Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu

Tłumaczenie: H. Kęszycka
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Histoire de la folie à l'âge classique. Folie et déraison

Esej historyczno-filozoficzny, udokumentowany, o bogatym ładunku treściowym, dotyczący obłędu i jego wielorakich powiązań z historią społeczeństw. Przedstawia różne sposoby widzenia obłędu: jako stanu cechującego się wyższymi zdolnościami psychicznymi (stany nawiedzenia), jako kondycji godnej pogardy, godnej nawet kary na równi z grzechem, i wreszcie jako choroby.

wicher_Lab | 2010-11-23

Za opór przy konsumowaniu odjąłem punkt. Metoda grzebania w historii rewolucyjna i dająca do myślenia.

Jakub Zolnierek | 2011-03-23

Aby w zwierciadle inności dostrzec inność nas samych.

Florianf | 2017-03-27

Oceniam jako "dobra" bo to rzetelna książka. Ale trudna w odbiorze, bo nie wyłania się w trakcie jej czytania jakiś klarowny obraz. Dowiesz się z niej bardzo dużo. Ale większość to takie szczegóły, że stanowią ciekawostkę. Żeby się przebić przez całą książkę trzeba sporo wysiłku. Ja nie dałem rady.

| 2015-07-10
Na półkach: Przeczytane, Nieskończone
Sebe | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Historia szaleństwa jest dość nużąca ze względu na masę szczegółów -skrupulatne badanie skrawków historycznych dokumentów sensu lato, na podstawie których Foucault dokonuje rekonstrukcji historycznych dyskursów obłędu. O ile sama możliwość zobaczenia w praktyce Foucaultowskiej metody badania we wczesnym stadium jest tym, czego oczekiwałem, to ogrom detali, który w sposób nieunikniony jest tej metody częścią, niestety wprowadza monotonię. Z powyższych powodów Historia szaleństwa to kluczowa lektura dla historyków psychiatrii albo maniaków Foucaulta, a osobom chcącym zapoznać się z jego sposobami badań sugerowałbym coś krótszego.

scarlettohara | 2018-11-04
barbara_niechcic | 2018-08-17