Wampir. Biografia symboliczna

Seria: Romantyczne okolice śmierci
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Pistacia

Mit wampiryczny doczekał się w Anglii, Francji i Niemczech wielu opracowań. Ukazano w nich rozmaite aspekty wampiryzmu uznanego za najpotężniejszy mit literacki XX wieku. Aleksander Dumas napisał w swoim "Wampirze" prorocze słowa: "Dokądkolwiek pójdziemy, będzie szedł za nami". Książka Marii Janion przedstawia drogi, którymi poruszał się wampir w kulturze europejskiej XIX i XX wieku oraz...

Książka Marii Janion przedstawia drogi, którymi poruszał się wampir w kulturze europejskiej XIX i XX wieku oraz odpowiada na pytanie, jakie elementy mitu wampirycznego najsilniej oddziałały na wyobraźnię człowieka.

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria

Lycoris | 2012-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Myślę, że wśród tylu pochwał przyda się chociaż odrobina krytyki.

1. Na ok. 600 stron książki jedynie 230 jest opracowaniem wampiryzmu i tytułową "biografią". Reszta to po prostu fragmenty, na których opracowanie było rzekomo oparte.

2. "Biogragia" - ponieważ wampiryzm nie jest tu podzielony na okresy i epoki, ale na tematy, często bardzo chaotyczne.

3. Rzekomo - ponieważ "dzieło" Janion jest jedynie podsumowaniem opracowań innych badaczy.

4. Janion zasypuje czytelnika tytułami i cytatami, które inteligentnie brzmią, ale niewiele wnoszą. Przez brak chronologii dostawałam czkawki, bo prawie w każdym rozdziale musiałam wracać do tych samych opracowań.

5. Autorka stara się chyba być rewolucjonistką w swej dziedzinie, bo wysnuwa [lub jedynie przytacza] teorie, które często są żałośnie naiwne.

6. Jej znajomość literatury podmiotu, z której podobno czerpała, jest znikoma. A jeżeli chodzi o literaturę współczesną to zatrzymała się na latach osiemdziesiątych, przez co jej praca jest...

koninianka | 2014-07-17

Genialne i wyczerpujące opracowanie tematu wampira w literaturze i również w kulturze. Wspaniale ujęta ewolucja postaci potwora, jego wyglądu, cech i nawet nazewnictwa. Dzięki tej książce znalazłam mnóstwo ciekawych tytułów do przeczytania ( przypisy na dole strony to czyste złoto!)Według mnie jest to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów klasyki horroru i mitu wampira z czasów, gdy budził on jeszcze grozę (czyli przed panującym teraz boomem na wampiry dla nastolatków).

Karo | 2010-07-15

Ta książka jest zwyczajnie piękna.
Janion prezentuje poziom europejski, wybija się zdecydowanie wśród naszych badaczy. Sylwetka tytułowego 'bohatera' przedstawiona jest rzetelnie i z wielu różnych punktów widzenia, podparta opiniami badaczy z różnych stron świata.
Razem z częścią teoretyczną dołączono w suplemencie teksty o których traktuje część pierwsza, co bardzo ułatwia czytanie.

Polecam, polecam, polecam!

Hekate | 2016-02-10

Jeżeli ktoś spodziewa się po tej książce wielkiego traktatu antropologiczno - historycznego to może się nieco zawieść, ale nie można tu winić autorki. Pani profesor Janion jest z wykształcenia historykiem literatury i właśnie patrzy na wampiry pod tym kątem. W jej pracy główny środek ciężkości zostaje przesunięty właśnie na kwestię na sposób, w jaki wampir został ukazany w literaturze i filmie, a kwestie historyczno - antropologiczne, chociaż często poruszane, pozostają w dalszym tle. Niezbyt przypadło mi do gustu zbyt mocne, moim zdaniem, skupienie się na wątku seksualnym wampira- uważam, że problem mógł zostać przedstawiony w maksymalnie trzech rozdziałach. Praca stanowi ważne i cenne kompendium do źródeł o postaci wampira, bowiem autorka przywołuje wiele przykładów literackich wampirów. Dużym plusem jest dla mnie podział książki. Pierwsza część stanowi analizę postaci wampira w literaturze, druga natomiast to antologia tekstów o wampirze, wśród których można znaleźć takie...

Ania | 2014-07-25

Książka, która opisuje całą historię wampiryzmu, zarówno zabobonu jak i faktów, które wiążą się z tą dziedziną.
Tylko ktoś mocno zainteresowany dziedziną doceni ten tytuł, wielu czytelników myśli, że książki o wampiryzmie są pisane w stylu "Zmierzchu" i niestety nie doceniają Pani prof. Janion jako autorki.
Moim zdaniem, książka przedstawia bardzo interesujące fakty z zakresu wiedzy historycznej, ludowej, kulturowej, a także trochę wiedzy psychologicznej.
Gorąco polecam :)

Jacek | 2011-03-27

Do wszystkich osób, które dopiero zamierzają zapoznać się z tą książką:
Polecam przeczytać ją w odwrotnej kolejności. Najpierw II część - czyli teksty lub fragmenty tekstów literackich, a dopiero potem I część- opracowanie autorki. Może to niecodziennie wyglądać, ale wg mnie sprawdza się to znakomicie i daje większą przyjemność z czytania.

Ela Tomaszewska | 2016-06-29
Na półkach: Hobby, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Mit wampira uchodzi za jeden z najbardziej uniwersalny spośród ludzkich przesądów. Jednak zanim pojawiły się słowa: wampir, upiór czy zmora, wiele kultur na całym świecie miało swego własnego demona żerującego na ludzkiej witalności. Ni to człowiek, ni to bóg towarzyszy naszej cywilizacji od zarania dziejów. Jest uosobieniem naszych lęków, tęsknot i fobii. Ewoluuje tak jak ludzka duchowość. Staje się taki jakimi chcielibyśmy być ale się boimy. Łamie tabu, które zwykłym śmiertelnikom narzuca społeczeństwo. Jak pisał Aleksander Dumas dokądkolwiek pójdziemy, będzie zawsze szedł za nami.

Dzięki tej książce udało mi się zaprezentować mit wampira na maturze, mimo znacznego przekroczenia czasu. ;) Janion świetnie oprowadza nas przez różne epoki i odpowiadające im wyobrażenia o krwiopijcach. Przedstawia wiele dzieł, gdzie widoczny jest ten motyw jak i analizuje je. Troszkę brakuje mi tu uzupełnienia o nowsze przedstawienia i parę innych źródeł, razem z "Od gotycyzmu do horroru"...

Lisbeth | 2013-02-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Vampiryzm

Warto mieć tę pozycję książkową...pozycja obowiązkowa zwłaszcza dla tych którzy lubią te stworzenia :)

LadyElspeth | 2015-08-14
Przeczytana: 25 marca 2015

Ta książka podsumowuje, skąd się wziął wampir szeroko pojętej popkulturze. Zbiera i porównuje dziewiętnastowieczne teksty dotyczące wampiryzmu. Jest bardzo ciekawym punktem wyjścia do rozważań o ewolucji wampira w literaturze i filmie. Ale tylko punktem wyjścia, bo fala popularności tego tematu pchnęła wampira w bardzo różne strony, bardzo dalekie od Drakuli.

Phea | 2015-11-28

Cenny zbiór źródeł do analizowania. Sama analiza pozostawia co nieco do życzenia. Mój największy zarzut do tej książki to nadinterpretacja. Porównanie wampira-fallusa powracającego do zamku-matki jest moim zdaniem co najmniej nieuzasadnione. Czytelnikom preferującym bardziej uporządkowane i solidnie umotywowane opracowanie, polecam książkę prof. Anny Gemry.