Okno skąpane w mroku

Okładka książki Okno skąpane w mroku Rachel Gillig
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Okładka książki Okno skąpane w mroku
Rachel Gillig
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Wydawnictwo: Nowe Strony Cykl: Tajemnice Króla Shepherda (tom 1) romantasy
romantasy
Tajemnice Króla Shepherda (tom 1)
One Dark Window
Nowe Strony
2023-09-12
2023-09-12
2022-09-27
9788383208985
Aleksandra Górczyńska
fantastyka gotyk horror fantasy romance
Inne

Intryga na intrydze, knucie ciągnie za sobą knucie kogoś innego. Kto jest wrogiem, a przyjacielem? Cudo. Kocham tego typu fantastykę. Plus zakończenie...Nie mogę doczekać się kiedy sięgnę za 2 tom <3

Mam z nią problem - pomysł bardzo dobry, ale czegoś brakuje.
Relacja pomiędzy głównymi bohaterami wydaje mi się zbyt płytka. Autorka nie pokazała głębi uczuć głównych bohaterów. Ich emocji. Wszystko przebiegało zbyt szybko - od strachu i braku zaufania do wielkiej miłości - wszystko w jednym rozdziale.

Mam z nią problem - pomysł bardzo dobry, ale czegoś brakuje.

Bardzo ciekawa pozycja, dosyć mroczna. Na początku trochę wolno się rozkręcała, ale zdecydowanie nadrobiła zakończeniem, które było dla mnie zaskakujące i podsyciło apetyt na drugi tom. Nie jest to typowe fantasy z wampirami, dużą ilością krwi i romansu. Ta opowieść jest bardziej subtelna pod tym względem, ale ma swoje brutalne momenty. Dodatkowo książka w papierowej wersji jest naprawdę bardzo ładna i staranna. Bardzo mi się spodobała zarówno okładka jak i treść.

Jedna z lepszych książek fantasty jakie czytałem ostatnio! Sam pomysł z kartami opaczności jest strzałem w dziesiątkę, motyw żywiciela i pasożyta żyjący w symbiozie bardzo mi się spodobał. Było mrocznie, świetny gotycki klimat. Niebezpieczeństwo. Magia. Zdrada. Miłość. Mrok. Żałuję że tak późno się za nią wziąłem, całe szczescie niedługo 2 Tom😍

Książka od której nie można się oderwać. Historia w której trudno przewidzieć zakończenie.

Zazwyczaj chodzę do biblioteki z przygotowanymi gotowymi tytułami do wypożyczenia, ale tym razem wędrowałam między półkami w poszukiwaniu książek, które same mnie wybiorą 😁 Będąc na dziale nowości w oczy rzuciło mi się “Okno skąpane w mroku”. Gdzieś tam przewijało mi się w social mediach, ale nie specjalnie wiedziałam o czym dokładniej jest, więc w ciemno wzięłam ją ze sobą do domu.

Historia zaczyna się dosyć niepozornie, ale im dłużej czytałam tym bardziej się wkręcałam w przygody Elspeth oraz Koszmaru żyjącego w jej głowie. Pomysł na krainę oddzieloną od reszty ludzkości magiczną, zabójczą mgłą, w której największą wartością człowieka jest to jakie Karty Opatrzności posiada totalnie mnie oczarował. Wspomniane Karty mają dwanaście różnych zastosowań, ale każde ich użycie ma swoją cenę.

Elspeth w dzieciństwie zachorowała na magiczną infekcję, która w dalszym rozrachunku sprawiła, że wchłonęła Koszmar, który na dobre zagnieździł się w jej umyśle, karmiąc się jej myślami oraz sekretami, ale o dziwo wielokrotnie okazał się użyteczny, ratując dziewczynie życie. Niestety, każdorazowa pomoc sprawia, iż rośnie w siłę i przejmuję kontrolę nad biedną Elspeth.

Duszny, mglisty klimat tej powieści to coś co sprawia, że moja dusza śpiewa. Uwielbiam tego typu historie, a oryginalny pomysł na fabułę tym bardziej przyśpiesza rytm serca! Przyśpiesza go również relacja między Elspeth a Ravynem. Mają oni więcej wspólnego niż początkowo można sądzić, co tylko podsyca żar między nimi oraz daje im wspólny cel jakim jest zebranie całej Talii Kart, aby ocalić Blunder przed całkowitym pożarciem przez mgłę.

Końcówka jest tak mocna, że drugi tom potrzebuję na już! Jest to kontynuacja, której najbardziej będę wyczekiwać 🙈 Jeżeli gustujecie w klimatycznych, mrocznych historiach to “Okno skąpane w mroku” to pozycja obowiązkowa!❤️

𝐫𝐚𝐭𝐢𝐧𝐠: 𝟒⭐️

🕯️ “Okno skąpane w mroku” to już czwarta książka fantasy, którą przeczytałam w tym miesiącu. Nie mogłam wybrać sobie lepszej pozycji, by nie czuć się znudzona i nadal z zaciekawieniem przewracać strony.

𝐇𝐞 𝐜𝐚𝐦𝐞 𝐟𝐨𝐫 𝐭𝐡𝐞 𝐠𝐢𝐫𝐥... 𝐀𝐧𝐝 𝐠𝐨𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐦𝐨𝐧𝐬𝐭𝐞𝐫 𝐢𝐧𝐬𝐭𝐞𝐚𝐝.

🕯️ Patrzyłam na ten tytuł na moim regale prawie rok. Zdecydowanie musiałam dojrzeć, żeby przeczytać “Okno…” i chociaż jesień byłaby do tego lepszą porą, to jednak nadal świetnie się bawiłam. Pomimo słońca i upału za oknem, autorka stworzyła taki klimat, że czułam się, jakbym to ja była w mrocznym miejscu spowitym mgłą. Myślę, że jest to najlepszy aspekt książki (ale jest też dużo tych dobrych, spokojnie).

🕯️ Bohaterów polubiłam praktycznie z marszu. Są idealnie wykreowani, każdy z nich z wyraźnie stworzonym charakterem, nikt nie wypada mdło czy blado. W połączeniu z interesującymi wydarzeniami i zwrotami akcji stanowią grupkę, o której naprawdę przyjemnie się czyta. Przede wszystkim można wyobrazić ich sobie jako prawdziwe osoby i przeżywać razem z nimi każdą misję.

🕯️ Nie mogę doczekać się drugiego tomu, bo słyszałam o nim wiele zachwytów i mam nadzieję, że dostaniemy porządne rozwinięcie końcówki “Okna…”, bo DZIAŁO SIĘ.

𝐫𝐚𝐭𝐢𝐧𝐠: 𝟒⭐️

𝐇𝐞 𝐜𝐚𝐦𝐞 𝐟𝐨𝐫 𝐭𝐡𝐞 𝐠𝐢𝐫𝐥... 𝐀𝐧𝐝 𝐠𝐨𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐦𝐨𝐧𝐬𝐭𝐞𝐫 𝐢𝐧𝐬𝐭𝐞𝐚𝐝.

4,5/5 ⭐
3/5 🌶️

“Jak bajka na dobranoc – mroczna, niezwykła. Niemożliwa.”

Uwielbiam książki z mrocznymi, magicznymi motywami, które mają trochę “dark akademia vibe”. Właśnie to zmotywowało mnie do przeczytania “Okna skąpanego w mroku”, które swego czasu było hitem na książkowej stronie tiktoka i Instagrama. Te kilka godzin, które spędziłam podczas lektury powieści Rachel Gilling dostarczyło mi niezapomnianej rozrywki w małym miasteczku, które otacza nieprzenikniona mgła…

Elspeth od kilku lat nigdy nie jest sama; jako jedenastoletnia dziewczynka przeszła tajemniczą infekcję, która sprawiła, że jej żyły stają się czarne, a w umyśle zamieszkał ktoś jeszcze. Koszmar, bo tak nazywa się nieproszony gość, żyje w jej umyśle i pomaga młodej kobiecie ukryć magię, za którą mogłaby zostać skazana na śmierć. Czy jednak działania potwora są bezinteresowne?

Wątek intruza w umyśle jest często wykorzystywany w książkach i filmach, jednak rzadko się zdarza, by był tak dobrze napisany. Nie ma mowy tutaj o opętaniu, jakie znamy. Historię Elspeth porównałabym do książki „Intruz” – w obu przypadkach nosiciel i pasożyt muszą żyć w symbiozie, inaczej zginą.
Jeśli chodzi o romans między dwójką bohaterów, to uważam, że to słaby punkt tej powieści. Autorka wykorzystała znany nam motyw „udawanego związku”, jednak zbyt szybko przerodziło się to w prawdziwe, poważne uczucie.

Bardzo polubiłam się z kreacją pobocznych bohaterów, jak i skomplikowaną osobowością Koszmaru oraz tym, w jaki sposób Gillig przedstawia nam jego stronę opowieści i naprowadza czytelnika na nieoczywiste wyjaśnienie. Zakończenie zmiotło mnie z planszy i bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Nowe Strony ogłosiło premierę drugiej części, ponieważ bardzo chcę wiedzieć, co jeszcze czeka naszych bohaterów i jakie przeszkody na ich drodze umieściła autorka książki.

4,5/5 ⭐
3/5 🌶️

“Jak bajka na dobranoc – mroczna, niezwykła. Niemożliwa.”

Hej 💙 Dziś przychodzę do Was z moimi wrażeniami po lekturze Okna skąpanego w mroku @rmgillig

Pierwsze 70 stron czytałam przez równe cztery dni i nie rozumiałam skąd taka popularność i pozytywne recenzje tej książki. W zasadzie nic się nie działo i nic nie przyciągnęło mojej uwagi. Jednak po przekroczeniu magicznych 100 stron dosłownie zostałam zahipnotyzowana tym mglistym i tajemniczym światem, w którym jedyna dobra magia pochodzi z kart.

W świecie, w którym żyje Elspeth ludzie łapią tajemniczą infekcję, która rozpoczyna się od gorączki, a żyły stają się ciemne. Jeśli ktoś zwalczy infekcję to oznacza, że nosi w sobie magię, która jest zakazana.
Elspeth w wieku jedenastu lat przeszła infekcję, którą przeżyła ukrywając się u swojego wujostwa. W tamtym czasie odkryła również w gabinecie wuja kartę koszmaru, która po jej dotknięciu pozostawia po sobie swoje piętno. Kobieta nie jest jednak jedyną, która ukrywa coś głęboko w sobie…

Wątek koszmaru w głowie głównej bohaterki to istny majstersztyk, jeszcze z czymś takim nie spotkałam się w literaturze. Nie jest to typowe opętanie, które znam, to cos znacznie więcej. Mega intrygujące i wciągające w swój mrok. Szczególnie kiedy Koszmar przejmował inicjatywę.

Porozpływam się teraz nad przystojnym kapitanem straży króla, Ravynem, który w moim odczuciu jest idealnym bohaterem romantycznym. Jego czyny świadczyły o dużej odwadze, poczuciu niesprawiedliwości i trosce o swoją ojczyznę i bliskich.

Powoli kiełkujące uczucie między głównymi bohaterami
obserwowałam z przyjemnością, choć oboje w pewnym sensie byli przymuszeni do udawania uczuć to jednak nie byli w stanie oprzeć się temu przyciąganiu. Bardzo przeżywałam ostatnie rozdziały pierwszego tomu i nie dowierzałam, że autorka może tak potraktować czytelnika. Choć z drugiej strony podziwiam za odważne kroki podjęte względem fabuły i losu bohaterów.

Mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz, aby prześledzić całą historię w poszukiwaniu wskazówek co do wszystkich zawartych w książce tajemnic. Lektura była ogromnie angażująca i momentami wymagała pełnego skupienia. Polecam z całego serducha 💙

Instagram : (mole_na_stronach)
Listopad zawsze kojarzył mi się z mroczną i tajemniczą atmosferą; długimi leśnymi spacerami, podczas, których patrzyłam, jak ostatnie liście spadają z drzew 🍂. Cała przyroda przygotowuje się na długą zimę ❄️, podczas której każdy promień słońca ☀️jest na wagę złota… Taką dokładnie atmosferę moim zdaniem można znaleźć w książce “Okno Skąpane w Mroku”. Gęsta, wręcz namacalna, atmosfera typu dark academia jest czymś, co na pewno zapadnie mi w pamięci.✨

🌚Akcja dzieje się w królestwie odseparowanym od świata niebezpieczną mgłą. Właśnie tam kłębi się starożytna magia, mogąca doprowadzić człowieka do szaleństwa i powolnej śmierci. Główną bohaterką jest Elspeth, zakażona zakazaną magią. Przez prawie całe swoje życie kryje się w domu swojego wuja. Z dala od świata i ciekawskich spojrzeń musi ukrywać swoją infekcję, a także fakt, że w jej umyśle czai się potwór…

🌚Rachel Gillig w perfekcyjny sposób wykreowała bohaterów i relacje między nimi. Więź jaka łączyła Elspeth z Koszmarem wydawała się do bólu realna. Uwielbiałam jego komentarze na otaczające ich wydarzenia - humoru mu odmówić nie można.

🌚Jeśli chodzi o wątek miłosny jest on równie mroczny i nieprzenikniony co sama książka - możecie liczyć na świetny slow burn; od niektórych scen zapiera dech w piersi… tension is just >>>>>>

🌚Poza cudownym dark klimatem przygotujcie się na spiski, zdrady, układy, polityczne intrygi, magię, niebezpieczeństwa, miłość, nienawiść i poświęcenie oraz tajemnic, jakich mało…

xoxo
Iga🌛