Historia oka i inne historie

Tłumaczenie: Tadeusz Komendant
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Histoire de l'oeil
literatura piękna
jesienny-lisc

Historia oka ukazała się po raz pierwszy w 1928 roku w nakładzie 134 egzemplarzy. Jej autor – Georges Bataille, szanowany pracownik paryskiej Biblioteki Narodowej – ukrył się pod pseudonimem Lord Auch (Pan Sraczy). W późniejszych latach to arcydzieło pornografii Bataille'a zyskało status książki wywrotowej, wybitnej i kultowej. Mimo upływu lat wciąż szokuje i poraża swoją poetycką siłą. Towarzyszy mu Madame Edwarda, inny przykład wyrafinowanej literackiej perwersji, która sięga podstaw ludzkiej egzystencji. W tej krótkiej historii, którą Maurice Blanchot nazwał „najpiękniejszym opowiadaniem naszych czasów”, miejscem objawienia prawdy staje się paryski burdel i obskurne wnętrze nocnej taksówki. Zbiór uzupełnia Błękit nieba, przejmująca opowieść o miłości i wstręcie na tle przesiąkniętej faszyzmem Europy lat trzydziestych. Książka została zilustrowana erotycznymi rysunkami Hansa Bellmera, stworzonymi specjalnie do tych opowiadań.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/

warszafka | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Osobiście nie mam nic przeciwko tak postrzeganemu erotyzmowi czy wręcz perwersyjnemu szaleństwu – to jedna ze stron człowieka, bardziej dzika może nie do okiełzania. Wtedy przemawiają zmysły, ciało wyzbywa się moralności, reguły idą w odstawkę, a my toniemy w zatraceniu. Ale przyznam szczerze, że od „Historii Oka” wolę Bataille bardziej filozoficznego z „Doświadczenia wewnętrznego” gdzie znaleźć można tak głębokie, poruszające myśli - "Są godziny, kiedy nić Ariadny zostaje przerwana: staje się ciśniętą w pustkę nerwowością, nie wiem już, czym jestem, czuję głód, jest mi zimno i chce mi się pić. W takich chwilach odwołanie do woli, nie miałoby sensu. Liczy się wstręt do przejawów życia, wstręt do tego, co mógłbym powiedzieć, napisać i co mogłoby mnie wiązać: moja wierność ma mdły smak. Wyjściem nie są już sprzeczne zachcianki, które rozdzierając mnie, przysparzają satysfakcji. Wątpię: dostrzegam w sobie jedynie pęknięcia, niemoc, daremne wzburzenie. Czuję się przegniły, jak...

Redo | 2018-07-20
Przeczytana: 22 maja 2018

Połączenie metafizyki, pornografii (seksu) i śmierci. Bataille tworzy rodzaj ateistycznej metafizyki, porównując bycie blisko osoby kochanej, ogarnięty namiętnością do bycia blisko Boga. Paradoksalnie, dużo bardziej od wychwalanej „Historii Oka” spodobały mi się te „inne historie”, gdzie ta metafizyka wydaje się być dużo bardziej uchwytna. U Bataille’a znajduje się sporo rozpaczy, dążenia do czegoś (spełnienia? absolutu?), chyba nawet chęci bliskości. Sporo transgresji i, oczywiście, pornografii, która ma mieć metafizyczny sens, który czasami ma, a czasami… Wydaje się tak nieuchwytny, że z „Historii Oka” zapamiętałem najbardziej… Wydaje mi się, że widziałem gdzieś wspomniany tekst o znaczeniu płynów w „Historii Oka”… Choć trzeba przyznać, świetny wstęp, wiele rzeczy objaśnia. Esej Bataille’a też był naprawdę intrygujący, chyba sięgnę po inne.

Książka robi wrażenie. Z podobnych metafizycznych utworów polecam „Tomasza Mrocznego” Maurice’a Blanchota.

Nifelinord | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Studium pewnej obsesji, miejscami ciekawe literacko oraz psychologicznie, a miejscami niewypowiedzianie obrzydliwe.

nazielono | 2017-08-06
Przeczytana: marzec 2017

Naprawdę chciałam, naprawdę próbowałam... Przekonać się, poszerzyć horyzonty, żyć zasadą "nic, co ludzkie i tak dalej". Nie! Poddałam się po 20 stronach, stwierdziwszy, że nie dojrzałam do Bataille'a. Ale szczerze? Chyba mam nadzieję, że nigdy nie dojrzeję.

Dopuszczam myśl, że o tego rodzaju reakcję może poniekąd chodzić w tej literaturze. Nie każda książka jest dla każdego odbiorcy (a właściwie żadna nie jest). Wszystkim, którzy dotrwali do końca i tak pozytywnie ocenili, po prostu bardzo zazdroszczę mocnej psychiki.

Aisling | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Jedynie "Historia oka" była dla mnie bardziej znacząca, a w całej reszcie niewiele odnalazłam, nie poświęciłam im zbyt wielkiej uwagi; męczyłam się nad resztą... Jednak fakt faktem dzięki tej treści uczyłam się oswajać, nabierać zrozumienia dla ludzkiej słabości, zbrukania itd. Tego potrzebuję, bo im bardziej jestem uświadomiona tym mniej się boję oraz nie potępiam tak łatwo. Dawniej chociażby uzależnienie od masturbacji wystarczało bym czuła się mocno nieswojo, a także (tutaj opowiadam o konkretnym przypadku z przeszłości) martwiła się i chciała wyratować. Wtedy był to dla mnie grzech, obrzydliwość, coś co przekreśla człowieka. Moim zdaniem katolickie (w tej religii zostałam wychowana) podejście o wiele bardziej niż miłości uczy niechęci do siebie oraz innych, jeśli popełni się coś niestosownego. Zupełnie nie trzyma się spraw życia. Podejście do seksu nie jest u Bataille'a ani napełnione wstydem, ani żartem – opisany z naturalizmem, lecz przejawiający również filozoficzną wartość....

koemata | 2015-10-14
Na półkach: Przeczytane, Az w 2015
Przeczytana: 14 października 2015

chyba jednak szokuje

annie warhol | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2015

błękitu nieba nie dało się przeczytać. historia oka 10/10, umarły 9/10. reszta oscyluje w granicach nudy.

Chatte | 2015-01-24

"Czy pornografia - bo jest to pornografia, pornografia absolutna, brukająca nie ciało, lecz wszechświat - może drażnić nie naskórek, ale korę mózgową?" T.Komendant 1989

Steppenwolf | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Pan Sraczy; adekwatny pseudonim wybrał sobie autor ,,Historii Oka'' której nie sposób odmówić pewnych zalet literackich, jednakże filozoficzna podbudowa utworu, skonstruowana została przez Bataille'a, w moim odczuciu jako wytłumaczenie i próba usprawiedliwienia własnych obsesji seksualnych i skatologicznych. Smutne że powtarzana jest ona przez natchnionych interpretatorów. Do wszystkiego wszak da się dorobić ideologię, łącznie ze sraniem i sikaniem, pytanie tylko po co?

VenusInFur | 2014-08-03
Przeczytana: 29 lipca 2014

"Filozofia seksu i więcej"

Georges Bataille słusznie uchodzi za pisarza obscenicznego, będąc zarazem filozofem jakich mało. Mało kto wie, że autor kultowej „Historii oka” w kręgach literaturoznawców uchodzi za jednego z najwybitniejszych propagatorów myśli Lacana, Derridy czy Foucaulta. „Historia oka” jest nie tyle bulwersująca, co wybitna, nośna ideowo i penetrująca najskrytsze ludzkie pragnienia, splatające ze sobą naprawdę ciasno seks i śmierć. Choć opowiadanie jest pornograficzną kliszą, przepuszczającą fizyczne doznania przez pryzmat ekstremalnych perwersji i zboczeń, nie sposób mówić o nim w oderwaniu od filozofii Bataille’a – zrodzona z fascynacji myślą Nietzschego, Freuda i markiza de Sade mroczna erotyka i idea „nadmiaru energii” przydaje „Historii oka” obszernych perspektyw interpretacyjnych. Transgresyjna oprawa erotycznych wybryków pary nastolatków zasadza się na uwypukleniu głównego pojęcia systemu myślowego autora, a więc „suwerenności egzystencji”, czyli, mówiąc po...