Strażnik rzeczy zagubionych

2018-06-20
2018-06-20
2017-11-28
Nina Dzierżawska
debiut literacki kolekcjoner literatura angielska marzenie pisarz poszukiwanie przyjaźń uczucie
Inne

Znalezione, zagubione

1966

Przyjemnie napisane.

Przyjemnie napisane.

Piekna historia, a wlasciwie historie ktore się zapętlają. Opowieść o przedmiotach, z ktorych kazdy ma swoja własną historię, jedne sa malo istotne, a utrata innych jest olbrzymim nieszczesciem. Straznikiem rzeczy staje sie pisarz, ktory szukajac czegos dla siebie cennego, ocala te zgubione drobiazgi. Zadanie zwrotu ich wlascicielom powierza swojej asystentce. Piekna historia z duza doza nostalgii i smutku za tym co tracimy, ale i z nadzieja na happy end

Przyjemne czytadło na wakacje - polecam audiobook, świetnie przygotowany ratuje to, co w samej historii jest nawet nieco naiwne.

Robię czasem takie eksperymenty w bibliotece, że wybieram książki jedynie po opisie i/lub okładce. Ta książka była właśnie częścią ostatniego losowego wyboru i niestety nie była moim dobrym trafem.
Początek mocno mnie zachęcił - lubię spoty wątków pozornie dla siebie nieistotnych i tu właśnie takowy nastąpił. Okazało się ze bohaterowie dwóch głównych narracji - Anthony i Eunice spotykają się przypadkowo i dosłownie w przelocie, a jednak znacząco. Dodatkowo spodobał mi się motyw zbierano różnych rzeczy i dorabiania do nich historii. To mocno rozbudziło moją wyobraźnie i wywindowało noty tej książki naprawdę wysoko. Niestety w dalszej części przyszło spore rozczarowanie zarówno mocno spłaszczonymi dialogami jak i pojawieniem się klasycznego romansu, za którym nie przepadam.
Ogólnie czytało się lekko i szybko, ale to raczej nie moje klimaty.

Strażnika rzeczy zagubionych można porównać do przytulnego pomieszczenia, którego nie chce się opuszczać. Nie jest to wybitne dzieło lecz ma w sobie coś zachęcającego i przyjemnego. Opisana w książce historia jest oryginalna, jednak nie zaskakuje nagłymi zmianami akcji. Toczy się pomału, ale nie zniechęca, styl pisania bardzo mi odpowiadał.
Zawaham się by wskazać głównego bohatera tej powieści. To z Laurą mamy najwięcej do czynienia na kartkach książki, jednak większość zdarzeń dotyczy zmarłego pisarza Anthonyego Peardew. Wraz z losami tych dwojga, poznajemy jeszcze Eunice i wiele innych osób, które łączą przypadkowe, odnalezione przedmioty.

Zawaham się by wskazać głównego...

Super książka nie sądziłam, że tak mi się spodoba znalazłam w niej wszystko ukazuje różne aspekty życia od miłości, choroby do pogodzenia się ze stratą bliskich. Bardzo ciepła historia. Polecam

Bardzo mi się dobrze czytało. Uznałam, że coś napiszę. Jest w tej powieści jakiś klimat za którym się stęskniłam. Nie umiem za bardzo określić, co mam na myśli: że człowiek nie jest sam, że są przyjaciele wokół ciebie. Pozytywna.

Niezwykle ciepła, magiczna i momentami zabawna książka. Polecam na gorszy czas i długie jesienne wieczory.

Absolutnie przepiękna powieść. Myślałam, że nie przepadam za tym typem książek, ale ta urzekła mnie już od samego początku. Niesamowicie cudowna, przepełniona delikatnym, inteligentnym humorem, ukazująca ważne aspekty życia, dająca refleksję. Dwie niby zupełnie rozdzielne opowieści, które w trakcie czytania dosłownie się muskają, a ostatecznie okazują się być spójne i tak dopełniające. Czasem płakałam przy niej ze śmiechu, czasem uroniłam łzę żalu. Dla mnie to najlepsza książka jaką ostatnio przeczytałam.

Nie jest to zła książka, ale chyba po prostu nie dla mnie. Sam pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał i pierwsze kilkadziesiąt stron pochłonęłam bez tchu, ale potem coś się popsuło. Resztę książki trochę wymęczyłam, głównie dlatego że autorka pociągnęła historię w kierunku, którego się nie spodziewałam, ale też dlatego że było po prostu nudno. A zapowiadało się tak dobrze :(

• Przeczytane w 2019