Janion. Transe - traumy - transgresje. 2: Prof. Misia

Okładka książki Janion. Transe - traumy - transgresje. 2: Prof. Misia Maria Janion, Kazimiera Szczuka
Okładka książki Janion. Transe - traumy - transgresje. 2: Prof. Misia
Maria JanionKazimiera Szczuka Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria z Różą publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Seria z Różą
Krytyka Polityczna
2014-01-30
2014-01-30
Janion

Misia. Janionówna. Janion

Maria Janion wspominając pewne tytuły, zachęciła mnie w tej książce do ich przeczytania. CIeszy mnie, że w tych rozmowach nie dała się ściągnąć do spraw błahych, odpowiadających robieniu zdjęć jedzenia na Instagrama.

Rozczarowanie. Myślałam, że będzie to książka trochę dla laika, tzn że będą tam ogólniejsze tematy, takie jak stosunek Marii Janion do świata, filozofii,religii itp, czy też bardziej podstawowa analiza jej stosunku do literatury i pisarzy. Tymczasem jest to książka z wieloma szczegółowymi informacjami, które mnie w ogóle nie interesują. Tylko dla specjalistów polonistów.

Tak samo jak w przypadku pierwszego tomu: za Marię Janion: 8 punktów, za Kazimierę Szczukę: –5 punktów. Wychodzi 3 punkty, niestety. Szkoda, że za tę robotę nie wziął się ktoś trochę bardziej kompetentny intelektualnie i mniej zaparty w swoich zapatrywaniach. Ale najwyraźniej pani Maria nie mogła się rozstać ani na chwilę ze swoją faworytą, którą, niestety, stworzyła :/

„Prof. Misia„, druga część dyptyku o typowym dla Janion potrójnym tytule „Transe – traumy – transgresje”, jest dużo bardziej profesorska niż pierwszy tom. Recenzja obu części na https://nonienotak.wordpress.com/2017/05/20/dziwnosci-profesor-misi/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zarówno przy pierwszym i przy drugim tomie zastanawiałam się skąd niedosyt. To jest niezły wywiad, ale tylko niezły. Maria Janin to absolutnie wybitna historyczka literatury, rozsądna obserwatorka rzeczywistości w której żyła i własnego procesu powolnego (ale jednak) odchodzenia. Chyba przeszkadzało mi zbyt nachalne podkreślenie spoufalania się autorki z prof. Janion, które rozumiem, ale jednak myślałam sobie: więcej Janion, więcej Janion. Mimo wszystko polecam mocno, tak jak wszystko co M. Janion napisała. Humanistyka totalna.

Obie części są świetne. Interesująca rozmowa dwóch fascynujących, może trochę kontrowersyjnych kobiet, w której sporo wspomnień pięknie opowiedzianych.

Jest to niebywały hołd dla Profesor Marii Janion, dla jej wiedzy, erudycji i wciąż zachwycającego umysłu... ale...
nie jestem Jej studentką
nie znam czasów "gdańskich"
wiele nazwisk mówi mi tylko trochę

zdecydowanie dla polonistów
mnie brakowało przypisów

nie jestem Jej studentką
nie znam czasów "gdańskich"
wiele nazwisk mówi mi tylko trochę

zdecydowanie dla polonistów
mnie brakowało przypisów

Trafiłam na tę książkę przypadkiem ( pierwszej części nie znam, ale nadrobię). Bardzo ciekawa rozmowa dwóch kobiet, które dobrze się znają i wyraźnie lubią. To przekłada się na ton i sposób prowadzonej rozmowy. Duże brawa dla p. Szczuki za chwilami nieoczywiste pytania i komentarze, niektóre czytelne pewnie tylko dla "znajomych królika", ale to ładne. Poza tematami dotyczącymi pracy krytycznoliterackiej rozmowa pokazuje naprawdę interesujący obraz silnej, intelektualnej Osoby, jej życiowej drogi i wyborów. Także Polskę z lat 70-tych i 80-tych.

Drugi tom rozmów z Marią Janion obejmuje lata siedemdziesiąte i początek osiemdziesiątych, które chlubie polskiej polonistyki upływają pod znakiem tytanicznej pracy. Pani profesor nie ma czasu na odpoczynek, ani chorowanie, nawet wyjścia do kina lub teatru wiążą się zawsze z literaturą. Ba! Również spotkania towarzyskie w mniejszym lub większym stopniu dotyczą badań naukowych. Przestaje mnie już dziwić, dlaczego polityka zajmuje tak mało miejsca w tych wspomnieniach – Janion po prostu nie miała na nią czasu.;)

Kazimiera Szczuka potrafi na szczęście naprowadzić rozmowę na mniej zawodowe tory: a to wyciągnie stare bloki listowe będące niby-dziennikiem pani profesor, a to wypyta ją o Białoszewskiego, Konwickiego i Iwaszkiewicza, a to poprzekomarza się na temat dobroczynności zup. Od czasu do czasu w wywiadzie powraca temat marksizmu i romantyzmu, co, o dziwo, wcale nie jest nudne. Przeciwnie, interesujące jest spojrzeć na znajome dzieła z innej perspektywy – teraz na przykład już wiem, dlaczego mam słabość do Życia rodzinnego Zanussiego i co pociągało mnie we wczesnych filmach Herzoga.

Ten tom nie jest tak urozmaicony jak pierwszy, ale zainteresowanych postacią Janion na pewno zadowoli. Miło jest poprzebywać (choćby za pośrednictwem książki) w towarzystwie osoby mądrej.

Więcej tu:

Zachwycająca rozmowa - czyta się jednym tchem!
Nie brakuje tutaj przezabawnych anegdot, ciekawych historii, interesujących wywodów - każdy czytelnik znajdzie swoją ulubioną część tej książki. Poprzez pytania mające na celu 'uchylanie rąbka' tajemnic z życia prywatnego Pani Profesor ma się wrażenie, że choć trochę możemy się zbliżyć do legendy polskiej humanistyki, ale tylko trochę ;). Ciekawym doświadczeniem jest poznanie spojrzenia przedstawicielki inteligencji na trudne, ale i interesujące czasy, jakimi były lata 70 i 80.
Profesor Janion jest tak niesamowicie interesującą i inspirującą osobą, że mogłabym czytać o Niej bez końca... Tak więc będę z niecierpliwością czekać na kolejną część.

Zachwycająca rozmowa - czyta się jednym tchem!

• 2015
  • Do kupienia
  • 2015

Maria Janion Janion. Transe - traumy - transgresje. 2: Prof. Misia Zobacz więcej