Strażnik rzeczy zagubionych

Tłumaczenie: Nina Dzierżawska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Keeper of Lost Things
Ag2S

Pełna magii i humoru powieść o tym, że każdy z nas chciałby zostać odnaleziony. O sile przyjaźni i miłości, o zbiegach okoliczności przynoszących nadzieję i drugich szansach, które należą się każdemu. Starzejący się pisarz, Anthony Peardew, po śmierci ukochanej żony zaczyna zbierać i katalogować przedmioty zgubione przez innych. Jego pierwszym zaskakującym znaleziskiem jest puszka po...

Pełna magii i humoru powieść o tym, że każdy z nas chciałby zostać odnaleziony.

Starzejący się pisarz, Anthony Peardew, po śmierci ukochanej żony zaczyna zbierać i katalogować przedmioty zgubione przez innych. Jego pierwszym zaskakującym znaleziskiem jest puszka po ciasteczkach z ludzkimi szczątkami, pozostawiona w pociągu. Czując, że ma coraz mniej czasu, przekazuje w testamencie swojej zaufanej asystentce Laurze osobliwą kolekcję wraz ze szczególnym zadaniem - kobieta ma oddać odnalezione przez niego przedmioty ich właścicielom. W wypełnieniu tego pozornie niewykonalnego zadania pomaga jej ogrodnik Freddy, a także Sunshine, urocza dziewiętnastolatka z zespołem Downa, która przejawia wyjątkowe zdolności w odgadywaniu, skąd pochodzą przedmioty. Nikt nie przypuszcza, jaką lawinę nieprzewidzianych zdarzeń uruchomi to nietypowe ostatnie życzenie Strażnika rzeczy zagubionych.

Jednocześnie w domu coraz silniej zaznacza swoją obecność duch żony pisarza - Theresy, która także próbuje przekazać swoją ostatnią wolę…

Powieść Ruth Hogan docenili dziennikarze, wydawcy i czytelnicy na całym świecie – została bestsellerem „The Sunday Times”, a prawa do jej tłumaczenia sprzedano do prawie 30 krajów. Tylko w samej Wielkiej Brytanii kupiono ponad 500 tysięcy egzemplarzy.

Jeśli lubisz klimaty z La La Land, zakochasz się w powieści Ruth Hogan!

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4753/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4753/...»

Aneta | 2018-07-17

Opisać kilkoma słowami, żeby nie skalać.
Poskładać w opowieść wszystko, co na wyciągnięcie ręki, by spacerując ulicami miasta, zgromadzić bieżący widok do przyszłych wspomnień. Taki natłok myśli, taki natłok słów, taki natłok opowieści-ludzi, żeby starczyło czasu na złapanie oddechu. Nie ma takiej możliwości bo z otoczenia wysypują się przedmioty, a to one obrazują każdego.
Pięknie wypowiedziany debiut o ludziach, którzy żyją pośród nas, a nie są tacy na sprzedaż, tacy piękni, tacy na sobie skupieni by wszyscy ich podziwiali. Osoby u Hogan kształtują swoje wnętrza po cichu, dla siebie, by w swej odmienności gubić się w drobiazgach.
Do dziewięćdziesiątej strony nie rozumiałam jeszcze tego natłoku postaci, a potem swobodnie, powoli z bohaterami dotarliśmy do sensu powieści. "Strażnik rzeczy zagubionych" to pierwszy łyk porannej kawy, by na cały dzień pozostał jej smak.

WielkiBuk | 2018-06-25
Przeczytana: czerwiec 2018

„Strażnik rzeczy zagubionych” potrafi skraść serce, jeśli czytelnik przygotowany jest na wzruszającą, pełną urokliwych momentów powieść obyczajową ze szczyptą eterycznej magii. Nie da się ukryć, że miejscami ta historia bywa naiwna, w tym sensie, że przepełniona niepoprawną miejscami wiarą, jednak poznając motywację samej Ruth Hogan zrozumienie istnienia tego poczciwego uczucia w powieści przychodzi bez słów. Wszystko tu staje się jasne. I niby czytelnik od samego początku domyśla się zakończenia tej opowieści, niby elementy układanki po kolei wskakują na swoje miejsce, a bohaterowie ukazują swoje oblicza, a mimo wszystko można zanurzyć się w tej historii, w dziejach zwyczajnie-niezwyczajnych przedmiotów, które łączy w jakiś sposób nić przeznaczenia.

Ruth Hogan stworzyła opowieść, która zostawia po sobie ślad i to cudowne poczucie wdzięczności za dar życia. Lektura dla romantyków, dla marzycieli, dla tych, którzy mają czas, by na chwilę się zatrzymać i poczuć jej subtelną magię.

Lady Margot | 2018-06-19

LADYMARGOT.PL

Czy jest coś, co ujmuje mnie w książkach, co oczarowuje totalnie? Jest. To magia. Jednak nie magia dosłowna, ale delikatna, niedopowiedziana, subtelna. Z taką magią miałam do czynienia w „Strażniku rzeczy zagubionych”, książce, jakiej dawno nie czytałam. Niby jest to powieść obyczajowa, ale ja wymyśliłabym dla niej osobną kategorię: powieść rewitalizująca, przywracająca do życia. Tę cudowną powieść skończyłam wczoraj, a do tej pory odczuwam jej cudowne skutki, na samą myśl o niej, uśmiecham się 🙂

Zastanawiałam się, czemu ta przepiękna historia może zawdzięczać swoją formę i kiedy doszłam do jej końca, przeczytałam słowa autorki, wiedziałam już, że to ona jest kluczem do tak niesamowitego uroku tej książki. Nie chcę Wam zdradzić więcej na jej temat, ale po lekturze będziecie wiedzieli, o co mi chodziło.

A teraz kilka słów o samej powieści.

***

POSTACI

Anthony Peardew – wiekowy pisarz, który po stracie narzeczonej czterdzieści lat temu, wciąż nie może bez niej...

Menia71 | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

ZA MAŁO GWIAZDEK!!!!!!!!!!!!!!

Od samego początku czuje się, że jest to "książka ze szczególnym klimatem". "Strażnik rzeczy zagubionych" autorstwa Ruth Hogan. O samej autorce warto znaleźć i poznać informacje.
Anthony Peardew, pisarz, samotny po śmierci ukochanej kobiety, mieszkający w Padwie – starej, wiktoriańskiej willi z klimatem. Człowiek zbierający, dokładnie opisujący i przechowujący przeróżne rzeczy, zgubione, pozostawione czy wręcz zapomniane przez innych ludzi w różnych miejscach. Każda rzecz zyskuje swoją historię - opowiadanie. Ma specjalny gabinet z niezliczoną ilością półek, komód, szafek i szuflad. Dostęp do tego pokoju ma tylko on sam.
Dlaczego Andrew zbiera to wszystko? Co chce z tym zrobić?
Odpowiedź znajduje się na kartach książki.
Laura – osobista sekretarka i asystentka bohatera, kobieta po przejściach (zdrada i rozpad małżeństwa). Dzięki pracy w Padwie odżywa. Tam ma swój azyl, twierdzę. W tym domu czuje się szczęśliwa.

Eunice – pracownica wydawnictwa,...

red_sonia | 2018-06-25

Nie ocenia się książki po okładce, ale okładka „Strażnika rzeczy zagubionych” przyciąga uwagę, jest piękna, tajemnicza i trochę magiczna. Czy taka jest cała powieść? Zapraszam :)

Starzejący się pisarz, Anthony Peardew, po śmierci ukochanej żony zaczyna zbierać i katalogować przedmioty zgubione przez innych. Jego pierwszym zaskakującym znaleziskiem jest puszka po ciasteczkach z ludzkimi szczątkami, pozostawiona w pociągu. Czując, że ma coraz mniej czasu, przekazuje w testamencie swojej zaufanej asystentce Laurze osobliwą kolekcję wraz ze szczególnym zadaniem — kobieta ma oddać odnalezione przez niego przedmioty ich właścicielom. Nikt nie przypuszcza, jaką lawinę nieprzewidzianych zdarzeń uruchomi ostatnie życzenie Strażnika rzeczy zagubionych.

Zanim zaczniecie czytać „naparzcie sobie pysznej herbatki”. Powieść otuli ciepłem, rozgrzeje, a Wy rozpłyniecie się w aromacie niezwykłych historii zwyczajnych — niezwyczajnych przedmiotów. Książka jest piękna, niesamowicie pozytywna,...

niepoczytalna com | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Triumf prostoty

Choć wakacje dopiero się zaczęły, nie mam wątpliwości, że "Strażnik rzeczy zagubionych" będzie jedną z najlepszych letnich lektur. Ba! Wiem, że będzie to jedna z najlepszych książek przeczytanych w tym roku i na pewno znajdzie się w końcoworocznym podsumowaniu!

Nic nie zapowiadało tego, że powieść Ruth Hogan tak bardzo mnie zachwyci. To nieprawdopodobne, że przy tak niewielkim skomplikowaniu fabuły i postaci można osiągnąć tak znakomity efekt. "Strażnik rzeczy zagubionych" jest niezwykle ciepłą, pełną uroku plątaniną ludzkich losów i historii, paletą osobowości, w której nawet czarne charaktery wzbudzają sympatię (lub przynajmniej uśmiech na twarzy czytelnika). Zwyczajni (niezwyczajni) bohaterowie – mijamy ich na przystankach autobusowych, spotykamy w sklepie, oglądamy w lustrze – chwytają za serce. Mogło być kiepsko, mogło być kiczowato, ale autorka obroniła powieść prostotą, humorem i – co najważniejsze – siłą uczuć. Ruth Hogan niewątpliwie zna umiar i doskonale...

Olga | 2018-06-26
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 czerwca 2018

historia Eunice, Bombera, Laury, Anthony'ego oraz pozostałych bohaterów jest bardzo ciepła, przyjemna dla serca i ducha, lekka, a poza tym dobrze napisana. historie poszczególnych przedmiotów były naprawdę ciekawe i bardzo żałuję, że nie pojawiło się ich więcej. "Strażnik..." to urocza (tylko i aż) książka, chociaż moim zdaniem zdecydowanie zbyt krótka. świetnie relaksuje, ale obawiam się, że nie pozostanie w pamięci na długo.

Katja | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

"Strażnik rzeczy zagubionych" autorstwa Ruth Hogan, którego premierę datuje się na 20.06.2018r. zaciekawił mnie od razu. Niebanalna okładka i tytuł nie pozwolił przejść obojętnie. Jak się okazało wspomniana okładka jest bardzo powiązana z książką. Jednak nie będę Wam zdradzać historii. Myślę, że każdy z Was powinien zapoznać się ze "Strażnikiem rzeczy zagubionych". Ja potrzebowałam na jego lekturę kilka godzin. I nie żałuję każdej minuty. Dlaczego??
Nie wiem jak Wy drodzy czytelnicy, ale ja nigdy nie przywiązywałam, nie zastanawiałam się nad znalezionymi przeze mnie rzeczami. "Strażnik rzeczy zagubionych" to zmienił. Ruth Hogan dzięki swojej powieści pokazuje, że każdy przedmiot, ten przypadkowo znaleziony kryje tajemnicę, a zdarza się czasami, że łączy ludzi. Niestety może być tak, że drobne znalezisko niesie ze sobą łzy i cierpienie. Rozerwany łańcuszek, pierścionek bez oczka, gumka dziecięca, a może porzucona zabawka? Czy kiedyś zastanawialiście się do kogo wcześniej...

Ma_dlen | 2018-07-03
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Jedna z 'najcieplejszych' historii jakie ostatnio czytałam. Każda stracona miłość boli. I każdy z nas radzi sobie ze stratą, na swój własny sposób. Tak jak Anthony. Zbieranie i spisywanie znalezionych rzeczy miało przybliżyć go do Ukochanej. Moglibyśmy powiedzieć - głupota, jednak kiedy wielka miłość odchodzi zbyt szybko każda możliwa forma przybliżenia się do ukochanej osoby, nie ma w sobie nic niemądrego. Wspaniała i ciepła książką na letnie podróże, pełna małych wstawek, historii, które przenoszą nas z miejsca na miejsce. Polecam!

Barni | 2018-07-30
Przeczytana: lipiec 2018

Bardzo ciepła opowieść.
Klimatyczna.
Prosta i urocza.
Może nawet nieco magiczna.
Niestety również odrobinę przesłodzona.

Motyw zagubionych i znalezionych przedmiotów to strzał w dziesiątkę.
Żałuję, że więcej z nich nie dostało swojej historii bo w nich ukryty jest czar.
Sama historia Laury nie wybija się szczególnie.
Ale to dobrze!
Niestety mały wątek z zaświatami na tyle nie przypadł mi do gustu, że z bardzo dobrej książki stała się dobrą.

Udany debiut i lekka książka na słoneczne dni bądź jesienne wieczory.