Janion. Transe - traumy - transgresje. 2: Prof. Misia

Maria JanionKazimiera Szczuka Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria z Różą publicystyka literacka, eseje
Krytyka Polityczna
Janion
publicystyka literacka, eseje
Seria z Różą
Janion

Oficjalne recenzje i

Misia. Janionówna. Janion

[ 3 ] Link do recenzji

Maria Janion wspominając pewne tytuły, zachęciła mnie w tej książce do ich przeczytania. CIeszy mnie, że w tych rozmowach nie dała się ściągnąć do spraw błahych, odpowiadających robieniu zdjęć jedzenia na Instagrama.

Rozczarowanie. Myślałam, że będzie to książka trochę dla laika, tzn że będą tam ogólniejsze tematy, takie jak stosunek Marii Janion do świata, filozofii,religii itp, czy też bardziej podstawowa analiza jej stosunku do literatury i pisarzy. Tymczasem jest to książka z wieloma szczegółowymi informacjami, które mnie w ogóle nie interesują. Tylko dla specjalistów polonistów.

Tak samo jak w przypadku pierwszego tomu: za Marię Janion: 8 punktów, za Kazimierę Szczukę: –5 punktów. Wychodzi 3 punkty, niestety. Szkoda, że za tę robotę nie wziął się ktoś trochę bardziej kompetentny intelektualnie i mniej zaparty w swoich zapatrywaniach. Ale najwyraźniej pani Maria nie mogła się rozstać ani na chwilę ze swoją faworytą, którą, niestety, stworzyła :/

„Prof. Misia„, druga część dyptyku o typowym dla Janion potrójnym tytule „Transe – traumy – transgresje”, jest dużo bardziej profesorska niż pierwszy tom. Recenzja obu części na https://nonienotak.wordpress.com/2017/05/20/dziwnosci-profesor-misi/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zarówno przy pierwszym i przy drugim tomie zastanawiałam się skąd niedosyt. To jest niezły wywiad, ale tylko niezły. Maria Janin to absolutnie wybitna historyczka literatury, rozsądna obserwatorka rzeczywistości w której żyła i własnego procesu powolnego (ale jednak) odchodzenia. Chyba przeszkadzało mi zbyt nachalne podkreślenie spoufalania się autorki z prof. Janion, które...

Obie części są świetne. Interesująca rozmowa dwóch fascynujących, może trochę kontrowersyjnych kobiet, w której sporo wspomnień pięknie opowiedzianych.

Jest to niebywały hołd dla Profesor Marii Janion, dla jej wiedzy, erudycji i wciąż zachwycającego umysłu... ale...
nie jestem Jej studentką
nie znam czasów "gdańskich"
wiele nazwisk mówi mi tylko trochę

zdecydowanie dla polonistów
mnie brakowało przypisów

Trafiłam na tę książkę przypadkiem ( pierwszej części nie znam, ale nadrobię). Bardzo ciekawa rozmowa dwóch kobiet, które dobrze się znają i wyraźnie lubią. To przekłada się na ton i sposób prowadzonej rozmowy. Duże brawa dla p. Szczuki za chwilami nieoczywiste pytania i komentarze, niektóre czytelne pewnie tylko dla "znajomych królika", ale to ładne. Poza tematami...

Drugi tom rozmów z Marią Janion obejmuje lata siedemdziesiąte i początek osiemdziesiątych, które chlubie polskiej polonistyki upływają pod znakiem tytanicznej pracy. Pani profesor nie ma czasu na odpoczynek, ani chorowanie, nawet wyjścia do kina lub teatru wiążą się zawsze z literaturą. Ba! Również spotkania towarzyskie w mniejszym lub większym stopniu dotyczą badań...

Podobnie jak część pierwsza, tak i ta bardzo przypadła mi do gustu. Książka jest zapisem ciekawej, meandrycznej, erudycyjnej, kobiecej - a zatem kolażowej - rozmowy, która jest splotem postaci, tekstów, poglądów, wyznań, uczuć.

• Do kupienia
  • 2020
  • 2015
  • Literatura polska
  • 2018
  • Ebook
więcej mniej

Maria Janion Janion. Transe - traumy - transgresje. 2: Prof. Misia Zobacz więcej