Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu

Tłumaczenie: H. Kęszycka
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Histoire de la folie à l'âge classique. Folie et déraison

Esej historyczno-filozoficzny, udokumentowany, o bogatym ładunku treściowym, dotyczący obłędu i jego wielorakich powiązań z historią społeczeństw. Przedstawia różne sposoby widzenia obłędu: jako stanu cechującego się wyższymi zdolnościami psychicznymi (stany nawiedzenia), jako kondycji godnej pogardy, godnej nawet kary na równi z grzechem, i wreszcie jako choroby.

wicher_Lab | 2010-11-23

Za opór przy konsumowaniu odjąłem punkt. Metoda grzebania w historii rewolucyjna i dająca do myślenia.

Jakub Zolnierek | 2011-03-23

Aby w zwierciadle inności dostrzec inność nas samych.

| 2015-07-10
Na półkach: Nieskończone, Przeczytane
Sebe | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Historia szaleństwa jest dość nużąca ze względu na masę szczegółów -skrupulatne badanie skrawków historycznych dokumentów sensu lato, na podstawie których Foucault dokonuje rekonstrukcji historycznych dyskursów obłędu. O ile sama możliwość zobaczenia w praktyce Foucaultowskiej metody badania we wczesnym stadium jest tym, czego oczekiwałem, to ogrom detali, który w sposób nieunikniony jest tej metody częścią, niestety wprowadza monotonię. Z powyższych powodów Historia szaleństwa to kluczowa lektura dla historyków psychiatrii albo maniaków Foucaulta, a osobom chcącym zapoznać się z jego sposobami badań sugerowałbym coś krótszego.

barbaraniechcic | 2016-11-24
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
WeronikaStępkowska | 2016-07-31
Trithemius | 2016-07-08
BillyParham | 2016-03-08
parenteza | 2016-02-28
Monika | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?