Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś

Okładka książki Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś Maria Janion
Okładka książki Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś
Maria Janion Wydawnictwo: Sic! Seria: Stanowiska - interpretacje publicystyka literacka, eseje
179 str. 2 godz. 59 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Stanowiska - interpretacje
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
179
Czas czytania
2 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365459183
Tagi:
kultura masowa kultura wysoka kicz edukacja romantyzm
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 108 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimiera Bujwidowa, Zbigniew Gluza, Maria Janion, Katarzyna Kozłowska, Józef Krzyk, Witold Liliental, Zofia Moraczewska, Zofia Nałkowska, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Henryk Waniek
Ocena 8,3
Karta nr 108 /... Stefan Bratkowski, ...
Okładka książki Janion. Transe - traumy - transgresje. 2: Prof. Misia Maria Janion, Kazimiera Szczuka
Ocena 6,9
Janion. Transe... Maria Janion, Kazim...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
147
120

Na półkach:

Eseje na temat kultury wysokiej i kultury masowej w czasach wolności, jak i czasach uciemiężenia. Garść ciekawych przemyśleń przeplatanych ciężkim do czytania tonem, w którym niestety przebija poczucie wyższości względem tych "innych", którzy z kulturą masową mają do czynienia i odnajdują w niej rozrywkę.

Eseje na temat kultury wysokiej i kultury masowej w czasach wolności, jak i czasach uciemiężenia. Garść ciekawych przemyśleń przeplatanych ciężkim do czytania tonem, w którym niestety przebija poczucie wyższości względem tych "innych", którzy z kulturą masową mają do czynienia i odnajdują w niej rozrywkę.

Pokaż mimo to

avatar
414
326

Na półkach:

Lata mijają, a teksty Marii Janion z lat dziewięćdziesiątych nie tracą zaczepności oraz wyrazistości, mimo iż część z forsowanych przez nią prognoz zdezaktualizowała się w dobie teraźniejszości. Niewykluczone, że zdążą się jeszcze urzeczywistnić, choć w tym wypadku konieczny byłby gwałtowny obrót spraw, czemu dano wyraz w rozważaniach o polskiej kulturze literackiej. Niezależnie od tego, które z zapatrywań Marii Janion uznamy za nieprzystające do obecnych realiów życia, nie można im odmówić świeżości, albowiem stawiane przez nią tezy i wyciągane wnioski pobudzają w czytelniku procesy myślowe, a co traktuję jako największą zaletę załączonej pozycji. Maria Janion uprawia naukę o polskiej humanistyce z ogromnym zaangażowaniem, co wyczuwa się już w pierwszym tekście, w którym porusza kwestię zmierzchu paradygmatu romantycznego. „Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś?” otwiera drzwi do problemu kultury masowej, jej wejścia na salony, zawłaszczania coraz większej przestrzeni i przyciągania rzeszy odbiorców za sprawą ogólnej dostępności oraz komercyjnego charakteru. Pojawia się wiele pytań o sens kultury wysokiej, jej pojmowanie, doświadczanie, jak również konieczność podtrzymywania kultu obcowania z czymś, co znajduje się dalej albo bywa trudniejsze w odbiorze. Myślę, że tekstów Marii Janion nie można oceniać jako udanych bądź nieudanych. Należy przyjąć do wiadomości jej punkt widzenia w kwestii polskiej humanistyki, z którym nie trzeba w pełni się zgadzać i nie ma w tym niczego niestosownego.

Lata mijają, a teksty Marii Janion z lat dziewięćdziesiątych nie tracą zaczepności oraz wyrazistości, mimo iż część z forsowanych przez nią prognoz zdezaktualizowała się w dobie teraźniejszości. Niewykluczone, że zdążą się jeszcze urzeczywistnić, choć w tym wypadku konieczny byłby gwałtowny obrót spraw, czemu dano wyraz w rozważaniach o polskiej kulturze literackiej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1771
330

Na półkach: , , , , ,

W ciągu ostatnich lat kilka razy czytałam „Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś” M. Janion. Książeczkę mam w swojej biblioteczce. To cieniutka objętościowo książeczka. Ale niezwykle bogata w zakresie przekazanych czytelnikowi przemyśleń. A jeszcze bogatsza w zakresie ilości (i jakości) uruchamianych u czytelnika procesów myślowych. Za każdym razem, podczas lektury, odczuwałam zadziwienie i objawienie, że ktoś już dawno ubrał w słowa to, co ja zaledwie przeczuwałam, co starałam się umiejscowić w moim osobistym świecie wniosków, wartości i przemyśleń lub co usiłowałam nazwać po swojemu. I za każdym razem odkładałam napisanie tych słów o wrażeniu, jakie wywarła na mnie ta książeczka. Do czasu następnego spotkania z „Czy będziesz wiedział”. I do następnego. Bo okazało się, że przerastało mnie napisanie kilku słów o tym, jak wielkie wrażenie zrobiła na mnie lektura tej książeczki, jak ważne okazało się dla mnie to, co Autorka napisała i to, co ja z tego pisania wzięłam dla siebie, jaki podziw i szacunek dla Autorki wzbudziła ta maleńka książeczka.

„Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś” to zbiór przemówień i wykładów. O czym? O odnajdywaniu siebie. O tym, co nas kształtuje. O tożsamości. O kulturze wysokiej i masowej, o jej wpływie na społeczeństwa i na pojedynczego człowieka, o ideach, romantyzmie. O postmodernistycznym mieszaniu kultury wyższej z masową. O zmianach w przeżywaniu i odbierania kultury. I o przyszłości. Ludzi i kultury.

Polecam.

W ciągu ostatnich lat kilka razy czytałam „Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś” M. Janion. Książeczkę mam w swojej biblioteczce. To cieniutka objętościowo książeczka. Ale niezwykle bogata w zakresie przekazanych czytelnikowi przemyśleń. A jeszcze bogatsza w zakresie ilości (i jakości) uruchamianych u czytelnika procesów myślowych. Za każdym razem, podczas lektury,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
780
499

Na półkach: , , ,

Maria Janion to dla mnie wielkie odkrycie roku 2020. To nie jest ktoś, o kim często mówi się w mainstreamie, a ja też nie miałam wcześniej głębszych związków z kulturą wysoką, ani literaturą, więc o jej istnieniu dowiedziałam się dopiero parę lat temu, od kolegi. Na bazie jego poleceń kupiłam tytuł Historia i romantyzm. Nie przewidziałam tylko, że to taka cegła. Zaległa więc na półce w oczekiwaniu na chęć na te pewnie z 700 stron. Miałam ją gdzieś z tyłu głowy, ale przecież wiadomo, że łatwiej czytać lżejsze i krótsze książki, sprawdzonych wcześniej autorów, a ta, to kiedyś…

Aż niedawno przypadkiem trafiła mi się ta cieniutka antologia. Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś dostałam za darmo i położyłam zdecydowanie bliżej oka, żeby się do mnie uśmiechała, bo to zdecydowanie niższy próg wejścia “w” nowego autora niż 700 stron. A później Maria Janion zmarła. Pomyślałam, że to jest idealny moment na to, żeby ta wielka kobieta pożyła jeszcze chwilę w swoich słowach, zaczęłam czytać i wsiąkłam.

Czy jesteś świadomy?

Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś to zbiór przemówień i krótkich wykładów. Jest tu też jeden wywiad. Wszystkie te teksty są wymagające. Wiele zdań musiałam przeczytać kilka razy, żeby upewnić się, że właściwie rozumiem przesłanie oraz jej punkt widzenia. Wiele informacji było dla mnie nowych, ale temat jest fascynujący, bo faktycznie, skąd mamy wiedzieć, co przeżyliśmy? Oraz, co może jest ważniejsze, jak mamy to wyrazić?

Wiele tu jest przemyśleń o kulturze, zarówno wysokiej jak i masowej, o jej roli w życiu zwykłego człowieka. Wiele jest też o romantyzmie, czyli w skrócie i wielkim uproszczeniu, o naturze ludzkiej wymagającej, żeby wszystko co się dzieje, miało za sobą jakąś wyższą ideologię (przejawem jest np. zasada: Bóg, Honor, Ojczyzna czy “Solidarność”). Romantyzm według Janion był charakterystyczny dla Polaków. Był, bo już zanika, a autorka pisze dlaczego tak się dzieje i dlaczego to niedobrze. Jeśli stracimy swoje korzenie, połączenie z wieszczami z poprzednich pokoleń, to kim będziemy w przyszłości?

Może jednak wcale nie będzie tak źle

Janion ukazuje najgorszy scenariusz dla społeczeństw środkowo europejskich, czyli zatracenie w kulturze masowej. Dlaczego to takie straszne? Nie, że kultura masowa jest be, bo tak, tylko ten rodzaj kultury nie uczy jak wyrażać emocje oraz jak o nich mówić, nie daje wystarczającego bogactwa języka oraz przykładów, że tak można i jak to robić. Kultura masowa nie uświadamia, nie sprawia, że wiemy, kim jesteśmy oraz co przeżywamy. Mam jednak wrażenie, że mimo wszystko pozostał w autorce pewien optymizm, ponieważ najczęściej zostawiała jakąś niedomkniętą furtkę. Pisała, że może wcale nie będzie tak źle?

Teraz już wiem, że będę czytać więcej Janion. Będzie moim przewodnikiem po przygodzie z poznawaniem siebie oraz rozwijaniem świadomości tego, co się dzieje dookoła.

PS A w ogóle tytuł tej antologii, to parafraza słów Kundery, który pisał, że celem kultury masowej jest to, “żebyś nigdy nie wiedział, co przeżyłeś” i dlatego autor ten trafia kilka oczek wyżej na mojej liście “do poznania”.

Maria Janion to dla mnie wielkie odkrycie roku 2020. To nie jest ktoś, o kim często mówi się w mainstreamie, a ja też nie miałam wcześniej głębszych związków z kulturą wysoką, ani literaturą, więc o jej istnieniu dowiedziałam się dopiero parę lat temu, od kolegi. Na bazie jego poleceń kupiłam tytuł Historia i romantyzm. Nie przewidziałam tylko, że to taka cegła. Zaległa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
230
61

Na półkach:

Te eseje Marii Janion powinny być obowiązkowo omawiane w szkołach. Jest tu tyle mądrych rzeczy o zderzeniu kultury wysokiej z masową, o wyzwaniach stających przed kulturą przy końcu XX wieku( acz w obecnym czasie być może jeszcze bardziej aktualnych) czy wreszcie o zmierzchu paradygmatu romantycznego.

Te eseje Marii Janion powinny być obowiązkowo omawiane w szkołach. Jest tu tyle mądrych rzeczy o zderzeniu kultury wysokiej z masową, o wyzwaniach stających przed kulturą przy końcu XX wieku( acz w obecnym czasie być może jeszcze bardziej aktualnych) czy wreszcie o zmierzchu paradygmatu romantycznego.

Pokaż mimo to

avatar
1585
414

Na półkach: , ,

Mała książeczka składająca się z pięciu esejów i rozmowy jaką przeprowadzili z Maria Janion Zbigniew Benedyktowicz i Czesław Robotycki. Jednakże niech nikogo nie zmyl;i ze mała książeczka (raptem 114 stron) nie zawiera wielu istotnych przemyśleń Pani profesor. We współczesnym świecie jakżeż ważne jest odnalezienie siebie, właśnie o osobowości i jej roli w głównej mierze traktują wszystkie zawarte tu teksty. Przewijają się cytaty z wielu myślicieli od Oświecenia poprzez oczywiście romantyzm do współczesności. Nie brak także ciekawego spojrzenia na literaturę współczesną i rolę sztuki. Mi szczególnie spodobał się esej wygłoszony w Klubie Unii Pracy - "Świadomość stylu", Janion zwraca tam uwagę na to jakie znaczenie mają dla kształtowania osobowości człowieka autorzy których się czyta. Pisze wprost "Trzeba prowadzić życie według autorów, których się czyta", zabrzmiało mi to niemal Ortegą y Gassetem u którego w jednym z esejów zamieszczonych w zbiorze "Dehumanizacja sztuki i inne eseje"

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/101122/dehumanizacja-sztuki-i-inne-eseje

- przeczytałem o zarażaniu się człowiekiem. Tak właśnie bywa z autorami, których czytamy.
Polecam wszystkim którzy znają twórczość profesor Janion a także wszystkim tym, którzy w jakiś dziwny sposób nie mieli okazji spotkać się z jej mistrzowskim piórem.

Mała książeczka składająca się z pięciu esejów i rozmowy jaką przeprowadzili z Maria Janion Zbigniew Benedyktowicz i Czesław Robotycki. Jednakże niech nikogo nie zmyl;i ze mała książeczka (raptem 114 stron) nie zawiera wielu istotnych przemyśleń Pani profesor. We współczesnym świecie jakżeż ważne jest odnalezienie siebie, właśnie o osobowości i jej roli w głównej mierze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  213
 • Przeczytane
  63
 • Posiadam
  14
 • Chcę w prezencie
  3
 • Ulubione
  3
 • Teraz czytam
  2
 • Non-Fiction - Nauki społeczne (Socjologia, Psychologia)
  2
 • 2011
  2
 • Humanistyka
  2
 • 2019
  2

Cytaty

Więcej
Maria Janion Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także