Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji

978-83-244-0123-9
popularno-naukowa, prostytucja
Inne
Ysabell

Jeżeli istnieje najstarszy zawód świata — akurat w kwestii jego istnienia niedowiarków brakuje — to jego historia będzie również historią ludzkości. Prawda, że jednostronną; prawda, że niewyczerpującą. Ale ciekawą. [opis z okładki] Nowe, uzupełnione wydanie analizy historycznej prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych po...

Nowe, uzupełnione wydanie analizy historycznej prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy.Treść głównych rozważań ubarwiają liczne ciekawostki, łącznie z cenami usług na przestrzeni dziejów, zmianami obyczajowości i najnowszymi tendencjami, jak seksturystyka czy zjawisko galerianek. [opis wydawcy]

ewula | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

Można powiedzieć,że na prostytucji i paniach trudniących się nierządem stoi świat.Jest popyt jest usługa.Książkę czyta się świetnie,jako podsumowanie tej pozycji podaje cytat z ,,Miłości na Krymie"Sławomira Mrożka:„Iwanie Nikofajewiczu, czy wiecie, kiedy u nas dobrze będzie?" A
kiedy? - ja na to. „Kiedy kurwy z zagranicy do nas zaczną
przyjeżdżać. To w ekonomii znak nieomylny. Nie żadne tam
Marksy ani Friedmany, to wszystko plewy. Ale kiedy kurwy
zagraniczne do Rosji zaczną się zlatywać, to będzie znaczyło, że
ekonomia na nogi stanęła. One wiedza najlepiej..."

Lucy Skywalker | 2014-05-05

Pozycja interesująca, bo i zawód stary jak świat i ogólnie rzecz biorąc ciekawy. Z historycznego punktu widzenia całkiem rzetelne studium- wykorzystałam ją nawet w mojej "dziwkarskiej" pracy licencjackiej.

aga | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Trudny temat podany w dowcipny sposób. Czegóż chcieć więcej?
Czytało mi się ją bardzo dobrze. Nie oczekiwałam niczego więcej od tej książki. Autor wiedzie nas przez epoki i pokazuje jak zmieniał się najstarszy zawód świata. A te zmiany opisane są w dowcipny, a zarazem rzeczowy sposób. Prostym i przystępnym językiem. Nie jest to pozycja naukowa, raczej historyczna pigułka. I o to chodziło.
Polecam

Ysabell | 2010-05-09
Przeczytana: 09 maja 2010

Świetna książka. Może nie genialna i idealna, ale na prawdę dawno nie bawiłam się przy żadnej książce tak dobrze, mało która też tak mnie zaciekawiła.Najstarszy zawód świata napisany jest bowiem bardzo sympatycznie. Czyta się sam. Język Marka Karpińskiego jest potoczysty, pełen intelektualnych wtrętów, nawiązań i odniesień (zdaniem wspomnianego wcześniej Męża pretensjonalny — może, mnie oczarował i tak), pojawiają się zwroty w najróżniejszych obcych językach, które co prawda nie są zazwyczaj tłumaczone, ale też tłumaczenia nie potrzebują.

Faktem jest, że jako studentka (podyplomowa czy nie, studia pozostają studiami) seksuologii mam pewnie nieco inny niż reszta ludzkości stosunek (nomen omen) do omawianego w książce zagadnienia. Możliwe jest również, że posiadałam i przed lekturą zasób wiedzy z tej dziedziny większy niż przeciętny czytelnik. W końcu przez sporą część zeszłego semestru słuchałam na zajęciach o historii obyczajowości seksualnej czy o prostytucji właśnie. I choć...

Montgomerry | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

„Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji” Marka Karpińskiego to książka wznowiona przez wydawnictwo Iskry. Pozycja bardzo ciekawa, bowiem przybliżająca nam historię najstarszego zawodu od starożytności aż po czasy nam współczesne. Książka ma, więc układ chronologiczny Nie ma tu jednak pikanterii, lecz jest to raczej popularno-naukowe podejście do tematu. Czytelnik poznaje legalną formę prostytucja, jaka miała miejsce w starożytnych greckich świątyniach, prostytutki w Imperium Rzymskim, kupczenie ciałem w okresie średniowiecza, jak traktowano cudzołóstwo i rozwiązłość w okresie reformacji i kontrreformacji, ladacznice okresu baroku, przybytki uciechy w XVII wieku, poznamy temat w wieku XVIII, wiek XIX jako wiem burdeli, a następnie nie zostaną ominięte szalone lata 20. i 30. czy współczesne agencje towarzyskie. Autor nawiązał także do roli Internetu i telefonu komórkowego. Osobiście uważam, że rozdziały poświęcone dawnym czasom są bardziej interesujące.

Dowiadujemy się skąd...

Lisbeth | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Książka porusza dość delikatny temat jakim jest zjawisko prostytucji, mimo wszytko jest to lektura lekka i przyjemna w odbiorze, która nierzadko wywołuje uśmiech na twarz czytelnika.Warto jednak podkreślić ,że w całej tej otoczce"pół żartem pół serio",za pomocą której autor przedstawia nam dzieje najstarszego zawodu świata, nie omieszkał on pominąć także jego ciemnych stron.Zatem reasumując,jeśli ktoś jest ciekaw jak rozwijała się owa profesja, lecz nie chce spędzać dużej ilości czasu z pseudo naukowymi elaboratami na ten temat, to serdecznie polecam tę pozycję książkową!

Dla wszystkich, którzy sięgną po ta książkę będzie to kompendium wiedzy o prostytucji na przestrzeni wieków. Warto dowiedzieć się jak zaczęto 'wykorzystywać" kobiety, traktować je przedmiotowo i dlaczego mówimy o pięciu stuleciach syfilisu. Tego dowiecie się w tej książce, która zobrazuje wam jak macie mylne pojęcie o nierządzie kobiet i tym z jakich sfer wywodzili byli sutenerzy, także o statusie prostytutek, które nierzadko miały w żyłach "błękitną krew".

Zapiskispodpoduszki | 2013-09-11
Przeczytana: kwiecień 2013

Jeśli jesteście zainteresowani poznaniem m.in cennika "panienek" trudzących się pod skrzydłami Wenery, sposobami na radzenie sobie władz z prostytucją, a także zmianami w obyczajowości społeczeństwa, zapraszam do sięgnięcia po "Historię prostytucji Marka Karpińskiego".

Kiło, zarazo ty okrutna,
Straszliwie siejesz spustoszenie!
Bo sromów moc czeka zniszczenie,
Wielu hulaków - dola smutna,
Niemoc bogactwu przypisana,
Niemoc francuską słusznie zwana,
Niemoc powszechna w całym kraju,
Niemoc i skromniś, i kokietek,
Zarówno księżnych jak subretek;
Tragarzy, apnów i lokajów.
("Oda do przymiotu")

Przedstawiam Wam najnowsze, uzupełnione o nowe wątki i ciekawostki wydanie analizy historycznej prostytucji, gdzie autor prowadzi czytelnika przez przybytki rozkoszy od czasów starożytnych po obecne. Marek Karpiński skupia się w swoich badaniach, którymi się z nami dzieli na zjawisku prostytucji w europejskim kręgu kulturowym, nie uświadczymy więc w jego książce azjatyckich i arabskich...

Hmm | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Hmmm..., Różne

Temat bez wątpliwości ciekawy, wielowarstwowy, i godzien uwagi czytelnika/czytelniczki.Napisana lekko historia najstarszego (podobno) zawodu świata, warta uwagi, lecz w tej lekkości jest także haczyk, nie jest to pozycja naukowa, i choć może autor ma takie zakusy, to niestety, ale pozycji tej blisko do popularnonaukowej. Jeśli czytamy ją z tą świadomością wszystko jest jak najbardziej w porządku. Książka warta jest uwagi. Szkoda, tylko, że tak mało publikacji, na rodzimym rynku wydawniczym, dotyczących stricte tego tematu.

Klara Zubrzycka | 2016-01-19

Książka o tym jak na przestrzeni wieków zmieniał się ów najstarszy zawód świata. Jak zmieniała się postawa społeczna wobec niego i jego postrzeganie.
Za czasów kiedy przeciętna kobieta mogła jedynie pomarzyć o karierze praczki, posługaczki, guwernantki czy krawcowej zawód " Metresy " ( nie cierpię słowa - prostytutka ), był często nie tylko " trampoliną ku karierze znacznie ciekawszej, ale również gwarantował kobiecie gruntowne wykształcenie - naukę pisania, czytania, deklamowania poezji, nauki języków, gry na instrumentach wszelakich - bo tak naprawdę seks jest jedynie wisienką na torcie, zwieńczeniem całego misterium po które mężczyźni przychodzą by je przeżyć. Usłyszeć te wszystkie male, niewinne kłamstewka których zazwyczaj szczędzą im własne żony.
Czy nam współczesnym się to podoba czy nie to emancypacja kobiet zaczęła się w domach publicznych. To Metresy pierwsze się malowały. Tu ciekawostka - w starożytnej Grecji i Rzymie, jasna blond peruka z naturalnych włosów była...