w-samym-srodku...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mimo że nie jest to najlepsza książka autorki, warto zwrócić na nią uwagę. Towarzyszy jej zimowy klimat,proza Allende jest w niesamowitym stylu.Każdy, kto obcował z jej twórczością i wnikliwie czytał historie zawarte na stronach,doceni i tutaj proste,lecz efektowne przesłanie.Dodatkowo historie bohaterów zgrabnie się przeplatają i uzupełniają,a każda osobowość wydaje się realna.Warto zaznaczyć,że Chilijka nie wpisuje się w obecną klasyfikacje książek i laik może nie być świadom kontekstów i gatunków,którymi zajmuje się Allende w dniu codziennym,a co przekłada na swoje dzieła z taką gracją.

Aneta | 2018-11-01

"Prawo jest okrutne, a sprawiedliwość ślepa".
Pod takim szyldem powinna być reklamowana książka "W samym środku zimy". Bo właśnie w taką śnieżycę może wydarzyć się coś niespokojnego co wprawi w ruch emocje i nie będzie zbyt wiele czasu na przemyślenia.
Allende niesamowicie dobrze operuje słowem, a fakt że jej 96letnia matka potrafi z ołówkiem w ręku przekopywać rękopis i korygować tekst, wprawił mnie w zdumienie.
"W samym środku zimy" opowiada historię trojga osób, które dziwnym zrządzeniem losu wplątani zostają w sytuację nie do pozazdroszczenia. Muszą uciekać przed gangsterem, policją, z nieżywą kobietą w bagażniku, owiniętą dywanem. Poprzez ich wyprawę zaśnieżonymi drogami dowiadujemy się o bardzo skomplikowanych losach całej trójki, o chilijskiej sześćdziesięciolatce, jej zaginionym bracie i nieskomplikowanej córce, o białym mężczyźnie z poczuciem winy, ale też z największym nadmiarem błędów, jakie przytrafiły mu się z życiu, no i przede wszystkim o gwatemalskiej dziewczynie...

Izabela Pycio | 2018-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2018

"Trafiła na człowieka pokrytego niewidzialnymi bliznami, a on wyraźnie widział cienkie skaleczenia, jakie zostawiło na niej życie."

Isabel Allende potrafi wnikliwie i zajmująco snuć opowieść o ludzkich losach, o tym, co wzburza, martwi i trapi, a co dostarcza szczęścia, zadowolenia i spełnienia. Duży ładunek emocji, tak bliskich każdemu z nas, i sporo materiału do refleksji, niezależnie od wieku czytelnika. I chociaż "W samym środku zimy" nie porwało mnie tak rewelacyjnie jak "Japoński kochanek", brakowało mi charakterystycznego dla autorki pazura, to jednak spędziłam z książką przyjemny i pełen zadumy wieczór. Zakres tematyczny przybliżanej historii wybiega przed mój obecny etap życia, lecz spokojnie, swobodnie i bezpretensjonalnie się w nim odnalazłam. Z jednej strony ujmująca i przekonująca prostolinijność, z drugiej głęboka znajomość praw rządzących życiem człowieka.

Efektowna narracja, sugestywna i urzekająca, to niewątpliwie walor książki. Pomysł na fabułę, odnaleziona...

mamaKa | 2018-10-29
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2018

Zastanawiam się jak to możliwe, że jedna z moich ulubionych Autorek napisała książkę, której sprezentuję tylko trzy czytelnicze gwiazdeczki. Zazwyczaj rozpisuję się na LC w dwóch przypadkach:
a. przeczytana książka zrobiła na mnie spore wrażenie
b. przeczytana książka sprawiła, że straciłam czas i pieniążki, a poziom rozczarowania sięgnął zenitu.
Zaryzykuję stwierdzenie, że powieść Pani Allende to publikacja dla wytrwałych wielbicieli pisarki. Pamięcią pozostanę przy wcześniejszych książkach z "Domem duchów" na czele.

Magdalena T | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

„W samym środku zimy” to powieść, która narodziła się spontanicznie podczas rodzinnych świąt Bożego Narodzenia w 20015 roku. W domu z czerwonobrązowego piaskowca, nie gdzie indziej jak na Brooklynie podczas burzy mózgów przy porannej kawie. Wszystko zaczęło się od jednego niewinnego pytania o tematykę nowej powieści Allende, którą powinna zacząć pisać ósmego stycznia jak to miało miejsce od ponad trzydziestu lat. Okazało się, że nie ma jeszcze pomysłu na książkę i w taki oto sposób z niczego powstał zarys tej wyjątkowej historii. Historii, która z początku wydaje się niepozorna i leniwa, by w pewnym momencie zaskoczyć i otworzyć się przed czytelnikiem. Autorka znana jest z niezwykłego snucia opowieści, które wciągają do świata głównych bohaterów i zostawiają po sobie całą garść refleksji i faktycznie coś w tym jest. Najnowsza książka Allende również nie należy do tych z kategorii „czytadełko na jedno popołudnie, które nas odmóżdży i tyle”. Porusza tematykę trudną, bolesną i...

Sonja | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Dramatyczna podróż w głąb siebie...

Brooklyn - Richard, Lucia, Evelyn.
Trzy postaci, które różnią się prawie wszystkim: osobowością, przeszłością, pochodzeniem. Połączył ich los, śnieżyca, wspólny cel i miłość...

Na początku tej historii w brooklyńskiej śnieżycy wybija się delikatnie kryminalna nuta, która jest tylko kruchą otoczką tego, co ta powieść głęboko skrywa. A skrywa bolesne wspomnienia bohaterów. Ich przeszłość, która jest dla nich jak wciąż jątrząca się, bolesna rana.
To moje pierwsze spotkanie z prozą Isabel Allende. Powieść bardzo mi się podobała, a styl autorki przypadł do gustu. Głęboka, obyczajowa historia z bardzo mocno nakreślonymi bohaterami, ich osobowością i to jak na nich wpłynęły trudne wydarzenia komplikujące i łamiące wręcz ich życie. Postaci są bardzo wyraziste, a ich losy płynnie się ze sobą splatają. Całość przesycona jest poczuciem straty, porażki, strachem, wyrzutami sumienia. Ale też miłością, odkrywaiem siebie na nowo, akceptacją przeszłości, którą...

kawa | 2018-11-06

Książka zupełnie inna od pozostałych, które wyszły spod pióra pisarki.
Historia, która może być historią każdego. Niesprzyjające okoliczności, przypadek łączą troje jakże odmiennych ludzi. Trudna sytuacja otwiera ich na siebie.
W każdym wieku jest czas na motyle w brzuchu, na poznanie i zrozumienie drugiej osoby.
Brakuje mi trochę tego czegoś, co wyróżnia książki Allende od innych, tej nutki tajemniczości, może magii...

iza122 | 2018-10-20
Na półkach: Książki 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2018

Opis jaki zaserwowało wydawnictwo względem książki jest bardzo kuszący. Jak widać JA dałam się przekonać, niestety fabuła powieści a streszczenie z okładki to dwa różne tematy.

Przede wszystkim sięgając po książkę miałam całkiem inne wyobrażenie o fabule. Tak na dobrą sprawę powieść to życiorysy bohaterów.
Podczas ukrywania zwłok myślami lub słowami główne postacie wracają do przeszłości i opowiadają swoje życie od początku do dnia w którym zaczyna się książka.
W fabule jest dużo polityki, wydarzeń o podłożu historycznym - osoby lubiące takie klimaty, zapewne odnajdą się w powieści - JA niestety liczyłam na coś o podłożu romantyczno-kryminalnym.
I niestety zabrakło mi romantycznych uniesień i kryminalnych zagadek. Autorka pisze szczegółowo, dość przyjemnym w odbiorze językiem. Niestety tempo wydarzeń jest ślimacze. W trakcie czytania odczuwałam znużenie, a rezultat był taki, że opornie szło mi poznawanie treści.
Całe ukrywanie zwłok to kilkadziesiąt godzin, reszta to całkiem inne...

monika2939 | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

To przede wszystkim piękna historia o dojrzałej miłości i o potrzebie bliskości.
A jednocześnie losy głównych bohaterów są także pretekstem do pokazania, jak działa przestępcza machina do przemytu nielegalnych imigrantów do USA i ich dalszych losów oraz tragicznej historii Gwatemali i Chile.Polecam gorąco.Dla mnie było to pierwsze spotkanie z autorką, ale z pewnością sięgnę po jej wcześniejsze powieści.

EdytaDe | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Talent literacki Isabel Allende nie podlega dyskusji, ale `W samym środku zimy` nie oczarowało mnie. Mam wrażenie, że jeśli rozbierzemy tę książkę na elemety składowe, to okaże się, iż jest to powieść bardzo nierówna:

- historie życia bohaterów (czas przeszły)- smutne, ale ciekawe i porywające; sposób w jaki są opisane, udowadnia, że Allende ma wybitny talent do tego typu narracji.
- dialogi - trochę sztuczne i sztywne;
- wątek kryminalny ledwo liźnięty, nierozbudowany, a przez to słaby;
- postępowanie trójki bohaterów (czas teraźniejszy), pod wpływem impulsu, raczej naiwne i denerwujące;
- elementy wierzeń indiańskich i metafizyki to stały element książek Allende, którego jej czytelnicy oczekują i który badzo dobrze jej wychodzi;
- cierpienia ludzi na przestrzeni ostatnich 50 lat w Ameryce Łacińskiej, czyli tło historyczne, przedstawione przystępnie, lecz niedogłębnie.
- czyta się łatwo i szybko.

Jeśli szukacie wybitnej książki, to `W samym środku zimy` nią nie jest. Jeśli...