Przebudzeni bogowie

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Cykl: Archiwa Temidy (tom 2)
Wydawnictwo: Akurat
Waking Gods
Zaczarowana

Pasjonująca kontynuacja „Śpiących gigantów” – jednej z najlepszych książek o kontakcie ludzi z obcą cywilizacją. Ludzkość musi stawić czoło najeźdźcom z kosmosu, ale Rose Franklin i jej towarzysze z Korpusu Obrony Ziemi nie zamierzają się poddać. Kluczem do powstrzymania inwazji jest odkrycie sekretu leżącego u podstaw zaawansowanej technologii Obcych. Najpotężniejszą bronią jest wiedza –...

Ludzkość musi stawić czoło najeźdźcom z kosmosu, ale Rose Franklin i jej towarzysze z Korpusu Obrony Ziemi nie zamierzają się poddać. Kluczem do powstrzymania inwazji jest odkrycie sekretu leżącego u podstaw zaawansowanej technologii Obcych. Najpotężniejszą bronią jest wiedza – odpowiednio wykorzystana może stać się kluczem do władzy nad Ziemią, a może nawet nad gwiazdami.

źródło opisu: Akurat, 2018

źródło okładki: https://muza.com.pl/

„Dziś nad ranem w Regent’s Park pojawiła się wysoka na dwadzieścia pięter metalowa postać. […] Z relacji świadków wynika, że robot pojawił się znikąd. „Nie było go, a chwilę później tam stał” – zrelacjonował jeden z dozorców.”

Nie wiem co mnie skłoniło do tego, żeby kontynuować tę historię. Pierwsza część była pomysłowa, ale wykonanie raczej przeciętne. Zabrakło mi emocji w relacjach między ludźmi. Ale tutaj otrzymałam rekompensatę. Wszystko zostało nadrobione z nawiązką, bohaterowie już nie są płascy i nijacy, a i akcja jest naprawdę niezła.

Całość dzieje się około dziewięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. Kara i Vincent próbują rozpracować wszystkie możliwości Temidy, a doktor Rose stara się dojść do tego, czy wciąż jest sobą. Tymczasem dosłownie znikąd pojawia się w Londynie nowy robot. W jakim celu? To okaże się wkrótce.

Autor zaskakuje. Na każdym kroku nowe informacje, nowe zwroty akcji, od początku przepadłam i ciężko było się oderwać. Przyznam, że autor nieźle...

Magnis | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Przebudzeni bogowie to druga część cyklu Akta Temidy napisana przez Sylvaina Neuvela, gdzie spotykamy nie tylko starych znajomych, ale pojawiają się nowe postacie. Pierwsza część była oparta na ciekawym pomyśle, lecz finał pozostawił niedosyt. Dlatego sięgając po nią miałem pewne obawy przed kontynuacją, zapowiadającą się ciekawie i mającą spory potencjał. Motyw kontaktu z obcą cywilizacją nie jest nowy w fantastyce, bo nawet w starszych pozycjach i nowszych występuje. Jednak wizja jaką przedstawia nam autor w Śpiących gigantach była intrygująca. Dlatego pomimo obaw i z nadzieją zacząłem czytać.
Na planecie zaczynają pojawiać się obcy co wywołuje ogólnoświatowe poruszenie. Nie wiadomo czego spodziewać się po nich i jakie mają zamiary wobec ludzi. Grupa bohaterów z pierwszej części postanawia za wszelką cenę odkryć przyczynę pojawienia się i wykorzystać swoją wiedzę do obrony jeśli zajdzie taka potrzeba. Nauka w tym przypadku stanowi klucz do zrozumienia obcych, powstrzymania ich...

Sylwka | 2018-07-16
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2018

Sylvain Neuvel kanadyjski autor, który otrzymał tytuł doktora językoznawstwa na Uniwersytecie w Chicago, stawiając na dokument i wywiad w pierwszej odsłonie trylogii Archiwa Temidy, całkowicie mnie zaskoczył. Ta ciekawa konstrukcja wzmagała bowiem ciekawość, wymuszała łączenie faktów i skłaniała do samodzielnego wyciągania wniosków. Czy Przebudzeni bogowie będą równie intrygujący?

10 lat później…
Rose Franklin żyje. KOZ (Korpus Obrony Ziemi) dzięki Temidzie działa prężnie, a ta wraz z pilotami stała się ikoną i podróżuje po świecie jak celebrytka. Gdy wydaje się, że zapanował spokój i pewna stagnacja, na całym świecie pojawiają się roboty podobne do Temidy. Wszystko wskazuje na to, iż nie przybyły one na Ziemię w celach towarzyskich. Czy Rose wraz z zespołem naukowców jest w stanie powstrzymać inwazję obcych?

Specyficzny sposób narracji.
Książkę „pochłonęłam” w tempie ekspresowym. Wszystko przez ten specyficzny sposób narracji, który tak przypadł mi do gustu przy czytaniu...

Matylda Saresta | 2018-06-03

O wiele lepsza druga część, z debilną /moim zdaniem/ puentą tego całego zamieszania, zapowiadająca część trzecią, którą z pewnością przeczytam.

Książki | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Druga część serii "Archiwa Temidy", która urzekła mnie sposobem narracji. Chodzi mi o to iż książka jest tak jakby zbiorem dokumentów jak na przykład fragmenty osobistych notatek pewnych osób", czy transkrypcje rozmów lub elementy przemówień i tak dalej. Nie jest to książka dla każdego. Nawet nie wszyscy fani sci-fi mogliby czuć się usatysfakcjonowani takim stylem jednak trzeba przyznać iż jest on umiejętnie poprowadzony. Akcja książki dzieje się dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części i nie jest to spojler gdyż dość szybko dowiadujemy się o tym. KOZ, czyli Korpus Obrony Ziemi, dzięki uruchomionemu robotowi, tytułowej Temidzie jest na ustach wszystkich a piloci obsługujący robota pełnią rolę celebrytów. W pewnym momencie pojawia się zagrożenie którego tu nie przytoczę ale możecie być pewni iż rola KOZ jest duża w poradzeniu sobie z nim. Autor w tej środkowej części serii wprowadził kilka zwrotów akcji które zaskoczyły mnie. Były one prawdopodobne ale ja przyzwyczajony do...

jakprzezokno | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Niezwykle pasjonująca książka o niekonwencjonalnej formie pamiętnika, zapisów rozmów I wielu wielu innych. Temida kierowana przez Karę i Vincenta musi pokonać pojawiające się nowe roboty. Dzięki temu możemy zobaczyć wszystkie możliwe sposoby na jaki wpadli ludzie, aby do tego doprowadzić. Czytelnik nie nudzi się, ponieważ akcja jest dynamiczna głównie dzięki temu, że narracja jest prowadzona w formie dialogów bądź monologów. Ciągle na wierzch wypływają nowe fakty, sytuacje, zagrożenia, które jeszcze bardziej komplikują sprawy na ziemi. Zagrożenie wzrasta, a służby specjalne starają się zapobiec katastrofie. Autor pokazuje czytelnikowi jak w takiej chwili nasza technologia może być bezradna. A jednak sporo osób wciąż próbuje walczyć z nieznanym robotem o nieznanych zamiarach. Kiedy już wydaje się że nie może być gorzej, to wtedy Auto udowadnia że jednak może.

Dzięki tej książce przekonałam się że science-fiction może być ciekawe, pasjonujące i ożywcze. Nie przeszkadzało mi nawet...

arcytwory | 2018-07-06
Przeczytana: czerwiec 2018

"Przebudzeni bogowie" to druga część serii "Archiwa Temidy". I muszę Wam powiedzieć, że kontynuacja "Śpiących gigantów" dorównuje poprzedniemu tomowi
Akcja rozgrywa się prawie 10 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Bohaterowie znani z poprzedniej części muszą stawić czoła nowemu zagrożeniu - Ziemia zostaje najechana przez roboty obcych. Czy mają wrogie zamiary? Jak to się skończy dla bohaterów?
Ponownie autor stawia na specyficzny sposób narracji. Są to dialogi prowadzone przede wszystkim przez tajemniczego jegomościa. Pojawiają się także notatki poszczególnych bohaterów, raporty wojskowe, przemówienia czy listy. Nie każdy umie pisać w takim stylu, jednak Sylvain Neuvel spisał się genialnie! Znakomicie pokazuje emocje, jakie targają postaciami tylko za pomocą dialogów. Sami bohaterowie są zróżnicowani i zapadają w pamięć. Każdy z nich ma inne zadanie do wykonania w tej powieści. Minusem takiego typu narracji jest to, że nie widać dokładnego rozwoju relacji między...

margoz | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

* Mam wielką słabość do książek i filmów, w których ludzkość ma zaszczyt zetknąć się z inteligentną formą życia z kosmosu, dlatego moja ocena może być nieco zawyżona i mocno subiektywna.

"Przebudzeni bogowie" to nie tylko książka dla fanów gatunku, ale i świetna zabawa dla tych, którym nie zawsze z fantastyką po drodze. Ogromne roboty, inżynieria genetyczna, broń z kosmosu i ludzkość na skraju zagłady, wszystko podane w lekkostrawny i lekko-ekscytujący sposób. Mam nadzieję, że wkrótce Archiwa Temidy zostaną przeniesione na duży ekran, bo - o rany, te wspaniałe maszyny to byłoby świetne widowisko!

W drugim tomie serii pojawiają się nowi bohaterowie, powracają także starzy w świeżej, zaskakującej odsłonie. Ponadto Pan Burns raczy nas kolejną historią z zadziwiającymi wnioskami dla Ziemian i nareszcie - nareszcie odkrywamy sekrety tajemniczego agenta, który rządzi światem! Gina także postacie, z którymi mogliśmy się czuć mocno związani po pierwszym tomie - nie mówiąc już o tym, że...

Filon | 2019-03-14

Przeczytałem ciągiem, więc parę słów o całej trylogii.
Byłem sceptycznie nastawiony do tej serii. Mieszane recenzje i styl opierający się na wywiadach, dziennikach, nagranych rozmowach itp., który jakoś do mnie nie przemawiał. Ale muszę przyznać, że kilka pierwszych rozdziałów starczyło, żeby wciągnąć mnie po całości :)
Okazało się że ten nietypowy styl prowadzenia narracji nie jest dziwny, tylko jest powiewem świeżości i w pewien sposób angażuje czytelnika w akcje bardziej niż standardowy narrator. Dodajmy do tego wciągającą fabułę z kosmitami w tle i naprawdę ciekawe postacie, a dostajemy naprawdę smakowitą trylogię.
Pierwsze dwa tomy można traktować jako jedną opowieść, natomiast trzeci tom można traktować jako rozbudowane zakończenie. Wszystko to czyta się szybko i przyjemnie, także polecam fanom SF... i nie tylko, bo to w sumie takie soft SF ;)

Maarit | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

O ile pierwsza częsć trylogii czymś mnie zainteresowała i nawet wciągnęła, o tyle przez drugą brnęłam w męczarniach. Obcy zachowują się bezsensownie i rozwiązanie zagadki, po co przylecieli, nie zmieniło mojego zdania na ich temat. Zakończenie jest głupie. Na domiar złego książka jest pełna patetycznych do bólu dialogów i monologów, a bohaterowie są albo irytująco szlachetni albo silą się na tajemniczość, która nic nie wnosi. Jeśli sięgnę po część trzecią to chyba tylko z ciekawości, jak idiotyczne może być zakończenie całej historii.