Brylantowy miecz, drewniany miecz

Okładka książki Brylantowy miecz, drewniany miecz Nik Pierumow
Okładka książki Brylantowy miecz, drewniany miecz
Nik Pierumow Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Kroniki przełomu (tom 1) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
Kroniki przełomu (tom 1)
Obca Krew
Алмазный меч, деревянный меч
Fabryka Słów
2011-08-05
2011-08-05
Rafał Dębski

Kawał porządnej, solidnej fantastyki magii i miecza. Świetnie napisana powieść, w której przeplata się wiele wątków dotyczących różnych bohaterów. Wykreowany świat dość podobny do klasycznych uniwersów fantasy, ale zawierający również oryginalne elementy (np. śmiercionośna Ulewa, która raz do roku przetacza się przez określone tereny i zabija wszystko, co nie zdoła ukryć się pod kamiennymi osłonami, gdyż tylko lita skała potrafi powstrzymać trujące strugi) . Żyją w nim różne rasy humanoidalne – oprócz ludzi są klasycznie elfy i krasnoludy, ale i cały szereg innych ras. W podobnych powieściach dość częstym motywem są wojny między narodami czy rasami, tu mamy coś innego – wojny w zasadzie już się przetoczyły w czasach poprzedzających fabułę, natomiast narastający konflikt staje się rewolucją przeciwko kaście magów, którzy sprawują totalitarne, znienawidzone powszechnie rządy. Na czele tej rewolucji staje Imperator, będący co prawda formalnie urzędującym władcą, ale realnie będący marionetką w rękach magów. Marionetka ta jednak postanawia zerwać sznurki..
"Fabryka Słów" - to, że wydaliście sam pierwszy tom, a kontynuacji już nie, to istny skandal i niewybaczalny błąd!

Świetna pozycja, wielka szkoda że Fabryka Słów nie przetłumaczyła jeszcze kolejnych tomów ale może się doczekamy

Znalazłem te książkę na kiermaszu za 10 zł i prawdę mówiąc po tytule spodziewałem się jakiegoś badziewia dla dzieci, jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że czytam ala dark fantasy i pochłaniam strona po stronie aż tu nagle koniec!
Aż dziwnie się, że Fabryka Słów nie przetłumaczyła drugiej części i wielce z tego powodu ubolewam, jak dojrzycie oczyma Brylantowy Miecz, to polecam w ciemno.
A nuż, kiedyś dostaniemy kontynuację.

Dziś po raz kolejny czuję się oszukana jako konsument. Książkę kupiłam pod wpływem chwili, nie mając świadomości że to pierwszy z wielu tomów.
Książka jest świetna, człowiek czeka na ciąg dalszy a tu kontynuacji Fabryka Słów nie przetłumaczyła.

Uważam, że każdy wielbiciel fantasy powinien z tą pozycją się zapoznać. Mogę zagwarantować świetny, mroczny klimat, interesujących bohaterów, spisek wojnę, czary i krew. Brakuje tylko zakończenia.

Ludzie, czytajcie, wkurzajcie się i piszcie do Fabryki Słów, to jest cykl który warto wydać!

Świetnie się czyta, ciekawe postaci bohaterów i ich historie. Tom pierwszy zmusza do poznania dalszych losów bohaterów. kupuję kolejne tomy:)

Pierumow pioruńsko mnie zaskoczył, jeśli wolno mi tak napisać. Nie wiem, czego się spodziewałam, ale na pewno nie tak dobrego fantasy.
Skomplikowana hierarchia i okrutne intrygi magów siedmiu zakonów, kapłani Kościoła Zbawiciela i chramy Dawnych Bogów, najemni żołnierze Szarej Ligi, a do tego zniewolone i zepchnięte na margines niedobitki nieludzi: krasnoludów, elfów, Tuatha De Dannan (Danu),trolli, koboldów i wielu innych, śmiercionośne Ulewy jadowitych deszczy i ich dziwny władca, Imperator usiłujący wyzwolić się spod kontroli czarodziejów i wreszcie tytułowe Miecze - potężne artefakty starych ras czekające, by spłynąć krwią homeuszy. I wiele, wiele więcej ciekawych wątków i szczegółów.
Strony mkną szybciej niż strzała wypuszczona z łuku Tuatha De i zanim się człowiek obejrzy magiczna butelka już pokazuje dno. A kolejnej części cyklu ni widu ni słychu...
Mistrzowsko sprawione fantasy. Polecam smakoszom gatunku i nie tylko. :)

Osobiście dla mnie bardzo dobry kawał fantasy. Takiej nawet trochę spod znaku "dark fantasy". Mimo stosunkowo sporej objętości (a jak zauważyłem grube książki fantasy w większości to dobre książki) czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Nie mam raczej żadnych powodów żeby wskazać jakieś wady "Brylantowego miecza...", ale mam jedno ale i to zapisane w sposób ALE... Otóż boli mnie to, że póki co nie zostały wydane kolejne tomy tej sagi i bardzo tego żałuję. Pierwsza część na prawdę mnie rozochociła i szczerze jestem ciekawy dalszych przygód Fessa, Agaty, Tavi i Imperatora... I wątek Pana Ulewy jest niezwykle ciekawy. Czytając tę książkę odniosłem wrażenie, że jest to swoisty prolog do dalszych części. Na początku akcja toczy się leniwie (nie mylić z nudnie),czytelnik wprowadzany jest w mroczny świat z kart książki. A ostatnie 100 stron wbija w fotel, kanapkę, krzesło (niepotrzebne skreślić). Akcja nabiera takiego tempa że chciałoby się jeszcze więcej. Książkę oceniam bardzo dobrze i polecam każdemu kto lubi fantastykę w tradycyjnym wydaniu.

Do dzieła Nika Pierumowa mam mieszane uczucia. Z jednej strony, pisarz stworzył niezwykle rozbudowany i interesujący świat, wypełniony ciekawymi istotami i intrygującą siecią intryg, gdzie wydarzenia dodatkowo są gnane nieznaną i śmiercionośną Ulewą, a tajemnicze i pradawne istoty również wydają się mieć duże znaczenie dla przyszłości tego świata i jego mieszkańców. Jednakże momentami książka mnie po prostu męczyła splątaniem wątków i ciągłymi skokami między bohaterami, wręcz wymuszała odłożenie jej na bok na jakiś czas. W każdym razie czekam, by dostać w ręce kolejne części "Kronik Przełomu" i odkryć niewyjaśnione tajemnice tego świata.

Kawał porządnej fantasy w klasycznym stylu. Pierumowa poznałem jak większość dzięki (nie)sławnej, rzekomej kontynuacji Władcy Pierścieni. Lat temu to było więcej niż parę, wrażeń po książce dokładnie nie pamiętam, ale wiem, że podobało mi się zaangażowanie i zastanawiałem się czy ten autor nie mógłby napisać czegoś swojego - bo ma potencjał (czasy Przedinternetowe). Parę miesięcy temu w jakimś artykule przypomniano mi o tym autorze, a tydzień temu, będąc w bibliotece, nadziałem się na tę oto książkę. Przeznaczenie. Przeznaczenie niczym czekający mnie Immelstorm. Inspiracje Sapkowskim, których Pierumow nie ukrywa są widoczne na pierwszym planie. Elfy i krasnoludy do rezerwatu, dominacja podłych ludzi, a czarodzieje najpodlejszym nasieniem wśród nich. Świetnie się czyta i nie zgadzam się, że ciężko się połapać w nazwach, kosmologii czy chronologii. Czasem tylko mało zręczny opis dialogowy czy niejasne przejście między myślą bohatera a narratorem. Spłycony opis przyrody i scenerii tłumaczę jako pozostawiona biała karta dla następnych tomów. Tylko właśnie... Gdzie one? Szkoda, że nie wiedziałem pożyczając, że nie ma następnych części w języku polskim.

UWAGA - Świetna książka - niemniej ODRADZAM ! Głównie ze względu na brak kontynuacji w języku PL. Książka wciąga i aż boli że w obecnej chwili ni jak nie można przeczytać T2.

• Fabryka Słów

Dodaj cytat z książki Brylantowy miecz, drewniany miecz