Lekcje chemii

Okładka książki Lekcje chemii Bonnie Garmus Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Lekcje chemii
Bonnie Garmus Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Lekcje chemii (2023) literatura piękna
literatura piękna
2022-04-05
Marek Cieślik
Ekranizacje:
Lekcje chemii (2023)
chemiczka gotowanie kobieta feminizm pewność siebie
Inne

Przeczytane 544 Opinie 30 Oficjalne recenzje 25

Wyróżniona opinia i

Książki 1818 Opinie 980

Swietna książka

Jest to powieść przyjemna, choć po opiniach oczekiwałam czegoś wielce wybitnego. Jednak mimo, iż pierwsza połowa książki trochę mnie nużyła, to potem rzeczywiście czytałam z zainteresowaniem. Jest to ciekawa historia losów młodej chemiczki, osadzona w latach 50tych (choć będąc Polakiem, ciężko uwierzyć, że świat mógł być tak rozwinięty w latach 50tych… :’)) z lekką dawką dialogowego humoru. Myślę, że wiele dał tutaj zabieg wprowadzenia punktu widzenia psa (jakże inteligentnego i uroczego!) oraz jego przemyśleń, jak i ultraoczytanej i mądrej dziewczynki, której dialogi również mnie rozczulały. Poza tym, lubię książki z nutą feminizmu, za co również dałabym plusa.

Jakież to było nużące! Strasznie mi się dłużyła. Niby ciekawa ale jednocześnie podana w taki sposób, że ciężko było ją czytać czy słuchać. Dobrnęłam do końca za 3 podejściem do książki. Pomysł świetny, wykonanie nie dla mnie.

Miło się czytało tę bajeczkę, taka lektura ku pokrzepieniu kobiecych serc. Chociaż nie wiem czy taka z pozoru feministyczna literatura nie działa przeciwskutecznie.
Ciekawe jest to, że w tej historii jedynie osoba nieneurotypowa jest w stanie się przeciwstawić opresyjnemu systemowi.

Odsłuchana, ale... super lektor i książka na tym nie straciłam. Smaczek dodaje porównania i cięty język, który naprawdę wciąga w historię. Polecam :)

Na półkach: , , , ,

US-amerykańska autorka liczyła już sobie 65 lat (ur. w 1957 r.),kiedy ukazał się jej debiut w kwietniu 2022. Zastanawiam się, czy bazowała na własnych doświadczeniach czy też kobiet z pokolenia jej matki. Opisuje ona lata 50-te w USA, kiedy kobietom wyjątkowo trudno było przebić się w życiu zawodowym pośród mężczyzn, ale podobne sytuacje zdarzają się do dziś w Stanach czy innych konserwatywnych krajach, może nie tak masowo, ale jednak często. Zapytajcie szefów kadr, kogo chętniej zatrudnią – dyspozycyjnego mężczyznę czy kobietę, która może zajść w ciążę i zablokować etat, albo będzie brała zwolnienia na chore dzieci. Iluż szefów wykorzystuje prace podwładnych i podpisuje się pod nimi jak pod własnym dziełem? Moja koleżanka po studiach inżynieryjnych w Polsce w latach 70-80-tych bardzo długo nie mogła znaleźć pracy. Rozmowy przebiegały dobrze, dopóki nie okazywało się, że chodzi o nią, kobietę, a nie np. o jej brata. Na studiach przeważają na większości kierunków kobiety. A jaki stanowią procent w dużych firmach na kierowniczych stanowiskach? Znacznie mniejszy. Dlatego też ta książka stała się bestsellerem na świecie, i to w 2022 roku, bo temat jest nadal aktualny, choć nie w takim stopniu jak w latach 50-tych.
Podoba mi się styl autorki i jej specyficzny humor. Są fragmenty, które wzruszają, wywołują współczucie dla głównej bohaterki.Polubiłam ją za niewzruszoną postawę bycia sobą bez względu na okoliczności, to akurat mamy wspólne. Te 464 strony połknęłam w dwa dni i Wam gorąco tę pozycję polecam.
PS. Genialnie pasująca do treści okładka.

Pomysł na książkę ciekawy, ale przyznam że po tylu usłyszanych zachwytach trochę mnie momentami nudziła

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, wręcz pochłania. Barwne charaktery, pełnowymiarowe.’ Owszem dużo feminizmu, może początkowo wydaje się on wyłożony w dość infantylny sposób ale z czasem jednak powoduje sympatie do głównej bohaterki i daje do myślenia. Historia miejscami porusza wiele spraw na poważnie, czasem trochę ironicznie, innym razem z przymróżeniem oka. Ale ma w sobie tą książką jakiś pierwiastek unikalności:)

“Lekcje chemii” to fascynująca powieść, która łączy w sobie naukę, humor i odrobinę romantyzmu. Autorka, Bonnie Garmus, stworzyła wyjątkową historię osadzoną w latach 50. XX wieku.

Główna bohaterka, Elizabeth Zott, jest chemiczką i kobietą daleką od przeciętności. Jej niekonwencjonalne podejście do gotowania prowadzi do rewolucji w świecie kulinarnym. Zamiast przepisów, Elizabeth przekształca je w lekcje chemii, które inspirują kobiety do zmiany status quo. Jej postawa jest śmieszna, przenikliwie trafna i wzbogacona postaciami drugoplanowymi.

W miarę jak rosną zastępy jej sympatyków, rośnie też grupa niezadowolonych. Elizabeth nie tylko uczy kobiet gotować, ale także ośmiela je do osiągania gwiazd.

To fenomenalny debiut, który z pewnością warto przeczytać! 📚

5 597
    3 188