Dwie siostry

Okładka książki Dwie siostry Åsne Seierstad
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Dwie siostry
Åsne Seierstad
7,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: W.A.B. publicystyka literacka, eseje
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-04-04
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-04
Data 1. wydania:
2016-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328053175
Tłumacz:
Iwona Zimnicka
Tagi:
emigracja fundamentalizm islam małżeństwo Państwo Islamskie ISIS przemoc reportaż rodzeństwo siostra Syria Bliski Wschód
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
784 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
710
189

Na półkach: , ,

O czym jest ten reportaż? O triumfie emancypacji. Zgodnie z naszą tradycją, pewnie skandynawską też, mężczyzna, jak nie przymierzając w „O mój rozmarynie” szedł w konkury do babki po czym niezależnie od rezultatu udawał się na wojnę. Za to kobieta pozostawała w domu wypłakując łzy i wiernie czekając (model promowany w mediach patriotycznych) albo też wypłakując łzy i znajdując sobie pomagiera (model stosowany, jeśli jakikolwiek pomagier był dostępny, bo czasami tłukli się tak zażarcie, że pomagierów szukaj jak igły w stogu siana). Ten schemat zaczął się załamywać podczas I Wojny Światowej i powolnym marszem przez lata dotarliśmy do naszych dzielnych, zaradnych i zdecydowanych nastolatek. Ayan i Leyla samodzielnie odłożyły sporą sumkę, wpakowały się w burki, omotały nikabami, i nie bacząc na swoich rodziców i społeczeństwo, nie nękane i nie zatrzymywane przez państwo norweskie wyruszyły na wojnę, stając po stronie tych, którzy walczyli przeciw cywilizacji zachodniej, która ich wyniańczyła, wypieściła, wyedukowała i dawała możliwości oraz wolność nie do uzyskania przez ich przodków. Jakże znamienna jest postawa rodziców sióstr, a już szczególnie ojca, Sadiqa, załamanego nie tyle ich wyborem, co tym że w ogóle kobieta ma prawo dokonać jakiegoś wyboru, gotowego dla swoich przekonań paternalistycznych znieść nawet tortury, bo mu nie mieści się w głowie, że córki robią coś przeciwko i w niezgodzie z jego wolą i jeszcze mogą ponieść za to konsekwencje. Ostatecznie to tylko kobiety, więc to chyba nie one zawiniły, bo to niemożliwe by kobiety posiadały własną wolę.
A nas najbardziej szokuje, że Ayan i Leyla skorzystały z nieograniczonej wolności, jaką daje skandynawski model społeczeństwa, by wyzbyć się całkowicie wolności, bo przecież w ISIS pewnego dnia nie spakują walizek i nie powiedzą dziękuję, bo w tym nowym państwie już nie korzystają z żadnej wolności, przez niego byłyby nękane i zatrzymywane gdyby tylko zażądały jakiegoś prawa dla siebie. Z każdym nadmiarem w życiu społecznym, indywidualnym pewnie też jest tak, że odwraca się przeciwko sobie. Co jest z tą naszą wolnością, pyta poprzez swój reportaż Seierstad, że zaczyna zjadać własny ogon? I to nie dotyczy tylko emigrantów, Breivik jest tym bardziej przykładem, że chyba przekroczono jakąś granicę, ale jak miałby wyglądać odwrót od tej wolności?
Wracając do feminizmu, jeśli miałbym scharakteryzować Ayan i Leylę, określiłbym je jako odważne feministki, z tym że u nich feminizm objawił się zamknięciem w czterech ścianach, gotowaniem obiadów dla swoich zwyrodniałych bojowników oraz rodzeniem im i wychowywaniem ich męskich potomków. Czy o to chodzi kobietom? By miały taką swobodę? Do takiego momentu historii doszliśmy?

O czym jest ten reportaż? O triumfie emancypacji. Zgodnie z naszą tradycją, pewnie skandynawską też, mężczyzna, jak nie przymierzając w „O mój rozmarynie” szedł w konkury do babki po czym niezależnie od rezultatu udawał się na wojnę. Za to kobieta pozostawała w domu wypłakując łzy i wiernie czekając (model promowany w mediach patriotycznych) albo też wypłakując łzy i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 197
  • Przeczytane
    914
  • Posiadam
    218
  • 2018
    73
  • 2019
    56
  • Reportaż
    27
  • Teraz czytam
    26
  • Literatura faktu
    24
  • 2020
    17
  • Ulubione
    14

Cytaty

Więcej
Åsne Seierstad Dwie siostry Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także