Esencjalista

Okładka książki Esencjalista
Greg McKeown Wydawnictwo: MT Biznes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Essentialism. The Discipline Pursuit of less
MT Biznes
2015-01-01
2015-01-01
Data 1. wydania:
2014-04-15
Michał Lipa
esencjalizm poradnik rozwój

Okładka książki Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć Gary Keller, Jay Papasan
Ocena 7,3
Jedna rzecz. Z... Gary Keller, Jay Pa...
Okładka książki Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji Ed Catmull, Amy Wallace
Ocena 7,8
Kreatywność S.... Ed Catmull, Amy Wal...

Chyba zbyt wiele ochów i achów się naczytałam o tej książce. Dobra, daje do myślenia, natomiast ilość przykładów "jadłem kiedyś kolację z prezesem tej firmy i mówił mi.." była dla mnie męcząca.

Dobra chociaż niektóre idee nierealne do zrealizowania w pracy.

Dobra chociaż niektóre idee nierealne do zrealizowania w pracy.

Esencjalista? Kto to taki? 🤔 W dużym skrócie to osoba, która nie rozmienia się na drobne. Która robi to, co istotne dla niej i co przybliża ją do osiągnięcia celu. Osoba, która umie priorytetyzować taski w swoim życiu prywatnym i zawodowym.

To filozofia życia — robić mniej, ale lepiej i, że zrobione jest lepsze od idealnego. Bycie tu i teraz. To trochę połączenie minimalizmu, produktywności i zarządzania czasem

O esencjaliźmie, drodze do niego, dowiesz się z tej książki. Prawda jest taka, że jeśli kiedykolwiek zgłębiałaś/eś temat zarządzania czasem, produktywności, to wiele rzeczy z tej książki z pewnością już znasz lub gdzieś te „prawdy” słyszałaś/eś. W końcu książka została wydana w 2014 roku.

Niemniej książka jest warta uwagi i można z niej wyciągnąć coś dla siebie. Czasami może otworzyć Ci oczy na jakąś kwestię. A, gdy jesteś zielony w tym temacie, to wg mnie, jest to idealna książka na początek. Znajdziesz w niej dużo ciekawostek o ludziach sukcesu, o ich nawykach. A to wszystko podane w przystępny sposób.

Jeśli zdecydowanie nie możesz powiedzieć TAK, to zdecydowanie powiedz NIE — i życie od razu staje się prostsze.

Odnoszę wrażenie że autor dorobił ideologię do tego, że na starość trochę zmądrzał. Niemniej te przemyślania wciąż mogą być dla niektórych inspirujące.

Świetna książka! Esencjalizm to dziecko minimalizmu i produktywności. Róbmy właściwe rzeczy we właściwym czasie. Koncentrujmy się na naszych działaniach. Badźmy tu i teraz. Nie w zeszłym miesiącu, czy następnym wtorku.

Moje ulubione cytaty z książki :

"Mniej, ale lepiej"
"Nie ma rozwiązań, są tylko wybory"
"Jeżeli nie można zdecydowanie powiedzieć tak, należy zdecydowanie powiedzieć NIE."
'Odwaga to wdzięk postawiony pod presją"
"Zrobione jest lepsze od idealnego"

Moje ulubione cytaty z książki :

"Mniej, ale lepiej"
"Nie ma rozwiązań, są tylko wybory"
"Jeżeli nie można zdecydowanie powiedzieć tak, należy...

Bardzo dobra książka! Chciałabym umieć wprowadzić jej treść do swojego życia. Ale małymi krokami może kiedyś się uda! Polecam bardzo! Szczególnie dla osób, które robią w swoim życiu wiele rzeczy, i mają problem z powiedzeniem drugiemu nie. Czytajcie!

Celem tej publikacji jest doprowadzenie czytelnik do miejsca, w którym umiemy skupić się na tym co w danej chwili jest ważne. Z początku byłem przekonany co do tego, iż będzie to kopia „Jednej rzeczy” i o ile faktycznie istnieje bardzo duża zbieżność tych idei, to jednak mam wrażenie, iż Esencjalista jest ciekawszy. Przynajmniej w moim przypadku ona zdecydowanie bardziej rezonuje. Auto podzielił swoje działo na 20 rozdziałów, a każdy przedstawia idee z innej perspwktywy. O ile można znaleźć wiele powtórzeń, to wydaje mi się, że jest to przedstawione w ciekawy sposób. Zaczynamy od samego początku, czyli wybory tego co dla nas ważne, lub chcielibyśmy osiągnąć, przez nauczenie się odmawiania innym ścieżkom, poprzez dbanie o to, aby mieć możliwości i chęci jak najlepiej kroczyć wybrana ścieżką, po przykłady trudnych decyzji koniecznych do podjęcia.
Jak to książka o samorozwoju, większość zawartych w niej prawd i stwierdzeń jest oczywistych. Autor nie odkrywa ameryki twierdząc, że musimy mieć przestrzeń dla siebie, dobrze się wyspać, czy skupić na celu. Ja potrzebowałem paru rad z tej książki. Najbardziej przemawiają do mnie te, które dotyczą lekcji z odmawiania innym tego co od nas chcą. Jestem osobą, która z reguły dba o to, aby inni o niej dobrze myśleli i często zgadzam się na coś, na co nie zawsze mam ochotę. Potem tego żałuje i moje osobiste aspiracje bądź cele kuleją. Sposób wyjaśnienia tego, jak to w głowie ułożyć, aby następnym razem jednak kierować się wyłącznie swoim interesem, do mnie przemawia. Słowo NIE wypowiedziane w odpowiednim momencie może zmienić bieg historii. Nie warto mówić TAK myśląc NIE, gdyż połowa problemów w życiu bierze się ze zbyt szybkiego mówienia TAK i zbytniego ociągania się z mówieniem NIE. Kolejnymi dwoma ważnymi aspektami, o których wspomina ksiązka są – rutyna i codzienny wysiłek. Autor wspomina o sile przyzwyczajeń i rutyny, która ułatwia nam potem zajęcie się tym co ważne i osiągnięcie większej kreatywności. Ma to wynikać z braku wysiłku na wykonywanie rzeczy objętych rutyną.
Ja od siebie polecam!

-Jeśli nie zdecydujesz sam co jest Twoim priorytetem inni zrobią to za Ciebie.
I tak można dryfować przez życie bez konkretnego celu, raz płynąć trochę w lewo raz w prawo, gdzie akurat ktoś powie, że nas potrzebuje.
Książka jest o tym, że robiąc wiele, nie robimy nic specjalnego, a niepodjęcie się jakiegoś działania jest tak samo ważne jak zdecydowanie się na nie. Czasem nie umiemy, bo mamy przekonanie, że niemiło odmawiać - a jednak można to zrobić z gracją! Poproszenie o chwilę na odpowiedź, byśmy mogli się zastanowić czy sprawdzić kalendarz wystarczy, by dać sobie czas na chłodną ocenę sytuacji. A może nawet gdy zamilkniemy druga strona pociągnie temat dając więcej argumentów, które pomogą nam zdecydować?
Robimy wszystko, bo myślimy, że wszystko jest ważne, choć zasada Pareto uważa inaczej - 20% działań daje 80% efektów. Energię mamy ograniczoną, a rzeczy w które można się zaangażować? Zbyt wiele. Wiele nieistotnych.
Powyższe zasady/lekcje/mądrości, jak zwał, pochodzą z notatek z czytania książki Esencjalista, którą oceniam wysoko jak każdą książkę, którą subiektywnie uważam dla siebie użyteczną.
Izabella Kielarska

-Jeśli nie zdecydujesz sam co jest Twoim priorytetem inni zrobią to za Ciebie.

Esencja tej książki spokojnie zmieściłaby się na 20 stronach. Może w szczurzym świecie korpoludków znają się amatorzy tych tez. Słaba, nawet bardzo.

Teraz zadaniem jest wykorzystać te rady w praktyce. Odmawianie nie jest złą rzeczą. Nie można robić wielu rzeczy na raz. Często mam tak, że mam mnóstwo pomysłów, których chciałabym od razu zrealizować ale często to nie wychodzi, ponieważ robię ten projekt i nie skończyłam a próbuje robić jeszcze inny co nie wychodzi to na dobre. Gdybym skupiała się przy jednej czynności, odrzuciła te pomysły (może nie odrzucić ale zaplanowała to po skończeniu x czynności) to myśle, że to by poskutkowało. Ponieważ możemy czuć satysfakcję po skończonej robocie, minimalistycznie ale porządnie. Wtedy mamy pewność, że systematycznie nad tym pracujemy i nie mamy lęku, że nie zrobiliśmy czegoś. Za dużo bierzemy rzeczy do siebie. Musimy pogodzić z tym faktem, że nie jesteśmy maszyną do robienia wielu rzeczy. Nasz mózg musi się odpowiednio regenerować, balans w życiu jest ważny i nie można tego bagatelizować, bo może to przekładać źle na nasze zdrowie. Tak samo jak autor wspominał o uporządkowaniu szafki z ubraniami. Mniej, ale lepiej. Za dużo skupiamy się na tym czego chcielibyśmy zrobić, a tak naprawdę trzeba to rozsądnie zaplanować.