Pierwszy róg

Okładka książki Pierwszy róg Richard Schwartz Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Pierwszy róg
Richard Schwartz Wydawnictwo: Initium Cykl: Tajemnica Askiru (tom 1) fantasy, science fiction
Tajemnica Askiru (tom 1)
Das erste Horn
Initium
2018-04-20
2018-04-20
Agnieszka Hofmann
czary fantasy magia nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo podstęp przygoda tajemnica
Inne

Magią i mieczem

To ten rodzaj fantastyki , w której się nic nie dzieje, ale się dzieje dużo. Kiedy skończy się czytać, to niby jesteś nasycony, ale myślami ciągle wracasz i zastanawiasz się co będzie dalej. Pochłonęła mnie ta powieść i chce więcej. Bardzo polecam 😊

“Pierwszy róg” to jedna z tych książek, która wywołuje we mnie mieszane uczucia. Całościowo zapowiada się dobrze, nawet bardzo dobrze, ale w miarę postępów - przechodzenia od rozdziału do rozdziału, pojawiają się wątki, które powodują lekki grymas na twarzy albo uniesienie brwi w zdumieniu. Nie jest to źle napisana powieść, jednak nie wywołuje takiego efektu na jaki liczyłam sięgając po tą historię.

Tak jak wspomniałam, początek wygląda intrygująco. Akcja toczy się w położonej gdzieś na odludziu gospodzie. Goszczą w niej różni podróżni i przejezdni. Wśród tego barwnego towarzystwa szczególnie wyróżnia się podstarzały wojownik Havald, herszt bandytów Janos, mroczna elfka Zokora czy maestra Leandra. Tak gwoli wyjaśnienia: maestra to czarodziejka z magicznym mieczem noszonym na plecach. Wymieniona tutaj czwórka to główni bohaterowie całej powieści i na nich skupia się fabuła. Podczas gdy kompania grzeje kości przy ogniu okolicę zasypują zwały śniegu i robi się naprawdę mroźno. Wkrótce też okazuje się, że utrudniajaca podróżowanie pogoda to nie jedyny problem bohaterów. W gospodzie dochodzi do serii mordów i patrząc na stan ofiar można podejrzewać, że sprawcą nie jest człowiek. W pobliżu krąży i poluje coś nieludzkiego a jakby tego bylo jeszcze mało, pozornie zwykła gospoda skrywa w sobie wiele sekretów. Czy naszym bohaterom uda się odkryć je wszystkie i doczekać odwilżu?

Moim skromnym zdaniem motyw gromadki bohaterów, która przypadkowo spotykaj się w odciętym od świata miejscu i musi uporać się z nieznanym mordercą oraz tajemicami otaczajacymi owo miejsce prezentuje się bardzo obiecująco. Można na jego podstawie napisać ciekawe fantasy w klimatach horroru albo kryminału. Ano właśnie. Można. Niestety, nic nie jest idealne. “Pierwszy Róg” jest dobitnym przykładem na to, że nawet fajny pomysł da się… no, może nie zmarnować, ale z całą pewnością nie wykorzystać w pełni zawartego w nim potencjału. Dobitną oznaką, że Schwartzowi niezupełnie wyszło tak jak powinno wyjść jest fakt, że nikomu, oprócz Havalda i Leandry, tak naprawdę nie zależy na odkryciu co dzieje się w gospodzie, a co za tym idzie, zwększeniu swoich szans na przeżycie. Morderstwa, rosnący mróz i zaspy śnieżne - to coś nad czym większość postaci szybko przechodzi do porządku dziennego. Bardziej interesuje ich zajmowanie się jakimiś swoimi sprawami albo biesiadowanie niż szukanie wyjścia z trudnej sytuacji. Jeśli coś się nagle zdarzy to owszem, okażą trochę uprzejmego zainteresowania, ale zaraz potem wracają do wcześniejszych czynności polegajacych głównie na przesiadywaniu przy stołach. Havald i Leandra też momentami nie palą się zbytnio do działałania. Wolą posiedzieć przy swoich stole, najeść się, napić i trochę pogadać nawet wtedy, gdy wiedzą, że trzeba zająć się czymś w miarę pilnie.

Autor stara się budować atmosferę chłodu i izolacji. Po części udaje się mu to. Gospoda rzeczywiście sprawia wrażenie pogrążonego w nasilajacym się zimnie i otoczonego śniegiem budynku z którego nie sposób gdziekolwiek się przedostać. Jednak takie rzeczy jak niekończące się pogaduchy bohaterów przy stole (niekiedy zajmujące cały rozdział) oraz obojętno - bierna postawa większości postaci sprawiają, że cała ta atmosfera gdzieś się w międzyczasie rozmywa. W książce pojawia się może jedna czy dwie scenki w których poboczni bohaterowie martwią się swoją sytuacją, bądź próbują coś zdziałać. Trochę mało.

Przyznaję, że takie nieprzyjemne odczucia mogą wynikać z decyzji autora o prowadzeniu pierwszoosobowej narracji, która, jak wiadomo, ma swoje ograniczenia. Wydarzenia śledzimy z perspektywy Havalda. Co mogę o nim powiedzieć? Na pewno podoba się mi, że bohater nie jest kolejnym młokosem (których ostatnio pełno w fantasy),ale osobą w dojrzałym wieku, ze sporym doświadczeniem życiowym i obyciem w świecie. Niewiele o sobie mówi przez co jeszcze bardziej chce się poznać jego niejasną przeszłość. Havald jest też postacią przy której zdarzało mi się skrzywić albo unieść brwi. Bohater nie ukrywa, że fascynuje go płeć przeciwna. Do takiego stopnia, że nie przepuści okazji do zachwycania się kobiecymi piersiami, talią, ustami i innymi częściami ciała. Nie mówię, że facet nie ma prawa ponapawać się widokiem pięknej kobiety, ale co za dużo to niezdrowo. Wałkowanie w kółko macieja tego samego wątku w pewnym momecnie zaczyna być nudne i męczące. Najczęstszym obiektem tychże havaldowych zachwytów jest jego towarzyszka Leandra do której czuje fizyczny pociąg. Tak, pociąg. Nic mnie nie przekonuje, że między nim a czarodziejką istnieje jakaś głębsza miłość. Po prostu w ich relacji brakuje chemii. Kłopotliwe bywa również podejście Havalda do kwestii gwałtu. Opowiada wszystkich dookoła, że gwalt to coś, co po prostu może przydarzyć się kobiecie i nic nie da się z tym zrobić. Lepiej żeby bandyci zbiorowo zgwałcicli jedną dziewczynę, bo wtedy oszczędzą pozostałe. Nie wiem. Może postawa Havalda ma dawać nam do zrozumienia, że przedstawiony w powieści świat jest okrutny i rządzi się surowymi zasadami, ale sposób w jaki zostaje to ukazane, mimo wszystko, pozostawia niesmak.

Reszta co ważniejszych postaci w tym główny czarny charakter wpisuje się w szablon typowych bohaterów fantasy. Leandra to idealnie piękna i szlachetna czarodziejka, Jonas jest zawadiackim łotrzykiem, a Zokora klasyczną mroczną elfką. Tyle w tym dobrego, że przynajmniej nie są irytujący.

Denerwuje mnie za to jeszcze jeden zabieg zastosowany przez Schwartza. Chodzi o sposób odkrywania przed swoim czytelnikami, że jakaś postać nie jest tym za kogo się podaje. Jestem przekonana, że wprowadzenie czegoś takiego nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Żeby osiagnąć dobry efekt trzeba umiejetnie grać z czytelnikiem. Podrzucać tropy, które pozwolą żauważyć, że z danym bohaterem coś jest nie tak czy też zręcznie posługiwać się tak zwanym “foreshadowningiem”. Schwartz nie bawi się w takie subtelności. Postać ujawnia swoją prawdziwą tożsamość z wdziękiem walącego po głowie młota. Przez jakieś 80 - 90% powieści każe nam i pozostałym bohaterom wierzyć, że autentycznie jest tym kim jest, by w ostatniej chwili wyskoczyć jak diabeł z pudełka z “haha, myśleliście, że jestem X, a ja tak naprawdę nazywam się Y i robię Z”. Nie ma jednak efektu zaskoczenia i “wow” tylko konsternacja. Bo co to wszystko do diaska ma znaczyć?

Chociaż marudzę i marudzę to muszę zaznaczyć, że dałam radę wytrwać do końca przy tej książce. “Pierwszy róg” nie wywarł na mnie takiego wrażenia, jakiego się spodziewam, ale chciałam dowiedzieć się, jak zakończy się przygoda Havalda i jego drużyny. Summa summarum, to typowo rozrywkowe fantasy i nawet nie próbuje udawać, że jest czymś ambitniejszym. Chyba można tak potraktować tą powieść. Jako lekką rozrywkę, która czyta się w przerwie od bardziej wymagających tytułów.

Ciekawy pomysł na książkę fantasy, trochę jak Morderstwo w Orient express, tyle, że w odludnej, zasypanej śniegiem karczmie, gdzie nikt nie może odejść. Czy taki scenariusz może się udać w tego typu książce? Okazuje się, że tak. Bardzo dobra książka, ciekawi bohaterowie i fajny pomysł z magicznymi mieczami. Ciekawa jestem kolejnych części.

Dawno nie zainteresowała mnie książka fantasy jak ta od czasów jak poznałem Sandersona 8 lat temu. Bardzo wciągająca historia w klaustrofobicznej narracji niczym z kryminałów Agathy Christie.
Jedyne co mnie trochę raziło to, że do głównej bohaterki mówili 'sera'. To teraz każde słowo musi być w wersji damskiej i męskiej?

„Pierwszy róg” to tom I serii (która już teraz liczy 7 tomów),mianowicie chodzi o Tajemnice Askiru. Pełno w niej bohaterów z ciekawym poczuciem humoru, magii, która nie zawsze przynosi ukojenie oraz historii, starych jak świat, opowiadanych przy kominku, takich które wydają się być tylko legendami. Czytając tą historię siadamy w karczmie na drewnianym stołku i słuchamy opowieści, które zazwyczaj sprawiają, że czujemy ciarki na plecach. Od razu wyrabiamy sobie konkretną opinię, jesteśmy niemal pewni, że wiemy jak było, że znamy bohaterów. Ale na szczęście autor nas zaskakuje i to nie raz, nie dwa razy… Bardzo podobał mi się wątek magii i to w jakim kierunku został poprowadzony, to jak autor go rozbudował i to w jaki sposób wyjaśnił jej początki i znaczenie. Nie zabraknie także romansu i kilku miłosnych iskier. Z pewnością porywa, zatacza taką magiczną i tajemniczą aurę, to z pewnością pozycja dla fanów fantasy, ale nie tylko. Znajdziecie tu także dobrą przygodę, wątek kryminalny, kilku detektywów oraz mroczną i gęstą atmosferę. Nie mogę się doczekać części drugiej! Zapnijcie pasy i ciepło się ubierzcie - nadchodzi śnieżyca, która namiesza! 8⭐️.

Góry i zasypana po dach gospoda. Uciekinierzy, przyjaciele, wrogowie, złodzieje i zabójcy, którzy utknęli pod jednym dachem. Każdy z nich gdzieś zmierza, każdy z nich ma swoją własną historię do opowiedzenia. Nie wiedzą jeszcze, że w tym miejscu to magia dyktuje warunki.

Polecam. Fajny pomysł, wartka akcja, czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Chętnie sięgnę po kolejną część.

"Pierwszy Róg" autorstwa Richarda Schwartz to napisana z rozmachem powieść, otwierająca serię fantasy, która zdobyła uznanie czytelników na całym świecie. Ogromnie się cieszę, że w chwili, gdy całość jest już wydana, mam możliwość poznać tę angażującą i rewelacyjną serię. Akcja rozpoczyna się w zasypanej śniegiem gospodzie na dalekiej Północy, gdzie stary wojownik Havald, tajemnicza czarodziejka Leandra, niebezpieczny przywódca bandy zbirów oraz mroczna elfka o bardzo specyficznych upodobaniach, każdy poszukuje czegoś innego, podążając w różne strony. To pytanie o ich prawdziwą tożsamość i cel podróży stanowi jedną z tajemnic, które czytelnik odkrywa w miarę, jak fabuła się rozwija.

Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie akcji w karczmie, co mogłoby wydawać się banalne, jednak autor sprytnie zadbał o bogate zaplecze fabularne, tworząc niesamowitą, okrytą tajemnicą akcję. Dialogi są znakomite, a bohaterowie fenomenalnie wykreowani, co dodaje głębi całej historii. Niezwykle klimatyczna powieść przenosi czytelników na daleką północ, wprost do objęć śnieżnej burzy, tworząc wrażenie, jakbyś sam stał przy kominku w karczmie. Autor zgrabnie unika monotonizującego efektu zamkniętej przestrzeni, dostarczając czytelnikowi różnorodnych doświadczeń.

"Pierwszy Róg" to obiecujący początek monumentalnego eposu o walce z przepotężnym Imperium Thalaku. Czytelnicy mogą się spodziewać rewelacyjnie skrojonej powieści fantasy, gdzie tajemnice i sekrety równie mocno grają, co bohaterowie, a wszystko przy akompaniamencie szczęku stalowych mieczy. To wyjątkowe połączenie intensywnej atmosfery, znakomitych dialogów i rozbudowanego świata sprawia, że powieść ta wciąga już od pierwszych stron.
Motorem napędowym tej powieści jest niepodrabialny klimat. Mimo że burza śnieżna zamyka bohaterów w jednym miejscu, autor nadrabia to ograniczenie niesamowitą atmosferą, porywającą fabułą, stosem zagadek i tajemnic. Odczuwalny jest mistyczny urok, który przenosi czytelnika w sam środek akcji, otoczony gęstą aurą niepewności. To wyjątkowe połączenie ograniczonego przestrzennie settingu i wciągającego narracyjnego splata się w fascynującą opowieść, w której każdy element komponuje się w doskonały sposób, pozostawiając czytelnika zafascynowanego i pragnącego zgłębić każdy zakamarek tej magicznej krainy.

"Pierwszy Róg" to nie tylko powieść fantasy, ale również podróż do fascynującego świata, gdzie magia, przygoda i intryga splatają się w pasjonującą opowieść. To powieść, którą czyta się dosłownie na jednym wdechu. Nie da się od niej oderwać – fascynuje, intryguje i wzbudza żywe oraz szczere emocje. Autor doskonale manipuluje napięciem, tworząc atmosferę, która pochłania czytelnika od pierwszej strony, pozostawiając apetyt na więcej. To nie tylko opowieść o walce z przepotężnym Imperium Thalaku, ale również niezapomniana podróż przez magiczny świat, gdzie każda strona jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Autor gra na strunach napięcia, tworząc atmosferę, która porywa czytelnika w wir niewytłumaczalnej magii. "Pierwszy Róg" to nie tylko opowieść, to ceremonia, w której każde słowo jest jak zaklęcie, przyciągające i fascynujące. Podążając za tą mistyczną melodią, czytelnik zanurza się w krainie, gdzie magia, przygoda i intryga tworzą harmonię nie do opisania. To nie tylko książka, to przeżycie, którego smak zostaje na długo na podniebieniu duszy. "Pierwszy Róg" to nie tylko recital słów, lecz mistyczna podróż, której tęsknota zostaje w sercu, pragnienie zgłębienia kolejnych tajemnic tego olśniewającego uniwersum. Polecam wszystkim, którzy chcą zanurzyć się w świat niezwykłych emocji, gdzie każde zdanie jest jak wiersz, a każdy rozdział jak nowa strona niewypowiedzianej baśni.

Co łączy serial "Miodowe lata" z pierwszym tomem cyklu "Tejemnice Askiru"? To, że akcja rozgrywa się w jednym miejscu, a mimo to historia wciąga tak mocno, że nie da się od niej oderwać, póki nie pozna się zakończenia!

Jestem oczarowana książką "Pierwszy róg" i zastanawiam się, jakim cudem dopiero teraz poznałam tę historię. Z drugiej strony "lepiej późno, niż wcale".

Akcja książki rozgrywa się w górskiej karczmie, w której utknął m.in.Havald, wojownik zmęczony ciągłą walką, Leandra - czarodziejka owiana tajemniczą aurą, przywódca łupieżców, czy elfka, która ma dość specyficzne upodobania seksualne. Każdy ma swój cel podróży, swoje tajemnice, jednak w pewnym momencie zostają zamknięci w jednym miejscu odcięci od świata przez burzę śnieżną, a krwawe morderstwa sprawiają, że wybucha panika i nikt nie wie komu może zaufać.

Absolutnie się nie spodziewałam, że ta lektura tak bardzo mnie pochłonie!
Nie ukrywam, że początek był dla mnie nieco uciążliwy, trudno było mi się odnaleźć, jednak im głębiej w las, tym trudniej było mi zawrócić z obranej drogi i odłożyć książkę nawet na moment! Barwne postacie, genialne dialogi, mroczne intrygi i nieustające napięcie, które potęgowało uczucie, że niewiadomo komu można wierzyć. Te wszystkie cechy sprawiały, że z coraz większym zainteresowaniem pochłaniam kolejne strony powieści.
Nie zabrakło tutaj magii, która otulała czytelnika niczym koc w chłodny zimowy dzień, charakternych bohaterów, którzy dążyli do odkrycia prawdy, a także siły przyjaźni, która w takich momentach jest niezwykle ważna dla każdego człowieka czy istoty nadprzyrodzonej.
Bardzo podoba mi się w tej pozycji gęsta, wręcz lepka atmosfera, która niczym gaz pieprzowy rozpylony w zamkniętej przestrzeni sprawia, że ciężko złapać oddech i konieczna jest interwencja świeżego powietrza, by móc złapać głęboki oddech.
"Pierwszy róg" to znakomita lektura high fantasy, która jest obowiązkową pozycją na liście książek do przeczytania wszystkich fanów tego gatunku - i nie tylko! Przygoda, niebezpieczeństwo, tajemnice, magia i rozprzestrzeniająca się panika - te cechy zmieszane ze sobą tworzą mieszankę ABSOLUTNIE nieprzewidywalną!
Niemal 500 str. przeczytałam w trochę ponad jeden dzień - czy muszę dodawać coś więcej?
Czytajcie, bo warto!

„Pierwszy róg” to historia, która od razu przenosi was do innego świata i sprawia, że na jakiś czas możecie zapomnieć o rzeczywistości. W pewnej gospodzie przecinają się drogi bardzo ciekawych bohaterów. Już na początku poznajemy Havalda, starszego wojownika zmęczonego ciągła walką. Natrafia na Leandrę, tajemnicą czarodziejkę, z którą poniekąd zaczyna współpracować. To pierwszy tom high fantasy, a więc sam początek losów bohaterów, których pokochałam całym sercem. Z napięciem kartkowałam kolejne strony, pozwalając, by autor pochłonął mnie swoją historią w całości. To, co najbardziej ujęło mnie w tej powieści, to niepowtarzalny klimat, który utrzymuje się między rozdziałami i nie pozwala o sobie zapomnieć. Jest niezwykły, idealnie wyważony i tak wciągający, że można zapomnieć o prawdziwym świecie. „Pierwszy Róg” ma w sobie wszystko, co dobre fantasy powinno posiadać - genialnie stworzony świat, silnych bohaterów, magię, tajemnice, zbrodnie, sojusze i tworzące się między postaciami przyjaźnie. Więzi i relacje mają tutaj duże znaczenie, ale są splecione z intrygą, która nie puszcza do ostatnich stron i trzyma w napięciu przez całą historię. Ogromnym plusem jest także płynny styl pisania autora, który pozwolił mi kartkować strony jeszcze szybciej i wzmagał moją ciekawość. Mróz, który opisany jest na początku, można odczuć na własnej skórze, a zapach zimy, chłodne powiewy wiatru i śmierć czyha na każdym kroku, tak dobitnie, że trudno się od tego klimatu uwolnić. Jestem zauroczona bohaterami i tym jak dokładnie zostali zbudowani. Na terenie karczmy dochodzi do tajemniczego morderstwa i od tego momentu niepewność jest wyczuwalna na każdym kroku, a zniewoleni przez zimę i ciążący śnieg ludzie odczuwają go dobitnie. Choć akcja powieści toczy się w jednym miejscu, nie ma tutaj czasu na nudę. Fabuła powoli jest budowana od pierwszych stron i rozpędza się delikatnie, tylko po to, by w niespodziewanym momencie nagle czymś nas zaskoczyć. W karczmie bohaterowie są zdani tylko na siebie i pomimo towarzyszących im różnic muszą nauczyć się sobie ufać i współpracować. Wraz z kolejnymi rozdziałami pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości, a wszystko to jest po to, by utrzymać ciekawość i dawać czytelnikowi kolejne zagadki do rozwiązania. Choć to dopiero pierwszy tom, uważam, że ta seria ma ogromny potencjał i na pewno w przyszłości sięgnę po kolejne tomy. Jeśli tylko lubicie dobrze wykreowanych bohaterów i rozbudowane fantasy, ta pozycja będzie dla was idealna.

Jakie to było świetne! Za mną pierwszy tom z siedmiu - I szczerze bardzo chętnie od razu sięgnęłabym po drugi, trzeci i następne tomy, bo supi się przy tej książce bawiłam.
Według mnie nie jest prosto zbudować tak dobrą otoczkę wokół czytelnika, żeby czuł, że siedzi w nie swoich czasach, przy jednym drewnianym stole w gospodzie razem z bohaterami, chowając się przed zimową burzą w górach, szczypiącą w policzki.

Kurczę, opiszę to swoimi słowami, bo inaczej nie umiem hahaha - już od pierwszego momentu dialogów między bohaterami i tego jak jeden mówił do drugiego coś w stylu:
- Ależ panie, WIDZICIE przecież, że żołnierze nie ustąpią. Błagam!
- DAJCIE jej pierwszy z brzegu wolny pokój -…
TEN TAKI DIALEKT LUDOWY! Tak mnie pochłonął! W sensie jak mówi się do drugiej osobie w liczbie mnogiej. To dało tak dobrego klimatu! I rzadko się zdarza, by opisy w książkach mnie interesowały, a tu wszystko było tak wciągająco napisane! Taki styl pisania, przez który się płynie, a i który jednocześnie przenosi nas do czasów, które tak intrygują i są nam zupełnie nieznane!

🏔️stary wojownik Havald, zmęczony życiem i wieczną walką,
🏔️ tajemnicza czarodziejka Leandra,
🏔️ niebezpieczny przywódca bandy łupieżców,
🏔️ mroczna elfka
I jako naczelna czytelniczka romansideł, ja tu liczę na rozwój jednej relacji w kolejnych tomach… 🙄hahaha

• magia,
• tajemnice,
• mróz, który odcina grupkę osób od świata, co absolutnie zawsze oznacza konflikty i gęstą atmosferę,
• genialnie wykreowani bohaterowie.

I powiem tak - ja nie jestem jakąś wielką fanką fantasy, a skoro ten świat mnie tak wkręcił, to co powie osoba, która to uwielbia? Mam nadzieję, że tego nie przegapi!

Oczywiście jest kilka rzeczy, do których mogłabym się przyczepić, ale giną one totalnie w rozrywce, jaką daje ta opowieść. Nie mogę się doczekać drugiego tomu, na pewno niedługo po niego sięgnę!

Współpraca reklamowa z @wydawnictwo_initium dziękuję!

Richard Schwartz Pierwszy róg Zobacz więcej
Richard Schwartz Pierwszy róg Zobacz więcej