Patronaty tygodnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.11.2018

Dni robią się coraz krótsze i coraz zimniejsze. Nic więc dziwnego, że mole książkowe wolą umościć się w swoich ulubionych fotelach z obowiązkowym zapasem herbaty. Dla tych, którzy się boją, że książek nie wystarczy im na nadchodzące ochłodzenie, polecamy te, którym w tym tygodniu dumnie patronujemy.

Patronaty tygodnia

Oddam brata w dobre ręce! Zapiski MalwinyOlga Płocińska

Książka jest w formie prowadzonych zapisków przez starszą siostrę Malwinę. Malwina jest bystrą obserwatorką, a swoje obserwacje zapisuje w zeszycie. Pisze przede wszystkim o swojej rodzinie. O mamie, która lubi planować, o cioci Funi, która lubi… turlać się po dywanie, a także o swoim młodszym, niespełna dwuletnim bracie, który lubi wkurzać o parę lat starszą siostrę… Właściwie nie wiadomo, czy on to lubi, po prostu tak się często dzieje. Ale równie często Michał, bo tak ma braciszek Malwiny na imię, demonstruje swoje przywiązanie do niej, a nawet miłość. I Malwina jest w kropce! Oddać brata w dobre ręce czy zatrzymać?!

Stulecie WinnychAłbena Grabowska

„Stulecie Winnych" to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i prawda uniwersalna. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu…

Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym – dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki – córki Mani. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku – kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.

Robin. Biografia Robina WilliamsaDave Itzkoff, Tłumaczenie: Maciej Studencki

Reporter „New York Timesa”, Dave Itzkoff, stworzył fascynujący portret Robina Williamsa – jednego z najbardziej uwielbianych i jak się okazało, niezrozumianych artystów amerykańskich.
Robin Williams był wyjątkowo utalentowanym aktorem filmowym, teatralnym i dubingowym. Znany i podziwiany za występy zarówno w komediowych stand upach, jak i w bijących rekordy popularności na całym świecie filmach fabularnych. Jego kariera zaczęła się przełomową rolą w serialu „Mork & Mindy”. Serca widzów na całym świecie skradł występami w takich produkcjach, jak chociażby „Stowarzyszenie umarłych poetów”, „Pani Dubtfire” czy „Good Morning Wietnam”. Rola w „Buntowniku z wyboru” przyniosła mu Oscara. Choć był postrzegany przez kinomanów jako jeden z bardziej radosnych ludzi świata, popełnił samobójstwo.
Dave Itzkoff w rewelacyjnej biografii pokazuje zarówno komiczny blask Williamsa, jak i skrzętnie ukrywane sprzeczne emocje i zwątpienia. Kreśli portret człowieka, który walczył z uzależnieniem i depresją, i odkrywa nieznane dotąd fakty z jego życia. Aktor, poza depresją i uzależnieniem alkoholowym, zmagał się także z postępującą chorobą Parkinsona i demencją. Ze swoich problemów często robił tematy tragikomicznych występów.
Autor książki, czerpiąc z ponad setki oryginalnych wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami Williamsa, a także z obszernych źródeł archiwalnych, stworzył biografię będącą oryginalnym spojrzeniem na człowieka, którego twórczość poruszała miliony ludzi na całym świecie.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markizaNancy Springer, Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Czy nastoletnia dziewczyna może zostać detektywem? Czy młodej pannie przystoi podróżować na rowerze i wałęsać się samotnie po ulicach wielkiego miasta, gdzie nietrudno wpaść w tarapaty? I wszystko to w scenerii XIX-wiecznego Londynu! Taką nastolatką jest Enola Holmes – młodsza siostra słynnego Sherlocka.

W dniu czternastych urodzin Enoli znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, na których spada obowiązek zaopiekowania się młodszą siostrą i którzy chcieliby zatrzymać ją na pensji z internatem, dziewczyna ucieka do Londynu, by odszukać matkę. 

Zuchwała buntowniczka wkrótce przekona się, jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim mieście. Poszukiwana przez najlepszego detektywa w historii i połowę Scotland Yardu, Enola zostaje uwikłana w sprawę porwania młodego markiza. Musi uciekać przed wszelkiej maści złoczyńcami, zostaje obrończynią słabszych i pokrzywdzonych i – przede wszystkim – rozwiązuje swoją pierwszą sprawę kryminalną. Czy odnajdzie matkę? Czy uda jej się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zniknęła? Do czego może służyć gorset albo tiurniura, gdy się jest zbuntowaną młodą panną?

KallokainaKarin Boye, Tłumaczenie: Przemysław Pożar

Kultowa szwedzka dystopia po raz pierwszy po polsku.

W militarnej dyktaturze, gdzie życie obywateli na każdym kroku regulują państwowe przepisy, chemik Leo Kall stara się zasłużyć na chwałę, przedstawiając władzom swój najnowszy wynalazek – serum zmuszające przesłuchiwanego do wyznania swoich najskrytszych myśli.

 

 

Spektrum. GeminidyNanna Foss, Tłumaczenie: Bogusława Sochańska

„Geminidy” to druga część serii „Spektrum”, w której poznajemy dalsze losy szóstki bohaterów prześladowanych przez tajemnicze moce i próbujących rozwiązać zagadkę śmierci jednego z bohaterów oraz wyzwań, jakie stawiają przed nimi podróże w czasie, do których należy niespodziewana miłość.

 

 

Mam chusteczkę haftowanąHanna Greń

Aspirant Konstanty Nakański prowadzi sprawę zabójstwa. Śledztwo przebiega opornie, gdyż policjant nie może znaleźć żadnego powodu, dla którego ktoś miałby pozbawić życia pewnego młodego mężczyznę. Jedyny ślad stanowi znaleziona na miejscu zbrodni chusteczka z ozdobnym haftowanym monogramem.

Po śmierci rodziców Eliza Rogowska odnosi wrażenie, że całkiem straciła kontrolę nad swoim życiem. Okazuje się, że matka i ojciec ukrywali przed nią wiele tajemnic, także związanych z przeszłością dziewczyny. Eliza postanawia odkryć te tajemnice, w czym wydatnie przeszkadza jej fakt, że człowiek, z którym zamierzała związać swoją przyszłość, po śmierci jej rodziców uznaje, że nie musi już odgrywać roli czułego, opiekuńczego mężczyzny. Pewny, że ma Elizę w swojej władzy, ukazuje prawdziwe oblicze.

Przypadek sprawia, że drogi Kostka i Elizy się krzyżują, a wówczas okazuje się, że odpowiedzi, których poszukują, są częścią tej samej układanki.

Magia i stalNik Pierumow, Tłumaczenie: Ewa Skórska

Trzymająca w napięciu, wypełniona akcją powieść w mistrzowski sposób łącząca elementy cyberpunku i steampunku.

Na ruinach cywilizacji dochodzi do starcia dwóch mocarstw; w jednym, zwanym Królestwem, rządzą racjonalizm, wykształcenie i technologia, a magia jest zakazana i tępiona. W drugim magia jest wszechobecna i to ona kształtuje życie ludzi. Molly Blackwater mieszka w Królestwie, lecz pewnego dnia odkrywa w sobie zakazane magiczne zdolności. Dręczą ją wizje wojny między dwoma mocarstwami. Kiedy w końcu dochodzi do wybuchu konfliktu, Molly staje przed arcytrudnym wyborem: po której stronie ma się opowiedzieć? W swojej ojczyźnie została wyklęta, ponieważ jest wiedźmą. Druga strona traktuje ją podejrzliwie, bo przecież może być szpiegiem…


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aksamitt  - awatar
Aksamitt 19.11.2018 19:01
Czytelniczka

Może by spróbować czegoś innego? Magia i stal

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Magia i stal
Krystian  - awatar
Krystian 19.11.2018 15:00
Czytelnik

Robin. Biografia Robina Williamsa koniecznie i może z czasem Stulecie Winnych

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Robin. Biografia Robina Williamsa  Stulecie Winnych
monaliza159  - awatar
monaliza159 19.11.2018 12:51
Czytelniczka

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
może być bardzo ciekawa, jeżeli lubi się książki detektywistyczne

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Deutschland91  - awatar
Deutschland91 19.11.2018 11:33
Czytelniczka

Tym razem jedynie mnie zaciekawiło:
Mam chusteczkę haftowaną

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mam chusteczkę haftowaną
FannyBrawne  - awatar
FannyBrawne 19.11.2018 10:45
Bibliotekarka

Zdecydowanie Spektrum. Geminidy, pierwsza część zostawiła bardzo duży apetyt na dalszy ciąg :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Spektrum. Geminidy
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 16.11.2018 12:10
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post