Magia i stal

Okładka książki Magia i stal Nik Pierumow Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Magia i stal
Nik Pierumow Wydawnictwo: Muza Cykl: Blackwater (tom 1) fantasy, science fiction
Blackwater (tom 1)
Adventures of Molly Blackwater 1
Muza
2018-11-21
2018-11-21
Ewa Skórska
steampunk cyberpunk magia

Po tytuł sięgnąłem za "namową" lubimyczytać... pierwsze wrażenie było średnie... ale jak to mówią: nie oceniaj książki po pierwszych 100 stronach.

Niestety kolejne nijak nie zmieniły mojego odbioru książki. Na wskroś przeciętna. Magia nie przekonuje, para tym bardziej.

To co - przynajmniej u mnie - wywołało negatywne odczucia: osią książki jest konflikt między "królestwem" a "rooskies". Dość oczywista analogia... tyle, że "rooskies" są w tej książce odważni, szlachetni, honorowi i nawet... lepiej dbają o higienę. Narmalnie uznał bym to za słaby "wątek", ale zwarzywszy ostatnie wydarzenia: w moim odczuciu jest po prosto nie smaczny...

Molly ma 12-lat, wymagającą matkę, kochającego ojca i wielką pasję do maszyn, z których słynie Imperium. Gdy odnajduje w sobie magię, wie, że w rodzinnym państwie nie ma dla niej miejsca. Chcąc uratować swoją rodzinę, planuje ucieczkę.

Przyznam, że jest to nieco irytującem gdy wygląd książki nie sugeruje tego, czym dany tytuł jest. „Magia i stal” to powieść raczej dla młodszej młodzieży, czego po okładce kompletnie nie widać. To zaś pewnie częściowo przyczyniło się do jej małej popularności, a także trochę niższych ocen, bo po prostu to nie jest powieść, z której dojrzały czytelnik będzie w pełni zadowolony. Sama sięgałam po nią, jako po potencjalnie ciekawy, rosyjski steampunk. Dostałam zaś całkiem interesującą, ale mimo wszystko prostą w konstrukcji powieść dla dzieci. Jej autorem jest Nik Pierumow, rosyjski pisarz, który zdobył w swoim kraju wiele nagród, a od końca XX wieku mieszka w USA.
Dość długo byłam przekonana, że Molly szybko dorośnie. Że gdy trafi tam, gdzie ma trafić, autor zrobi czasowy przeskok i okaże się, że jest to jednak książka dla starszego czytelnika. Głównie za sprawą języka, który jest wprawdzie bardzo lekki, ale nie infantylny. Nie ma w sobie tego czegoś, co zwykle powieści dla tego targetu mają. Jest w nim na tyle powagi, że naprawdę długo wydawało mi się, że bohaterka dorośnie.
Niestety, to się nie dzieje i w gruncie rzeczy dostajemy powieść, która jest wstępem do kolejnej. Molly ucieka, zdobywa przyjaciół, uczy się i tak naprawdę dopiero na samym końcu powieści jest bohaterką dojrzałą na tyle, aby cokolwiek w tej fabule samodzielnie zdziałać. Nie mam nic przeciwko, ale gdyby autor zrobił przeskok 3-4 lat to już w drugiej połowie książki Molly mogłaby stać się po prostu istotniejszą postacią.
Przyznaję, że jest coś ciekawego w świecie wykreowanym przez Pierumowa. Nie jest on może bezbłędny, ale wyjaśnienie, czemu Imperium Brytyjskie oraz Rosja są tak blisko siebie i tak różnią się od tych faktycznych jest całkiem intereusjące. Może nie najmądrzej wyjaśnione, ale wystarczająco, bym mogła to po prostu kupić. Inaczej niż w przypadku innej powieści dla podobnego targetu, czyli „Zabójczych marzyn”. Jednocześnie mimo w miarę ciekawego świata, autor tworzy prostą fabułę, której zakończenie dla dorosłego czytelnika szybko stanie się jasne.
Bohaterowie tej powieści są stosunkowo sztampowi, prosto napisani i prowadzeni, ale to po prostu adekwatny poziom do tej historii, jej targetu i skomplikowania. Jeśli zaś chodzi o stempunkową duszę tej książki to choć ona tu jest, to nie jest to mój ulubiony klimat tego typu powieści, ale to jest już sprawa dość indywidualna. Tak naprawdę para i maszyny występują w największym stężeniu na pierwszych 170 stronach, potem autor trochę jakby o tym zapomina.
W ogóle te pierwsze 170 stron to chyba najciekawszy element powieści. Później w moim odczuciu wjeżdża zupełna sztampa (szkolenie Molly),która mnie po prostu nudziła.
Choć nie jest to nic wyjątkowego, to wydaje mi się, że nie jeden czytelnik, zwłaszcza młodszy, dobrze bawiłby się przy tej lekturze, a o to przecież chodzi. Niestety, ta historia nie zdobyła szczególnego rozgłosu przy premierze i dziś mało kto o niej pamięta. A szkoda, bo naprawdę dużo słabsze i mniej interesujące rzeczy zdobywają obecnie olbrzymią popularność.

Książka jest przepełniona tak oczywistymi analogiami i przestarzałymi motywami ale mimo to czytało mi się to dobrze i na pewno przeczytam kolejne tomy

To książka znakomitego w Rosji amerykańskiego pisarza (chociaż pochodzenia rosyjskiego i piszącego też po rosyjsku) Nicka Perumov'a. Myślę że to trzeba wiedzieć żeby zrozumieć treść i fabułę: mieszanka steampunku na tłe Anglii, podbijającej swój Nowy świat i słowiańskiego fantasy. Tym razem Anglia czasów królewy Wiktorii ( a nie na przykład Jerzego II jak w rzeczywistości),w roli dzikich indian pojawią się dzike rosjanie (chociaż te rosjanie więcej podobne do słowian-pogan niż do znanych nam rosjan) i Nowy świat znajduje się nie za oceanem a na polnocy od Londynu. Łuki i noży przeciwko haubic oraz karabinów maszynowych. Dzikusów ratują tylko leśne gąszczy, śniega, mrozy, ogromne obszarze i... magia! Chociaz magię mają anglicy też lecz wszystko nie jest tak proste... Prawomyślna młoda dziewczyna anglicka nagle przemienia się w "niebezpieczenę wiedźmę" która jest przedmiotem myślistwa groźnych slużb specjalnych. Lecz pomóc nadchodzi stamtąd skąd nikt nie czeka i młoda dziewczyna okazuje się w epicentrum pojedynku rosyjskiego i angielskiego wywiadu i kontrwywiadu. Pierumow jak nazawsze jest wspaniały - intryga, żywe bohatery, napięcie i oczekiwanie rozwiązania. Bardzo polecam. Książka osiągnęła sukces i Rosjanie w 2019 roku nakręciły film na podstawie tej książki: Abigail.

Solidne połączenie high fantasy ze steampunkiem skierowane do nieco starszych dzieci, aczkolwiek dorośli też mogą z zainteresowaniem "Magię i stal" przeczytać. Opowieść momentami dłuży się z uwagi na niepotrzebnie szczegółowe opisy, problemem jest również jej przewidywalność i eksploatowanie znanych motywów. Wykreowany przez Pierumowa świat mimo, że różni się geografią i technologią od rzeczywistego, to jednak jasne jest, że Królestwo inspirowane jest Wielką Brytanią, a Rooskies to Rosjanie. Mnie te oczywiste analogie niezwykle irytowały, nawet mimo, że ich obecność jest przez autora wytłumaczona.

Totalnie nie mój klimat. Książka bardziej z serii książek dla młodzieży. Młoda główna bohaterka (12 lat) wplątana w wojnę świata nauki ze światem magii. Jako mieszkanka Królestwa ( tak tak Anglia) mieszka w świecie pary i nauki a o magii tylko słyszała, że władają nią wrogowie Rookies (Rosjanie) z którymi walczą gdzieś daleko. Nagle odkrywa w aobie zdolności magiczne co w Królestwie jesy ścigane a ludzie z tymi zdolnościami znikają wraz z rodzinami.
Dodajmy do tego potrafiących zmieniać się w zwierzęta magowie, wielkie bitwy z wykorzystaniem magii ognia, i magiczne stwory a w tym wszystkim mała zagóbiona dziewczynka która nie wie po której stronie się opowiedzieć.
Jak już stwierdziłem nie mój klimat, dlatego nie sięgnę po następny tom.

"Na ruinach cywilizacji dochodzi do starcia dwóch mocarstw; w jednym, zwanym Królestwem, rządzą racjonalizm, wykształcenie i technologia, a magia jest zakazana i tępiona. W drugim magia jest wszechobecna i to ona kształtuje życie ludzi. Molly Blackwater mieszka w Królestwie, lecz pewnego dnia odkrywa w sobie zakazane magiczne zdolności. Dręczą ją wizje wojny między dwoma mocarstwami. Kiedy w końcu dochodzi do wybuchu konfliktu, Molly staje przed arcytrudnym wyborem: po której stronie ma się opowiedzieć? W swojej ojczyźnie została wyklęta, ponieważ jest wiedźmą. Druga strona traktuje ją podejrzliwie, bo przecież może być szpiegiem…"

"Magia i Stal" jest książką, która zachwyci fanów steampunku z elementami high fantasy. Ale też uważam, że jest to historia dla każdego. Historia opowiedziana przez Nika Pierumowa zachwyca i pochłania czytelnika od samego początku. Świat, jaki został przez niego wykreowany zachwyca i jednocześnie nie można się oprzeć wrażeniu, że jest on bardzo podobny do naszego, realnego. Główna bohaterka jest bardzo mądra,jak na swój wiek, choć też miewa momenty, w których możemy skończyć z głośnym plaskiem w czoło. Osobiście, bardzo polubiłam Molly i bardzo jej kibicowałam przez całą książkę. Jedyna rzecz, która troszkę mi przeszkadzała w tej powieści, to zwroty używane przez bohaterów. Prawdopodobnie nie dało się ich inaczej przełożyć z języka rosyjskiego ale i tak nie zaważyło to na odbiorze całości.

Co więcej, bardzo podobał mi się sposób, w jaki autor wplatał swój stosunek do ojczystego kraju i jak obalał wszelkie stereotypy na jego temat.

Pod wieloma względami, "Magia i Stal" jest książką wyjątkową i na pewno spodoba się fanom fantastyki i książek o magii.

Książka opowiada o dwunastetniej Molly, która jest obywatelką Królestwa. Jest to miejsce, w którym intensywnie rozwija się przemysł, a magia to najgorsze, co może się przytrafić. Królestwo prowadzi wojnę z Rooskies, których traktują jak barbarzyńców zajmujących się magią. Co dalej... możecie się dowiedzieć sięgając po książkę.
Powieść była ciekawa, chociaż wciągnęła mnie dopiero po kilkudziesięciu stronach. Wykreowane postacie były interesujące, opowieść trzymała w napięciu, a zakończenie... tak się nie kończy książek! Na pewno sięgnę po kontynuację. Główna bohaterka nie była zbyt dziecinna, czasami nawet zapominałam o jej wieku ze względu na to, jakie decyzje musiała podjąć. Co do wad i zalet - wadą jest to, że historia dość długo się rozkręca, przez co na początku nie mogłam w ogóle poczuć tej historii i nie byłam do niej przekonana. Natomiast na plus zdecydowanie postacie, pomysł i akcja w drugiej części książki.

Powieść była ciekawa, chociaż wciągnęła mnie...

Steampunk for dummies.

„Magia i stal” to pierwsza część trylogii „Blackwater”. Czytelnik ma do czynienia z mieszanką steampunku i high fantasy. Podstawą fabuły jest konflikt pomiędzy „cywilizowanym” Królestwem, opartym na inżynierii i parze, oraz „barbarzyńskimi” Rooskies, opierających się na naturze i magii. Bez trudu, od samego początku, domyślimy się prototypów obu państw – Wielka Brytania i Rosja. Autor korzysta ze stereotypów i krok po kroku prowadzi nas do refleksji „who is who”.
Główny bohater? Zgodnie z obecnymi trendami literatury young adult… 12-letnia panienka z dobrego domu przymusowo wrzucona w wir przygód. Kogoś Wam to przypomina? Osobiście jestem w stanie wymienić kilka pasujących bohaterek płci żeńskiej, potrafiącej dużo i jeszcze więcej. Tylko że w takich przypadkach autorem dzieła jest raczej pisarka niż pisarz. Ale że Pierumow niejednokrotnie był krytykowany jako rzemieślnik a nie zawodowy pisarz, co niekoniecznie jest obraźliwe gdyż to samo zarzucają nieustannie Królowi, więc pewnie skorzysta z marketingowych pewniaków.
Tematyka steampunku dodaje całości kolorytu, ale traktuję ją jako wątek drugoplanowy. Główne role, przynajmniej w pierwszym tomie, oddane są raczej klimatom fantasy.
Osobiście od dawna lubię Pierumowa jako pisarza, prawie że się na nim wychowałem. Wszelką toporność i uproszczenia zrzucę na karb twórczości dla młodzieży. Fabuła jest wyraźnie zaznaczona, pewnie prowadzona i korzysta w pełnej mierze z szablonów. Dobre na tyle, że wciągnąłem i nie kichnąłem.

Steampunk for dummies.

• 2️⃣0️⃣2️⃣0️⃣